Jump to content

malawi..


Recommended Posts

...και 'γω νόμιζα ότι το πρόβλημα αυτό υπήρχε μόνο στην Κύπρο! :thaman:

για τα συγκεκριμενα ισως ειναι...

μια φορα επεσαν στα χερια μου 2 μικρα F1(οχι απο το εμποριο) αλλα δυστυχως τα κατασπαραξαν καποια στιγμη τα υπολοιπα θηρια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για τα συγκεκριμενα ισως ειναι...

μια φορα επεσαν στα χερια μου 2 μικρα F1(οχι απο το εμποριο) αλλα δυστυχως τα κατασπαραξαν καποια στιγμη τα υπολοιπα θηρια!

Α! ...Τόσο καλά! Θα έχουμε και τέτοιες εκπλήξεις?

Κάτι που θα σε ρώταγα. Μπορώ τώρα να κάνω κάποιες αλλαγές στην σύνθεση των πετρών στο ενυδρείο?

Και ακόμα κάτι. Στο κατάστημα όπου πάω, θα κάνει και μια εισαγωγή δική του με πολλά ψάρια, ένα εκ των οποίων μου έχει πεί είναι Frontosa με κόκκινο στο σώμα της. Δεν βρήκα οτιδήποτε στο διαδίκτιο για αυτές (δεν έχω σκοπό να αγοράσω βέβαια, τουλάχιστον τώρα, αλλά απλά ρωτούμε για να μαθαίνουμε). Ποιές είναι αυτές?

Θα κοστίζουν 35 Λίρες η κάθε μια (60 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Α! ...Τόσο καλά! Θα έχουμε και τέτοιες εκπλήξεις?

Κάτι που θα σε ρώταγα. Μπορώ τώρα να κάνω κάποιες αλλαγές στην σύνθεση των πετρών στο ενυδρείο?

Και ακόμα κάτι. Στο κατάστημα όπου πάω, θα κάνει και μια εισαγωγή δική του με πολλά ψάρια, ένα εκ των οποίων μου έχει πεί είναι Frontosa με κόκκινο στο σώμα της. Δεν βρήκα οτιδήποτε στο διαδίκτιο για αυτές (δεν έχω σκοπό να αγοράσω βέβαια, τουλάχιστον τώρα, αλλά απλά ρωτούμε για να μαθαίνουμε). Ποιές είναι αυτές?

Θα κοστίζουν 35 Λίρες η κάθε μια (60 ευρώ).

οποτε θες μπορεις να αλλαζεις τη συνθεση των πετρων. πολλες φορες αυτος ο τροπος χρησιμοποιειται για να μειωθει και η επιθετικοτητα. κ αυτο γιατι τα ψαρια χανουν τις περιοχες τους και νιωθουν σαν "νεοι".

οσο για την φροντοζα "ολυμπιακος" δεν ξερω κατι. αν καταφερεις να βρεις μια φωτο θα καταφερουμε να βγαλουμε ακρη... πιστευω :thaman:

Link to comment
Share on other sites

οποτε θες μπορεις να αλλαζεις τη συνθεση των πετρων. πολλες φορες αυτος ο τροπος χρησιμοποιειται για να μειωθει και η επιθετικοτητα. κ αυτο γιατι τα ψαρια χανουν τις περιοχες τους και νιωθουν σαν "νεοι".

οσο για την φροντοζα "ολυμπιακος" δεν ξερω κατι. αν καταφερεις να βρεις μια φωτο θα καταφερουμε να βγαλουμε ακρη... πιστευω :thaman:

Ωραίο το πρώτο! Δεν το γνώριζα για να είμαι ειλικρινείς.

Όσο για τον "Θρύλο" μόλις τις φέρει θα ανεβάσω φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.. :thaman:

μετα απο ενα "ταξιδακι" μεχρι τον Ερμη στο κορωπι,και μετα απο αρκετο κουβαλημα,πλυσιμο κτλ..οι πετρες μου ειναι στους κουβαδες με χλωρινη εδω και μια ωρα..

αυριο,ή σημερα το βραδυ θα τις πλυνω καλα,και θα τις βαλω με αντιχλωριο..

την αμμο να την πλυνω?μονο ξεπλυμα με νερο?

Α!πηγα στο praktiker και δεν βρηκα σιλλικονη για ενυδρεια..μηπως ξερεις καποιος που μπορω να βρω?φιλαδελφεια μενω..

σας ευχαριστω ολους!!

Υ.Γ.τελικα το πιο απολαυστικο μερος του ενυδρειου,ειναι η δημιουργια του..αν δεν κουραστεις,δεν θα το απολαυσεις το ιδιο μετα... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

...οι πετρες μου ειναι στους κουβαδες με χλωρινη εδω και μια ωρα...

αυριο,ή σημερα το βραδυ θα τις πλυνω καλα,και θα τις βαλω με αντιχλωριο..

την αμμο να την πλυνω?μονο ξεπλυμα με νερο?...

Την άμμο να πλύνεις πολύ καλά και πολλά νερά μέχρι να μη βγάζει τίποτα.. Αν την χλωρινώσεις κιόλας (ή τη βράσεις) θα είναι ακόμα καλύτερα (θα είσαι σίγουρος για την αποστείρωσή της. Το θέμα είναι μετά... Για να εξουδετερώσεις ΟΛΑ τα υπολείμματα της χλωρίνης πρέπει το τελευταίο νερό να έχει ΠΟΛΥ αντιχλώριο (μιλάμε για 5-6 φορές την κανονική δόση, μπορεί και παραπάνω) και πολύ καλό γύρισμα-ξέπλυμα μέσα σε αυτό το νερό. Επειδή είναι αρκετά πορώδεις οι πέτρες και "κρατάνε", αλλά και επειδή θα βάλουμε βιολογία από δικό μου στρωμένο φίλτρο, θα πρότεινα για απόλυτη σιγουριά να βάλεις και ενεργό άνθρακα για τις 3-4 πρώτες ημέρες, προτού τη ρίξουμε μέσα (θάναι κρίμα να χάσεις τα βακτηρίδια από κάποια λίγα υπολείμματα χλωρίνης στις πέτρες ή στην άμμο...).

Link to comment
Share on other sites

Την άμμο να πλύνεις πολύ καλά και πολλά νερά μέχρι να μη βγάζει τίποτα.. Αν την χλωρινώσεις κιόλας (ή τη βράσεις) θα είναι ακόμα καλύτερα (θα είσαι σίγουρος για την αποστείρωσή της. Το θέμα είναι μετά... Για να εξουδετερώσεις ΟΛΑ τα υπολείμματα της χλωρίνης πρέπει το τελευταίο νερό να έχει ΠΟΛΥ αντιχλώριο (μιλάμε για 5-6 φορές την κανονική δόση, μπορεί και παραπάνω) και πολύ καλό γύρισμα-ξέπλυμα μέσα σε αυτό το νερό. Επειδή είναι αρκετά πορώδεις οι πέτρες και "κρατάνε", αλλά και επειδή θα βάλουμε βιολογία από δικό μου στρωμένο φίλτρο, θα πρότεινα για απόλυτη σιγουριά να βάλεις και ενεργό άνθρακα για τις 3-4 πρώτες ημέρες, προτού τη ρίξουμε μέσα (θάναι κρίμα να χάσεις τα βακτηρίδια από κάποια λίγα υπολείμματα χλωρίνης στις πέτρες ή στην άμμο...).

καλησπερα φιλε Ντινο..

θα τα πλυνω ολα πολυ καλα,θα ριξω αρκετο αντιχλωριο και θα βαλω ανθρακα οπως ειπαμε στο τηλ!!

σε ευχαριστω!!

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολυ πλησιμο,χλωρινη,και πολυυυ αντιχλωριο οι πετρες θα κανουν την ηλιοθεραπεια τους για να στεγνωσουν,και το απογευμα (πρωτα ο καλος θεουλης :thaman: ) θα αρχισουν να κολλανε..

να και μια φωτο..τελικα πηρα αυτες..μου αρεσαν πολυ!!

σημερα θα πλυνω και την αμμο,και θα της ριξω χλωρινη ή θα τη βρασω..

σιλικονη βρηκα την aqua silicone της den braven..γνωριζει κανεις αν ειναι καλη?

σας ευχαριστω

post-3681-1174730136_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

Όπως θές ξεκίνα αλλά άφησε στο τέλος τα Lap. mbamba. Εμένα προσωπικά τα caeruleus μου φάνηκαν πιό τσαμπουκάδες. Έκαναν το ενυδρείο δικό τους κι ας είναι εκεί μεσα μόνο δύο μέρες.

σε ευχαριστω φιλε μου..

ευχομαι παντα να το απολαμβανεις το ενυδρειο σου!!

εγω σκεφτομουν να βαλω πρωτα τα caeruleus,μετα τα acei και τελος τα mbamba..τα acei δεν τα εχω δει πουθενα μεχρι τωρα ομως..αλλο κι αυτο :wootwoot:;) ..βρηκα τα mbamba που ειναι δυσευρετα και δεν εχω βρει τα acei.. :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε μου..

ευχομαι παντα να το απολαμβανεις το ενυδρειο σου!!

εγω σκεφτομουν να βαλω πρωτα τα caeruleus,μετα τα acei και τελος τα mbamba..τα acei δεν τα εχω δει πουθενα μεχρι τωρα ομως..αλλο κι αυτο :wootwoot:;) ..βρηκα τα mbamba που ειναι δυσευρετα και δεν εχω βρει τα acei.. :thaman::thaman:

κατα τη γνωμη μου σωστη σειρα!!

απο τα πιο ηρεμα στα πιο αγρια (κ αυτο για να αισθανονται "νεοι" οι πιο αγριοι!). στις αφρικανες ισχυει η ιεραρχια και τα νεα ψαρια προσπαθουν να ανεβουν στην κλιμακα! αν οι πιο "παλιοι" ειναι και οι πιο αγριοι τοτε τα "νεα" ηρεμα ψαρια εχουν να αντιμετωπισουν "διαβολοβδομαδα" και ειναι κριμα!

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη μου σωστη σειρα!!

απο τα πιο ηρεμα στα πιο αγρια (κ αυτο για να αισθανονται "νεοι" οι πιο αγριοι!). στις αφρικανες ισχυει η ιεραρχια και τα νεα ψαρια προσπαθουν να ανεβουν στην κλιμακα! αν οι πιο "παλιοι" ειναι και οι πιο αγριοι τοτε τα "νεα" ηρεμα ψαρια εχουν να αντιμετωπισουν "διαβολοβδομαδα" και ειναι κριμα!

ωραια!!οποτε με αυτη τη σειρα θα μπουν..οταν ερθρει η ωρα βεβαια,γιατι προηγουνται αλλα..

σε ευχαριστω στρατο! :thaman:

Υ.Γ.αυριο θα ανεβασω φωτο απο το aquascape..να μου πειτε την γνωμη σας.. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

ωραια!!οποτε με αυτη τη σειρα θα μπουν..οταν ερθρει η ωρα βεβαια,γιατι προηγουνται αλλα..

σε ευχαριστω στρατο! :thaman:

Υ.Γ.αυριο θα ανεβασω φωτο απο το aquascape..να μου πειτε την γνωμη σας.. :thaman:

Περιμένουμε!

Link to comment
Share on other sites

οριστε πως θα γινει..βεβαια απο το φλας δεν φαινονται οι σπηλιες και ολες οι κρυψωνες,καθως και το χρωμα που εχουν οι πετρες..το ανωτατο σημειο,φτανει σε υψος 38cm..

πειτε μου γνωμες..διοτι αυριο το πρωι θα στηθει αυτο που βλεπεται και θα κολληθει μεσα στο ενυδρειο..

Υ.Γ.be gentle.. :thaman:

post-3681-1174762664_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο αλλά και ενδιαφέρον στήσιμο Γιάννη. Η αρίθμηση μου άρεσε ιδιαίτερα....

Δεν μου λες βλέπεις CSI New York στο ΣΚΑΙ ??? :thaman: Γιατί μου μοιάζει με σκηνικό εγκλήματος (οι κάλυκες που είναι?? :thaman: )

Θα σου πρότεινα μία τουλάχιστον από τις κορυφές να φτάνει μέχρι τη στάθμη του νερού. Δείχνει πάντα πολύ ρεαλιστικό κάτι τέτοιο.

Τα φελιζόλ σου είναι από το Praktiker από αυτά που χρησιμοποιούνγται στις ψευδοοροφές ???

Κατά τη γνώμη μου τα καλύτερα (τα πιο λεπτά δηλαδή μόλις ένα εκατοστό και σφικτό φελιζόλ). Πληρώνεις βέβαια κάτι παραπάνω αλλά πολύ καλύτερο από το απλο λευκό φελιζόλ που μαδάει κιόλας και εξίσου καλό με το μπλε φελιζόλ αλλά πιο λεπτό οπότε δεν σπαταλάς λίτρα.

Στη θέση σου θα έβαζα και δύο valisneries μία σε κάθε πλευρά σφηνωμένες ανάμεσα στις πέτρες. Επίσης αν έχεις όρεξη θα μπορούσες να κολλήσεις και σε κάποια σημεία πάνω στις πέτρες λίγη άμμο ή πολύ ψιλό χαλικάκι αν έχεις (πολύ πιο εύκολος ο χειρισμός του χαλικιού στο κόλλημα) με τη χρήση σιλικόνης (ενυδρειακής εννοείται). Κάτι τέτοιο έχω κάνει και με το φελιζόλ οπότε ακόμη και στην περίπτωση που από το σκάψιμο αποκαλύπτεται, να μην φαίνεται το άσπρο χρώμα του αλλά χαλικάκι ή άμμος. Σκέψου το αυτό.

Αλήθεια θύμισε μου το background τί θα είναι ??

Πρόσεξε να υπάρχουν και περάσματα και σπηλιές και μάλιστα κάποιες να είναι αρκετά μικρές οι είσοδοι ώστε να μπορούν να κρύβονται τα μικρότερα (για να γλυτώνουν από τα άλλα).

Μου άρεσε πολύ, αν βρω ευκαιρία κάποια στιγμή θα ποστάρω το αντίστοιχο σκηνικό από το δικό μου τρακοσάρι είναι αρκετά όμοιο.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο αλλά και ενδιαφέρον στήσιμο Γιάννη. Η αρίθμηση μου άρεσε ιδιαίτερα....

Δεν μου λες βλέπεις CSI New York στο ΣΚΑΙ ??? :thaman: Γιατί μου μοιάζει με σκηνικό εγκλήματος (οι κάλυκες που είναι?? :thaman: )

Θα σου πρότεινα μία τουλάχιστον από τις κορυφές να φτάνει μέχρι τη στάθμη του νερού. Δείχνει πάντα πολύ ρεαλιστικό κάτι τέτοιο.

Τα φελιζόλ σου είναι από το Praktiker από αυτά που χρησιμοποιούνγται στις ψευδοοροφές ???

Κατά τη γνώμη μου τα καλύτερα (τα πιο λεπτά δηλαδή μόλις ένα εκατοστό και σφικτό φελιζόλ). Πληρώνεις βέβαια κάτι παραπάνω αλλά πολύ καλύτερο από το απλο λευκό φελιζόλ που μαδάει κιόλας και εξίσου καλό με το μπλε φελιζόλ αλλά πιο λεπτό οπότε δεν σπαταλάς λίτρα.

Στη θέση σου θα έβαζα και δύο valisneries μία σε κάθε πλευρά σφηνωμένες ανάμεσα στις πέτρες. Επίσης αν έχεις όρεξη θα μπορούσες να κολλήσεις και σε κάποια σημεία πάνω στις πέτρες λίγη άμμο ή πολύ ψιλό χαλικάκι αν έχεις (πολύ πιο εύκολος ο χειρισμός του χαλικιού στο κόλλημα) με τη χρήση σιλικόνης (ενυδρειακής εννοείται). Κάτι τέτοιο έχω κάνει και με το φελιζόλ οπότε ακόμη και στην περίπτωση που από το σκάψιμο αποκαλύπτεται, να μην φαίνεται το άσπρο χρώμα του αλλά χαλικάκι ή άμμος. Σκέψου το αυτό.

Αλήθεια θύμισε μου το background τί θα είναι ??

Πρόσεξε να υπάρχουν και περάσματα και σπηλιές και μάλιστα κάποιες να είναι αρκετά μικρές οι είσοδοι ώστε να μπορούν να κρύβονται τα μικρότερα (για να γλυτώνουν από τα άλλα).

Μου άρεσε πολύ, αν βρω ευκαιρία κάποια στιγμή θα ποστάρω το αντίστοιχο σκηνικό από το δικό μου τρακοσάρι είναι αρκετά όμοιο.

Φιλικά

Ανδρέας

καλησπερα ανδρεα..

αρχικα σε ευχαριστω πολυ και για τα σχολια,αλλα και για τις συμβουλες..

λοιπον..δεν βλεπω CSI New York,αλλα οι αριθμοι θα βοηθησουν να ξαναστηθει ετσι ακριβως και στο ενυδρειο..μιας και μου πηρε 1,5 ωρα να βρω τις καλυτερες θεσεις..

το φελιζολ ειναι μπλε απο μαντρα με υλικα οικοδομης,7€ κοστισε,και ειναι σκληρο..δεν βρηκα σε 3 μαντρες ψιλο,και αναγκαστηκα να παρω αυτο.. :wootwoot:

αμμο θα κολλησω πανω στο φελιζολ..

backround δεν εχω αποφασισει,αλλα μαλλον σκουρο μπλε ή το πιθανοτερο μαυρο..

υπαρχουν παρα πολλες μικρες και μεγαλες κρυψωνες..αλλωστε αυτο εψαχνα τοση ωρα να πετυχω,και παραλληλα να φαινεται οσο το δυνατο πιο φυσικο..

ελπιζω να σε καλυψα..

σε ευχαριστω και παλι..

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ανδρεα..

αρχικα σε ευχαριστω πολυ και για τα σχολια,αλλα και για τις συμβουλες..

λοιπον..δεν βλεπω CSI New York,αλλα οι αριθμοι θα βοηθησουν να ξαναστηθει ετσι ακριβως και στο ενυδρειο..μιας και μου πηρε 1,5 ωρα να βρω τις καλυτερες θεσεις..

το φελιζολ ειναι μπλε απο μαντρα με υλικα οικοδομης,7€ κοστισε,και ειναι σκληρο..δεν βρηκα σε 3 μαντρες ψιλο,και αναγκαστηκα να παρω αυτο.. :thaman:

αμμο θα κολλησω πανω στο φελιζολ..

backround δεν εχω αποφασισει,αλλα μαλλον σκουρο μπλε ή το πιθανοτερο μαυρο..

υπαρχουν παρα πολλες μικρες και μεγαλες κρυψωνες..αλλωστε αυτο εψαχνα τοση ωρα να πετυχω,και παραλληλα να φαινεται οσο το δυνατο πιο φυσικο..

ελπιζω να σε καλυψα..

σε ευχαριστω και παλι..

φιλικα,Γιαννης

:wootwoot:;):thumbup::rasp::thumbup::thumbup::thaman:

Link to comment
Share on other sites

να και τα βραχακια μου...

μεσα στο ενυδρειο αυτη τη φορα..με μερικες αλλαγες απο την προηγουμενη μορφη,λογω καλυτερης στατικοτητας..

πανω δεξια θα μπουν αλλες 2 πετρες..η αμμος ειναι 4-5cm..οι πετρες εχουν κολληθει μεταξυ τους με τη σιλικονη που αναφερω πιο πανω..καταφερα να μπορω να βλεπω ολες τις γωνιες και ολες τις σπηλιες περιμετρικα,ετσι ωστε να μην υπαρχουν νεκρα σημεια για το ματι (για λογους ασφαλειας,ψοφιο ψαρι κτλ..μακρια απο μας!!)..

Α!το μπλε πισω,ειναι ο τοιχος,και οχι backround..

εμενα μου αρεσει πολυ!!

ομως σαν πιο εμπειροι που ειστε με ενδιαφερει παρα πολυ η αποψη σας..

περιμενω τις προτασεις και τα σχολια σας με αγωνια..

φιλικα Γιαννης

post-3681-1174830119_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

ακομα 2,απο το πλα'ι'..

μπραβο Γιαννη. πολυ καλη δουλεια απο ολες τις αποψεις!

αν μπορεις να δημιουργησεις λιγες τρυπες - σπηλιες- κρυψωνες με την προσθηκη μερικων λιγων πετρων ακομα θα εισαι και πιο ασφαλης.

κατα τα αλλα... καλη αρχη και φανταζομαι ακομα καλυτερη και η συνεχεια. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο Γιαννη. πολυ καλη δουλεια απο ολες τις αποψεις!

αν μπορεις να δημιουργησεις λιγες τρυπες - σπηλιες- κρυψωνες με την προσθηκη μερικων λιγων πετρων ακομα θα εισαι και πιο ασφαλης.

κατα τα αλλα... καλη αρχη και φανταζομαι ακομα καλυτερη και η συνεχεια. :thaman:

σε ευχαριστω πολυ στρατο..η αληθεια ειναι πως μου βγηκαν πιο λιγες ο πετρες απο οτι νομιζα,αλλα πιστευω πως τις αξιοποιησα οσο καλυτερα μπορουσα..αλλαξα απειρες φορες θεση κτλ..θα βαλω σε λιγο αλλες 2 πετρες στη δεξια στιβα,και θα ψηλωσει και αλλο..αυτη τη στιγμη υπαρχουν περιπου 10 κρυψωνες αρκετα μεγαλες και πολλες περισσοτερες μικρες..μεχρι να ολοκληρωθει και το στρωσιμο,ισως προστεθουν και μερικες ακομα..

παντως δεν ηθελα να κλεισει τελειως το ενυδρειο απο πετρα..ηθελα να εχουν χωρο να κολυμπουν..

σαν στοχο εχω να μπουν 3 ειδη,οπως ξερεις,10-12ψαρια δηλαδη..για αυτα πιστευεις οτι αυτη τη στιγμη ειναι καλο και λειτουργικο το aquascape?

Link to comment
Share on other sites

να και τα βραχακια μου...

μεσα στο ενυδρειο αυτη τη φορα..με μερικες αλλαγες απο την προηγουμενη μορφη,λογω καλυτερης στατικοτητας..

πανω δεξια θα μπουν αλλες 2 πετρες..η αμμος ειναι 4-5cm..οι πετρες εχουν κολληθει μεταξυ τους με τη σιλικονη που αναφερω πιο πανω..καταφερα να μπορω να βλεπω ολες τις γωνιες και ολες τις σπηλιες περιμετρικα,ετσι ωστε να μην υπαρχουν νεκρα σημεια για το ματι (για λογους ασφαλειας,ψοφιο ψαρι κτλ..μακρια απο μας!!)..

Α!το μπλε πισω,ειναι ο τοιχος,και οχι backround..

εμενα μου αρεσει πολυ!!

ομως σαν πιο εμπειροι που ειστε με ενδιαφερει παρα πολυ η αποψη σας..

περιμενω τις προτασεις και τα σχολια σας με αγωνια..

φιλικα Γιαννης

Γιάννη,πως πας?

Όμορφο το στήσιμο της πέτρας αλλά θα ήθελα να σου πω κάτι που θα το έκανε πιο ενδιαφέρον. Το ενυδρείο σου έχει σχετικά μεγάλο ύψος. ΟΙ αφρικάνες αρέσκονται στο να σπαταλούν πολλή ώρα στον πάτο! Θα ήταν καλύτερα (και ειλικρινά το βλέπω εγώ τώρα στο δικό μου ενυδρείο) να άκουγες τον φίλο που σου είπε να δώσεις ύψος στη δομή της πέτρας. Συμφωνώ και επαυξάνω. Θα δεις τυις Αφρικάνες να φτιάχουν φωλιές στα "άνω μέρη" του ενυδρείου, θα ξεχωρίζει τα είδη, και τις ομάδες, θα βλέπεις δράση παντού αλλά κάλλιστα θα μπορείς να σφυνώσεις και μερικές ριζούλες φυτά πάνω σε αυτές. Πίστεψέ με , το άλλο πράγμα. Σύντομα (σε μια εβδομάδα) θα παρουσιάσω το ενυδρείο μου και θα δεις τι εννοώ. Η διαφορά είναι εμφανής.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη,πως πας?

Όμορφο το στήσιμο της πέτρας αλλά θα ήθελα να σου πω κάτι που θα το έκανε πιο ενδιαφέρον. Το ενυδρείο σου έχει σχετικά μεγάλο ύψος. ΟΙ αφρικάνες αρέσκονται στο να σπαταλούν πολλή ώρα στον πάτο! Θα ήταν καλύτερα (και ειλικρινά το βλέπω εγώ τώρα στο δικό μου ενυδρείο) να άκουγες τον φίλο που σου είπε να δώσεις ύψος στη δομή της πέτρας. Συμφωνώ και επαυξάνω. Θα δεις τυις Αφρικάνες να φτιάχουν φωλιές στα "άνω μέρη" του ενυδρείου, θα ξεχωρίζει τα είδη, και τις ομάδες, θα βλέπεις δράση παντού αλλά κάλλιστα θα μπορείς να σφυνώσεις και μερικές ριζούλες φυτά πάνω σε αυτές. Πίστεψέ με , το άλλο πράγμα. Σύντομα (σε μια εβδομάδα) θα παρουσιάσω το ενυδρείο μου και θα δεις τι εννοώ. Η διαφορά είναι εμφανής.

σε ευχαριστω φιλε βασιλη..

μια χαρα ειμαι,εσυ..

μεχρι να ολοκληρωθει και το στρωσιμο πιστευω οτι θα προσθεσω και πετρες σε υψος..σαφως και δεν εχει ολοκληρωθει το aquascape,και θα προστεθουν πραγματα..απλως θελω την γνωμη σας γιατι την υπολογιζω πολυ,και θα με βοηθησει..σε ευχαριστω που παραθετεις την εμπειρια σου,και περιμενω την παρουσιαση σου!!

φιλικα,Γιαννης

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ στρατο..η αληθεια ειναι πως μου βγηκαν πιο λιγες ο πετρες απο οτι νομιζα,αλλα πιστευω πως τις αξιοποιησα οσο καλυτερα μπορουσα..αλλαξα απειρες φορες θεση κτλ..θα βαλω σε λιγο αλλες 2 πετρες στη δεξια στιβα,και θα ψηλωσει και αλλο..αυτη τη στιγμη υπαρχουν περιπου 10 κρυψωνες αρκετα μεγαλες και πολλες περισσοτερες μικρες..μεχρι να ολοκληρωθει και το στρωσιμο,ισως προστεθουν και μερικες ακομα..

παντως δεν ηθελα να κλεισει τελειως το ενυδρειο απο πετρα..ηθελα να εχουν χωρο να κολυμπουν..

σαν στοχο εχω να μπουν 3 ειδη,οπως ξερεις,10-12ψαρια δηλαδη..για αυτα πιστευεις οτι αυτη τη στιγμη ειναι καλο και λειτουργικο το aquascape?

προσωπικα το βρισκω μια χαρα. οι συμβουλες του φιλου in the pond ειναι πραγματικα πολυ χρησιμες και αισθητικα ομορφες. στο να δοθει υψος προσωπικα το συνιστω μονο εαν ειναι σιγουρο οτι ειναι φοβερα στερεωμενα ολα! εχω δει κατολισθησεις και ξερω! :thaman:

οσο για τα φυτα για καποιον που θελει να ειναι φανατικα κοντα στο τοπιο της λιμνης καλο ειναι να μη βαλει. (οι υποβρυχιες φωτο της λιμνης δειχνουν την απεραντη ξεραϊλα).

αν αισθητικα τωρα σου αρεσουν, να βαλεις φυτα τα οποια δε θα γινουν τροφη γιατι ως γνωστο τα mbuna ειναι καθαρα φυτοφαγα! ε, μην στολισεις το ενυδρειο με την τροφη τους! :thaman:

Έγινε επεξεργασία - Malawi
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα το βρισκω μια χαρα. οι συμβουλες του φιλου in the pond ειναι πραγματικα πολυ χρησιμες και αισθητικα ομορφες. στο να δοθει υψος προσωπικα το συνιστω μονο εαν ειναι σιγουρο οτι ειναι φοβερα στερεωμενα ολα! εχω δει κατολισθησεις και ξερω! :rasp:

οσο για τα φυτα για καποιον που θελει να ειναι φανατικα κοντα στο τοπιο της λιμνης καλο ειναι να μη βαλει. (οι υποβρυχιες φωτο της λιμνης δειχνουν την απεραντη ξεραϊλα).

αν αισθητικα τωρα σου αρεσουν να βαλεις φυτα τα οποια δε θα γινουν τροφη γιατι ως γνωστο τα mbuna ειναι καθαρα φυτοφαγα! ε, μην στολισεις το ενυδρειο με την τροφη τους? :wootwoot:

χαιρομαι απιστευτα που σας αρεσει..

για τις κατολισθησεις,νομιζω δεν μπορω να κανω κατι αλλο..οι πετρες εκτος απο κολλημενες,εφαπτουν καλα,και το βαρος τους πεφτει προς την αμεσως διπλα..οι πιο κατω δε,παταν στο φελιζολ..δεν νομιζω πως με το σκαψιμο θα εχω προβλημα..τωρα αν αρχισουν και σπρωχνουν τις πετρες ή τις κουτουλανε :thumbup: ,δεν μπορω να εγγυηθω.. :thumbup: παντως αν μπουν επιπλεον πετρες στην πορεια,θα μπουν με αυτη την προυποθεση,που αναφερεις στρατο..

φυτα δεν ξερω αν θα βαλω..ισως ενα-δυο λεπτα και ψηλα να μου αρεσαν,και πιστυω θα βοηθουσαν στη βιολογιατου νερου..ισως το προσπαθησω..τωρα,αν γινουν σαλατα απο τα καμαρια μου..τι να πω?? ;)

σας ευχαριστω ολους παντως..με εχετε βοηθησει απιστευτα!! :thumbup::thumbup::thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά τα φυτά, έβαλα βαλισνερια και την διάλυσαν! Τώρα έχω πέραν του ενός μηνός annoubias και δεν τις ενοχλούν καθόλου. Δεν γνωρίζω όμως τα ονόματα τους(δύο είδη). Όταν το παρουσιάσω θα ζητήσω να βρεθουν ονόματα γιατί αν αποφασίσεις για φυτά είναι ότι πρέπει.

...και φίλε μαλάουι μια μέρα θα τις ξεριζώσω για να ησυχάσουμε. Αστείο! Όμως η αλήθεια είναι ότι έχεις δίκαιο και θα υπακούσω! Θα κτίσω κάτι σε μικρογραφία αλλά πραγματικό! Κάτι που θέλω να ρωτήσω γιατί δεν κατάλαβα, είναι γιατί χωρίζουμε τα mbouna από αυλονάκαρες από την στιγμή που ζουν στο ίδιο οικοσύστημα. Δεν το κατάλαβα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...