Jump to content

Ετοιμο Το Φυτεμενο Μου!


betta98

Recommended Posts

sorry που καταστρεφω το θεμα του φιλου..

ραστα εισαι αρκετα εμπειρος για να καταλαβεις τι εννοω.. και η απαντηση σου, καταλαβαινεις πιστευω πως ειναι ενος αρχαριου..

κι εγω ειχα 2 χρονια χρυσοψαρο σε γυαλα και δεν επαθε τιποτα (εξωτερικα), απλα του καηκε το νεφρο και επαθε νανισμο..

υπαρχουν πολλοι που εχουν τετρα για χρονια σε ενυδρειο με νερο βρυσης.. σημαινει οτι πρατουν ορθα?

pH: 5.0 – 8.0 αναφερει το seriοusly , οχι 8.. 8 ειναι θεωρητικα το οριο.

και ανωτατο 7.5 στα gertrudae, φανταζομαι οτι στην καλυτερη περιπτωση εχεις 7.5 ph στην βρυση σου..

αν δεις και των neon π.χ το προφιλ , ειναι παρομοιο με των gertrudae (σχεδον ιδιο) . αρα κι αυτα μπορουν να μπουν σε νερο βρυσης..

Pseudomugil gertrudae pH: 4.5 – 7.5

Hardness:90 – 215 ppm

Neon Tetra pH: 4.0 – 7.5

Hardness: 18 – 215 ppm

Δεν προσδοκω καμια αντιπαραθεση... απλα λεω αυτο που βλεπω οτι ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια τα εχω 3 χρονια σε νερο βρυσης και στο πετ που τα πηρα σε νερο βρυσης τα ειχε.

Δεν ειναι απαντηση αρχαριου αλλα και τα ψαρια δεν ειναι αγρια.Φυσικα το καλυτερο θα ηταν να ηταν σε πιο μαλακο νερο αλλα και σε νερο βρυσης τα πανε μια χαρα.

Τα νεον που εφερες σαν παραδειγμα ειναι πολυ πιο ευαισθητα απο τα γερτρουδια και αν τα βαλεις σε νερο βρυσης το πιο πιθανο ειναι να τα χασεις σχεδον αμεσως.

Αυτο που θελω να πω,ειναι οτι δεν χρειαζεται να ειμαστε τοσο απολυτοι με ολα,μερικα ψαρια δεν ειναι τοσο ευαισθητα οσο αλλα και μπορουν να πανε και σε νερο βρυσης τοσο καλα οσο και σε μαλακο.Ισως εγω που τα εχω σε βρυση να μη δω ποτε αναπαραγωγη αλλα αυτο δεν με πειραζει και ουτε ειναι ο σκοπος μου.Ετσι και αλλιως τα εχω στα μινιμουν λιτρα,σε 40.

Επισης δες και αυτο

Tappin (2010) gives the following ranges of parameters based on those taken from various localities: temperature 12 – 34 °C, pH 3.68-9.4, conductivity 12 – 646 µS/cm, hardness 0-320 ppm, alkalinity 2-180 ppm.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

σχεδον ολα τα πετ σοπ εχουν νερο βρυσης σε ολα τα ψαρια..

δεν εχει σημασια που δεν ειναι αγρια.. αρα και οι δισκοι μπαινουν σε νερο βρυσης (οπως παρα πολλοι δισκαδες συμφωνουν και τα εχουν σε νερο δυκτυου) , ειναι δυνατον να μεταλασσεται τοσο το dna ενος ψαριου που να πηγαινει απο ph 6 σε 8? δεν νομιζω...

πιστευω πως ολα τα ψαρια ειναι "φτιαγμενα" να ζουν σε τετοιο ph οσο ειναι του βιοτοπου στον οποιο ζουν, ετσι θα ειναι το καλυτερο..

και για να μην με θεωρεις απολυτο, δεν λεω δισκους σε 5 ph , αλλα οχι πανω απο 7...

επισης δεν εχει σημασια ποσο ευαισθητο ειναι ενα ψαρι.. στο νερο το οποιο χρειαζεται..

απλα αλλα ειναι πιο ανεκτικα, αυτο δεν σημαινει οτι περνανε και καλα..

αυτο για την αναπαραγωγη που λες, κατι σημαινει, και νομιζω οτι το καταλαβαινεις και μονος σου..

οπως και να χει δεν προσπαθω να σε πεισω για κατι, απλα δεν θελω να προτεινονται ψαρια που δεν ζουν σε νερο βρυσης για νερο βρυσης..

πολλοι αρχαριοι παρακολουθουν τα φορα ,ειτε ως μελη ειτε ως επισκεπτες και βλεπουν τα θεματα..

τα gertrudae και τα iriatherina , δεν ειναι ευκολα ψαρια και θελει καποια εμπειρια ωστε να διατηρουνται σωστα και υγειη... δεν προτεινονται για νερο δικτυου ,ουτε σε αρχαριους..

Αυτη ειναι η γνωμη μου, φυσικα ολα σε φιλικο επιπεδο και καθε γνωμη σεβαστη..

Ζητω ξανα συγγνωμη απο το φιλο που του μαγαρισα το θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι εχουν δισκους εκτροφης σε νερο βρυσης και μαλιστα εχουν και αναπαραγωγες.Οταν ενα ψαρι δεν εχει γεννηθει στη φυση και αλλα σε νερο βρυσης,εχει συνηθησει σ αυτο νερο και οταν εμεις το παιρνουμε και το βαζουμε καπακι σε μαλακο περισσοτερο κακο του κανουμε παρα καλο.Θελει πολυ σταδιακη προσαρμογη και για πολυ καιρο ωστε να μπει σε μαλακο νερο.Το dna δεν αλλαζει,αλλα ειναι πολυ βαθυα μεσα του και δεν εχει σχεση με ενα αγριο ψαρι που εχει γεννηθει σε μαλακο νερο της λιμνης η του ποταμιου που ζει.

Δεν λεει ποτε βαλε το ταδε ψαρι σε βρυση ενω ζει σε μαλακο νερο,οτι λεω και προτεινω ειναι απο προσωπικη εμπειρια.Εγω δεν αντιμετοπισα κανενα προβλημα με τα ψαρακια αυτα,στο λεω επειδη λες οτι δεν ειναι ευκολα ψαρια,να σου πω την αληθεια ειναι απο τα πιο ευκολα ψαρια που ειχα ποτε και δεν εκανα και κατι ιδιαιτερο.

Μια χαρα ψαρακια ειναι για αρχαριους και ζουν μια χαρα σε νερακι βρυσης,οπως ειδες και παραπανω απο αυτο που σου εβαλα,λεει οτι τα ψαρια βρησκονται σε ph απο 3,68-9,4.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βρηκα στο νετ αυτή τη λαμπα...Κανει για το ενυδρειο;; δεν λεει και πολλα γιαυτο ρωταω...

Λεει:Hailea Λαμπα Pl 24 Watt

post-58969-0-36359000-1401304612.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξερουμε κελβιν δεν μπορουμε να πουμε τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξερουμε κελβιν δεν μπορουμε να πουμε τιποτα..

α οκ θα παρω τηλ να μαθω πληροφοριες..
Link to comment
Share on other sites

Σημερα προστεθηκαν στο ενυδρειο 5 νεον...ξερω ειναι λιγα αλλα θα μπουν σιγα σιγα στο ενυδρειο...σκεφτομαι να βαλω καμια 10αρια ειναι καλος αριθμος??? Και κατι αλλο τρωνε τροφη για μονομαχους δηλαδη blood worms??? Ή θελουν ειδικη??? Και κατι τελευταιο δεν νομιζω να τρωνε τις γαριδες?

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια αυτα θελουν μαλακο νερο να ξερεις και ειναι αρκετα ευαισθητα.

Τσιμπανε και γαριδες..

Link to comment
Share on other sites

Ααα....Παντος μεχρι τωρα δεν τις τσιμπανε και ειναι και πιο μικρα απο τις γαριδες....Μπορουν να φανε τροφη απο μονομαχους?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα μπορουν να γανε τροφη για μονομαχιυς αν ειναι σε φιλα και τους την κανεις ψιλι μπορουν καλο θα ηταν να επερνες δικια τους.

Αν ειναι μικρα τα νεον θα συνιθισουν (λογικα) με της γαριδες και δεν θα εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Λογικα μπορουν να γανε τροφη για μονομαχιυς αν ειναι σε φιλα και τους την κανεις ψιλι μπορουν καλο θα ηταν να επερνες δικια τους.

Αν ειναι μικρα τα νεον θα συνιθισουν (λογικα) με της γαριδες και δεν θα εχεις προβλημα

Στη φυση δεν υπαρχει λογικα...υπαρχει θυρευτης και τροφη,.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια και παλι...λογοκα(αν μπορω να το θεσω ετσι) δεν νομιζω να εχουν προβλημα επειδη περνανε απο διπλα τους και δεν τις δινουν σημασια.

Link to comment
Share on other sites

Μολις δουν το νεο γοννο απο τις γαριδες σου θα δεις αν τις πειραζουν η οχι..

Link to comment
Share on other sites

Λες ε??

Link to comment
Share on other sites

Λεω..υπαρχει περιπτωση να μη δεις γοννο αν δεν εχεις πολλες κρυψωνες και φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Απο κρυψωνες εχω:τα φυτα και εχει ξατω απο το ξυλο καινο(το εβαλα ετσι επιτηδες για να κρυβονται οι γονοι),και πισω απο τον θερμοστατη υπαρχει ενα κενο.... κανουν αυτες?

Link to comment
Share on other sites

Για βαλε καμια φωτογραφια απο το ενυδρειο σου γιατι δεν βλεπω να εχεις κρυψωνες..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρς μολις ειδα οτι η λαμπα γραφει στη βαση υης αυτα: 220-240V/50-60Hz

PL-24W 2G11 μπορει καποιος να μου πει τι παει να πει ολο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Να και οι φοτο:

post-58969-0-55487300-1401540789_thumb.jpg

post-58969-0-49287100-1401540797_thumb.jpg

post-58969-0-27747200-1401540807_thumb.jpg

post-58969-0-52618700-1401540813_thumb.jpg

post-58969-0-08654300-1401540819_thumb.jpg

post-58969-0-59068400-1401540827_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω πολλες κρυψωνες,θα δειξει το μελλον των γαριδων σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω πολλες κρυψωνες,θα δειξει το μελλον των γαριδων σου.

Τι ειδος αλλων κρυψωνων μπορω να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Στη φυση δεν υπαρχει λογικα...υπαρχει θυρευτης και τροφη,.

Το λογικα το λεω επιδη οπως τα εχουμε κανι τα ψαρια εχουν θαψι δυστιχος το παλιο DNA τους πολυ βαθια... και για να τους ερθουν οι παλιες και μοναδικες τους συνιθειες θελει κοπο...

Και ειναι ακριβως οπως το λες στη ''φυση''

μεχρι καπου πιστευω οτι εχω ενα δικιο!!

Τι ειδος αλλων κρυψωνων μπορω να βαλω?

Γιατι εχεις τοσο πολυ κερατοφυλο?? αλαξε το και βαλε π.χ Caboba Caroliana βαλε σε καπιο σημειο πιο πολες βαλισνεριες 2-3 για να φουντοσουν ηστερα και να γθνουν πολη καλη κρυψονα και ασε λιγο καιρατοφιλο εκτος και αν σου αρεσει τοσο πολυ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Το dna υπαρχει κανονικα και δεν εχει θαφτει καθολου.Αν τα ψαρια θελουν να φανε τις γαριδες θα το κανουν και στο ενυδρειο οπως το κανουν και στη φυση,δεν θελει καθολου κοπο.Σχεδον ολα τα ψαρια τρωνε γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο εχεις απολιτο δικιο εγω για την τροφη μιλαγα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...