Jump to content

Ερώτηση Για Φίλτρο


Paul Papadopoulos

Recommended Posts

με κρεμαστο θα πρεπει να κοψεις απο πισω λιγο το καπακι για να μπει..

κατω απο το ενυδρειο ή στο πατωμα δεν υπαρχει καθολου χωρος? ουτε 10 χ 10?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι οτι το ενυδρείο μελλοντικά θα μεταφερθεί σε άλλο έπιπλο που είναι συρταριέρα και δεν έχει κάποιο χώρο εκεί γιατί απο κάτω είναι ο καναπές απο την άλλη έχει άλλο έπιπλο κτλ κτλ,αυτό για το κρεμαστό δεν είναι κακή ιδέα απλά θέλει πατέντες,κάνουν δουλειά τα κρεμαστά θα αξίζει τον κόπο η αλλαγή?είναι κ οικονομικά απ ότι βλέπω,το κρεμαστό να το βάλω σαν συμπληρωματικό ή μόνο του?

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

αν παρεις ενα δυνατο και μεγαλο, με αρκετο χωρο, ειναι πολυ καλυτερο απο το εσωτερικο (απο το εξωτερικο παλι, οχι)...

Link to comment
Share on other sites

αν κ ξέρω οτι πρώτα κοιτάμε τον κάδο σ ένα φίλτρο στα πόσα lt/h να ψάχνω?

Link to comment
Share on other sites

τα λιτρα ειναι λιγα, αρα τα περισσοτερα (οχι τα πολυ μικρα) κρεμμαστα θα σε καλυψουν..

εγω σου προτεινω αυτο που ειναι πολυ οικονομικο και δοκιμασμενο απο χομπιστες... και θα ειναι τουρμπο στο ενυδρειο σου, αν θελεις μπορεις να παρεις και το μεγαλυτερο(55)

http://www.petsupermarket.gr/3116/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/elite-hush-35-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%8C-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CF%8E%CF%82-130l.html

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

ναι σιγουρα δεν ειναι καλυτερο απο το εξωτερικο αλλα απο το μεγεθος του εσωτερικου που εχεις σιγουρα θα ειναι καλυτερο!!!

αν θες κρατας και το εσωτερικο να σου δουλευι μηχανικο φιλτραρισμα διλαδη με τα σφουγκαρια και στο κρεμαστο βαζεις βιολογικο μεσα

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχουν χαθεί μερικά post να πώ το εξής,τελικά πήρα το φίλτρο που το βάζεις στον πλάτη του ενυδρείου,εγώ το έβαλα στο πλαϊνό τζάμι κ έκατσε κουτί,έχω μέσα σχεδόν 300 γραμμάρια βιολογικό,ενεργό άνθρακα,το σφουγγάρι που είχε μέσα καθώς και υαλοβάμβακα,σήμερα που μέτρησα το επίπεδο αμμωνίας είναι εξαιρετικά χαμηλό,κρεμαστό φίλτρο δεν πήρα γιατί σε περίπτωση διακοπής ρεύματος όταν επανέρχεται δεν κυκλοφορεί το νερό και καθώς τα ψάρια μένουν μόνα τους τουλάχιστον για μια βδομάδα κάποιες φορές δεν το διακινδυνεύω,μελλοντικά θα βάλω και τίποτα βαλισνέριες μπροστά απο το κουτί για να μην φαίνεται και θα είναι εντάξει

Link to comment
Share on other sites

3649defb-3d2b-4b7e-880f-efd6aa6186de_zps

απο κοντά είναι αισθητά πιο κίτρινο,σημερινή μέτρηση πρίν την αλλαγή

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα. Βγάλε τον άνθρακα και βάλε λίγο ακόμα βιολογικό υλικό. :)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα όλο το κουτί που είχα συν το βιολογικό που είχε το φίλτρο μέσα που ήταν περισσότερο από το δικό μου,τον άνθρακα λέω να τον αφήσω στ φίλτρο,γνώμη μου

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βαρέα μέταλλα και άλλα χημικά στο νερό σου ;

Link to comment
Share on other sites

μα και να μην εχει βαρεα μεταλα τι κακο κανι να υπαρχει μεσα?

δεν ξερω και εγω!!! εγω εχω λιγάκι ισα ισα να υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται απλα..και κοβει χωρο απο πολυτιμο βιολογικο υλικο...

επισεις αν χρησιμοποιεις λιπασματα ή κανεις καποια στιγμη θεραπεια με καποιο φαρμακο, τα τραβαει ολα.. τσαμπα τα ριχνεις..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξέρω κ ήθελα ν ρωτησω,αχριστευει κ τις βιταμίνες?στην τροφή τις βάζω

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που τις ριχνεις πανω στην τροφη και το ψαρι την καταναλωνει αμεσα, πιστευω πως και να μπορουσε να ¨τραβηξει¨ την βιταμηνη, δεν προλαβαινει..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μα και να μην εχει βαρεα μεταλα τι κακο κανι να υπαρχει μεσα?

δεν ξερω και εγω!!! εγω εχω λιγάκι ισα ισα να υπαρχει

Τον αλλάζεις καθόλου ή τον έχεις έτσι μέσα από την αρχή ;

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται απλα..και κοβει χωρο απο πολυτιμο βιολογικο υλικο...

επισεις αν χρησιμοποιεις λιπασματα ή κανεις καποια στιγμη θεραπεια με καποιο φαρμακο, τα τραβαει ολα.. τσαμπα τα ριχνεις..

:thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Προχθές το πήρα το φίλτρο παιδιά κ τον έβαλα μέσα,το έχω σημειώσει κ κάθε μήνα θα το αλλάζω

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λιπάσματα θα βάζεις ;

Link to comment
Share on other sites

μέχρι στιγμής 2 annubies έχω,δεν νομίζω οτι χρειάζεται να βάλω

Link to comment
Share on other sites

οκ τότε. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,ενώ χθες κ προχθές (26-27) το δείγμα ήταν ελαφρώς πράσινο σήμερα στις 28 που τα ταισα ελάχιστο όπως έκανα κ στις 27 είδα ότι πάλι ανέβηκε η αμμωνία,βρήκα σ ένα μαγαζι prime της seachem αλλά ο υπάλληλος μου είπε ότι το ammo lock της api κάνει καλύτερη δουλειά κ έτσι για να μην χάσω κ αλλά ψάρια το πήρα κ στην σημερινή αλλαγή έριξα,κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι εδώ κ τρεις μέρες όταν Ρίχνω βακτήρια στις αλλαγές η θολούρα φεύγει σχεδόν αμέσως ενώ πιο παλιά μπορεί να ήταν θολό 7-8 ώρες,αυτό σημαίνει ότι υποχωρεί η μόλυνση?σ πόσο καιρό κανονικά πρέπει να μηδενίσει η αμμωνία?μου είπαν ότι για να κάνει κύκλο το άζωτο θέλει 21 μέρες

Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τον αλλάζεις καθόλου ή τον έχεις έτσι μέσα από την αρχή ;

Τον αλλαζω μια φορα τον μινα αλλα μολις κανο την επομενι αλλαγη νερου θα ανιξω το φιλτρο να τον βγαλω

Link to comment
Share on other sites

βρες ενα μπολι να τελειωνεις ... πετας τα χρηματα σου και βασανιζεις και τα ψαρια σου...

τοσοι χομπιστες ειναι Θεσσ/νικη, βγαλε μια αγγελια.. αν δεν βρεις πες μου να σου στειλω...

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

την έφτιαξα την αγγελία περιμένω να δημοσιευτεί. Να ρωτήσω κάτι άλλο όταν ρίχνουμε βακτήρια στο ενυδρείο πού τα ρίχνουμε?εγώ τα βάζω με σύριγγα στην είσοδο του φίλτρου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...