Jump to content

Νεο 35Λιτρο Ενυδρειο


Recommended Posts

Δεν εχω μετρησει τιποτα..θα βαλω μπολι ρε συ πριν ερθουν οι γαριδες.Αυριο θα ριξω και κανενα σαλιγγαρι μεσα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν εχεις δει μικροσκοπικά ανικειμενα , μικρα ζωιφια ,μικροοργανισμους να κινουνται στο νερο εχει στρωθει....

Αυτα ειναι πιο ευαισθητα στην αμμωνια και στις κακές συνθηκες του νερου απο τις γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω μετρησει τιποτα..θα βαλω μπολι ρε συ πριν ερθουν οι γαριδες.Αυριο θα ριξω και κανενα σαλιγγαρι μεσα.

Δεν το εχει μπολίασει τοσο καιρό που τρέχει?

Προσεξε το λιγάκι... ναι μεν ειναι ευκολες γαρίδες , αλλα δεν παυει να την βρεις και αναποδα την επομενη ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν εχω δει κατι,αλλα αυρι θα ριξω κανα 2 σαλιγγαρακια μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Θα φαει ενα μπολι αυριο-μεθαυριο και αλλο ενα πριν μπουν οι γαριδες Νικο.Πιστευω οτι δεν θα εχω προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με το μπολι στα φίλτρα ρίξε και λίγο υποστρωμα απο το αλλο ενυδρειο σε αυτο στον βυθο , αν ειχες διαφορετικά υποστρωματα δεν θυμαμαι τι ειχες, βάλες υλικά σπιρομαχ , μες τον βυθο και ασε τα εκει..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να σου πω,τον βυθο τον βλεπω καλο,εχει πιασει και καφε αλγη σχεδον ολος.

Υποστρωμα δεν εχω,εχω μονο το flourite απο το iwagumi.

Εγω ελαγα να βαλω αυριο-μεθαυριο μπολι στο φιλτρακι μαζι με βακτηρια υγρα και πριν ερθουν οι γαριδες να ξαναβαλω μπολι με βακτηρια.Επισης να σου πω οτι το φιλτρακι εχει μεσα eheim substract pro το οποιο ηταν χρησιμοποιημενο στο παλιο γαριδαδικο που ειχα το οποιο οταν ξεστησα το ενυδρειο δεν το επλυνα και δεν το επλυνα ουτε τωρα που το ξαναεβαλα.Να φανταστεις οτι βλεπω στο σπρει μπαρ να εχει την λασπη απο τις αποικιες των βακτηριδιων.

Λες μετα απο ολα αυτα να εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να εχεις προβλημα Κώστα.

Απλά εγω ισως να το παρακάνω με το στρωσιμο...

Αρχικά βαζω υλικά απο αλλο φιλτρο στο νεο ενυδρειο σε βυθό και φίλτρο.

Ριχνω μπολικους σαλιγκαρους οτι να ναι ...

και τραβάω με την συριγγα την βρωμια απο στρωμενο βυθό και την βάζω στον καινουριο βυθο.

Αλλα τα αφηνω και ενα με εναμιση μηνα να τρεχει ταιζοντας του σαλιγκαρους,... :)

Και το αλλο που κανω παλι ειναι να τραβαω μικροοργανισμους, δαφνιες,ή οτιδηποτε αλλο εχει στο ενυδρειο και το βάζω στο καινουριο , οταν βλέπεις και αναπυσονται εχεις ενα καλά στρωμενο ενυδρειακι... αλλιως αν ειχες εστω και ιχνη αμμωνιας θα εξαφανιζοτνουσαν όλοι.

Δεν εχω χρησιμοποιησεις τετστακια ποτε μου αμμωνιας και νιτρωδη .... ουτε έτοιμα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι πιστευω,οτι δεν θα εχω θεμα μετα απο ολα αυτα.Ετσι και αλλιως το ενυδρειο ηταν ενα μηνα emersed οπου επεφτε νερο το οποιο το επαιρνα απο τα αλλα ενυδρεια για να εχει νιτρικα και μισο μηνα με νερο.

Αυτο με τη βρωμια απο το υποστρωμα μπορω να το κανω,να παρω απο το flourite με μια συριγγα και να το βαλω στην αμμο.

Οπωτε,αυριο ριχνω 2-3 σαλιγγαρακια και λιγο τροφη,μεθαυριο μπολιαζω και ριχνω και βακτηρια και πριν ερθουν οι γαριδες επαναλαμβανω μπολι και βακτηρια και καπακι βαζω τις γαριδες.Δεν θα τις ταισω για 2-3 μερες για να ειμαι ακομα πιο σιγουρος οτι δεν θα ανεβασει τιποτα.Πριν τις βαλω θα κανω και μια αλλαγη νερου μικρη και μετα θα βαλω το 2ο μπολι συν τα βακτηρια.

Και εγω δεν εχω τεστακια,μου τελειωσαν αλλα με τον ιδιο τροπο εστρωσα τα 2 ενυδρεια που εχω τωρα,Τανγκανικα και iwagumi.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει οπως λες καφέ αλγη μεσα, θα βρουνε να φάνε, μπροεις να δοκιμάσεις και λιγη τροφη για κανενα μισαωρο και αν δεν την φανε την βγαζεις.

Οποτε εισαι ετοιμος μου λές...

Link to comment
Share on other sites

Θα βρουνε σιγουρα να φανε γιατι πανω στο μικροσορουμ βλεπω να εχουν αναπτυχθει διαφορα.

Λεω νατο αφησω αλλη μια εβδομαδα και την αλλη Δευτερα να γινει η αποστολη.

Τι λες,απο θεμα ζεστης ειμαστε καλα?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι τώρα.... απλα μην το αφησουμε παραπισω γιατι αρχισε να καλοκαιριαζει για τα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ παραπανω,το ξερω,μετα θα παιζει προβλημα.

Δευτερα λεω να γινει η αποστολη,Τριτη θα ειναι εδω λογικα.

Link to comment
Share on other sites

Οριστε μια προχειρη φωτο απο το κινητο για να δειτε πως παει το ενυδρειακι.

Νικο,εριξα εναν σαλιγκαρο μεσα αλλα τελικα υπηρχαν και αλλα μικρα σαλιγκαρακια που κοβουν βολτες.

111111111111111111111111.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑΑΑ, ΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!! Πολυ ομορφο γινεται Κωστα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Θοδωρα!

Μολις μεγαλωσουν και τα πισω δεξια φυτα για να κρυφτει και το φιλτρο,θα ειναι ακομα καλυτερο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ουτε αυτη τη φωτο την εμφανιζει..... :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ θα μας τρελανεις?Μονο εσυ δεν την βλεπεις...για ψαξτο λιγο! :P

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτο φοβερο!!!!Εδειξε πολυ!!!!

Τι φωτισμο εχεις? :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε!

Φωτισμος: 1 φωτιστικο με pl λαμπα 11βατ και 6500Κ και ενα φωτιστικο με pl λαμπα 4500Κ και 9βατ

Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδουλες θα κανουν παρτι! Σουπερ λουξ το σπιτι τους...

Link to comment
Share on other sites

Πσσσσσσσσσσσσ

πολυ ωραιο χρωμα εχουν τα φυτα

και το ενυδρειο φοβερο

Επιδη το ειχα παθει και εγω

προσεχε με την riccia οπως αναπτυσσεται απο πανω

να μην χαλασει απο κατω

Link to comment
Share on other sites

Νικο,εριξα εναν σαλιγκαρο μεσα αλλα τελικα υπηρχαν και αλλα μικρα σαλιγκαρακια που κοβουν βολτες.

Ουυυυυυυυυυυυυυυυ σου έστειλε φυτά με σαλιγκάρια???Να τα στείλεις γρήγορα πίσω!!

Ομορφιές φιλαράκι ομορφιές !!

Link to comment
Share on other sites

ομορφο! με το καλο και οι γαριδες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...