Jump to content

O Μπλε Μονομαχούλης Μου


Soulaki1

Recommended Posts

Μαλλον δεν του το ειπες αρκετα αυστηρα :angel:

Καλόοοοοοο. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν ξερω ουτε για το φαρμακο να σου πω αλλα ουτε και για τον τριτο κυκλο θεραπειας.

Εγω σου ειπα απο την αρχη οτι θα σου ελεγα να παρεις μελαφιξ και οχι αυτο που πηρες.

Επισης μου φαινεται περιεργο που σου ειπε να μην ταιζεις..

Μπορεις να μας γραψεις τις μετρησεις σου και καθε ποτε αλλαζεις νερο?

Eχω αμμωνία, νιτρώδη 0 και 25 νιτρικά.Αλαγή καθε 7 μέρες 1/3 του νερού , προετοιμασμένο με αντιχλώριο τουλάχιστον 1 ώρα πρίν. :geek:

Link to comment
Share on other sites

Να μην τον στρώσεις: στρεσαρεις ήθελα να πω :D

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Το βάζω λίγο-λίγο ,με ενα μεγάλο ποτηράκι, και βάζωντας το χέρι μου μπροστά , για να μην αναταράσεται πολύ το νερό του ενυδρείου. :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, οι τρυπίτσες, του πάνω και κάτω πτερυγίου κλείσανε, αλλά άνοιξε στα 2 η ουρά του.Θα αφήσω να κλείσει ο κύκλος της θεραπείας την Τρίτη, θα αλάξω νερό, θα βάλω άνθρακα, και θα τον αφήσω για λίγο ησυχο να ηρεμήσει.Διάβασα ότι αν είναι από στρές, περνάει μόνο του.Λέω να μην του βάλω άλλο φάρμακο.Θα ρωτήσω και αυτόν που μου το πούλησε, να δώ τι θα μου πεί. :angry01:Μην μου γίνει χειρότερα και βλέπουμε. :bigemo_harabe_net-161:.

Link to comment
Share on other sites

Tο melafix, ποιάς εταιρείας είναι ? βρήκα της API στο PETCUMULUS.

Link to comment
Share on other sites

API είναι.

Link to comment
Share on other sites

API είναι.

Ωραία, θα δώ τι θα μου πεί και ο πετ-σοπάς αύριο, και να δω τι να κάνω.Δεν το περίμενα να είναι τόσο δύσκολο.Εκεί που μου στρώνει, πάλι μου χαλάει.Αλαξα και θέση στο φίλτρο, και το έβαλα 1 εκατοστό απόσταση από το πλαινό τζάμι, και εκεί που είναι η έξοδός του, έβαλα το θερμοστάτη, για να σπάει, κι άλλο τη ροή του νερού.Δεν βρίσκω τι άλλο να κάνω... :hot:θα σας πω τα νέα πάλι αύριο.Ελπίζω να είναι ευχάριστα. :bigemo_harabe_net-57:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγα σήμερα και μου είπε να αφήσω να περάσουν 10 μέρες, να του βάλω άνθρακα, και να τον αφήσω να αναπλάσει τους ιστούς.Και βιταμίνες εννοείτε.Μετά αν συνεχιστεί, ή υποτροπίασε ή είναι λάθος διάγνωση και το βλέπουμε πάλι.Χαιρετίσματα.......Αντε να δούμε. :cigar:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πρεπει να κανεις λιγη υπομονη.

Σταθερες συνθηκες, βιταμινες,καλη διατροφη και βλεπεις παλι... :nurse:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πρεπει να κανεις λιγη υπομονη.

Σταθερες συνθηκες, βιταμινες,καλη διατροφη και βλεπεις παλι... :nurse:

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω.Την επόμενη φορά ομως θα βάλω melafix, γιατί ούτε άνθρακα θέλει, ούτε χρωματίζει το νερό, και δεν επηρεάζει καθόλου το βιολογικό υλικό. :nurse:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, καλησπέρα σας.Ο μικρός, αλλού φτιάχνει, αλλού χαλάει.....έχω αρχήσει και απογοητεύομαι, αλλά του δίνω χρόνο να δώ.Κοιτώντας το ενυδρείο νωρίτερα, παρατήρησα το σχηματισμό, καφέ άλγης στα τζάμια, στο σημείο που σταματούν τα χαλικάκια και λίγο πιό πάνω.Επίσης επάνω στις πετρούλες, και στο μικροσόριουμ επάνω στις ρίζες, κάτι σαν καφέ βαμβάκι.Αλαγή νερού θα κάνω μεθαύριο, που κλείνει εβδομάδα.Να ανησυχήσω και γι αυτό ? ή είναι φυσιολογικό ? :cigar:

Link to comment
Share on other sites

Α, και οι τουφίτσες του κερατόφυλλου, στην άκρη, έχουν αρχήσει να καφετίζουν.Είναι οκ αυτό ? σκέφτομαι μήπως φταίει το φάρμακο για το φίν ροτ που έβαλα.....βέβαια, αφου τέλειωσα με αυτό έβαλα άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάποιες άλγες σαν νεοστημένο ενυδρείο θα τις έχεις . . .

Οι καφέ "τουφίτσες" όμως που περιγράφεις σαν να ακούγονται ανησυχητικές .

Θα κάνεις ένα κόπο να συμπληρώσεις την φόρμα και να μας βάλεις και φώτο ??

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάποιες άλγες σαν νεοστημένο ενυδρείο θα τις έχεις . . .

Οι καφέ "τουφίτσες" όμως που περιγράφεις σαν να ακούγονται ανησυχητικές .

Θα κάνεις ένα κόπο να συμπληρώσεις την φόρμα και να μας βάλεις και φώτο ??

Καταρχάς, λεγοντας τουφίτσες, εννοώ τα βλασταράκια του φυτού που μεγαλώνουν, και είναι ακόμα κλειστά, γίνονται καφέ( πριν ανοίξουν, και συνεχίσει η ανάπτυξη του φυτού.).Επειδή όμως τα αφαίρεσα σήμερα, θα βάλω φωτό μόλις ξαναβγάλει.Το παρουσίασε μετά τον 2ο κύκλο θεραπείας του ψαριού με bactopur.Iσως επηρεάζει τα φυτά :geek:.Επίσης μαδάει πολύ το κερατόφυλλο.Είναι φυσιολογικό ?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον το κερατοφυλλο δεν εχει αρκετα νιτρικα να τραφει και γιαυτο και μαραινεται!

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον το κερατοφυλλο δεν εχει αρκετα νιτρικα να τραφει και γιαυτο και μαραινετ

Τι μπορώ να κάνω γι αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τιποτα! Απο την στιγμη που η ιχθυοφορτωση σου δεν ειναι τεραστια και η τροφη που πεφτει δεν ειναι μεγαλη επισης, τα λιγα νιτρικα που δημιουργουνται καταναλωνονται απο τα φυτα σου! Το κερατοφυλλο καταναλωνει τα περισσοτερα και ισως μακροπροθεσμα να μην αναπτυσονται να υπολοιπα φυτα!

Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο σκευασμα που να αυξανει τα νιτρικα και προσωπικα δεν θα χρησιμοποιουσα ποτε κατι τετοιο!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.Η ιδέα να ταιζω παραπάνω ? τι σου λέει ?το διάβασα κάπου, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει :cigar:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.Η ιδέα να ταιζω παραπάνω ? τι σου λέει ?το διάβασα κάπου, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει :cigar:

Επίσης, αν το κλαδέψω και το διατηρώ σε μικρό μέγεθος ? :bigemo_harabe_net-100:

Link to comment
Share on other sites

Αν ταιζεις παραπανω ισως κανεις κακο στο ψαρι και ισως το φιλτρο σου δεν μπορει να ανταπεξελθει!

Ποσες φορες ταιζεις και σε τι ποσοτητα και ποικιλια;

Link to comment
Share on other sites

Tαίζω 1 φορά την ημέρα συνήθως το πρωί, 3 κόκκινα σκουληκάκια.1 φορά την εβδομάδα, σπιρουλίνα και αρακά ακόμα δεν του έχω δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Tαίζω 1 φορά την ημέρα συνήθως το πρωί, 3 κόκκινα σκουληκάκια.1 φορά την εβδομάδα, σπιρουλίνα και αρακά ακόμα δεν του έχω δώσει.

το φίλτρο μου είναι για 40'αρι ενυδρείο. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Οι "καφέ τουφίτσες" που λες ίσως είναι η αρχή της bba και γι αυτό θα ήθελα να δούμε φώτο.

Για να αυξήσεις τα νιτρικά ή ταίζεις παραπάνω όπως αλλά και με τον τρόπο που σου προτεινε ο Θοδωρής

ή χρησιμοποιείς το flourish nitrogen ,πράγμα που δεν στο συνιστώ σε τόσο νέο ενυδρείο το οποίο δεν βλάπτει

σε κάτι το ενυδρείο και τα ζωντανά σου αν τηρείς τις δοσολογίες και τις μετρήσεις σου .

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να ταιζεις ποικιλια τροφων και οχι μονο μια, τρεις φορες την μερα και οχι μονο μια φορα! Τη σπιρουλινα μπορεις και δυο φορες την εβδομαδα!

Βιταμινη δινεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...