Jump to content

Ερώτηση Για Φίλτρο


Paul Papadopoulos

Recommended Posts

Βοηθαει ,αλλα δεν ειναι η λυση.Αν παρεις να βαλεις πενταπλασια ποσοτητα απο αυτο που αναλογη,και μην μπερδευτεις,τα βακτηρια ειναι αλλο πραγμα,αυτα θα μπουν κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

τα βακτήρια ναι,αν ρίξω όμως prime να μην ρίξω αντιχλώριο όμως σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Σωστα.

Το πριμε ειναι αντιχλωριο,απλα το συγκεκριμενο,εχει την ιδιοτητα,απο οτι γραφει(εγω προσωπικα δεν το πολυ πιστευω) να ριχνει και την αμμωνια.Ισως λιγο να την ριχνει.Αλλα εσυ δεν μετρας και νιτρωδη,που λογικα τωρα πρεπει να ειναι στο φουλ.Οποτε κανε αλλαγες νερου,ειναι το μονο πραγματικο φαρμακο.Αν εχεις και περισιο σιποραξ,βαλτο σε καλσον,και στηστο στην εξοδο του φιλτρου σου.Ολα αυτα βεβαια ειναι ημιμετρα, ετσι.

Link to comment
Share on other sites

απ ότι είδα σε ξένα φορουμ πάντως αυτό που κάνει το prime είναι να κάνει λιγότερο επιβλαβή την αμμωνία και όχι οτι την ρίχνει,στα τεστ θα μετράω το ίδιο αλλα θα είναι λιγότερο επιβλαβή,στο φίλτρο έχω το speader να βάλω το τσουνί λές?δεν έχω siporax έχω ένα άλλο κεραμικό υλικό τ οποίο λέω να το βάλω σ ένα μπουκάλι και να κάνω την πατέντα με την αεραντλία η μπορώ πολύ απλά μέσα στο διχτάκι που είναι το κεραμικό να βάλω την αερόπετρα

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

απ ότι είδα σε ξένα φορουμ πάντως αυτό που κάνει το prime είναι να κάνει λιγότερο επιβλαβή την αμμωνία και όχι οτι την ρίχνει,στα τεστ θα μετράω το ίδιο αλλα θα είναι λιγότερο επιβλαβή,στο φίλτρο έχω το speader να βάλω το τσουνί λές?δεν έχω siporax έχω ένα άλλο κεραμικό υλικό τ οποίο λέω να το βάλω σ ένα μπουκάλι και να κάνω την πατέντα με την αεραντλία η μπορώ πολύ απλά μέσα στο διχτάκι που είναι το κεραμικό να βάλω την αερόπετρα

Το ιδιο κανει.

Το φιλτρο σου δεν το ξερω,οχι αεροπετρα,απλα εκει που βγαζει το νερο το φιλτρο,βαζεις με καποιο τροπο το δυχτακι με το κεραμικο,για να μαζεψει επιπλεον βιολογια το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο μου είναι αυτό https://www.google.gr/search?q=magi+resun+200&rlz=1C1CHNQ_elGR573GR573&es_sm=122&tbm=isch&imgil=MY4-kvejDff0SM%253A%253Bhttps%253A%252F%252Fencrypted-tbn2.gstatic.com%252Fimages%253Fq%253Dtbn%253AANd9GcRBTGCiEcgtG5LgbzjrK_k6J2sb2J5ibvvE1agcklHJF_uAcyHk%253B800%253B600%253BBM4eZit2cFtAhM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.aliexpress.com%25252Fitem%25252FResun-200L-H-220-240v-Aquarium-Fish-Tank-16-Gallons-Tank-Internal-Filter-MAGI-200-Register%25252F442759854.html&source=iu&usg=__9Mik-1VgRA0TrmzuET1ZNb9OF6A%3D&sa=X&ei=0Kp8U5mdBc744QTsgoHwDw&ved=0CDUQ9QEwAA#facrc=_&imgdii=_&imgrc=MY4-kvejDff0SM%253A%3BBM4eZit2cFtAhM%3Bhttp%253A%252F%252Fi00.i.aliimg.com%252Fimg%252Fpb%252F572%252F642%252F371%252F371642572_146.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.aliexpress.com%252Fitem%252FResun-200L-H-220-240v-Aquarium-Fish-Tank-16-Gallons-Tank-Internal-Filter-MAGI-200-Register%252F442759854.html%3B800%3B600

μόλις γύρισα απο το μαγαζί,το μόνο χημικό που είχε ήταν ένα τ οποίο είναι σε μεγάλη ποσότητα και μου λέει δεν αξίζει τον κόπο να δώσεις τόσα λεφτά,μετά είπαμε να πάμε σε φίλτρο με μεγαλύτερο κάδο για να χωρέσει περισσότερο βιολογικό όμως μου είπε οτι ήταν για τουλάχιστον 60 λίτρα τα φίλτρα που είχε εκεί και θα δημιουργούσαν μεγάλη ανατάραξη στην επιφάνεια και δεν μου το συνέστησε,το καλύτερο μου είπε που μπορώ να κάνω είναι να μην ταίσω για 2-3 μέρες να κάνω μικρές αλλαγές νερού 3-4 λίτρα και να ρίχνω βακτήρια και σε λιγότερο απο βδομάδα θα έχω αποτελέσματα.το ph μου είναι σχεδόν 7,5 και μου μέτρησε κ μ ένα μηχάνημα την σκληρότητα κ του έβγαλε 1300 αλλα έριξα χθές κ 2 κουταλιές αλάτι,κάτι άλλο εκτός απο τα 2 αληθινά φυτά έχω μέσα κ 2 πλαστικά,λέτε να ανεβαίνει η αμμωνία απ αυτό?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο μου είναι αυτό https://www.google.gr/search?q=magi+resun+200&rlz=1C1CHNQ_elGR573GR573&es_sm=122&tbm=isch&imgil=MY4-kvejDff0SM%253A%253Bhttps%253A%252F%252Fencrypted-tbn2.gstatic.com%252Fimages%253Fq%253Dtbn%253AANd9GcRBTGCiEcgtG5LgbzjrK_k6J2sb2J5ibvvE1agcklHJF_uAcyHk%253B800%253B600%253BBM4eZit2cFtAhM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.aliexpress.com%25252Fitem%25252FResun-200L-H-220-240v-Aquarium-Fish-Tank-16-Gallons-Tank-Internal-Filter-MAGI-200-Register%25252F442759854.html&source=iu&usg=__9Mik-1VgRA0TrmzuET1ZNb9OF6A%3D&sa=X&ei=0Kp8U5mdBc744QTsgoHwDw&ved=0CDUQ9QEwAA#facrc=_&imgdii=_&imgrc=MY4-kvejDff0SM%253A%3BBM4eZit2cFtAhM%3Bhttp%253A%252F%252Fi00.i.aliimg.com%252Fimg%252Fpb%252F572%252F642%252F371%252F371642572_146.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.aliexpress.com%252Fitem%252FResun-200L-H-220-240v-Aquarium-Fish-Tank-16-Gallons-Tank-Internal-Filter-MAGI-200-Register%252F442759854.html%3B800%3B600

μόλις γύρισα απο το μαγαζί,το μόνο χημικό που είχε ήταν ένα τ οποίο είναι σε μεγάλη ποσότητα και μου λέει δεν αξίζει τον κόπο να δώσεις τόσα λεφτά,μετά είπαμε να πάμε σε φίλτρο με μεγαλύτερο κάδο για να χωρέσει περισσότερο βιολογικό όμως μου είπε οτι ήταν για τουλάχιστον 60 λίτρα τα φίλτρα που είχε εκεί και θα δημιουργούσαν μεγάλη ανατάραξη στην επιφάνεια και δεν μου το συνέστησε,το καλύτερο μου είπε που μπορώ να κάνω είναι να μην ταίσω για 2-3 μέρες να κάνω μικρές αλλαγές νερού 3-4 λίτρα και να ρίχνω βακτήρια και σε λιγότερο απο βδομάδα θα έχω αποτελέσματα.το ph μου είναι σχεδόν 7,5 και μου μέτρησε κ μ ένα μηχάνημα την σκληρότητα κ του έβγαλε 1300 αλλα έριξα χθές κ 2 κουταλιές αλάτι,κάτι άλλο εκτός απο τα 2 αληθινά φυτά έχω μέσα κ 2 πλαστικά,λέτε να ανεβαίνει η αμμωνία απ αυτό?

ευχαριστώ

Οχι δεν ειναι απο τα πλαστικα φυτα φιλε μου,ειναι καθαρα απο τους πολλους ρυπους που παραγουν τα ψαρια.Το μαγαζι που πηγες ειναι πολυ καλο,και δεν προσπαθησε να σε φορτωσει με περιττα πραγματα.Στο μονο που διαφωνω ειναι οι μικρες αλλγες νερου.Τωρα το νερο σουν ειναι σκετο δηλητηριο,οποτε θελει μεγαλε αλλαγες,παντα με βακτηρια.Το ΡΗ και οι σκληροτητες,αυτην την στιγμη για το ενυδρειο σου ειναι πτεσματακια,μην ασχολεισαι με αυτα.Τα ψαρακια μην τα λυπασαι,αντεχουν στην αφαγια.Το μονο που δεν θελεις τωρα ,ειναι ρυποι μεσα στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

το μαγαζί που πηγαίνω το προτίμησα όταν ήθελα να ξεκινήσω το χόμπυ γι αυτό το λόγο κ τα περισσότερα πράγματα τα πήρα απο εκεί,τέλος πάντων άλλαξα γύρω στα 5 λίτρα έριξα κ 8ml βακτήρια (στις οδηγίες λέει 10ml για 25lt),σκέφτομαι να κάνω ακόμα μια μικρή αλλαγή το βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Τωρα κανε 10 λιτρα,μην φοβασαι.Αυριο ,μετρας και εαν εισαι πανω απο 0,5 κανεις ξανα 8 λιτρα,αν εισαι λιγοτερο,κανε 4 λιτρα νερου.Τα βακτηρια προσοχη,οσο λεει,γιατι και το παραπανω κανει ζημια.

Link to comment
Share on other sites

τώρα άλλαξα 5 λίτρα εδώ κ λίγη ώρα οπότε θ αλλάξω νερό ξάνα αύριο κ ίσως και σήμερα πολύ αργά το βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ακους, :bigemo_harabe_net-55: εγω σου λεω 10 και εσυ αλλαξες 5 :) Μην φοβασαι τις αλλαγες,μονο καλο κανουν.Αυριο ελπιζω να ειναι καλυτερα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

έκανα την αλλαγή και μετά πόσταρα συγνώμη,ν αλλάξω στο καπάκι άλλα 5?αλλα θα χαθούν τα βακτήρια που έριξα,όσο για την τροφή τον είπα να τ αφήσω χωρίς φαγητό για 5-6 μέρες και μου λέει 2-3 καλά είναι γιατι είναι ταλαιπωρημένα τώρα,το θέμα είναι όμως οτι δεν παρουσιάζουν κάτι το περίεργο στην συμπεριφορά τους

Link to comment
Share on other sites

Αστο τωρα,μην κανεις κατι αλλο.Αυριο λες τι μετρησεις εχεις και βλεπουμε τι θα γινει.Τα ψαρακια μετα τις αλλαγες νερου,ηρεμησαν καπως.

Αλλα παντα να εχεις υποψιν οτι,ολα αυτα ειναι ημιμετρα,και κατι πρεπει να κανεις,Αν εχεις φωτα αναμενα,κλειστα και αυτα,να μην αγχωνονται.

Link to comment
Share on other sites

έχω μια λάμπα 8w για τα φυτάκια δεν νομίζω οτι τα ενοχλεί ιδιαίτερα είναι μικρής έντασης γενικά ο φωτισμός

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

Το έκλεισα το φως άφησα μόνο κάτι μπλε led που έχω ελπίζω να μην πάθουν τίποτα τα φυτά

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχεις σκεφτι να παρεις ενα εξωτερικο φιλτρακι ξερεις ποσο πιο ηρεμος θα εισε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εκτος απο αυτο μηπος εχεις σκεφτι να παρεις siporax χυμα?

Link to comment
Share on other sites

εχεις σκεφτι να παρεις ενα εξωτερικο φιλτρακι ξερεις ποσο πιο ηρεμος θα εισε?

Δηλ. με τοσα ψαρια σε 40 λιτρα,πιστευεις οτι ενα εξωτερικο φιλτρο,θα ειχε αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites

οτι θα εχει αποτελεσμα οχι αν αφινε τον μονομαχο εβαζε καπια παραπανω φυτα και καμια γαριδουλα θα ηταν το καλυτεροτερο!!! κατα την γνωμη μου τι λες

Link to comment
Share on other sites

Κ να παρω σιποραξ την ίδια δουλειά θα κάνει,εξάλλου ότι έχει αναπτυχθεί είναι στο υλικό που έχω μέσα κ δεν γίνετε να το βγάλω για να βάλω κάτι άλλο,πάντως το είπα κ στ μαγαζι ότι ta ψάρια είναι πολλά κ μου λέει μην τρελαίνεσαι κ ta ενυδρεία εδώ στ μαγαζι 40αρια είναι κ δες τι γίνετε μέσα από ψάρια κ είναι μια χαρά κ όντως είχε δίκιο σ αυτό ειδικά κάτι ενυδρεία με νεον κ γκαπυ που έχει μέσα γίνετε μακελειό από ψάρια,θα έπρεπε να είναι στ φουλ η αμμωνία εκεί μέσα

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επαγγελματιας δεν θα αφηνε ποτε να χαλασει η βιολογια του,γιατι θα τον ετσουζε η τσεπι μετα.Απλα ειναι εκει ετσι για λιγες μερες με μεγαλα φιλτρα,και λιγο ταισμα.Δεν τον συμφερει να τα εχει εκει για μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι εκεί για λίγο ας πούμε καιρό συμφωνο αλλά μεγάλα φίλτρα δεν έχει,σ κάποια ενυδρεία έχει κ ίδιο με το δικό μου σ αλλά έχει κάτι σ μικρά σαμπ με κυκλοφορείτες μικρούς,τέλος πάντων δεν πρόκειται να αυξησω τον πληθυσμό μου θα κοιτάξω να τον μειώσω,Εγω πιστεύω ότι η δουλειά έγινε όταν έβαλα απότομα ta γκαπυ που είναι 5 σ συνδυασμό με την πολύ τροφή που έπεφτε γι αυτό έγινε όλο αυτό

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο που σου ειπε οτι ειναι μια χαρα εχεις παει να δεις οταν τα φερνουνε τι γινεταιπως παιθαινουν μεσα σε λιγες ωρες αρκετα απο αυτα? γιατι εγω εχω δει σε συγκεκριμενι αλισιδα καταστιματον τι γινεται .

Link to comment
Share on other sites

Να προσέχεις φίλε όταν θέλεις να βάλεις κι άλλα ψάρια να το κάνεις σταδιακά. Να μην τα πάρεις όλα μαζί. Πάρε 2-3 αναλόγως τα λίτρα και τι φίλτρο έχεις και λίγο τάισμα για κάποιες μέρες. Μετά από κανα 2 εβδομάδες βάζεις άλλα τόσα κ.ο.κ. Αυτό για τα μικρόψαρα στο λέω περισσότερο. Σε στρωμμένο ενυδρείο μιλάμε πόσο μάλλον σε άστρωτο..

Link to comment
Share on other sites

έκανα μια μέτρηση κατα της 9 κ η κοπέλα μου μου είπε οτι ελαφρώς διορθώθηκε εγω έχω δυσχρωματοψία και τόσο μικρές διαφορές δεν μπορώ να τις καταλάβω στους χρωματισμούς,όπως και να έχει έχω δρόμο μπροστά μου και ο θεός βοηθός

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...