Jump to content

Tsip Reef!


Tsipouras

Recommended Posts

Μετα απο ενα χρονο στο χομπυ και ενω ξεκινησα χωρις να εχω ουτε καν ενυδρειο γλυκου νερου ειπα να το παρω απο την αρχη και να σας παρουσιασω αυτο που εχω σημερα!

ειχα ανοιξει ενα θεμα καποια στιγμη ( http://www.aquazone.gr/forums/topic/82946-100-reef/ ) αλλα εχουν αλλαξει τοσα πραγματα που δεν γινεται να συνεχιστει εκει!

Θαλασσινό ενυδρείο
Reef (νανο?)
Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 70 χ 35 χ 40
Λίτρα: 85 (καθαρα)
Διαστάσεις Sump (ΜxΠxΥ): 50 χ 30 χ 40
Λίτρα Sump: 50 (καθαρα)

Οργανισμοί
Κοράλλια: 5 διαφορετικα ειδη zoanthids, green caulastrea , 2 xenia , mashrooms , green star polyps , green montipora , button polyps , euphyllia , acropora
Ψάρια: 2 amphiprion ocellaris , 1 blue tang , 4 chromis , 1 orange spotted goby
Ασπόνδυλα:5 nassarius , 8 tectus , 1 cleaner shrimp , 1 peppermint , 1 mithrax sculptus , 1 bubble tip anemone

Βράχος (είδος κιλά): 15.5 κιλα ζωντανος ( τα δυο στο σαμπ )
Άμμος (είδος κιλά): 10 κιλα αραγωνητης

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 φωτιστικα GLO απο 2 χ 24 watt T5. Συνολο 4 χ Τ5 24 watt.Ati coral plus , Ati aquablue special, Ati blue plus και Ati actinic.
Διάρκεια φωτισμού: Συνολο 10 ωρες. 1 ωρα αναβουν η actinic και η blue plus, στη συνεχεια αναβουν οι αλλες 2 και στο τελος σβηνουν οι δυο και παραμενουν παλι η actinic με τη blue plus

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση (Βράχος - Φίλτρο): ενεργος ανθρακας 75γρμ και 50 γρμ αντιφωσφορο σε καλτσα στο σαμπ
Θέρμανση/ Ψύξη: ενας θερμοστατης 100 watt και μια τετραδα ανεμιστηρακια συνδεδεμενα στον eliwell IC 915 LX
Skimmer: wave 400
Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς): 1 x 3000 και 1 χ 1000 λ/ω στο main και αλλος ενας 3000 λ/ω στο σαμπ και οι τρεις κυκλοφορητες κινεζικοι!
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: υπαρχει αναπληρωση της haquoss με νερο σε ξεχωριστο δοχειο απο το σαμπ, περιπου 50 λιτρα!
Διατροφή: μια φορα την ημερα flakes, καποιες φορες μαζι με σκορδοζουμο ή βιταμινες.

Παράμετροι

Αλατοτητα: 1026 (με ρεφρεκτομετρο)

pH:8,3
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8,6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3): 2-5
Ασβέστιο (Ca): 400
Μαγνήσιο (Mg): 1290
Φωσφορικά (Po4):0
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25,5

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 20 λιτρα καθε δυο βδομαδες
Νερό (Όσμωση - βρύση):Α/Ο 3 σταδιων της waterwaves
Αλλαγή Άνθρακα: μια φορα το μηνα 75 γρμ
Αλλαγή Αντιφώσφορο: μια φορα το μηνα 50 γρμ
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:καθε βδομαδα ριχνω 4 ml βακτηρια MicroBacter, καθημερινη προσθηκη kh, mg, ca μεχρι να ερθει η δοσομετρικη

Διάφορα:Στο σαμπ υπαρχει μια απλη λαμπα φθοριου που αναβει για 8 ωρες τη νυχτα.οι μετρησεις ειναι με τεστ salifert.

Περιμενω εντυπωσεις και παρατηρησεις.Ολα τα ψαρακια ειναι κοντα στους 6 μηνες στο ενυδρειο.το blue tang οταν φτασει σε ενα μεγεθος που δεν μπορω να το κρατησω αλλο θα δωθει η θα ανταλαχτει εαν δεν εχω μεγαλωσει το ενυδρειο μου!εχω κανει παραγγελια απο fish street τη δοσομετρικη της bubble magus.εχω και στα σχεδια αλλαγη skimmer,αλλα δεν εχω καταληξει ακομα καπου.Τελος εχω ενα μικρο θεματακι με αλγη στον αραγωνητη την οποια τσιμπανε και οι εριμητες και το blue tang, αντε καμια φορα και το γκομπυ και δεν ξερω τι να κανω,εχω ανακταψει,εχω συφοναρει,αλλα ρουφαει και πολυ αραγωνητη μαζι...καμια ιδεα??αν εχω ξεχασει κατι πειτε μου!

Βίντεο:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο στησιμο και πανεμορφα ζωντανα.Να το χαρεις φιλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο να το χαίρεσαι φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράματα. Έχεις ακόμα δρόμο αν και από τώρα είναι πανέμορφο! Το aquascape και το μέγεθος του blue σου δίνουν την εντύπωση πως είναι πολύ μεγαλύτερο το ενυδρείο! Φτου φτου σκόρδα κρεμμύδια κλπ καυτερά! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ριφακι σου, να το χαιρεσαι :thumbsu:

Το σκιμμερ αυτο το ειχα (το μεγαλυτερο μοντελο το 600) και ηταν σαν να μην ειχα.......

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Τσιπούρα πολύ όμορφο ενυδρείο!!!

Και τα κοράλλια και το στήσιμο του βράχο τέλεια!!!

Να το χαίρεσαι!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τα καλα σας λογια.οι φωτογραφιες ολες τραβηχτηκαν την ωρα που εγραψα και το ποστ.σκιμμερ λεω να παω σε deltec απλα επειδη καποια στιγμη θελω να παω στα 300 λιτρα δεν ξερω ακομα πιο μοντελο!

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Θα πω μια σκεψη και αμα ειναι λαυος παω πασο, απλα ετσι το σκευτηκα εγω για εμενα...

Παρε το tunze 9002-9004 τωρα να κανεις την δουλεια σου σωστα και οταν με το καλο πας στο μεγαλητερο το δινεις και πας στο μεγαλητερο, αυτο γιατι οπως λεει η παροιμια "οταν εμεις κανουμε σχεδια ο θεος γελαει"...

Δεν προτηνω καποιο πολυ μεγαλητερο γιατι φοβαμαι μηπως υπολειτουργη, αυτην την απορια μας την λυνει καποιος πιο εμπειρος :)

Link to comment
Share on other sites

Στο εχω πει και θα στο ξαναπω

το ενυδρειο σου ειναι πολυ ωραιο

μονο που νομιζω της ξενιας δεν της αρεσει

και πολυ εκει γιατι δεν την βλεπω να ειναι ανοιχτει

μαλλον εχει δυνατη κυκλοφορια

Link to comment
Share on other sites

Εχει Παυλο οντως.ισως να την παω εκει που ειναι η εφυλια.απλα μ εχουνε φοβισει που μ λενε οτι απλωνεται ευκολα κ γεμιζει και γι αυτο δεν την εβαζα αλλου.

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου φτου,φιλε μου! :jig:

Εχεις κανει ενα παρα πολυ ομορφο ξεκινημα και ειμαι σιγουρος πως ετσι και θα συνεχισεις!

Σε συγχαιρω και για το πεντακαθαρο sump(εχω κολλημα με αυτο :usd: ) :thumbsu:

Ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ενα update!ηρθε επιτελους η δοσομετρικη,αφου χαθηκε το πρωτο ειδοποιητηριο του ταχυδρομειου....συνεθηκε με μονολιτρα προς το παρον μπουκαλια και προγραμματιστηκε συμφωνες με τις φοβερες και πολυ χρησιμες οδηγιες που ανεβασαν τα παιδια για την bubble magus και τους ευχαριστω κ αππ εδω γι αυτο!εχω βαλει και για τα τρια υγρα να ριχνουν το συνολο σε 8 δοσεις δηλαδη ανα τρεις ωρες και με μια ωρα διαφορα το καθενα!παρολο που η δοσομετρικη εχει τη διαφορα του 5λεπτου.το εκανα για ακομα καλυτερα. θελω τη γνωμη σας γι αυτο!edu8ebah.jpg

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Έγινε επεξεργασία - Tsipouras
Link to comment
Share on other sites

Μεγεια τη δοσομετρικη φιλε tsipouras :thumbsu:

Ποσα ml απο το καθε υγρο ριχνεις?

Link to comment
Share on other sites

Ριχνω 25 kh και απο 12 τα αλλα δυο.τοσο εριχνα με συριγκα εδω κ 1μιση μηνα περιπου.σημερα το πρωι εκανα κ μια αλλαγη νερου κ το βραδυ θα κανω μετρησεις

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Ενα update!ηρθε επιτελους η δοσομετρικη,αφου χαθηκε το πρωτο ειδοποιητηριο του ταχυδρομειου....συνεθηκε με μονολιτρα προς το παρον μπουκαλια και προγραμματιστηκε συμφωνες με τις φοβερες και πολυ χρησιμες οδηγιες που ανεβασαν τα παιδια για την bubble magus και τους ευχαριστω κ αππ εδω γι αυτο!εχω βαλει και για τα τρια υγρα να ριχνουν το συνολο σε 8 δοσεις δηλαδη ανα τρεις ωρες και με μια ωρα διαφορα το καθενα!παρολο που η δοσομετρικη εχει τη διαφορα του 5λεπτου.το εκανα για ακομα καλυτερα. θελω τη γνωμη σας γι αυτο!edu8ebah.jpg Οσο ζεις μαθαίνεις...

Έκανες μια σημαντικότατη αναβάθμιση που στην πορεία θα σου λύσει τα χέρια και το ενυδρείο σου θα κινείτε σε σταθερές βάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω Θαναση και γενικα ειμαι υπερ στο να παιρνω καποιο εξοπλισμο καλο τον οποιο θα κρατησω ακομα κ να αλλαξω μεγαλυτερο ενυδρειο.γι αυτο κ στο παρελθον ειχα προτιμησει τον κοντρολερ της eliwell απο τον stc.

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Έκανες μια σημαντικότατη αναβάθμιση που στην πορεία θα σου λύσει τα χέρια και το ενυδρείο σου θα κινείτε σε σταθερές βάσεις...

+1,πολυ βασικο!

Προσωπικα σε αυτα τα ml θα τα εβαζα σε 3 δοσεις το καθενα ξεχωριστα η' σε 6 δοσεις 2 φορες δηλαδη απο το καθενα και με καποιες ωρες διαφορα.

Δεν νομιζω ομως να εχεις θεμα ομως ετσι οπως το εχεις σκεφτει.

Απλα προσωπικα θεωρω πως ειναι πιο καλο αν δινεις περισσοτερο χρονο στα υλικα να "απλωθουν"(τι λεξη χρησιμοποιησα παλι :death: ) στο νερο του ενυδρειου πριν πεσει το επομενο.

edit.

Aν εχεις χρονο αργοτερα πες μας και τα αποτελεσματα των μετρησεων που θα κανεις :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Εννοειαται οτι θα σας πω απλα ολη αυτη τη βδομαδα θα μετραω για να σιγουρευτω για υις ποσοτητες.κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν καλιμπραρεται με καποιο τροπο αυτη η δοσομετρικη μιας και στις οδηγιες δεν ειδα κατι τετοιο.

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν την εχω χρησιμοποιησει την συγκεκριμενη :(

Ειναι πολυ δημοφιλης ομως η συγκεκριμενη οποτε σιγουρα καποιο παιδι θα εχει να σου πει κατι παραπανω :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!με τη δοσομετρικη μεχρι στιγμηςολα καλα.λιγο ανεβασμενο ειχα το ασβεστιο αλλα το την ξαναπρογραμματισα με ενα ml λιγοτερο κ βλεπουμε!αλλο ενα update με αλλαγη skimmer απο wave 400 σε tunze 9004.μπηκε σε λειτουργια χθες.και περιμενω να παρει λιγο μπροστα!εχει καποιος το ιδιο να μου πει εντυπωσεις???

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...