Jump to content

Ερώτηση Για Φίλτρο


Paul Papadopoulos

Recommended Posts

Καλησπέρα σ όλους τους φίλους κ συνχομπιστες

Έχω ένα ενυδρείο 40 λίτρα κ για φίλτρο έχω το magi 200 της resun στ οποίο έχω μέσα ενεργειακό βαμβάκι κ κεραμικό υλικό όσο μπορεί να χωρέσει βέβαια (6-7 κομμάτια)όμως με την ιχθυοφορτισει που έχει το ενυδρείο δεν το βλέπω να τα πηγαίνει καλά κ ούτε το βιολογικό υλικό βλέπω να ανταποκρίνεται καθώς έχω αμμωνία στ ενυδρείο μου,σκέφτηκα να πάρω ένα ακόμα φίλτρο ίδιο κ να το βάλω μέσα μόνο κεραμικο υλικό κ να στηρίζω εκεί την βιολογία μου κ το άλλο να το γεμίσω με βαμβάκι,ίσως κ λίγο άνθρακα για να έχω καλύτερη φιλτρανση,επίσης έχω δει και κάτι πατέντες που φτιάχνουν με μπουκάλια κ αεραντλιες,λέτε να καταφύγω σ αυτή την λύση μιας κ έχω αεραντλία?

Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν εχεισ μεγαλη ιχθυοφορτιση καλυτερα να παρεισ αλλο φιλτρο που να σε καλυπτει.οσο για τησ πατεντεσ κανει για τα βακτηρια αλλα ειναι λιγο ασχημο απο εμφανιση και κανει αρκετο θορυβο.αλλα αφου λεσ οτι εχεισ μεγαλη ιχθυοφορτιση μαλλον στην περιπτωση σου θα πηγαινε ενα καλυτερο φιλτρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι ιχθυοφορτωση εχεις φιλε μου αλλα αφου λες οτι εχεις πολλη μηπως πρεπει να την μειωσεις αντι να γεμισεις φιλτρα;

Link to comment
Share on other sites

Τι ιχθιοφορτιση εχεις? το εχεις στροσι και λες οτι εχεις αμονια η σου ανεβικαι ξαφνικα?

Link to comment
Share on other sites

Το αν έστρωσε δεν το ξέρω γιατί χθες πήρα τεστ,έχω 1 ζευγάρι μολυ,κ 6 γκαπυ

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εδώ θα βρείτε περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο μου http://www.aquazone.gr/forums/topic/94194-oi-40ane-iio/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σ όλους τους φίλους κ συνχομπιστες

Έχω ένα ενυδρείο 40 λίτρα κ για φίλτρο έχω το magi 200 της resun στ οποίο έχω μέσα ενεργειακό βαμβάκι κ κεραμικό υλικό όσο μπορεί να χωρέσει βέβαια (6-7 κομμάτια)όμως με την ιχθυοφορτισει που έχει το ενυδρείο δεν το βλέπω να τα πηγαίνει καλά κ ούτε το βιολογικό υλικό βλέπω να ανταποκρίνεται καθώς έχω αμμωνία στ ενυδρείο μου,σκέφτηκα να πάρω ένα ακόμα φίλτρο ίδιο κ να το βάλω μέσα μόνο κεραμικο υλικό κ να στηρίζω εκεί την βιολογία μου κ το άλλο να το γεμίσω με βαμβάκι,ίσως κ λίγο άνθρακα για να έχω καλύτερη φιλτρανση,επίσης έχω δει και κάτι πατέντες που φτιάχνουν με μπουκάλια κ αεραντλιες,λέτε να καταφύγω σ αυτή την λύση μιας κ έχω αεραντλία?

Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ένας γενικός κανόνας είναι ότι στο θέμα φίλτρου υπολογίζουμε την φίλτρανση χ2 ή ακόμα χ3 των λίτρων μας . Εξαρτάται βέβαια και από τα είδη που πρόκειται να φιλοξενήσουμε . Εγώ θα επέλεγα ένα άλλο και μεγαλύτερο σε ισχύ και απόδοση φίλτρο . Η μείωση στις αυξημένες τιμές νιτρικών ( αν αυτές υπάρχουν ) επιτυγχάνεται με την εβδομαδιαία αλλαγή νερού .

Στην περίπτωση της αμμωνίας που έχεις, θα πρότεινα πιο τακτικές - συχνές αλλαγές νερού έως ότου βελτιώσεις την φίλτρανση σου .

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα του φιλου μας,δεν ειναι το φιλτρο του,αλλα τα ακαταλληλα και πολλα ψαρια.Το ενυδρειο αυτο,απο ψαρι μονο 1 μονομαχο,με σαλιγγαρια και αληθινα φυτα,θα λειτουργουσε μια χαρα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ένας γενικός κανόνας είναι ότι στο θέμα φίλτρου υπολογίζουμε την φίλτρανση χ2 ή ακόμα χ3 των λίτρων μας . Εξαρτάται βέβαια και από τα είδη που πρόκειται να φιλοξενήσουμε . Εγώ θα επέλεγα ένα άλλο και μεγαλύτερο σε ισχύ και απόδοση φίλτρο . Η μείωση στις αυξημένες τιμές νιτρικών ( αν αυτές υπάρχουν ) επιτυγχάνεται με την εβδομαδιαία αλλαγή νερού .

Στην περίπτωση της αμμωνίας που έχεις, θα πρότεινα πιο τακτικές - συχνές αλλαγές νερού έως ότου βελτιώσεις την φίλτρανση σου .

τι φίλτρο έχεις να προτείνεις για τα λίτρα μου,εγώ σκεφτόμουν να πάρω ένα ίδιο μικρό και να βάλω μέσα μόνο βιολογικό

Το προβλημα του φιλου μας,δεν ειναι το φιλτρο του,αλλα τα ακαταλληλα και πολλα ψαρια.Το ενυδρειο αυτο,απο ψαρι μονο 1 μονομαχο,με σαλιγγαρια και αληθινα φυτα,θα λειτουργουσε μια χαρα.

1 παραπάνω όμως κ οτι το φίλτρο δεν επαρκεί,στο πρόγραμμα είναι να δοθούν τα molly,όπως επίσης και οι γόνοι κ ίσως 1-2 θηλυκά

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη να κανω μια ερωτηση σε τανγκανικα ενυδρειο αθρακα στο φιλτρο κανει να βαζουμε και καθε ποτε;

Link to comment
Share on other sites

Μην βαζεις και αλλο φιλτρο σε 40 λιτρα,το μονο που θα καταφερεις,ειναι να το κανεις πλυντηριο

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισε πρώτα Παύλο τί θα κάνεις με τα ψάρια σου, αν θα διώξεις κάποια . Φίλτρα υπάρχουν πολλά και καλά . Βέβαια επειδή έχεις σαράντα λίτρα, μικρό ενυδρείο δηλαδή, το καλύτερο ( κατά την γνώμη μου ) είναι να πάς πάλι σε εσωτερικό μεγαλύτερης απόδοσης .

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη να κανω μια ερωτηση σε τανγκανικα ενυδρειο αθρακα στο φιλτρο κανει να βαζουμε και καθε ποτε;

Ο ανθρακας μπαινει ,η στην αρχη του ενυδρειου (στην περιοδο στρωσιματος) η μετα απο χρηση φαρμακων για θεραπεια ψαριων

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι τώρα άμεσα τι μπορώ να κάνω για να βελτιώσω τα πράγματα,πιστεύω οτι το πρόβλημα δημιουργήθηκε απο μεγάλη ποσότητα τροφής γιατι ταΪζω με ταίστρα κ ρίχνει κάπως πολύ,γι αρχή λέω σήμερα να μην ταίσω και να αλλάξω πάλι νερό

Link to comment
Share on other sites

Tαιζεις λιγοτερο και κανεις αλλαγες νερου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω λέω δύο μέρες να μην ταισω,υπάρχουν σκευασματα που να βοηθούν την κατάσταση?εκτός από βακτήρια κ αντί χλώριο,τέτοια να Ρίχνω στις αλλαγές?

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

Επίσης σ κάθε εβδομαδιαια αλλαγή νερού που έκανα άλλαζα τον υαλοβαμβακα γιατί ψιλομαυριζε

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ναι! Ενα ειναι το Prime της Seachem και το αλλο της Kent λεγεται Nitrogen Sponge! Αυτα δεσμευουν την αμμωνια! Το δευτερο ειναι λιγο ακριβο! Και μπαινει μεσα στο φιλτρο! Οποτε για αρχη ξεκινα με το Prime!

Link to comment
Share on other sites

Σταματα να ταιζεις για μια εβδομαδα,και κανε τωρα αλλαγη 70% του νερου.Μην πειραζεις βαμβακια κτλ .Η λυση ομως ειναι να δωσεις τα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

χθές άλλαξα περίπου 18 λίτρα κ σήμερα το πρωί που μέτρησα είχε βελτιωθεί κάπως η κατάσταση,τα ψάρια μέσα στο ενυδρείο τσιμπολογάνε όλη την ώρα,χθές ειδικά φάγανε καλά γιατί το βράδυ τα τάισα κ δευτερη φορά για να τα βάλω βιταμίνες προληπτικά,να αλλάξω πάλι νερό σήμερα?έριξα και βακτήρια της sera όπως και κάθε φορά ρίχνω,επίσης έχω βάλει την αεραντλία να δουλεύει αβέρτα γιατι διάβασα οτι βοηθάει

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

Μην ταιζεις καθολου τωρα.Η αμμωνια σημερα ποση ειναι?

Link to comment
Share on other sites

ph δεν είχε τεστ στο μαγαζί και δεν πήρα, ΝΗ4 χθες πριν την αλλαγή πήγαινε σχεδόν στο 1mg/l τώρα είναι στο 0,4 με 0,5 mg/l,μέτρησα και το νερό της βρύσης είναι στο 0,μετράω με τεστ της sera, η σημερινή πρωινή μέτρηση είναι σχεδόν ίδια μ αυτή που μέτρησα μόλις έκανα την αλλαγή χθες με μια ελαφριά βελτίωση σήμερα

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

Κανε αλλα 10 λιτρα αλλαγη σημερα,και εαν αυριο ειναι κατω απο 0,5 αστο και βλεπουμε την μεθεπομενη μερα.Παντος δεν ταιζεις καθολου για μια εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

παντα με τα αντιστοιχα βακτηρια η αλλαγη νερου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...