Jump to content

Το 60Αρι Μου...


Recommended Posts

Μπραβο για τα μικρα Γιωργαρα!  :bigemo_harabe_net-122:  :bigemo_harabe_net-122:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 342
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια παρατηρηση που ισως βοηθησει.....τωρα που η μπουκαλα σχεδον τελειωνει και ριχνει παρα πολυ λιγο,τα φυτα κανουν κανονικα pearling ολα!

Αρα μαλλον επειδη νομιζα οτι εριχνα λιγο το αυξησα αποτομα και γι'αυτο γεμισα αλγη?

 μαλλον το αντιθετο!!! 

Link to comment
Share on other sites

 μαλλον το αντιθετο!!! 

 

Δηλαδη,επειδη εριχνα πολυ και ξαφνικα επεσε?

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να βρεις τη σωστη ποσοτητα λογικο ειναι να εχεις αλγες,απο τα σκαμπανευασματα.

Καλα,ποσο σου κρατησε ρε η μπουκαλα?Κατι λαθος εχεις κανει,δεν μπορει.

Χωρις μετρητη φυσαλιδων δεν μπορεις να κανεις δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να βρεις τη σωστη ποσοτητα λογικο ειναι να εχεις αλγες,απο τα σκαμπανευασματα.

Καλα,ποσο σου κρατησε ρε η μπουκαλα?Κατι λαθος εχεις κανει,δεν μπορει.

Χωρις μετρητη φυσαλιδων δεν μπορεις να κανεις δουλεια.

 

Τοση αλγη ρε φιλε...απελπισια! χαχαχα!

4 εβδομαδες.....αλλα ηταν και 1.5 κιλο λογω ζεστης....ο Παρασκευας θα θυμαται καλυτερα γιατι αυτος την γεμισε.....

Μαλλον εριχνα πολυ Κωστα....αν το ph απο 7.6 ειχε πεσει στο 6.6.....ποσο λες να εριχνα?

 

Δυστυχως Κωστα δεν ειχα ρε φιλε τα λεφτα να παρω μετρητη φυσαλλιδων και ουτε εχω την δυνατοτητα να παραγγειλω απο ebay.....και θελω μαλλον και καινουριο διαχυτη bazzoka γιατι αυτος χανει λιγο και ειναι και αυτος απο ebay.....

 

Μαλλον βιαστηκα λιγο....επρεπε να τα ειχα ετοιμα αυτα πριν ξεκινησω.....

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ,εγω ριχνω 75 φυσαλιδες και με 2κιλη μπουκαλα περναω 4 μηνες..εσυ πως περασες μονο 4 εβδομαδες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ,εγω ριχνω 75 φυσαλιδες και με 2κιλη μπουκαλα περναω 4 μηνες..εσυ πως περασες μονο 4 εβδομαδες?

 σιγουρα απο καπου του εχανε... αλλιως εριχνε 200 φυσαλιδες...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει απο καπου να εχανε....

Τι ph εχεις Κωστα με 75 φυσσαλιδες το λεπτο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μετραω τιποτα Γιωργο,μη με ρωτας για μετρησεις. :P

Σιγουρα καπου εχανε.Βασικα 4 μηνες περασα οταν εριχνα 95 φυσαλιδες,απο τοτε δεν εχω ξαναγεμισει ακομα και τωρα ριχνω 75 φυσαλιδες και τη γεμισα 2 Φεβρουαριου και ακομα εχει.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Τοση αλγη ρε φιλε...απελπισια! χαχαχα!

4 εβδομαδες.....αλλα ηταν και 1.5 κιλο λογω ζεστης....ο Παρασκευας θα θυμαται καλυτερα γιατι αυτος την γεμισε.....

Μαλλον εριχνα πολυ Κωστα....αν το ph απο 7.6 ειχε πεσει στο 6.6.....ποσο λες να εριχνα?

 

Δυστυχως Κωστα δεν ειχα ρε φιλε τα λεφτα να παρω μετρητη φυσαλλιδων και ουτε εχω την δυνατοτητα να παραγγειλω απο ebay.....και θελω μαλλον και καινουριο διαχυτη bazzoka γιατι αυτος χανει λιγο και ειναι και αυτος απο ebay.....

 

Μαλλον βιαστηκα λιγο....επρεπε να τα ειχα ετοιμα αυτα πριν ξεκινησω.....

Δεν θυμάμαι ρε Γιώργο. Πάντως δεν πρέπει να είναι πρίν τον Μάιο....μην είναι και αρχές Ιουνίου....

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να παρεις ρε συ , ενα μετρητη..

Μπορεις να βρεις και στην Ελλαδα, αλλιως φτιαξε εσυ ενα , παρε αλφαδολαστοιχο και 2 αντεπιστροφα και ειναι ετοιμο.

Πρεπει να μπουνε σφηνωτα, αλλα υπαρχει περιπτωση να στα πεταξει αν πιανει πολυ πίεση.

Μην συγκρινεται φυσαλιδες, καθε μετρητης βγαζει διαφορετικες... :)

Την επομενη φορα που θα γεμισεις την μπουκαλα, φιταξε σαπουναδα να ελενξεις για τυχον διαροες.

 

Απο αλγες μια χαρα εισαι. :)

Staghron, και fuzz  και λιγη hair.

Aπο λιπανση τι ακολουθεις?

Εχεις τπτ μετρησεις?

post-47325-0-58454400-1436552082_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να παρεις ρε συ , ενα μετρητη..

Μπορεις να βρεις και στην Ελλαδα, αλλιως φτιαξε εσυ ενα , παρε αλφαδολαστοιχο και 2 αντεπιστροφα και ειναι ετοιμο.

Πρεπει να μπουνε σφηνωτα, αλλα υπαρχει περιπτωση να στα πεταξει αν πιανει πολυ πίεση.

Μην συγκρινεται φυσαλιδες, καθε μετρητης βγαζει διαφορετικες... :)

Την επομενη φορα που θα γεμισεις την μπουκαλα, φιταξε σαπουναδα να ελενξεις για τυχον διαροες.

 

Απο αλγες μια χαρα εισαι. :)

Staghron, και fuzz  και λιγη hair.

Aπο λιπανση τι ακολουθεις?

Εχεις τπτ μετρησεις?

 

Θα  παρω ενα μετρητη αμεσα τωρα που θα  ξαναγεμισω την μπουκαλα να ξερω ποσο ριχνω και θα κοιταξω και για διαρροες για σιγουρα......πραγματα που επρεπε να ειχα κανει την πρωτη φορα αλλα βιαζομουνα!

 

Απο λιπανση ριχνω καθε μερα 1ml καλλιο και 0.50 ml γενικο και 0.50 ml σιδηρο ενναλαξ αυτα....π.χ. Δευτερα γενικο,Τριτη σιδηρο κλπ. Κυριακη δεν ριχνω και αλλαγη 30%

Νιτρικα 2-5 Ph 6.8 αυτα απο μετρησεις.... :)

Πως τα βλεπεις? :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον......ξαναγεμισα την μπουκαλα και πηρα και μετρητη φυσσαλιδων......τα συνδεσα και το εχω βαλει να ριχνει 60 φυσσαλιδες το λεπτο....

Η ποσοτητα που βλεπω με το ματι ειναι μικροτερη απ'οτι εβλεπα πριν.....

Η πιεση στο μανομετρο ειναι 2,10 δηλαδη μια γραμμη πανω απο το 2....

 

Να δω πως θα παει κι αν ειναι να το αυξησω?

Ή να το αυξησω απο τωρα?

 

Οι φυσσαλιδες παντως διαχεονται σε ολο το ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

Αστο και βλεπεις πως θα παει.

 

Οκ! :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγο που γυρισα σπιτι το διοξειδιο ειχε αυξηθει.....εκατσα και μετρησα και εριχνε 80 φυσσαλιδες το λεπτο.....

Το ξαναμειωσα.....

Γιατι?Τι δεν κανω καλα?

Τον μικρορυθμιστη τον ειχα ανοιχτο και εβαλα την πιεση για να ριχνει 60 απο την στροφιγγα την μαυρη που ειναι μπροστα.....μηπως πρεπει να εχω τον μικρορυθμιστη σχεδον κλειστο και να ελεγχω απο εκει?

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

post-16625-0-85663300-1436912206_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα μικρά Γιώργο!! (Τώρα το είδα...)

Πολύ άτιμες οι άλγες... έχω γεμίσει και εγώ και δεν προλαβαίνω και να ασχοληθώ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγο που γυρισα σπιτι το διοξειδιο ειχε αυξηθει.....εκατσα και μετρησα και εριχνε 80 φυσσαλιδες το λεπτο.....

Το ξαναμειωσα.....

Γιατι?Τι δεν κανω καλα?

Τον μικρορυθμιστη τον ειχα ανοιχτο και εβαλα την πιεση για να ριχνει 60 απο την στροφιγγα την μαυρη που ειναι μπροστα.....μηπως πρεπει να εχω τον μικρορυθμιστη σχεδον κλειστο και να ελεγχω απο εκει?

 

Ρε συ...το κανεις λαθος...

Απο το μικρομετρητη ρυθμιζουμε τις φυσαλιδες,οχι απο τη βανα,γι αυτο λεγεται και μικρομετρητης :P

Ανοιξε τερμα τη βανα μπροστα και ρυθμισε απο το μικρομετρητη ποσες θελεις να ριχνεις.

Αν με την βανα την μπροστα σου ανεβαινει πολυ η πιεση,κλειστη λιγο.

Και την πισω βανα,αυτη που εχει η μπουκαλα ανοιχτη να ειναι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα μικρά Γιώργο!! (Τώρα το είδα...)

Πολύ άτιμες οι άλγες... έχω γεμίσει και εγώ και δεν προλαβαίνω και να ασχοληθώ...

 

Ευχαριστω Μαιρη!

Χθες παλι ζευγαρωνανε!Πηραν φορα! :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ...το κανεις λαθος...

Απο το μικρομετρητη ρυθμιζουμε τις φυσαλιδες,οχι απο τη βανα,γι αυτο λεγεται και μικρομετρητης :P

Ανοιξε τερμα τη βανα μπροστα και ρυθμισε απο το μικρομετρητη ποσες θελεις να ριχνεις.

Αν με την βανα την μπροστα σου ανεβαινει πολυ η πιεση,κλειστη λιγο.

Και την πισω βανα,αυτη που εχει η μπουκαλα ανοιχτη να ειναι.

 

Ετσι το εφτιαξα χθες το βραδυ και τελικα τωρα που γυρισα απο την δουλεια ειναι εκει που το αφησα.....οποτε ειναι οκ!

Τωρα δεν το πειραζω..... :D

Link to comment
Share on other sites

Ετσι το εφτιαξα χθες το βραδυ και τελικα τωρα που γυρισα απο την δουλεια ειναι εκει που το αφησα.....οποτε ειναι οκ!

Τωρα δεν το πειραζω..... :D

Ε βάλε και καμια φωτό απο το σύστημα ολοκληρωμένο.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να κανω κι εγω μια ανανεωση απο εδω......

Παλευοντας λοιπον με τις αλγες.....εχασα μερικα φυτα και εχω προσθεσει καινουρια....

Εβγαλα τα ξυλα και τα ετριψα με συρμα για κατσαρολες για να φυγει η πολλη αλγη που ειχε πιασει εκει.....

Αλλαξα την κιτρινη λαμπα(4500Κ) με μια sylvania grolux.....δεν βλεπω το pearling που εβλεπα πριν ουτε και την αναπτυξη που ειχα,ιδιως στο γρασιδι,.αλλα πριν μαζι με την αναπτυξη ειχα και πολλη αλγη που δεν υποχωρουσε με τιποτα......τωρα ειμαι σε σταθερη κατασταση στα φυτα με λιγη αναπτυξη και λιγη  σταθερη αλγη.....

Co2 στις 60 φυσσαλιδες το λεπτο...

Λιπασμα....1,50ml γενικο 3ml σιδηρο 6ml καλλιο 0,50ml nitrogen και 0.50ml phosphorus την εβδομαδα σε ημερησιες δοσεις.....

Μετρησεις προσφατες δεν εχω....

Α,αλλαξα και διαχυτη... :)

 

Αυτο που με ανυσηχει προς το παρον ειναι οτι δεν παει καλα το γρασιδι.....φταιει το φως?

Θελει περισσοτερο Co2 ή λιπασμα?

 

P1010144_zpsclj65dec.jpg

P1010149_zpsdxmlwyjr.jpg

P1010147_zpslw8ksuya.jpg

P1010145_zpsgzba2knu.jpg

P1010146_zpsbuasdczm.jpg

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άντε ρε Γιωργαρε! Εύχομαι να ισορροπήσει το συστημα και να φουντώσει παλι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα κι ετσι μου αρεσει.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...