Jump to content

malawi..


Recommended Posts

το ξερω αυττο,και απαγορευεται σε ολους τους υπολοιπους σπιτι η οποιαδηποτε ενασχοληση με το ενυδρειο,εκτος απο το χαζεμα.. :thaman::thaman:

αν δεν ειναι κοπος,βαλε τι λινκ απο το ποστ που περιγραφεις το στρωσιμο,γιατι δεν μπορω να το εντοπισω..

thanks again!!

Μερικά πράγματα που δεν μπορούσα να καταλάβω Ρωτούσα με Π.Μ.

Αν όμως διαβάσεις και καταλάβεις καλά τον κύκλο του αζώτου σώθηκες. Είναι λίγα αυτά που θα μείνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα σε ολους.. :thaman:

σημερα μαλλον θα μαζεψω αμμο απο μια παραλια της χαλκιδας (ιπποκαμπο) αν ειναι καλη,μιας και θα ειμαι προς τα εκει..

εχω διαβασει τα θεματα που αφορουν αμμο απο παραλια,πλησιμο κτλ,αλλα με ανησυχησε αυτο που διαβασα για την αντιδραση της με την σιλικονη.. :thaman::wootwoot:

ειναι επικινδυνο?πρεπει να ενισχυσω τη σιλικονη του ενυδρειου?

ή μηπως να αγορασω αμμο για ενυδρειακη χρηση απο καταστημα με ενυδρεια για να ειμαι σιγουρος?θα εχει ομως την ιδια επιδραση στο νερου του ενυδρειου που χρειαζιντα οι αφρικανες?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.. :thaman:

σημερα μαλλον θα μαζεψω αμμο απο μια παραλια της χαλκιδας (ιπποκαμπο) αν ειναι καλη,μιας και θα ειμαι προς τα εκει..

εχω διαβασει τα θεματα που αφορουν αμμο απο παραλια,πλησιμο κτλ,αλλα με ανησυχησε αυτο που διαβασα για την αντιδραση της με την σιλικονη.. :thaman::wootwoot:

ειναι επικινδυνο?πρεπει να ενισχυσω τη σιλικονη του ενυδρειου?

ή μηπως να αγορασω αμμο για ενυδρειακη χρηση απο καταστημα με ενυδρεια για να ειμαι σιγουρος?θα εχει ομως την ιδια επιδραση στο νερου του ενυδρειου που χρειαζιντα οι αφρικανες?

Απ' ότι γνωρίζω, η άμμος εκεί είναι ξανθή. Αν αποφασήσεις άμμο από την παραλία τότε θέλει πλύσιμο πολύ καλό. Όχι δεν αντιδρά με την σιλικόνη αν αυτή είναι κατάλληλη για χρήση σε ενυδρείο. ΚΑι βέβαια όχι, δεν θα ενυσχύσεις από μόνος σου, τώρα ειδικά, την σιλικόνη του ενυδρείου σου.

Εγώ έχω αγοράσει την άμμο από το κατάστημα λευκή και όχι εντελώς την λεπτόκοκκη. Για υπόστρωμα έχω βάλει λεπτό χαλικάκι για καλύτερο εξαερισμό του πάτου. Τώρα, οι Αφρικάνες ζητουν ψηλό ΡΗ αυτό μπορείς κάλλιστα να το βγάλεις στα επιθυμητά επίπεδα με φυσικό κοίλας τρόπο προσθέτοντας ασβεστολιθικές πέτρες ή θραύσματα κοραλιού στο φίλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι γνωρίζω, η άμμος εκεί είναι ξανθή. Αν αποφασήσεις άμμο από την παραλία τότε θέλει πλύσιμο πολύ καλό. Όχι δεν αντιδρά με την σιλικόνη αν αυτή είναι κατάλληλη για χρήση σε ενυδρείο. ΚΑι βέβαια όχι, δεν θα ενυσχύσεις από μόνος σου, τώρα ειδικά, την σιλικόνη του ενυδρείου σου.

Εγώ έχω αγοράσει την άμμο από το κατάστημα λευκή και όχι εντελώς την λεπτόκοκκη. Για υπόστρωμα έχω βάλει λεπτό χαλικάκι για καλύτερο εξαερισμό του πάτου. Τώρα, οι Αφρικάνες ζητουν ψηλό ΡΗ αυτό μπορείς κάλλιστα να το βγάλεις στα επιθυμητά επίπεδα με φυσικό κοίλας τρόπο προσθέτοντας ασβεστολιθικές πέτρες ή θραύσματα κοραλιού στο φίλτρο σου.

ή και αραγωνιτη που θα βρεις σε petshop

Link to comment
Share on other sites

ΗΡΘΕ!! :thaman::thaman::wootwoot:

ΗΡΘΕ!! ;):thumbup::rasp:

μολις εφερα το ενυδρειο σπιτι!!

μας βγηκε η μεση,αλλα αξιζε τον κοπο!!

οριστε μερικες φωτο..αδειο ακομα..απο αυριο θα αρχιζει να γεμιζει..

post-3681-1174570787_thumb.jpg

post-3681-1174570849_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

ΗΡΘΕ!! :thaman::thaman::wootwoot:

ΗΡΘΕ!! ;):thumbup::rasp:

μολις εφερα το ενυδρειο σπιτι!!

μας βγηκε η μεση,αλλα αξιζε τον κοπο!!

οριστε μερικες φωτο..αδειο ακομα..απο αυριο θα αρχιζει να γεμιζει..

Καλοριζικο φιλε Γιαννη!!!

συμμεριζομαι τη χαρα σου!

τωρα αρχιζουν τα ωραια μεχρι να του δωσεις ζωη... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Malawi
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε Γιαννη!!!

συμμεριζομαι τη χαρα σου!

τωρα αρχιζουν τα ωραια μεχρι να του δωσεις ζωη... :thaman:

να εισαι καλα φιλε μου!!

καθομαι και το χαζευω και φανταζομαι πως θα γινει..

πηρα και το 2028της eheim,πηρα φελιζολ μπλε για τον πατο,και αυριο ασβεστολιθικες πετρες και αμμο..και αρχιζουμε.. :thaman::wootwoot:

Α!οι λαμπες ειναι 3 Τ8.δεν λενε watt ομως..ποσες ωρες θα πρεπει να τις αναβω?9 ειναι καλα?και τις τρεις?

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

να εισαι καλα φιλε μου!!

καθομαι και το χαζευω και φανταζομαι πως θα γινει..

πηρα και το 2028της eheim,πηρα φελιζολ μπλε για τον πατο,και αυριο ασβεστολιθικες πετρες και αμμο..και αρχιζουμε.. :thaman::thaman:

Α!οι λαμπες ειναι 3 Τ8.δεν λενε watt ομως..ποσες ωρες θα πρεπει να τις αναβω?9 ειναι καλα?και τις τρεις?

οι αφρικανες δεν εχουν συγκεκριμενες απαιτησεις σε φωτισμο αφου δεν εχουν ουτε φυτα. 10-12 ωρες αναμμα θα ειναι μια χαρα, αλλα θα το δεις και θα προσαρμοστεις αναλογα και με τη θερμοκρασια που θα σου παραγουν!

τελικα τι ογκου ειναι το ενυδρειο? διαστασεις?

Link to comment
Share on other sites

220 λιτρα (οχι τα καθαρα),με διαστασεις 80χ48χ59..καλο δεν ειναι το φιλτρο για αυτα τα λιτρα?

απο πετρες,ειμαι αναμεσα στις 2..ποιες θα προτεινες?και τα 2 ειδη ειναι ασβεστοληθικες..

post-3681-1174571991_thumb.jpg

post-3681-1174572006_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

220 λιτρα (οχι τα καθαρα),με διαστασεις 80χ48χ59..καλο δεν ειναι το φιλτρο για αυτα τα λιτρα?

απο πετρες,ειμαι αναμεσα στις 2..ποιες θα προτεινες?και τα 2 ειδη ειναι ασβεστοληθικες..

τις moonstone(δεξια φωτο) τις εχουν δοκιμασει πολλοι με μεγαλη επιτυχια λογω και των τρυπων-κρυψωνες (οπως κ εγω) :thaman: . απο αισθητικης αποψης καλο ειναι να εμπιστευτεις τα γουστα σου!

Link to comment
Share on other sites

τις moonstone(δεξια φωτο) τις εχουν δοκιμασει πολλοι με μεγαλη επιτυχια λογω και των τρυπων-κρυψωνες (οπως κ εγω) :wootwoot: . απο αισθητικης αποψης καλο ειναι να εμπιστευτεις τα γουστα σου!

σκεφτομουν για τις πρωτες,μου αρεσουν οι χρωματισμοι που κανουν..τελος παντων,απο τι στιγμη που οποιες και να βαλω θα δημιουργησω πολλες κρυψωνες,δεν πιστευω οτι θα εχω προβλημα αν δεν ειναι moonstone..

σε ευχαριστω παντως..

αυριο λογικα θα ολοκληρωσω και το aquascape..και το σαβ/κο αρχιζει το στρωσιμο..

δυστυχως το παλιο μου ενυδρειο το αρχιζει απο την αρχη ο φιλος μου που το πηρε οποτε δεν μπορω να κανω μπολιασμα,μιας και δεν εχω αλλον γνωστο με ενυδρειο,οποτε θα περιμανω πολυ μεχρι να στρωσει με αμμωνια.. :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομουν για τις πρωτες,μου αρεσουν οι χρωματισμοι που κανουν..τελος παντων,απο τι στιγμη που οποιες και να βαλω θα δημιουργησω πολλες κρυψωνες,δεν πιστευω οτι θα εχω προβλημα αν δεν ειναι moonstone..

σε ευχαριστω παντως..

αυριο λογικα θα ολοκληρωσω και το aquascape..και το σαβ/κο αρχιζει το στρωσιμο..

δυστυχως το παλιο μου ενυδρειο το αρχιζει απο την αρχη ο φιλος μου που το πηρε οποτε δεν μπορω να κανω μπολιασμα,μιας και δεν εχω αλλον γνωστο με ενυδρειο,οποτε θα περιμανω πολυ μεχρι να στρωσει με αμμωνια.. :thaman::thaman:

δεν υπαρχουν καθολου υλικα απο το παλιο ενυδρειο???

Link to comment
Share on other sites

οχι,δυστυχως..και ο μονος τροπος πλεον ειναι με αμμωνια..

Link to comment
Share on other sites

οχι,δυστυχως..και ο μονος τροπος πλεον ειναι με αμμωνια..

τοτε υπομονη και καλη αρχη εκτος και αν βρεις να παρεις απο καπου στρωμμενο υλικο φιλτρου..

Link to comment
Share on other sites

τοτε υπομονη και καλη αρχη εκτος και αν βρεις να παρεις απο καπου στρωμμενο υλικο φιλτρου..

σε ευχαριστω..δεν νομιζω να βρω..οποτε,υπομονη..

θα επανελθω με οτι νεοτερο,ή και με καμια αποριουλα.. :thaman::thaman:

καλο απογευμα σε ολους..

Link to comment
Share on other sites

220 λιτρα (οχι τα καθαρα),με διαστασεις 80χ48χ59..καλο δεν ειναι το φιλτρο για αυτα τα λιτρα?

απο πετρες,ειμαι αναμεσα στις 2..ποιες θα προτεινες?και τα 2 ειδη ειναι ασβεστοληθικες..

Καλορίζικο το ενυδρείο σου και καλή αρχή.

Όσον αφορά τις πέτρες δεν το συζητώ, τις δεξιά! είναι ότι πρέπει για τα lapidos θα δεις!

Νομίζω πας και εσύ για Lapidochromis caeruleus & Pseudropheus Acei. Εγώ έβαλα πρώτα τα Pseudropheus Acei ευτυχώς μου βγήκαν γάντι 1 αρσ. 2 θηλ. είναι υπέροχα. Αν δεν είχες ποτέ ενυδρείο σαν κι εμένα, τότε σε βλέπω να ξενυκτάς και εσύ δίπλα στο ενυδρείο σου.

Άλλο που έχω κάνει, έδωσα ύψος στις πέτρες και αυτό έχει ξεχωρήσει κάπως τα είδη. Acei πάνω και Lapidochromis κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες "μπίχλα" από τα δικά μου (όχι υλικά, μόνο μούργα από κάποιο σφουγγάρι που θα στύψω) ευχαρίστως να σου δώσω. Θα πρέπει όμως να περάσεις από το Βύρωνα κάποια στιγμή το Σαββατοκύριακο... Θα βοηθήσει πάρα πολύ στη επίσπευση της διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες "μπίχλα" από τα δικά μου (όχι υλικά, μόνο μούργα από κάποιο σφουγγάρι που θα στύψω) ευχαρίστως να σου δώσω. Θα πρέπει όμως να περάσεις από το Βύρωνα κάποια στιγμή το Σαββατοκύριακο... Θα βοηθήσει πάρα πολύ στη επίσπευση της διαδικασίας.

να την παρεις την μουργα του φιλοξενου, Γιαννη!! θα σε βοηθησει πολυ!

ο φιλοξενος λοιπον ειναι ονομα και πραγμα!!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

...ο φιλοξενος λοιπον ειναι ονομα και πραγμα!!!...

Ναι... Φιλοξενώ ωφέλιμα βακτηρίδια..! :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες "μπίχλα" από τα δικά μου (όχι υλικά, μόνο μούργα από κάποιο σφουγγάρι που θα στύψω) ευχαρίστως να σου δώσω. Θα πρέπει όμως να περάσεις από το Βύρωνα κάποια στιγμή το Σαββατοκύριακο... Θα βοηθήσει πάρα πολύ στη επίσπευση της διαδικασίας.

filoxenos σε ευχαριστω παρα πολυ για την προσφορα σου!! :thaman::thaman:

ευχαριστως..απλα πες μου τι θα πρεπει να εχω κανει απο πριν,και τι θα χρειαζεται να εχω μαζι μου..

ελπιζω να προλαβω να κανω το aquascape και ολα τα αλλα..

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το ενυδρείο σου και καλή αρχή.

Όσον αφορά τις πέτρες δεν το συζητώ, τις δεξιά! είναι ότι πρέπει για τα lapidos θα δεις!

Νομίζω πας και εσύ για Lapidochromis caeruleus & Pseudropheus Acei. Εγώ έβαλα πρώτα τα Pseudropheus Acei ευτυχώς μου βγήκαν γάντι 1 αρσ. 2 θηλ. είναι υπέροχα. Αν δεν είχες ποτέ ενυδρείο σαν κι εμένα, τότε σε βλέπω να ξενυκτάς και εσύ δίπλα στο ενυδρείο σου.

Άλλο που έχω κάνει, έδωσα ύψος στις πέτρες και αυτό έχει ξεχωρήσει κάπως τα είδη. Acei πάνω και Lapidochromis κάτω.

φιλε μου,καλησπερα..σε ευχαριστω για τις ευχες σου!!εγω ειχα ηδη ενυδρειο,και κανω σαν κι εσενα με το καινουργιο..φαντασου τρελα!! :thaman::thaman:

για τις πετρες θα δω..δεν ξερω..παντως θα δωσω υψος σιγουρα,και πολλες κρυψωνες..

καλα θυμασαι..παω για Lapidochromis caeruleus,Pseudropheus Acei και labidochromis mbamba.(εννοειται σταδιακα αυτα..)

αληθεια,με ποια σειρα θα ηταν το καλυτερο να μπουν τα ψαρια?λογω επιθετικοτητας?

Link to comment
Share on other sites

..απλα πες μου τι θα πρεπει να εχω κανει απο πριν,και τι θα χρειαζεται να εχω μαζι μου...

Κοίταξε τα μηνύματά σου και κάλεσέ με να το κανονίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,καλησπερα..σε ευχαριστω για τις ευχες σου!!εγω ειχα ηδη ενυδρειο,και κανω σαν κι εσενα με το καινουργιο..φαντασου τρελα!! :thaman::thaman:

για τις πετρες θα δω..δεν ξερω..παντως θα δωσω υψος σιγουρα,και πολλες κρυψωνες..

καλα θυμασαι..παω για Lapidochromis caeruleus,Pseudropheus Acei και labidochromis mbamba.(εννοειται σταδιακα αυτα..)

αληθεια,με ποια σειρα θα ηταν το καλυτερο να μπουν τα ψαρια?λογω επιθετικοτητας?

Όπως θές ξεκίνα αλλά άφησε στο τέλος τα Lap. mbamba. Εμένα προσωπικά τα caeruleus μου φάνηκαν πιό τσαμπουκάδες. Έκαναν το ενυδρείο δικό τους κι ας είναι εκεί μεσα μόνο δύο μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Όπως θές ξεκίνα αλλά άφησε στο τέλος τα Lap. mbamba. Εμένα προσωπικά τα caeruleus μου φάνηκαν πιό τσαμπουκάδες. Έκαναν το ενυδρείο δικό τους κι ας είναι εκεί μεσα μόνο δύο μέρες.

τα caeruleus ειναι σιγουρα τα πιο ηρεμα!!!

οσο για τα mbamba ειναι δυσευρετα!!!

αν τα βρειτε πουθενα παρακαλω να με ειδοποιησετε!!! θα ειναι ΕΙΔΗΣΗ!!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

τα caeruleus ειναι σιγουρα τα πιο ηρεμα!!!

οσο για τα mbamba ειναι δυσευρετα!!!

αν τα βρειτε πουθενα παρακαλω να με ειδοποιησετε!!! θα ειναι ΕΙΔΗΣΗ!!! :thaman:

...και 'γω νόμιζα ότι το πρόβλημα αυτό υπήρχε μόνο στην Κύπρο! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...