Jump to content

O Μπλε Μονομαχούλης Μου


Soulaki1

Recommended Posts

Μπορει να προσπαθησει και ετσι.....αν προλαβει ομως να το ρουφηξει ολο γιατι ειναι μονο 15 λιτρα το ενυδρειο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Ας βγάλει τότε το μισό νερό μαζί με το ψαράκι και το φίλτρο κτλ και το κάνει με την ησυχία της με όποιον τρόπο θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκαν τα ποστς εδώ.

Link to comment
Share on other sites

ok.Θα του κάνω τον δεύτερο κύκλο θεραπείας, και βλέπουμε με το χαλίκι.Του βρήκα σήμερα ένα στα μέτρα μας ξύλο mopani , και το βράζω τώρα.Εχω αλάξει 3 νερά και ακόμα να καθαρίσει.......μπορώ να του το βάλω σήμερα ? ή επειδή του κάνω θεραπεία, να τελειώσει πρώτα ? τι λέτε ? :money:

Link to comment
Share on other sites

Να το ριξεις μεσα και μη σε πειραζει το νερο που θα γινει κιτρινο απο το ξυλο,μονο καλο κανει αυτη η κιτρινιλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να προσπαθησει και ετσι.....αν προλαβει ομως να το ρουφηξει ολο γιατι ειναι μονο 15 λιτρα το ενυδρειο.... :)

25λτ είναι....πλέον. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, το έβαλα το ξυλαράκι μου, και έκατσε κιόλας στο βυθό.Αρχικά σκέφτηκα ότι θα επιπλέει για λίγο, αλλά όχι.Του έδεσα και τις ανούμπιες πάνω και είναι κομπλέ.Τώρα πια μοιάζει ...φυσικό.Θα σας βάλω φωτό, όταν τελειώσει η θεραπεία, γιατί το νερό μας είναι πράσινο απο το φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ σας είχα ρωτήσει παλιότερα, και μου είχατε πεί να μην βάζω σκούπα βυθού στον μονομάχο.Το θέμα μου είναι, ότι το κερατόφυλλο, μαδάει, και όλα αυτά αιωρούνται, οπότε μάζεψα κάποια με την απόχη.Ομως, ακόμα και αν δεν τα μάζευα, αυτά πάνε στον βυθό και στο φίλτρο, με αποτέλεσμα να σαπίσουν φαντάζομαι ( με την πάροδο του χρόνου ).Εχω διαβάσει ότι έτσι ανεβαίνει η αμμωνία.....Επειδή όμως εσείς είσαστε πιο έμπειροι, και μπορεί να είναι και λάθος αυτά που διάβασα, τι με συμβουλεύετε να κάνω ? Επίσης να σηκώνω και να σκουπίζω και κάτω από το mopani ? (το είδα και αυτό κάπου.) :bigemo_harabe_net-171::bigemo_harabe_net-60:

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο μεγάλη η ποσότητα που σάπισε ; Αν όχι , άσε τη φύση να κάνει τη "βρωμοδουλειά" της. :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο μεγάλη η ποσότητα που σάπισε ; Αν όχι , άσε τη φύση να κάνει τη "βρωμοδουλειά" της. :)

Oχι, δεν είναι τόσο πολύ,και ακόμα δεν έχει καν σαπίσει ( για το μέλλον ,το λέω, μην συσωρεύετε ) απλά φοβάμαι για αμμωνία.Αφου το λές όμως, έτσι θα κάνω.Αρα ούτε το ξύλο να σηκώνω να καθαρίζω από κάτω φαντάζομαι.... :usd:

Link to comment
Share on other sites

Τσου. :)

Link to comment
Share on other sites

Τσου. :)

Kαλόοοο. ^_^.Ο μικρούλης σήμερα, ενώ σιγά-σιγά κλείνουν τα σκισίματα στην ουρά, μου εμφάνισε, νέο στο κάτω πτερύγιο, και κανά 2 τρυπίτσες στο πάνω.

Μήπως στρεσαρίστηκε από την χθεσινή αλαγή ? :cigar:είναι όμως κάτι αναπόφευκτο.......και κάτι ακόμα, αν δεν επανέλθει πλήρως, φαντάζομαι δεν κάνω τρίτο κύκλο θεραπείας :thumbsd:

εχθές τον ταισα λίγο, γιατί 10 μέρες σερί νηστικός, δεν θα την παλέψει. :geek:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πηγαίνει κοντά στην έξοδο του φίλτρου και τραυματίζεται ; Καλά έκανες και τον τάισες λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τον είχες 10 μέρες νηστικό βρε;

Link to comment
Share on other sites

Λενε οι οδηγιες του φαρμακου να μενει το ψαρι νυστικο κατα τη διαρκεια της θεραπειας?

Link to comment
Share on other sites

Λενε οι οδηγιες του φαρμακου να μενει το ψαρι νυστικο κατα τη διαρκεια της θεραπειας?

στο μεσαιωνα,σιγουρα κατι τετοιο θα εγραφαν..

Link to comment
Share on other sites

Eνα λεπτό.Δεν τον έχω 10 μέρες νηστικό.Λάθος διατύπωση ^_^.Τον τάισα πριν την 1η θεραπεία, και ενδιάμεσα 1 φορά ( στις 5 μέρες ).και τώρα πρίν αρχίσω τον 2ο κύκλο θεραπείας τον ξανατάισα εννοείτε.και θα τον ξαναταίσω στα μέσα περίπου. Μου είχατε πεί παλιοτερα ότι αντέχει μέχρι 5 μέρες νηστικός.Τον λυπάμε να είναι 5 μέρες χωρίς καθόλου φαγητό..Αυτό είπα.Ελπίζω να το διατύπωσα καλύτερα.Ο πετ-σοπάς μου είπε ότι καθ όλη τη διάρκεια της θεραπείας δεν ταίζω.Εμένα μου φαίνεται πολύ σκληρό.Η αλήθεια είναι ότι τον έχω δεί να πηγαίνει στην έξοδο του φίλτρου, και να φεύγει τρέχοντας , όμως το αποφεύγει τώρα τελευταία.Λέτε να είναι αυτό, και τσάμπα να του δίνω φάρμακο ? :bigemo_harabe_net-75:εάν τραυματίζεται μόνος του, επουλώνετε και μόνος του ? ή ούτως ή άλλως βοηθάει η θεραπεία ? :bigemo_harabe_net-97:τον παρακολουθώ αρκετά, αλλά δεν είμαι και όλη μέρα από πάνω του, να βλέπω τι κάνει. <_<

Link to comment
Share on other sites

Kαμιά γνώμη κανείς ? για 3ο κύκλο θεραπείας, τι λέτε ? :geek:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε εικόνα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε εικόνα. :)

Ωραία, θα σας βάλω φωτό.Είναι η 8η μέρα σήμερα.Τελειώνω τον β κύκλο, την Τρίτη.

Είναι ότι καλύτερο από φωτό έβγαλα, γιατί δεν κάθεται σε μια μεριά. ^_^

post-58765-0-40720000-1399185669_thumb.jpg

post-58765-0-31390800-1399185683_thumb.jpg

post-58765-0-15919200-1399185697_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, θα σας βάλω φωτό.Είναι η 8η μέρα σήμερα.Τελειώνω τον β κύκλο, την Τρίτη.

Είναι ότι καλύτερο από φωτό έβγαλα, γιατί δεν κάθεται σε μια μεριά. ^_^

Μαλλον δεν του το ειπες αρκετα αυστηρα :angel:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν ξερω ουτε για το φαρμακο να σου πω αλλα ουτε και για τον τριτο κυκλο θεραπειας.

Εγω σου ειπα απο την αρχη οτι θα σου ελεγα να παρεις μελαφιξ και οχι αυτο που πηρες.

Επισης μου φαινεται περιεργο που σου ειπε να μην ταιζεις..

Μπορεις να μας γραψεις τις μετρησεις σου και καθε ποτε αλλαζεις νερο?

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνεις την αλλαγή νερού; Βάζεις και βγάζεις το νερό σιγά σιγά να μην τον στρώσεις; Σε ενυδρείο που το στρώνεις με το ψάρι μεσα, αν έχει αμμωνία και νιτρωδη είναι λογικό να ταλαιπωρηθεί.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνεις την αλλαγή νερού; Βάζεις και βγάζεις το νερό σιγά σιγά να μην τον στρώσεις; Σε ενυδρείο που το στρώνεις με το ψάρι μεσα, αν έχει αμμωνία και νιτρωδη είναι λογικό να ταλαιπωρηθεί.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Να μην τον στρώσεις: στρεσαρεις ήθελα να πω :D

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...