Jump to content

Ετοιμο Το Φυτεμενο Μου!


betta98

Recommended Posts

Παιδια σημερα τελικα ηρθε το ενυδρειο μου που είναι 76 λιτρα και όχι 100 λογω λαθους στην παραγγελια...Τεσπα το εστησα σημερα και θελω να ρωτησω γιατι επειτα από 5 6 ωρες λειτουργιας εχει ακομη μπουρμπουλήθρες στα τζαμια.Σας παραθετω και καποιες φωτογραφιες και θα ηθελα να μου πειτε καποιες τυχον διορθωσεις που ισως πρεπει να κανω.

post-58969-0-13789500-1398453538_thumb.jpg

post-58969-0-50289000-1398453545_thumb.jpg

post-58969-0-72798300-1398453552_thumb.jpg

post-58969-0-48762600-1398453561_thumb.jpg

post-58969-0-88447100-1398453568_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο.

Οι μπουρμπουλήθρες (οξυγόνο) θα φύγουν μόλις ζεσταθεί λίγο το νερό σου. Μην ανησυχείς. Τι ψάρια θα βάλεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

αχα...Θα βαλω τον μονομαχο μου μεσα αλλα όχι ακομα σε κανενα μηνα

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο. Βαλε τον μαγνητη και καθαρισε το δεν ειναι τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να γινει οπωσδήποτε με μαγνητη γιατι δεν εχω...Η moss τωρα σε μερικα σημεια είναι καφε υπαρχει περιπτωση να χαλασει???

Link to comment
Share on other sites

νομιζω τζαμι δεν είμαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις μαγνήτη αν δεν είσαι σιγουρος. Χτύπα το λίγο να δεις αν είναι τζάμι ή ακρυλικό.

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικάκι σου φίλε, δε θα βοηθήσει ιδιαίτερα τα φυτά σου, είναι αρκετά χοντρό!

Link to comment
Share on other sites

ακρυλικο είναι κοιταξα και στο νετ και το χτυπησα κιολας

Έγινε επεξεργασία - betta98
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν θα βοηθησει τα φυτα μου το χαλικι?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να το προσέχεις πολύ γιατί γρατζουνίζεται εύκολα. Μην βάλεις μαγνήτη, θα το ξεσκίσει. Με ένα σφουγγαράκι απαλά να το καθαρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

α οκ και να φανταστείς ότι αυριο ειχα σκοπο να πηγενα και να αγοραζα μαγνητη

Link to comment
Share on other sites

Μαγνήτες, ξύστρες, σφουγγάρι σαν αυτό των πιάτων με το πράσινο και ότι αιχμηρό ή με άγρια επιφάνεια το ξεχνάς. Από μέσα και απ'έξω εννοείται. Πάρε ένα σφουγγάρι όπως αυτό που πλένουμε το αμάξι που δεν γδέρνει το χρώμα και όταν πιάνει άλγες να το περνάς απαλά. Αραιά και που όχι συχνά. Αυτό για να το χαίρεσαι για χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

αχα σε ποσο καιρο θα ανπτυχθουν τα φυτα???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μια ερωτηση αν και λιγο ασχετη πως να καταλαβω αν ειναι ακρυλικο και τι ειναι αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά σου όπως σου είπε και ο theodor θα έχουν πρόβλημα.Το χαλίκι σου είναι παρα πολύ

χοντρό και δεν θα βοηθήσει το ριζικό σύστημα να αναπτυχθεί και να δέσει σωστά.

Κρίνοντας από τον τίτλο και εφόσον το σκέφτεσαι για φυτεμένο καλό θα είναι να το αλλάξεις

άμμεσα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μια ερωτηση αν και λιγο ασχετη πως να καταλαβω αν ειναι ακρυλικο και τι ειναι αυτο??

Ας πούμε. . . ακρυλικό=πλαστικό

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλαξω τωρα το χωμα πρεπει να αδειασω το ενυδρειο η μπορω να το ριξω ετσι και να φυγει η θολουρα μονη της????

Έγινε επεξεργασία - betta98
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν θα βοηθησει τα φυτα μου το χαλικι?

Δες λίγο εδώ για τον βυθό και το μέγεθος του χαλικιού.

Οι βαλινέριες π.χ. που έχεις πολλαπλασιάζονται με δρομείς. Δηλαδή κάποιες ριζούλες αναπτύσσονται κυρίως εντός του βυθού και "πετάνε" νέα βλαστάρια. Αυτό με τόσο χοντρό χαλικάκι δυσκολεύει την σωστή του ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι εκει που είναι τα φυτα γυρω γυρω δηλαδή περιμετρικα να το αδειασω από τα χαλικια και να βαλω αμμο γινεται για να μην αδειασω ολο το χαλικι.και για να μην φαινεται τοσο ασχημο θα βαλω εάν είναι παλι λιγα χαλικια από πανω.Ε Τι λετε??

Link to comment
Share on other sites

Tώρα που είναι ακόμα στην αρχή το ενυδρείο σουκαλό θα είναι να το κάνεις σωστά.

Επίσης δεν είναι απαραίτητο να βάλεις άμμο.Διάβασε λίγο το θεματάκι που σου εδωσαν παραπάνω . . .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...