Jump to content

Το 60Αρι Μου...


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 342
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το κοκκινο μου το εδωσε ο Παρασκευας.....οποτε εκεινος ξερει!Μαλλον ludwigia ειναι παντως!

Το γρασιδακι δεν ξερω.....ολα ιδια μου φαινονται εμενα! :)

Αν μιλαμε για τα αριστερα,ειναι glossostigma.

Εγω τα φυτευα στην εκθεση! :P

Δυσκολο φυτο,χωρις co2 και πολυ φως μη περιμενεις να σου παει Γιωργο.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο πολυ καλοοοοοο! Το κοκκινο ειναι καποιο ειδος ludwigia οπως πολυ σωστα ειπες και το γραδιδακι. glossostigma. Το κοκκινο παιζει να την παλεψει αλλα ισως να μην μεινει κοκκινο...βλεπεις. Δωσε του χρονο να προσαρμοστει.

Το γρασιδακι....οτι ειπε ο Κωστας...

Link to comment
Share on other sites

Το κοκκινο ηδη εχει αρχισει να ξεθωριαζει....για το γρασιδακι δεν περιμενω και πολλα.... :)

Αυγα απο σαλιγκαρι ειναι,ναι...

Link to comment
Share on other sites

Καηκε η αντλια του φιλτρου της juwel.....

Την παρηγγειλα μιας και δεν βρηκα ετοιμοπαραδοτη αλλα ωστοσο πηγα πριν 5-6 μερες και αγορασα φιλτρο για το 40αρι μου το fluval C2 το κρεμαστο https://www.google.gr/search?q=fluval+c2&espv=2&biw=1366&bih=667&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=yv9IVMHFB8nNygPLkYBY&ved=0CB0QsAQ#facrc=_&imgdii=_&imgrc=5Nv9YzDIfp9W7M%253A%3BaSVTmNrSR1umNM%3Bhttp%253A%252F%252Fc4.wag.com%252Fimages%252Fproducts%252Fp%252Fhag%252Fhag-701_1z.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.wag.com%252Ffish%252Fp%252Ffluval-power-filter-112202%3B1600%3B1454 ...

Λες και το 'ξερα και ετσι νομιζω οτι με αυτο το φιλτρο θα ειμαι καλυμενος για μια βδομαδα που θα παρω την καινουρια αντλια....

Εβαλα και βιολογικο απο το φιλτροκουτι απλα χωρεσε περιπου το μισο...να προσεχω λιγο τα ταϊσματα?

Να κανω καμια παραπανω αλλαγη νερου? Ή την προγραμματισμενη της Κυριακης?

Link to comment
Share on other sites

Απλά πρόσεχε λίγο το ταίσμα.Μιά χαρά θα έισαι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια,η καινουρια αντλια ηρθε και τωρα σε λιγο θα την βαλω με την αλλαγη νερου που θα κανω σημερα.....

Τωρα εχω ερωτησεις...

Τι κανω?

-Βαζω παλι ολο το βιολογικο που ειχα βγαλει απο το φιλτροκουτι και το ειχα βαλει στο κρεμαστο,πισω στη θεση του?

-Γεμιζω με αλλο βιολογικο το φιλτροκουτι και αφηνω και το κρεμαστο να δουλευουν και τα δυο ταυτοχρονα για να το εχω ετοιμο το κρεμαστο ως μπολι για το αλλο ενυδρειο μου που στηνω οσονουπω?

-Βαζω ολο το βιολογικο πισω στη θεση του,βαζω το κρεμαστο φιλτρο κανονικα στο αλλο ενυδρειο με καινουριο βιολογικο και οταν ερθει η ωρα να βαλω ψαρακια στο καινουριο μπολιαζω τοτε με ανταλλαγη μερος του βιολογικου απο το ενα στο αλλο?

Ελπιζω να μην σας μπερδεψα.....τα εγραψα οσο πιο αναλυτικα μπορουσα.... :)

Εμενα η τριτη επιλογη μου φαινεται καπως καλυτερη.....τι λετε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η δυο και η τρια ειναι ιδιες αλλα με αλλα λογια αν καταλαβα καλα! 2 και 3 λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

Οκ αυτο θα κανω...αυριο πια.... :)

Θα βαλω το κρεμαστο στο αλλο ενυδρειο να δουλευει και οταν ειναι να βαλω ψαρακια θα το μπολιασω τοτε.....

Ωστοσο,εχω βαλει και δευτερη λαμπα εδω και καμια βδομαδα ισως και παραπανω αλλα θελω να ολοκληρωσω την πατεντα και μετα να σας την δειξω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να κανω κι εγω μια ανανεωση εδω μιας και σημερα ειχα ορεξη να κατσω να ασχοληθω......

Οποτε με την αλλαγη νερου καθαρισα τζαμια,εκανα κλαδεμα,προσθεσα μια κρυπτοκορυνα που ειχα στο αλλο μου ενυδρειο και αλλαξα θεση στις λαμπες,εβαλα μπροστα την 6500Κ και μεσα την 4500Κ γιατι ειναι κιτρινη και φαινοταν πολυ κιτρινο το ενυδρειο απ'εξω.....

Ολα αυτα σε δυο φωτο πριν και μετα...... :)

Πριν

P1010025_zpsc526b48b.jpg

Μετα

P1010027_zps9f445abf.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Βρε Γιώργο.. με τέτοιο πρόλογο που έκανες είπα και εγώ ότι θα δω τις τρελές αλλαγές..

Ε δεν κουράστηκες και πολύ..

Και πολύ καλά έκανες αφού ήταν και είναι πανέμορφο!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε,ενταξει βρε συ.....και μονο που κλαδεψα και εκανα χωρο και εβαλα και φυτο.......το σκεφτομουνα κανα μηνα! :D

Link to comment
Share on other sites

Ε,ενταξει βρε συ.....και μονο που κλαδεψα και εκανα χωρο και εβαλα και φυτο.......το σκεφτομουνα κανα μηνα! :D

Ε είναι που σε έχω ψυχολογήσει.. θέλεις τον χρόνο σου να το σκεφτείς όταν είναι να κάνεις κάτι..

Χα.. Χα..!!!

Πάντως αλήθεια μου αρέσει πολύ όπως έχεις ανάκατα τα φυτά σου όπως επίσης μου αρέσουν οι φωτογραφίες που βγάζεις που εγώ δεν μπορώ...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!! Τελικά το μαύρο υπόστρωμα κάνει μεγάλη αντίθεση με τα φυτά και δίνει άλλη ομορφιά!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο Γιωργο! Ασε την Αγαπη να λεει! Και οι διαφορες ειναι αισθητες αλλα και τα φυτα σου δεν ειναι ανακατα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο Γιωργο! Ασε την Αγαπη να λεει! Και οι διαφορες ειναι αισθητες αλλα και τα φυτα σου δεν ειναι ανακατα!

Βρε με το "ανάκατα" εννοώ κάτι σαν αυτό που πας στο κομμωτήριο (όχι εσύ) :P...

.. και λες να σου φτιάξουν τα μαλλιά "επιμελώς ατιμέλητα"..

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο Γιωργο. Πολυ καλα εκανες και εβαλες λιγο ταξη......τελικα εβγαλες την κρυπτο απο το μικρο;

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο Γιωργο. Πολυ καλα εκανες και εβαλες λιγο ταξη......τελικα εβγαλες την κρυπτο απο το μικρο;

Ναι,δεν μου κολλαγε τελικα στο ματι.... :)

Εδω κολλαει καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Το ενα αρσενικο εχει πλευρισει μια θυληκια και την ακολουθει σε ολο το ενυδρειο......και μολις περασει απο κοντα απο το αλλο αρσενικο πεφτει ξυλο!

Αμα καταφερω να τραβηξω κανα βιντεο θα σας τα δειξω......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την εχασα την θυληκια.....δυστυχως......

Μονο υποθεσεις μπορω να κανω γιατι δεν ειχε εμφανη σημαδια,τιποτα,μια χαρα ητανε......μαλλον την πιεσε παρα πολυ ο αρσενικος και την εσκασε!

Και εχει ξαναγινει τωρα που το καλοσκεφτομαι.......ετσι εχασα αλλη μια ξαφνικα και θεωρησα οτι ητανε τυχαιο......

Θα δουμε απο δω και περα......

Αυτα! :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...