Jump to content

Fluval 105 Vs Eheim 2213


argentinos

Recommended Posts

ναι γιατι σε αυτες τις περιπτωσεις ,θεωρουμε την δυναμη ιδια.............οπως ακριβως και στο μοτερ του φιλτρου η δυναμη ειναι ιδια------αλαζει μονο η μεταδοση

ναι εχεις δικιο.......μην γινεσε ομως σε παρακαλω για μια ακομη φορα εριστικος........αυτα που ειπα για την δυναμη των μοτερ και την αποδοση τους ,για το ποτε κερδιζουμε ροη και ποτε μανομετρικο,και οτι ειπα για ποδηλατα ειναι φυσικη και ισχυουν οχι μονο για φιλτρα αλλα για ολα τα πραγματα.....αν εσυ δεν καταλαβες ασε τους αλλους τουλαχιστον να προσπαθησουν να καταλαβουν,ωστε να μπορουν να παρουν ποιο ευκολα μια αποφαση για το ποιο φιλτρο πρεπει να παρουν ,χωρις ισως να σε ''ζαλιζουν''

Το ποιος γινετε εριστικος το δειχνεις με την απαντηση που δινεις..

Συγκρινεις ανομοια πραγματα,αν δεν το καταλαβαινεις δεν μπορω να κανω κατι.Αλλο μοτερ,αλλο ποδηλατο αλλο ανθρωπος.

Σε παρακαλω λοιπον να σταματησει αυτο το παιχνιδακι,μη το τραβαμε στα ακρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και τα 2.

Είναι κορυφή και τα 2.

Το fluval μου φαίνεται πιο εύκολο στην χρήση.

Όποιο και να πάρεις θα κάνεις τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι νομιζω εξαντλησαμε το θεμα σε ολλες του της προεκτασεις .Σας ευχαριστω ολλους

Link to comment
Share on other sites

θελοντας να βοηθησω μελλοντικους αγοραστες φιλτρων ,να πω οτι δεν συγκρινα ανομοια πραγματα και οτι ειπα ειναι εξακριβομενο και πολυ-πολυ ψαγμενο..............οποιος δεν καταλαβε τι ειπα για την υποδυναμη των μοτερ των φιλτρων και ποτε ενα φιλτρο χανει Η ποτε κερδιζει σε ροη και μανομετρικο,Η οποιος δεν καταλαβε το παραδειγμα με το ποδηλατο ,ας μου στειλει πμ να του το εξηγησω............

τελος να πω συμφωνοντας με τον dpap οτι και τα δυο φιλτρα ειναι πολυ καλα και ποιοτικα

υγ. το σπαστικο των fluval ειναι ο σωληνας τους που δεν καθαριζει με τιποτα,και η χαζομαρα των eihem classic ειναι τα πρασινα ακροφυσια που κατα την γνωμη μου ειναι αηδιεστατα και θελουν οποσδηποτε αλαγη

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω σε ενα θαλασσινο ενυδρειο 85 λιτρων το 106 της fluval και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.Δεν εχω δουλεψει κανενα φιλτρο της eheim οποτε δεν μπορω να σου πω αν ειναι καλυτερο το ενα ή το αλλο.Το μονο που ισως μπορει να σε ενδιαφερει ειναι το ο,τι ανταλλακτικο θελησεις θα το βρεις στο petsupermarket μιας και απο οσο ξερω ειναι και ο εισαγωγεας των φιλτρων.

Ελπιζω να βοηθησα.

Έγινε επεξεργασία - malamadre
Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω σε ενα θαλασσινο ενυδρειο 85 λιτρων το 106 της fluval και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.Δεν εχω δουλεψει κανενα φιλτρο της eheim οποτε δεν μπορω να σου πω αν ειναι καλυτερο το ενα ή το αλλο.Το μονο που ισως μπορει να σε ενδιαφερει ειναι το ο,τι ανταλλακτικο θελησεις θα το βρεις στο petsupermarket μιας και απο οσο ξερω ειναι και ο εισαγωγεας των φιλτρων. Ελπιζω να βοηθησα.

πολυ χρησιμο αυτο που ειπες !!!

Link to comment
Share on other sites

Η ροη ενος φιλτρου επισης επιρεαζεται απο το ποσο ειναι γεματο ενα φιλτρο απο υλικα αλλα και απο τις σωληνωσεις,δηλαδη αν κανουν κουρμπα η αν ειναι ισιοι και αν ειναι πολυ μεγαλοι σε σχεση με το υψος που ειναι το ενυδρειο.Εγω ας πουμε στο δικο μου 105,εχω κοψει τους σωληνες ακριβως και αν δειτε την ροη του δεν νομιζω οτι θα πιστευεται πως ειναι απο αυτο το φιλτρο..

Και εγω εκοψα τις σωλήνες στο 206 και η ροή σκοτώνει.... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ειδατε τελικα οτι και 5 ποντους να κοψεις μπορει να εχει τεραστιο αποτελεσμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι πρέπει να κόψουμε σωλήνες!

Οι σωλήνες πρέπει να φεύγουν σε ευθεία γραμμή και τεντωμενοι (όσο το δυνατόν) να μην κάνουν κοιλιές και κουρμπες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρες το 206 και μας έβαλες να μαλώσουμε για το 106 ; :P

Φυσικά αστειεύομαι. :)

Link to comment
Share on other sites

το γκαντεμιασαμε ρε παιδια, με πηρανε τηλ απο το site και μου ειπαν δεν υπαρχει το φιλτρο να παρω καποιο αλλο.Αντε παλι απ την αρχη ψαξιμο, τελικα μου φαινεται θα παρω ενα μεγαλο να βαλω για της κυχλιδες και θα βαλω το παλιο στο 70αρι.

χααχαχα τι να κανω αφου εφαγα ακυρο

Link to comment
Share on other sites

αυριο ερχεται το 206 οποτε θα μπουνε σχετικες φωτο απο κοψιμο :)

Εκανες πολύ καλή επιλογή. Οταν το πάρεις πριν το συναρμολογήσεις θυμίσου να βάλεις στο λάστιχο στεγανοποίησης λίγο φαρμακευτική βαζελίνη, θα επιμηκύνεις τον χρονο ζωής του :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειδατε τελικα οτι και 5 ποντους να κοψεις μπορει να εχει τεραστιο αποτελεσμα!

ρωτα και τις γυναικες!!!!!!!!!!!με 5 ποντους λιγοτερο,δεν θα σε πλησιαζε καμια!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-107::lmao:

Link to comment
Share on other sites

ρωτα και τις γυναικες!!!!!!!!!!!με 5 ποντους λιγοτερο,δεν θα σε πλησιαζε καμια!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-107::lmao:

Και πάλι εξαρτάται !

Πάλι θα πρέπει να είναι σε ευθεία γραμμή και να μην κάνει κοιλιές και κουρμπες!

Επίσης άλλο να κόψεις 5 πόντους από τα 25 και αλλο από τα 12 :D

Έγινε επεξεργασία - samilias21
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι εξαρτάται !

Πάλι θα πρέπει να είναι σε ευθεία γραμμή και να μην κάνει κοιλιές και κουρμπες!

Επίσης άλλο να κόψεις 5 πόντους από τα 25 και αλλο από τα 12 :D

χαχααχχαχαχα κλαιω

Φημες λενε οτι σε πολλες γυναικες αρεσουν οι στραβες γιατι καθαριζουν ευκολοτερα τους σωληνες

Link to comment
Share on other sites

ρωτα και τις γυναικες!!!!!!!!!!!με 5 ποντους λιγοτερο,δεν θα σε πλησιαζε καμια!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-107::lmao:

εκτος και αμα περισευουν καμια 20αρια ποντοι ακομη :w00t::jawdrop:

Link to comment
Share on other sites

problem solved, το ανοιξα και ξανα εκανα την διαδικασια , ισως ειχε αφησει αερα στα σφουγγαρια. Λοιπον σαν πρωτη εικονα το φιλτρο το εστησα σε 5 λεπτακια και πραγματι ειναι αθορυβο .Αυτο που με ξενερωσε ειναι το μηκος του εργοστασιακου σωληνα, δινουν μονο 1 σωληνα και πρεπει να των κοψεις αναλογα πως σε βολευει, εμενα παντος που το ενυδρειο ειναι κοντο σχετικα μου εφτασε ισα ισα το μηκος. Επισης η εξοδος ειναι ασχημη .Παντος η ευκολια στα καλαθακια με τα υλικα ειναι απιστευτη

Link to comment
Share on other sites

problem solved, το ανοιξα και ξανα εκανα την διαδικασια , ισως ειχε αφησει αερα στα σφουγγαρια. Λοιπον σαν πρωτη εικονα το φιλτρο το εστησα σε 5 λεπτακια και πραγματι ειναι αθορυβο .Αυτο που με ξενερωσε ειναι το μηκος του εργοστασιακου σωληνα, δινουν μονο 1 σωληνα και πρεπει να των κοψεις αναλογα πως σε βολευει, εμενα παντος που το ενυδρειο ειναι κοντο σχετικα μου εφτασε ισα ισα το μηκος εγώ πάντως άλλαξα τους σωλήνες για να γλιτώσω τη μπίχλα που μαζεύει μέσα το σπιράλ και καθόλου εύκολα δε καθαρίζει.. Επισης η εξοδος ειναι ασχημη κακάσχημη είναι και την άλλαξα και αυτή. Στη θέση της έβαλα ένα σπρέι μπαρ που είχε ένα εωτερικό φίλτρο που είχα, κουτί ήρθε..Παντος η ευκολια στα καλαθακια με τα υλικα ειναι απιστευτη

.......αργά ή γρήγορα, αλλαγές που και εσύ θα κάνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

.......αργά ή γρήγορα, αλλαγές που και εσύ θα κάνεις!!!

Αν μπορουσα ΤΩΡΑ θα της εκανα ιδικα οι σωληνες....τους ειδα και μου θυμησε.....----->

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που έχω το Ρίο 240 μου περίσσεψαν σωλήνες !

Βέβαια θα προτιμούσα να έχει λίγο ακόμα , διότι μετράει και ξαναμετραγα ούτε και εγώ δεν θυμαμαι πόσες μέρες, μην κόψω λάθος και τρέχω !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...