Jump to content

Το 60Αρι Μου...


Recommended Posts

Άντε ρε Γιωργαρε! Εύχομαι να ισορροπήσει το συστημα και να φουντώσει παλι!

Ευχαριστω Παρασκευα!Αντε να δουμε! :)

 

Εμενα κι ετσι μου αρεσει.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι ρε φιλε αλλα το γρασιδι ειναι μαδημενο.....πρεπει ή να φουντωσει ή να βγει τελειως..... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 342
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας βγει τελειως μουχαχαχαχα

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ας βγει τελειως μουχαχαχαχα

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι....αν δεν στρωσει σε συντομο χρονικο διαστημα θα το ξηλωσω αληθεια!Η υπομονη μου εξαντλειται!!!! χαχαχαχα!!!!

:sword:

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια ανανεωση απο εδω......

Παλευοντας λοιπον με τις αλγες.....εχασα μερικα φυτα και εχω προσθεσει καινουρια....

Εβγαλα τα ξυλα και τα ετριψα με συρμα για κατσαρολες για να φυγει η πολλη αλγη που ειχε πιασει εκει.....

Αλλαξα την κιτρινη λαμπα(4500Κ) με μια sylvania grolux.....δεν βλεπω το pearling που εβλεπα πριν ουτε και την αναπτυξη που ειχα,ιδιως στο γρασιδι,.αλλα πριν μαζι με την αναπτυξη ειχα και πολλη αλγη που δεν υποχωρουσε με τιποτα......τωρα ειμαι σε σταθερη κατασταση στα φυτα με λιγη αναπτυξη και λιγη  σταθερη αλγη.....

Co2 στις 60 φυσσαλιδες το λεπτο...

Λιπασμα....1,50ml γενικο 3ml σιδηρο 6ml καλλιο 0,50ml nitrogen και 0.50ml phosphorus την εβδομαδα σε ημερησιες δοσεις.....

Μετρησεις προσφατες δεν εχω....

Α,αλλαξα και διαχυτη... :)

 

Αυτο που με ανυσηχει προς το παρον ειναι οτι δεν παει καλα το γρασιδι.....φταιει το φως?

Θελει περισσοτερο Co2 ή λιπασμα?

 

 

 

Aν σου ειναι ευκολο για να μην καθομαι να ψαχνω πες λεπτομερεις απο το ενυδρειο μεγεθος ,λαμπες, ρουτινες ,λιπασματα και μετρησεις.

Τι άλγες εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Aν σου ειναι ευκολο για να μην καθομαι να ψαχνω πες λεπτομερεις απο το ενυδρειο μεγεθος ,λαμπες, ρουτινες ,λιπασματα και μετρησεις.

Τι άλγες εχεις?

 

Λοιπον....

 

54 λιτρα 60x30x30

 

48 watt φωτισμο 1 Τ5 24W philips 6500K και 1 T5 24W Sylvania Grolux

Την sylvania την εχω κανα δυο βδομαδες...πριν ειχα philips 4500K αλλα τοτε ηταν που γεμισα αλγη και ειπα να την αλλαξω για να δω πως θα παει.

 

Co2 μπουκαλα 60 φυσσαλιδες το λεπτο

Ειχα πολλα σκαμπανεβασματα μεχρι να μαθω τι παιζει...

 

Λιπασμα, 1.5ml flourish 3ml iron 6ml potassium 0,5ml nitrogen 0,5ml phosphorus

σε ημερησιες δοσεις εκτος απο τα nitrogen και phosphorus τα οποια ριχνω μια φορα(καθε Τεταρτη)

 

Αλλαγη νερου 20 περιπου λιτρα μια φορα την εβδομαδα,Κυριακη....αν λειπω Δευτερα μεσημερι

 

Απο αλγη με ταλαιπωρησε πολυ η staghorn και εχω και bba

Καθαριζα και κλαδευα συνεχεια με αποτελεσμα τα περισσοτερα φυτα να τα χασω τελικα.....αντι να αναπτυσονται τα φυτα αναπτυσοταν η αλγη....

 

Μετρησεις δεν εχω προσφατες....μου εχει τελειωσει το τεστ για τα νιτρικα βασικα......ph ειχα μετρησει πριν κανα μηνα με το ιδιο Co2 6.8

 

Αυτα! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οσο αφορα τον φωτισμό.

Οσες φορες δοκιμασα philips λαμπες ειχα προβλημα. δοκιμασε osram αν βρεις.

Απο θεμα λιπανση δεν την κανεις σωστα... .

Τωρα οπως εισαι δινεις στο συστημα.

 

Νο3 0,5 ml = 0,6ppm

po4 0.5 ml = 0.04ppm

k 6ml= 5.7ppm

fe 3ml =  0.5 ppm

Και απο το flourish 0,09 ppm fe

Oποτε μεχρι την αλλαγη συγκεντωνεις στο ενδρειο 0,6 νο3 0,04 po4  αφου τα ρινχεις μιαφορα και τα αλλα καθημερινα που ριχνεις για 6 ημερες λογικά.

34 ppm k , 3ppm fe

Εχεις κανει τεστ no3 , po4 fe  να δεις τι συγκεντρωνεται.

Εγω σαν ποσοτητες βλεπω μικρες των po4 no3.

H bba και η staghorn ειναι απο το co2 , αυθησε το λιγακι και παρατηρησες συμπεριφορες στα ψαρια και στα φυτα.

Στα φυτα την διαφορα θα την δεις μετα απο μια εβδομάδα.

Μετρησε και το ph για να εχεις ενα μετρο συγκρισης...

Link to comment
Share on other sites

Θα παρω τεστ νιτρικων σιγουρα,θα ξαναμετρησω ph να δουμε ποσο ειναι,θα αυξησω λιγο και το Co2 και βλεπουμε...

Αυτο με την philips το ειχα παλι στο παρελθον αλλα θεωρησα οτι ηταν τυχαιο και να σου πω την αληθεια οταν την αγοραζα δεν μου καθοταν καλα! :D

Νιτρικα και φωσφορικα να πω την αληθεια το ξερω οτι ριχνω λιγα αλλα φοβομουν να τα αυξησω γιατι δεν ειχα τεστ...

Μεχρι ποσα φωσφορικα ειναι ασφαλες να εχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Τα φωσφορικα τα εχω φτασει και στο 5 mg/lt χωρις κανενα προβλημα.

Αν τα κρατας στο 1-1,5 ειναι μια χαρα, θα τος δεις και με την gsa ...

Link to comment
Share on other sites

Την αλλαξα την philips και πηρα osram....ετσι για το ξεματιασμα! :D

 

Απο μετρησεις εχω   Νο3 - 2    Ph - 6.8    και εβαλα να ριχνω 90 φυσσαλιδες το λεπτο.....

Λιγα ειναι τα νιτρικα....

 

Και βλεπουμε... :)

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κι απο εδω!

Εδω και δυο βδομαδες η αλγη ειχε υποχωρησει αισθητα....με σταθερο co2,σταθερη λιπανση,τρια καινουρια φυτα και ολα πηγαιναν καλα....

Απο την Πεμπτη μεχρι σημερα το πρωι που ειδα το ενυδρειο εγινε ετσι οπως το βλεπετε.....

 

Ξαφνικα μεσα σε τρεις μερες και το μονο που αλλαξε ηταν προσθηκη Trace.....

Την Δευτερα αγορασα Trace για πρωτη φορα και ξεκινησα με 1,00 ml την μερα.....

 

Ξαναθυμιζω....

co2 90 φυσσαλιδες το λεπτο

no3 5

Φως:2x24watt T5 1Osram6500K 1Philips4500K 

Λιπανση: καθημερινη γενικο 0,50 ml καλλιο 1,00 ml σιδηρο 0,25 ml  

               μια φορα τη βδομαδα 1,00 ml νιτρικα και 1,00 ml φωσφορος

 

 

Να τονισω οτι η αλγη υποχωρησε αισθητα μολις αυξησα την ροη μεσα στο ενυδρειο μειωνοντας την αναταραξη και αυξανοντας ετσι μαζι με την ροη και την διαχυση....παρακολουθωντας φυσικα την συμπεριφορα των ζωντανων μην τυχον και δω ελλειψη οξυγονου....πραγμα που ευτυχως δεν εγινε.....Την αλλαγη αυτη την εκανα πριν απο κανα δυο βδομαδες και τοτε αρχισα να βλεπω pearling σε ολα τα φυτα και την αλγη να υποχωρει!Αλλα η χαρα μου δεν κρατησε πολυ.....

 

Επειδη ειμαι στο τσακ να το ξεστησω και να τελειωσω με την αποπειρα που εκανα με το φυτεμενο....εχω τελευταιες ερωτησεις μπας και βγαλουμε καμια ακρη....

 

1.Να εφταιξε το Trace?

2.Η αυξηση της ροης ηταν και αυξηση του co2....αρα,αλλο ενα σκαμπανεβασμα?

3.Να κανω καμια συσκοτιση?

4.Δεν το εχω αφησει καθολου στην ησυχια του....ολο και κατι πειραζω....να το αφησω στην ησυχια του και να κανω υπομονη?(Ποσο       υπομονη ακομα???)

 

 

Αυτα! :)

 

               

post-16625-0-69617500-1447613116_thumb.jpg

post-16625-0-08375300-1447613214_thumb.jpg

post-16625-0-46006600-1447613287_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι εχεις κανει εκει ρε συ ?

Τριχωειδη ειναι αυτη δεν φαινεται στην φωτο.

Δλδ μονο το trace προσθεσες και πηρες τα πανω της η άλγη ?

Οι λαμπες σου ειναι τ5?

Βγαλε την philips και βαλε μια osram , ποτε δεν μου εκατσαν οι philips σωστα.

Λογικο ειναι μειωνοντας την αναταραξη αυξησες και τo co2 τοτε γιαυτο μειωθηκε η αλγη. 

Τα φυτα σου πως πανε , μεγαλωνουν ή ειναι στασιμα, πως τα βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

Τι εχεις κανει εκει ρε συ ?

Τριχωειδη ειναι αυτη δεν φαινεται στην φωτο.

Δλδ μονο το trace προσθεσες και πηρες τα πανω της η άλγη ?

Οι λαμπες σου ειναι τ5?

Βγαλε την philips και βαλε μια osram , ποτε δεν μου εκατσαν οι philips σωστα.

Λογικο ειναι μειωνοντας την αναταραξη αυξησες και τo co2 τοτε γιαυτο μειωθηκε η αλγη. 

Τα φυτα σου πως πανε , μεγαλωνουν ή ειναι στασιμα, πως τα βλέπεις?

 

Δεν ξερω Νικο...εχω απελπιστει φιλε! :)

Τριχωειδη πρεπει να ειναι...ειχε υποχωρησει πολυ,δεν ειχε εξαφανιστει τελειως,και φουντωσε ξαφνικα μεσα σε τεσσερις μερες!

Μονο το trace στις ρουτινες....

Οι λαμπες ειναι Τ5

Την 6500 την αλλαξα σε osram,4500 προς το παρον εχει ελειψη και την περιμενω...

Αυξηθηκε το co2 αλλα δεν ηταν κι αυτο σκαμπανεβασμα που δεν θελουμε?Ξαφνικα αυξηθηκε πολυ.....εκει που με το ζορι εβλεπα pearling ξαφνικα ειδα απο παντου....αλλα μαζι με αυτο φουντωσε και η αλγη....

Τα φυτα μεγαλωνουν μπορω να πω.....οχι να κλαδευω συνεχεια αλλα δεν ειναι στασιμα.....

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι προσπαθω να βρω τι φταιει....γιατι θα μπορουσα να το ξεστησω τελειως και να το καθαρισω αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα ξαναεμφανιστει.....αλλωστε το εχω σχεδον κανει ηδη! :)

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι φταιει το co2.....

 

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι προσπαθω να βρω τι φταιει....γιατι θα μπορουσα να το ξεστησω τελειως και να το καθαρισω αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα ξαναεμφανιστει.....αλλωστε το εχω σχεδον κανει ηδη! :)

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι φταιει το co2.....

 

Το co2 ειναι σιγουρα.

Κυκλοφορια εχεις στο ενυδρειο?

Με 2-3 πλασια δοση excel θα την καψεις την τριχοειδη.

Το αυξημενο Co2, μονο καλο θα κανει στα φυτα, τα ψαρια πρεπει να προσεξεις.

Πως κανεις διαχυση, πως μετρας το co2, ροη φιλτρου ?

Θα σου προτεινα να αφησεις  μονο την μια λαμπα, για να πηγαινει πιο αργα το συστημα και να το ελενχεις καλυτερα, ετσι θα ειναι μικροτερες οι απαιτησεις των φυτων , σε λιπασματα και co2. 

Οποτε ξεκανε την αλγη με excel, ασε μονο την οσραμ, και δες πως πανε τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα η λιπανση σου μου φαινεται υπερβολικη για την φυτομαζα που εχεις....

εγω βαζω στα 180 λιτρα μεικτά..  trace 3 ml ,  flourish 1 ml , potassium 4 ml, phosphorous 0,5 ml(το αυξησα στα 2 ml λογω gsa) , iron 0,3 -0,5 αναλογα τα κεφια μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το co2 ειναι σιγουρα.

Κυκλοφορια εχεις στο ενυδρειο?

Με 2-3 πλασια δοση excel θα την καψεις την τριχοειδη.

Το αυξημενο Co2, μονο καλο θα κανει στα φυτα, τα ψαρια πρεπει να προσεξεις.

Πως κανεις διαχυση, πως μετρας το co2, ροη φιλτρου ?

Θα σου προτεινα να αφησεις  μονο την μια λαμπα, για να πηγαινει πιο αργα το συστημα και να το ελενχεις καλυτερα, ετσι θα ειναι μικροτερες οι απαιτησεις των φυτων , σε λιπασματα και co2. 

Οποτε ξεκανε την αλγη με excel, ασε μονο την οσραμ, και δες πως πανε τα φυτα.

 

Οσον αφορα την κυκλοφορια πλεον ειναι καλη απο τη στιγμη που εβγαλα τον σωληνα του φιλτρου που στελνει το νερο στοχευεμενα(φιλτροκουτι της juwel αν εχεις υπ'οψην σου) και το νερο βγαινει κατευθειαν απο την αντλια και βλεποντας τις φυσσαλιδες του co2 μπορω να πω οτι παει σε ολο το ενυδρειο....

Ο διαχυτηρας ειναι αυτος ο γυαλινος και ειναι κατω απο την εξοδο του φιλτρου ωστε οι φθσσαλιδες να παρασερνονται ετσι

Μετραω μονο φυσσαλιδες το λεπτο με αυτον τον μετρητη...

Δυστυχως δεν εχω μετρησει ppm co2 γιατι δεν εχω τεστ kH δεν προς το παρον δεν μπορω να παρω....ενημερωτικα το pH μου ειναι 6.8

Το σκεφτηκα κι εγω να αφησω την μια λαμπα για καποιο διαστημα....

Τα λιπασματα να τα μειωσω με την μια λαμπα?

Link to comment
Share on other sites

εμενα η λιπανση σου μου φαινεται υπερβολικη για την φυτομαζα που εχεις....

εγω βαζω στα 180 λιτρα μεικτά..  trace 3 ml ,  flourish 1 ml , potassium 4 ml, phosphorous 0,5 ml(το αυξησα στα 2 ml λογω gsa) , iron 0,3 -0,5 αναλογα τα κεφια μου.

 

Την ημερα?

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την κυκλοφορια πλεον ειναι καλη απο τη στιγμη που εβγαλα τον σωληνα του φιλτρου που στελνει το νερο στοχευεμενα(φιλτροκουτι της juwel αν εχεις υπ'οψην σου) και το νερο βγαινει κατευθειαν απο την αντλια και βλεποντας τις φυσσαλιδες του co2 μπορω να πω οτι παει σε ολο το ενυδρειο....

Ο διαχυτηρας ειναι αυτος ο γυαλινος και ειναι κατω απο την εξοδο του φιλτρου ωστε οι φθσσαλιδες να παρασερνονται ετσι

Μετραω μονο φυσσαλιδες το λεπτο με αυτον τον μετρητη...

Δυστυχως δεν εχω μετρησει ppm co2 γιατι δεν εχω τεστ kH δεν προς το παρον δεν μπορω να παρω....ενημερωτικα το pH μου ειναι 6.8

Το σκεφτηκα κι εγω να αφησω την μια λαμπα για καποιο διαστημα....

Τα λιπασματα να τα μειωσω με την μια λαμπα?

 

Δες απο τους γειτονες σου στην Αθηνα τι kh εχει η βρυση σας.

Παρε και ενα drop Checker για να βλεπεις τι γινεται με το Co2.

Τα λιπασματα καλο ειναι να μην τα ριχνεις ολα μαζι αλλα να τα σπας, στην εβδομαδα μεσα.

Μπορεις να δεις απο εδω τα ppm που ριχνεις.

http://rotalabutterfly.com/test/index.html

Link to comment
Share on other sites

ναι καθημερινα...

οπως και εσυ απ οτι βλεπω....

νομιζω ριχνει πολυ σιδηρο χωρις να υπαρχει λογος σε συναρτηση με γενικο που εχει ειδη... και εφοσον πηρες trace ριχνε λιγο λιγοτερο για μενα απο το floyrish .

 

επισης για τις αλγες και ειδικα για την stanghorn καθαρισμος φιλτρων(μη βαριεσαι :P ) και ελαφρια οξυγόνωση του νερου βοηθαει.. αν δεν εχεις ηδη.

 

και οτι σου λεει ο Νικος... εγω σου λεω την προσωπικη μου εμπειρια(δε το εχω εξελιξει τοσο :) )

o drop Checker μου ελυσε τα χερια παντως που δεν ειχα τοσο καιρο και με συμβουλεψαν εδω τα παιδια να παρω!

επισης kh αμπελοκηπους 6-7 προς το 6 με τεστ api δε ξερω που μενεις.

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ριχνω παραπανω σιδηρο απ'οτι πρεπει....θα το μειωσω....θα μειωσω και το trace στο 0.50 ml την μερα απο αυριο και θα σβησω και την μια λαμπα και βλεπουμε...το co2 να το κρατησω οπως ειναι και βλεπουμε?

 

Συνηθως βαριεμαι να καθαριζω αλλα τον τελευταιο μηνα με αυτην την κατασταση εχω καθαρισει οσο δεν ειχα καθαρισει τον τελευταιο χρονο! :D

Link to comment
Share on other sites

εμενα η λιπανση σου μου φαινεται υπερβολικη για την φυτομαζα που εχεις....

εγω βαζω στα 180 λιτρα μεικτά..  trace 3 ml ,  flourish 1 ml , potassium 4 ml, phosphorous 0,5 ml(το αυξησα στα 2 ml λογω gsa) , iron 0,3 -0,5 αναλογα τα κεφια μου.

 

Αν χρησιμοποιουσα της seachem για να πιασω τα αντιστοιχα ppm που ριχνω τωρα , θα εριχνα στο 180λτ :

Δευτ  4ml flourish iron, 5 ml flourish

Τρι 20 ml phosporus, 7ml nitrogen, 10ml Potassium

Τετ 4ml flourish iron, 5 ml flourish

Πεμ 20 ml phosporus, 7ml nitrogen, 10ml Potassium

Παρ 4ml flourish iron, 5 ml flourish

Σαβ

Κυρ 20 ml phosporus, 7ml nitrogen, 10ml Potassium

Oποτε με λιγα λογια την εβδομαδα, θα ηθελα, 12ml iron, 15flourish, 60ml po4, 30ml k , 21 ml no3  γιαυτο και πηγα σε σκόνες. :)

Με λιγα λογια στο 180 λτ εγω ριχνω, Μερα παρα μερα περιπου 5-7 ppm no3, 0,5 ppm fe 2ppm po4 , 7.5 ppm k και στα γαριδαδικα οπου εχει co2 με λιγοτερο φωτισμο και co2 ριχνω μερα παρα μερα.

1 ppm no3, 0.1 ppm fe, 5 ppm k, ~0.5ppm po4.

 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

ναι και δε διαφωνο καθολου Νικ και εγω σε σκονες θα παω απο βδομαδα αρχιζω κατασκευες αλλα εχω αποθεμα :)

επισης κανεις ΕΙ που δε συμφερει(με seachem) αλλα δεν εχεις ελλειψεις σε φυτα...

 

εγω το εχω προσαρμοσει με την μεθοδο του φτωχου και μια μιξη δικη μου xD που ισορρόπησε το ενυδρειο μου χωρις σημαντικες ελλειψεις(στα ματια μου) στα φυτα

 

επισης μην αμελησουμε την φυτομαζα του φιλου και να μην την συγκρινουμε με την δικη ποσο μαλλον με την δικη σου (το διατυπωσα καλυτερα). :)

 

 

δεν εχω μετρησει ποτε τον σιδηρο να σου πω την αληθεια.. παντα εριχνα με το ματι(οσο ειναι δυνατον αυτο) ειχα διαβασει πολλα για το ποσο αξιοπιστα ειναι με τις οξειδώσεις και δε μπηκα στο κοπο... βεβαια θα ξερεις καλυτερα σ αυτο το κομματι.

 

φωσφορικα - νιτρικα μονο

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

ναι και δε διαφωνο καθολου Νικ και εγω σε σκονες θα παω απο βδομαδα αρχιζω κατασκευες αλλα εχω αποθεμα :)

επισης κανεις ΕΙ που δε συμφερει(με seachem) αλλα δεν εχεις ελλειψεις σε φυτα...

 

εγω το εχω προσαρμοσει με την μεθοδο του φτωχου και μια μιξη δικη μου xD που ισορρόπησε το ενυδρειο μου χωρις σημαντικες ελλειψεις(στα ματια μου) στα φυτα

 

επισης μην αμελησουμε την φυτομαζα του φιλου και να μην την συγκρινουμε με την δικη ποσο μαλλον με την δικη σου (το διατυπωσα καλυτερα). :)

 

Ενοειται η φυτομαζα παιζει ρολο,περισσοτερο στην σταθεροτητα.

Αλλα και με την Ει παντα εχεις περισια λιπασματων δεν τα αποροφανε ολα τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα εσυ Νικο με seachem θα ειχες καταστραφει οικονομικα!'Η δεν θα ειχες αυτο το ενυδρειο! :D

 

Σιγουρα η φυτομαζα μου ειναι πολυ μικροτερη απο την δικη σας....αλλα τα περισσια λιπασματα τα αποροφα η αλγη? :)

 

Συγκεντρωτικα εγω ριχνω την βδομαδα

3ml flourish

3ml iron

6ml potasium

6ml trace

1ml nitrogen

1ml phosphorus

Αλλαγη νερου την εβδομη μερα περιπου 40%

Link to comment
Share on other sites

ναι και παλι συμφωνω αλλα δεν τηρουν ολοι τα κριτηρια γι αυτην την μεθοδο

και σε αποψη filtration κατα ποσο ανακυκλωνεται το νερο και μπορουν ολα τα φυτα να παρουν τα θρεπτικα τους και διαχυσης co2.

πολλοι παραγοντες για να πετυχει και απ οτι διαβαζω δεν λειτουργει σε ολους... διορθωσε με σ αυτο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...