Jump to content

O Μπλε Μονομαχούλης Μου


Soulaki1

Recommended Posts

Ο μονομαχος θελει καλες και σταθερες συνθικες νερου,καλο ταισμα με πολλες και διαφορετικες τροφες,βιταμινες και φιλτρο που να μην ειναι δυνατο.

Μηπως το δικο σου φιλτρο ειναι δυνατο?

Εγω δεν θα σου προτεινα αυτο το φαρμακο αλλα το melafix που ειναι πιο ηπιο και δεν χρειαζεται καν ανθρακα μετα.Απο τη στιγμη που το εριξες ομως θα πρεπει να συνεχησεις μ αυτο και να ακολουθησεις τις οδηγιες του.

Θα περασει το fin rot,ειναι μια ασθενεια που την συνανταμε συχνα σε μονομαχους.

Toυ δείνω κόκκινα σκουληκάκια και σπιρουλίνα 1φ.την εβδομάδα.Εχω και τροφή από τα χρυσόψαρα αλλά δεν ξέρω αν κάνει. ? :geek:οι συνθήκες είναι σταθερές.Τι βιταμίνες εννοείς ? εχεις να μου προτείνεις καμία ? το φίλτρο είναι για 40λτ., αλλά το έχω στη χαμηλότερη ροή.Εξάλλου από την αρχή αυτό είχα, τωρα τον πείραξε ? :lolu:Μακάρι να μου γίνει καλά :bigemo_harabe_net-99:

Link to comment
Share on other sites

Toυ δείνω κόκκινα σκουληκάκια και σπιρουλίνα 1φ.την εβδομάδα.Εχω και τροφή από τα χρυσόψαρα αλλά δεν ξέρω αν κάνει. ? :geek:οι συνθήκες είναι σταθερές.Τι βιταμίνες εννοείς ? εχεις να μου προτείνεις καμία ? το φίλτρο είναι για 40λτ., αλλά το έχω στη χαμηλότερη ροή.Εξάλλου από την αρχή αυτό είχα, τωρα τον πείραξε ? :lolu:Μακάρι να μου γίνει καλά :bigemo_harabe_net-99:

Δεν ξερω αν κανουν για τα χρυσοψαρα γιατι ο μονομαχος ειναι σαρκοφαγο ψαρι.Αγορασε του και αλλες τροφες.

Μια καλη βιταμινη ειναι η fishtamin,στην οποια η μουλιαζεις την τροφη πριν τον ταισεις η μπορεις να την ριξεις και στο νερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν κανουν για τα χρυσοψαρα γιατι ο μονομαχος ειναι σαρκοφαγο ψαρι.Αγορασε του και αλλες τροφες.

Μια καλη βιταμινη ειναι η fishtamin,στην οποια η μουλιαζεις την τροφη πριν τον ταισεις η μπορεις να την ριξεις και στο νερο.

ok.ευχαριστώ :bigemo_harabe_net-171:θα βάλω και φωτό να δείτε......το χάλι μας :bigemo_harabe_net-135:.

Link to comment
Share on other sites

Τι πάθατε ; Μια χαρά φαίνεται το ψάρι ! :)

Βάλε και ένα σκουρόχρωμο φόντο . ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι πάθατε ; Μια χαρά φαίνεται το ψάρι ! :)

Βάλε και ένα σκουρόχρωμο φόντο . ;)

Φιν-ροτ, πάθαμε.Η ουρά ήταν ενιαία, και τώρα είναι χωρισμένη στα 5.Αστα, είμαστε με θεραπεία.Δες τις πρώτες φωτό, να καταλάβεις διαφορά. :nurse:

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το φόντο, το ενυδρείο , είναι τοποθετημένο στο πάσσο, μεταξύ κουζίνας και σαλονιού.Αν του βάλω φόντο, πως θα τον καμαρώνω από την αλλη πλευρά ? :money:

Link to comment
Share on other sites

Ναι η ουρα φαινεται διαχωρησμενη.Κανε οτι ειπαμε πιο πανω και θα ειναι μια χαρα το ψαρι σου.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν δώσεις στο μονομάχο τροφή από τα χρυσόψαρα και το αντίστροφο, το έχω κάνει. Τα χρυσόψαρα είναι παμφάγα και ο μονομάχος σαρκοφάγος. Παρόλο που είναι σαρκοφάγο ψάρι υποτίθεται, τσακίζει και τον αρακά και την σπιρουλίνα και ό,τι του δώσω. Επιπλέον έχω πάρει κάτι τροφές που είναι για όλα τα ψάρια και τα ταίζω όλα, πέραν των εξειδικευμένων τροφών τους, π.χ. Sera San, Vipan, Flake Menu, Tropical Supervit Granulat. Απλά να είναι σε μικρά κομμάτια ώστε να μπορεί να την φάει ο μονομάχος. Νηστεία μία φορά την εβδομάδα και την επόμενη αρακά μην ξεχνάς. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα παθει κατι απο τροφη χρυσοψαρων.. φυσικα με μετρο ομως.. 1 φορα την εβδομαδα να δινεις θα ελεγα εγω, καθως η τροφη των χρυσοψαρων ειναι κατασκευασμενη για ψαρια κρυου νερου και ισως δεν προσφερει πολλα στο ψαρι σου.

Επισεις με μετρο θα πρεπει να δινεται και τροφη τροπικων ψαριων στα χρυσοψαρα..

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν δώσεις στο μονομάχο τροφή από τα χρυσόψαρα και το αντίστροφο, το έχω κάνει. Τα χρυσόψαρα είναι παμφάγα και ο μονομάχος σαρκοφάγος. Παρόλο που είναι σαρκοφάγο ψάρι υποτίθεται, τσακίζει και τον αρακά και την σπιρουλίνα και ό,τι του δώσω. Επιπλέον έχω πάρει κάτι τροφές που είναι για όλα τα ψάρια και τα ταίζω όλα, πέραν των εξειδικευμένων τροφών τους, π.χ. Sera San, Vipan, Flake Menu, Tropical Supervit Granulat. Απλά να είναι σε μικρά κομμάτια ώστε να μπορεί να την φάει ο μονομάχος. Νηστεία μία φορά την εβδομάδα και την επόμενη αρακά μην ξεχνάς. :)

Ωραία , γιατί μου έχει μείνει, ένα ολόκληρο κουτάκι τροφή χρυσόψαρων.Τουλάχιστον να του εναλλάσω τις τροφές, να μην βαριέται κιόλας. :bigemo_harabe_net-171:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aν κάνω την προετοιμασία του νερού της αλαγής σε λεκάνη, και βάλω και αντιχλώριο, χρειάζεται κυκλοφορητή για 1-2 ώρες ? ή απλά το αφήνω , και το βάζω έτσι ? :geek:

Link to comment
Share on other sites

Aν κάνω την προετοιμασία του νερού της αλαγής σε λεκάνη, και βάλω και αντιχλώριο, χρειάζεται κυκλοφορητή για 1-2 ώρες ? ή απλά το αφήνω , και το βάζω έτσι ? :geek:

Όχι δεν χρειάζεται κυκλοφορητής.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζεται κυκλοφορητής.

Πολύ καλό....γιατί αύριο, έχω αλαγή νερού, οπότε να το κάνω....επιτέλους, σωστα. :bigemo_harabe_net-171:

Link to comment
Share on other sites

Καλο μηνα,

Ισως ενα μικρο εσωτερικο φιλτρακι (του τυπου 8,00ευρω http://www.pet4u.gr/Product/1149/eswteriko_filtro_220v_50hz, ) να σου εκανε την δουλεια πολυ καλυτερα και γρηγοροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται κυκλοφορητης για τοσο λιγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ok.Πάντως με το φιν-ροτ, καλά πάμε....στρώνει όσο πάει ο μικρούλης μου. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλω σκουρόχρωμο χαλικάκι, πρέπει να αφαιρέσω αυτό που έχω ? :money:αν το βάλω πάνω από αυτό ? τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα νεα!Χαιρομαι!

Αν το χαλικακι που θα βαλεις ειναι ψιλο,τοτε ναι,πρεπει να αφαιρεσεις αυτο που εχεις γιατι αργα ή γρηγορα το ψιλο θα παει απο κατω....

Βγαλε οσο μπορεις με το χερι σου,και να μεινει και λιγο κατω κατω δεν πειραζει.....

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την θεραπεία, επειδή βλέπω ένα 50% βελτίωση, και την κάνω 5 μέρες ( βάση οδηγίας του πετ-σοπά ).Αύριο που θα του κάνω 1/3 αλαγή, να την συνεχίσω ? ή δεν χρειάζεται, θα ολοκληρωθεί μόνη της η ίαση. :D

Link to comment
Share on other sites

Επίσης. ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. :bigemo_harabe_net-171:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται κυκλοφορητης για τοσο λιγο.

Ααα τελεια, τοσο το καλυτερο και για μενα.

Σορρυ λαθος συμβουλη απο ο,τι φαινεται

Link to comment
Share on other sites

Ααα τελεια, τοσο το καλυτερο και για μενα.

Σορρυ λαθος συμβουλη απο ο,τι φαινεται

Δεν πειράζει.Ολοι μαθαίνουμε, με τις απορίες άλλων. <_<

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την θεραπεία, επειδή βλέπω ένα 50% βελτίωση, και την κάνω 5 μέρες ( βάση οδηγίας του πετ-σοπά ).Αύριο που θα του κάνω 1/3 αλαγή, να την συνεχίσω ? ή δεν χρειάζεται, θα ολοκληρωθεί μόνη της η ίαση. :D

Κάνε άλλον ένα κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βγάλεις το χαλίκι με σιφώνιο. Όπως κάνεις τη σκούπα βυθού απλά χωρίς το "ποτηράκι" που έχει μπροστά. Βάλε σκέτο το σωλήνα να σου τραβήξει τα πάντα. Όμως πρέπει ο σωλήνας να είναι φαρδύτερος από το χαλίκι για να χωρέσει να το ρουφήξει. Αν το βγάλεις με το χέρι θα γίνει μπάχαλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...