Jump to content

Το 60Αρι Μου...


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 342
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Ερωτηση....

Η δευτερη λαμπα που εβαλα ειναι η sun glo στα 4200Κ αλλα επειδη ειναι κιτρινη...ελεγα μηπως να την αλλαζα με καμια στα ιδια περιπου Κ που να μην ειναι κιτρινη....

Εχετε καμια προταση?

Μηπως ειναι καλο που ειναι κιτρινη και να μην την αλλαξω?

Τα φυτα καλα πανε,απλα δεν μου αρεσει πολυ στο ματι που κιτρινιζει λιγο το ενυδρειο.....

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο νομιζω οτι και μια ιδια με την πρωτη να βαλεις δεν θα υπαρξει προβλημα στα φυτα, αλλα μια που εχεις δυο μπορεις να παιξεις και με αλλα φασματα που θα ειναι ωφελιμα για τα φυτα σου. Παντως οντως πανε σφαιρα!

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο νομιζω οτι και μια ιδια με την πρωτη να βαλεις δεν θα υπαρξει προβλημα στα φυτα, αλλα μια που εχεις δυο μπορεις να παιξεις και με αλλα φασματα που θα ειναι ωφελιμα για τα φυτα σου. Παντως οντως πανε σφαιρα!

Επειδη θεωρω οτι ο καλυτερος συνδυασμος σε φασμα για φυτεμενο ειναι τα 6500 και 4500 κελβιν (+-500) γι'αυτο εβαλα την sun αλλα ειναι κιτρινη...και καλα σαν τον ηλιο...αν μπορουσα θα εβαζα αλλη μια life που το φως που βγαζει ειναι φανταστικο....αλλα λεω να κρατησω καλυτερα τον συνδυασμο αυτο.... :)

Εσυ,οταν λες για αλλα φασματα τι προτεινεις?

Ρωτησα και στο πετ,απο περιεργεια,και μου ειπε να βαλω την aqua glo που εχει λεει φανταστικο φως αλλα ειναι στα 10000 κελβιν....και λεω να μην το ρισκαρω.....

Link to comment
Share on other sites

Εννουσα οτι αν εχεις 2 λαμπες πχ εισαι αρχοντας με αυτες που εχεις. Αν βαλεις τριτη μπορεις να δοκιμασεις καποια ροζ κοντα στα 8000Κ. Ισως δοκιμαστικα αν εβαζες την λευκη σου με μια ροζ; Οι ροζ κυκλοφορουν για φυτεμενα ενυδρεια σε αυτα τα Κ.

Link to comment
Share on other sites

Για πες καμια μαρκα για ροζ....γιατι η ροζ της glo ειναι στα 2700Κ και νομιζω οτι εχω κιολας μια..... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω μαρκες ρε συ εγω μονο της aquael ειχα χρησιμοποιησει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ηρθε ο καιρος να κανω κι εγω μια ανανεωση μιας και πλεον εκανα προσφατα αναβαθμιση του φωτισμου μου βαζοντας κρεμαστο φωτιστικο με 2 Τ5 2x24 watt αλλα και Co2(μπουκαλα).....

 

Με την ευκαιρια και της ανταλλαγης που εγινε σημερα,εβγαλα καποια φυτα για να βαλω αλλα....και βλεπουμε....

 

Απο λιπασματα εχω της seachem τα flourish,potassium,iron τα οποια και θα βρω ενα ημερησιο προγραμμα να τα ριχνω,εβαλα το Σαββατο το διοξειδιο να ριχνει,σχετικα λιγο επειδη ειναι αρχη ακομα και επειδη δεν εχω και μετρητη φυσσαλιδων για να δω τι ριχνω αλλα λογω ελειψης χρονου το σαββατοκυριακο δεν εχω μετρησει και ph......θα ενημερωσω ομως αυριο μεθαυριο.....

Εχω το ''μπουκαλακι'' που βαζεις και σου δειχνει τα επιπεδα διοξειδιου αλλα ουτε κι αυτο το εχω τσεκαρει τι χρωμα ειναι και τι χρωμα πρεπει να ειναι.....θα τα δουμε αυριο αυτα.... :)

 

Θελω να ευχαριστησω τον Γιωργο Sailor247 για τις συμβουλες και την βοηθεια αλλα φυσικα και τον Παρασκευα για την πολυτιμη βοηθεια!Ευχαριστω και δημοσια παιδια! :)

 

Θα σας βαλω μια φωτογραφια ''πριν'' και μια ''μετα'' και καντε λιγο υπομονη μεχρι αυριο για πολλες φωτο και απο το ενυδρειο αλλα και απο τα υπεροχα φυτα που απεκτησα σημερα απο την ανταλλαγη γιατι τωρα κουτουλαω απο την νυστα! :D

Link to comment
Share on other sites

Ισως απο τις φωτο να μην φαινεται η διαφορα στο φως σε ενταση αλλα απο κοντα ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα! :)

 

Πριν...

 

 

 

P1010040_zpsjk1cx0re.jpg

 

 

 

Μετα....

 

 

 

P1010048_zpssl3uwveq.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως ακόμα και απο τις φωτογραφίες αισθητή η διαφορά, μπράβο φίλε μου πολύ ωραίο ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο Γιωργαρα! :bow:  Αν και πολυ φυτεμενο για τα γουστα μου!

Μια ερωτηση: Τα ψαρια που ειναι ρε φυλαρακι;  :lolu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως ακόμα και απο τις φωτογραφίες αισθητή η διαφορά, μπράβο φίλε μου πολύ ωραίο ;)

Ευχαριστω,να 'σαι καλα! :)

 

 

 

Ωραιο Γιωργαρα! :bow:  Αν και πολυ φυτεμενο για τα γουστα μου!

Μια ερωτηση: Τα ψαρια που ειναι ρε φυλαρακι;  :lolu:

 

Ευχαριστω Θοδωρα!

Αν παρατηρησεις στην δευτερη φωτο καπου αχνοφαινονται 3 απο τα 6 που εχω και απο τις 5 γαριδες αμανο!!! :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλε ! 

Link to comment
Share on other sites

Ρε πλακα μας κανεις; Χαχαχαχα! Εσυ διακρινεις και τις γαριδες εκει μεσα; Χαχαχαα! Ωραιος!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλε ! 

Ευχαριστω! :)

 

Ρε πλακα μας κανεις; Χαχαχαχα! Εσυ διακρινεις και τις γαριδες εκει μεσα; Χαχαχαα! Ωραιος!

χαχαχαχα!Οχι στην φωτο ρε συ δεν φαινονται.....απο κοντα τις βλεπω καπου καπου...... :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μια ερωτηση , σε μια φωτογραφια ειχες αυγα απο tiger nerite σωστα ?

Αυτα αν διαβασα σωστα δεν εκκολαπτονται σε συνθηκες γλυκου νερου και φευγουν δυσκολα απο επιφανειες οπως ξυλο πετρες κλπ .. Απο το τζαμι βλεπω καθαριστηκαν , αν κανω καπου λαθος διορθωσε με σε παρακαλω .. 

Ομορφα σαλιγκαρια αλλα με κραταει λιγο αυτο να σου πω την αληθεια , παιζει κατι τετοιο με τα αυγα τους  ?

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχη καλημερα!

Ναι,σωστα τα λες,οντως τα αυγα που αφηνει πανω σε πετρες και ξυλα και δεν εκκολαπτονται και δεν ξεκολανε...ειδικα απο τα ξυλα...

Εγω ενα ειχα παρει γιατι μου αρεσε(ειναι ομορφο το ατιμο)αλλα καποια στιγμη το ειδα ανασκελα μετα απο κανα διμηνο και ετσι γλυτωσα... :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο,μια χαρα το ενυδρειο φιλε!

Αλλα η γνωμη μου τωρα ειναι οτι πρεπει να φυγουν πολλα φυτα απο εκει και να μπουν στην θεση τους πιο δυσκολα.

Αφου εχεις φωτισμο και μπουκαλα,κανε μια ανανεωση και στα φυτα και ισως και σε aquascape,πηγενε σε κατι αλλο πιο δυσκολο.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Κωστα!

Πολλα δυσκολα μου βαζεις ρε φιλε!χαχαχα! :P

Εχεις δικιο παντως...τοσο καιρο εχω το ενυδρειο με ευκολα φυτα γιατι δεν ειχα φως και διοξειδιο,τωρα που τα εχω και τα δυο πρεπει σιγα σιγα να το αναβαθμισω και στα φυτα...

Η αρχη παντως εχει γινει με την μαρσιλεα που πηρα χθες και μου εβγαλε την πιστη να την φυτεψω...μία ωρα παλευα να κρατησω τα κομματια κατω στο βυθο....αμα πιασει τυχερος θα 'μαι!

Θα ανεβασω φωτο το μεσημερι! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο εδώ είμαστε για τα κλαδέματα σου αν τα αλλάξεις τελικά !  :lolu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Κωστα!

Πολλα δυσκολα μου βαζεις ρε φιλε!χαχαχα! :P

Εχεις δικιο παντως...τοσο καιρο εχω το ενυδρειο με ευκολα φυτα γιατι δεν ειχα φως και διοξειδιο,τωρα που τα εχω και τα δυο πρεπει σιγα σιγα να το αναβαθμισω και στα φυτα...

Η αρχη παντως εχει γινει με την μαρσιλεα που πηρα χθες και μου εβγαλε την πιστη να την φυτεψω...μία ωρα παλευα να κρατησω τα κομματια κατω στο βυθο....αμα πιασει τυχερος θα 'μαι!

Θα ανεβασω φωτο το μεσημερι! :)

 

Προσωπικα θα εκανα πολλες αλλαγες Γιωργο..θα πηγαινα σε τελειως αλλο aquascape απο αυτο που εχεις τωρα.

Βεβαια ειναι θεμα γουστου αυτο,αλλα εγω  αυτο θα εκανα. :P

Περιμενω να δω φωτο απο αυτο που εκανες.

 

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στο φωτισμό είναι αισθητή

ο Κώστας έχει δίκιο

από την στιγμή που είσαι υπερκαλημενος(μπουκάλα, φωτισμό)

μπορείς να αρχίσεις να δοκιμάζεις πιο δύσκολα φυτα, τα οποία έχουν τις δικές τους ομορφιές

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιταξω παιδια!

Φωτος.....αυριο.....τωρα μολις μαζευτηκα σπιτι! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...