Jump to content

Νέο Ενυδρείο Με Γκάπυ


giannismour

Recommended Posts

Αν και λειπει η μετρηση αμμωνιας,το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.Τα νο2 θα επρεπε να ειναι 0 και εχεις και παρα πολλα νιτρικα τα οποια το πολυ θα επρεπε να ειναι 25..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και πάλι! εν τέλει δεν έχω πάρει ακόμη άλλο φίλτρο (και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο μικρό - φθηνό που να παίρνει βιολογικό υλικό).

Για την ώρα περίπου ένα μήνα μετά από το ξεκίνημα του ενυδρείου, έβαλα σταδιακά ένα μεγάλο γκάπυ και δύο μικρά μέσα. Έχει 10 μέρες, τα ταίζω με μέτρο και φαίνονται μια χαρά. Κατά τα άλλα το ενυδρείο είχε αρχίσει να γεμίζει καταπράσινη άλγη αλλά τις τελευταίες μέρες εμφανίστηκαν 2 σαλιγκάρια και εξαφάνισαν την περισσότερη! Ένα πρόβλημα που έχω είναι ότι κάποια φυτά επιφάνειας που είχε βάλει, καθημερινά λοιώνουν και δημιουργούν μία πράσινη βιοχλαπάτσα στην επιφάνεια του ενυδρείου (και προφανώς μέρος αυτής και στο υπόλοιπο). Τα καθαρίζω όσο μπορώ αλλά...

Επίσης χθες έκανα την πρώτη μέτρηση με τα τεστ που πήρα. Σας παραθέτω τα αποτελέσματα να μου πείτε την γνώμη σας:

ΝΟ3: 70

NO2: <1

CH: 12

KH: 6

ph:7.8

Η θερμοκρασία του ενυδρείου είναι στους 27,5 και ο όγκος του 54lt.

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω πως βάζω μέσα περισσότερο σκληρό ή μαλακό νερό για να αλλάω το ph?

Πολα νιτρικα αλλα εκτος αφτου για τι εχεις την θερμοκρασια στους 27,5 ?? η ιδανικη θερμοκρασια ειναι 23-25 εγω το εχω στους 25 χαμιλοσε την και επισης βαλε αγγελια για μπολι. :)

Έγινε επεξεργασία - fotislol
Link to comment
Share on other sites

Αν και λειπει η μετρηση αμμωνιας,το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.Τα νο2 θα επρεπε να ειναι 0 και εχεις και παρα πολλα νιτρικα τα οποια το πολυ θα επρεπε να ειναι 25..

μάλλον το τεστ που έχω δεν μερτάει αμμωνία. Το NO2 μάλλον είναι 0 (δεν είχε καθόλου κίτρινο χρώμα ο δείκτης) απλά το έβαλα <1 γιατί έτσι το συμβολίζει εκεί..

για τα νιτρικά έκανα μία αλλαγή νερού περίπου 10% και θα ξαναμετρήσω αύριο ίδια ώρα, αν δεν έχει πέσει αρκετά θα κάνω κι άλλη. Την θερμοκρασία κάποια στιγμή την είχα αυξήσει εκεί και ανταποκρίθηκαν καλύτερα τα γκάπυ στο παλιό ενυδρείο αλλά ίσως τώρα το καλοκαίρι όντως να πρέπει να την ρίξω. Τι εννοείς για αγγελία για μπόλι??? δεν το έπιασα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μάλλον το τεστ που έχω δεν μερτάει αμμωνία. Το NO2 μάλλον είναι 0 (δεν είχε καθόλου κίτρινο χρώμα ο δείκτης) απλά το έβαλα <1 γιατί έτσι το συμβολίζει εκεί..

για τα νιτρικά έκανα μία αλλαγή νερού περίπου 10% και θα ξαναμετρήσω αύριο ίδια ώρα, αν δεν έχει πέσει αρκετά θα κάνω κι άλλη. Την θερμοκρασία κάποια στιγμή την είχα αυξήσει εκεί και ανταποκρίθηκαν καλύτερα τα γκάπυ στο παλιό ενυδρείο αλλά ίσως τώρα το καλοκαίρι όντως να πρέπει να την ρίξω. Τι εννοείς για αγγελία για μπόλι??? δεν το έπιασα...

το ph και η σκληρότητα είναι καλά;

Link to comment
Share on other sites

Μη σε απασχολει το ph και οι σκληροτητες,τα γκαπυ θελουν σκληρο νερο,δηλαδη βρυσης.

Με 10% αλλαγη δεν νομιζω οτι θα επεσαν πολυ τα νιτρικα.

Τα τεστ σε στικς εκτος οτι δεν ειναι αξιοπιστα δεν μετρανε και αμμωνια που ειναι βασικη μετρηση ενος ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον το τεστ που έχω δεν μερτάει αμμωνία. Το NO2 μάλλον είναι 0 (δεν είχε καθόλου κίτρινο χρώμα ο δείκτης) απλά το έβαλα <1 γιατί έτσι το συμβολίζει εκεί..

για τα νιτρικά έκανα μία αλλαγή νερού περίπου 10% και θα ξαναμετρήσω αύριο ίδια ώρα, αν δεν έχει πέσει αρκετά θα κάνω κι άλλη. Την θερμοκρασία κάποια στιγμή την είχα αυξήσει εκεί και ανταποκρίθηκαν καλύτερα τα γκάπυ στο παλιό ενυδρείο αλλά ίσως τώρα το καλοκαίρι όντως να πρέπει να την ρίξω. Τι εννοείς για αγγελία για μπόλι??? δεν το έπιασα...

καλυτερα θα ηταν εφοσον εχεις τοσα νιτρικα να εκανες μια αλαγη 20-30 %

Αν το φιλτρο σου ειναι αστροτο ο πιο γρηγορος τροπος να το στροσεις ειναι να το μπολιασεις δηλαδι να παρεις ετιμη βιολογια απο αλλο ενυδριο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...