Jump to content

Ερώτηση Για Φίλτρο


Paul Papadopoulos

Recommended Posts

Ταιζε οσο ποιο λιγο μπορεισ ,παντωσ το καλυτερο που μπορεισ να κανεισ ειναι να μειωσεισ την ιχθυοφορτιση γιατι τα προβληματα δεν θα εξαληφθουν εντελωσ και θα σε βρουν και αλλα μεθαυριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ όλους,σήμερα η μέτρηση ήταν η εξής το 1/3 του σωλήνα ήταν κίτρινο κ το υπόλοιπο όπως τις άλλες μέρες,βέβαια μετά από 10-15 λεπτά που το ανακάτεψα έγινε όλο πράσινο,έκανα αλλαγή 12 λίτρα νερού,έπινα βακτήρια κ αντι χλώριο,ένα ψαράκι όμως χαροπαλευει,πήρε το μάτι μου σ ένα μαγαζι ότι είχε prime,λέτε να πάω να πάρω?στην αλλαγή έριξα αντιχλωριο για 10 λίτρα μήπως κ ριξω prime

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ όλους,σήμερα η μέτρηση ήταν η εξής το 1/3 του σωλήνα ήταν κίτρινο κ το υπόλοιπο όπως τις άλλες μέρες,βέβαια μετά από 10-15 λεπτά που το ανακάτεψα έγινε όλο πράσινο,έκανα αλλαγή 12 λίτρα νερού,εβαλα βακτήρια κ αντι χλώριο,ένα ψαράκι όμως χαροπαλευει,πήρε το μάτι μου σ ένα μαγαζι ότι είχε prime,λέτε να πάω να πάρω?στην αλλαγή έριξα αντιχλωριο για 10 λίτρα μήπως κ ριξω prime

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπωσ βλεπεισ αρχισαν τα οργανα.

Link to comment
Share on other sites

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα σου πω πωσ τα βλεπω εγω τα πραγματα,αν δεν ειναι καπωσ ετσι ασ με διορθωσει καποιοσ ποιο παλιοσ.θα αναφερω ενα παραδειγμα,ασ πουμε οτι εχω πονοκεφαλο γιατι βαραω το κεφαλι μου στο τοιχο,αν παρω ενα ντεπονακι θα μου περασει εαν δε το εχω σπασει,αλλα πρεπει να σταματησω να βαραω το κεφαλι μου για να κανει δουλεια το ντεπον.αν συνεχιζω να το βαραω δεν προκειται να κανει δουλεια το ντεπον.ετσι το συμπερασμα που βγαζω ειναι να εχουμε καλη ποιοτητα νερου καλεσ συνθηκεσ και μετα βοηθαμε με φαρμακα,γιατι πιθανον δε θα κανουμε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα κάτι που είναι κ σωστό κ λάθος μάλλον η αμμωνία ανεβαίνει από κάποιο μικρόβιο εκεί μέσα,πριν κάνα μήνα είχα πάρει δύο θηλυκά γκαπυ κ το ένα ήταν πρησμένο κ είχε μαύρες βουλές στην κοιλιά,την επόμενη μέρα το ψάρι ήταν μια χαρά είχε ξε πριστει αλλά μετά από μια βδομάδα ήταν το πρώτο που ψοφησε κ συνέχισαν κ ta αλλά,το τι έκανα Τωρα είναι το θέμα,έβγαλα όλα ta ψάρια από μέσα ta έβαλα σ λεκάνη με νερό του ενυδρείου κ έβγαλα από μέσα ta πάντα,το χαλίκι ta διακοσμητικά ta φυτά όλα,κ αφαίρεσα 25 λίτρα νερό,καθάρισα,ξεπλυνα λίγο χαλίκι ίσα ίσα αυτό που έβαλα μέσα για να πιασω κάτω ta φυτά,ξεπλυνα κ τα διακοσμητικά,ξέρω ότι έτσι χάλασα όλη την βιολογία η τουλάχιστον όση είχε στον βυθό αλλά με κάποιο τρόπο έπρεπε να εξασθαινησω το μικρόβιο,με τις αλλαγές που κάνω 3 μέρες Τωρα δεν γίνετε τίποτα συνεπώς δεν έφταιγε η πολύ τροφή,Τωρα έχω ρίξει μέσα βακτήρια κ αντιχλωριο κ δουλεύει χωρίς ψάρια μέσα,ta ψάρια πόσο να μείνουν στην λεκάνη?πριν ta βάλω μέσα να ta κάνω προσαρμογή?

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μην αγχώνεσαι και κάνεις περισσότερα λάθη. Το ενυδρείο σου είναι άστρωτο. Το μικρόβιο δεν μπορεί να ανεβάσει αμμωνία. Τα θηλυκά guppies πρήζονται στην κοιλιά όταν κυοφορούν και οι μαύρες βούλες αν εννοείς πίσω από την κοιλιά είναι φυσιολογικές.

Όπως σου είπαν παραπάνω πρέπει να μην ταΐζεις προς το παρόν και να κάνεις μεγάλες αλλαγές νερού με βακτήρια. Οπότε στήσε πάλι το ενυδρείο σου, βάλε τα ψάρια και κάνε όπως σου είπαν τα παιδιά από πάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έκανα μεγάλη αλλαγή έβγαλα 24 λίτρα,λέτε να βάλω τα ψάρια στο ενυδρείο?έχουν κατα χ@#^σει την λεκάνη

επίσης σκέφτομαι να βάλω κάτι τέτοιο μέσα

http://www.banggood.com/XY-2011-Biochemical-Bio-Air-Driven-Square-Aquarium-Sponge-Filter-p-919251.html

ή

http://www.banggood.com/Air-Driven-Corner-Sponge-Filter-Fry-Shrimp-Fish-Aquarium-Tank-p-90491.html

επίσης ν αντικαταστήσω το φίλτρο μου με κάτι τέτοιο

BF8031373867638.jpg

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

2 μολλυ 4 γκαπυ και 2 γόνους γκαπυ

Link to comment
Share on other sites

Βάλ'τα στο ενυδρείο και ρίξε βακτήρια. Προφανως ταΐζεις υπερβολικά. Μην ταΐζεις τίποτα για λίγες μέρες και μετά πολύ λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Βάλ'τα στο ενυδρείο και ρίξε βακτήρια. Προφανως ταΐζεις υπερβολικά. Μην ταΐζεις τίποτα για λίγες μέρες και μετά πολύ λίγο.

Σωστός.

Μην ταΐζεις για 3 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα είναι δεύτερη μέρα αταϊστα να τα αφήσω κ αύριο και να ταίσω το Σάββατο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. :)

Link to comment
Share on other sites

οκ,τ άλλα τα είδατε που σκέφτομαι να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτα δεν ειναι μεγαλα και θα σου κλεισουν κι αλλο το χωρο του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

τα δυο που εδειξες ειναι αεροφιλτρα , αν δεν κανω λαθος... δεν κανεις δουλεια με αυτα.. μονο για γεννηστρες ή γαριδες κανουν..

το φιλτρο που σκεφτεσαι να βαλεις θα σου κοψει πολυ χωρο...και δεν εχεις και περιθωρια

Link to comment
Share on other sites

εχει διάφορες διαστάσεις δε νομίζω οτι θα κόψει πολύ γιατί το έχω δεί κ απο κοντά

Link to comment
Share on other sites

Γιατι προσπαθεις να κλεισεις το χωρο του ενυδρειου?

Οπως σου ειπαν και τα παιδεια ποιο πανω καλητερα θα ηταν να βαλεις ενα εξωτερικο.

Μπορει να ειναι λιγο ποιο ακριβο αλλα θα εχεις και περισσοτερο χωρο για βιολογια.

Πχ ενα Fluval 105 πιστευω θα ειναι καλα!

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει χώρος για εξωτερικό φίλτρο

Link to comment
Share on other sites

τα εχω δεί κ αυτά τα φίλτρα αλλα δεν ξέρω πώς θα το προσαρμόσω στο ενυδρείο μου γιατι αν βγάλω το καπάκι θα έχω θέμα με τον φωτισμό

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις και ένα κρεμαστό φίλτρο που δεν πιάνει χώρο μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος giorgosmarios Κρεμαστό φίλτρο μου έχει παραθεσει,δεν ξέρω πως θα τ προσαρμωσω όμως κ από ότι είδα κάποια χωράνε αρκετό υλικό μέσα

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα ελεγα και εγω μολις κρεμαστο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...