Jump to content

Nano Reefaki


hms

Recommended Posts

Τι φωτιστικό πήρες τελικά?

Με τους βράχους

προσπάθησε να δώσεις ύψος

Link to comment
Share on other sites

Aquael με 2 λάμπες

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβως ειναι ECOLIGHT MARINE 11W and ACTINIC 11W modules :) τωρα το επομενο βήμα πιο ειναι ;

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις σε 2-3 μέρες

Αν και από την στιγμή που το πήρες έτοιμο

Θα είναι καλές , λογικά

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ουτε καν ρεκφρετομετρο για την μετρηση της αλατοτητας έβαλα απο το έτοιμο θαλλασινο νερο που γράφει αλατοτητα 1022 με 1025 περιπου το 90% μεχρι εκει που όρισα την στάθμη και το υπόλοιπο 10% με νερο βρύσης. Επισης σημάδεψα την στάθμη την τωρινή ώστε οταν εξατμιστεί να ξερω μεχρι που να συμπληρώσω με νερο βρύσης.

Στο φιλτρο προς το παρόν δεν εχω βάλει τιποτα και δουλεύει σαν κυκλοφοριτης ουσιαστικά ειναι κρεμαστο και δεν μου πιανει χωρο. Ο άνθρακας και ο αντι φώσφορος στη παρούσα φάση ειναι αναγκαίος ; μιας και υπαρχει μεσα ο βράχος μονο και δεν σκοπεύω να βαλω καποιο ζωντανό.

Απο κοράλια αργότερα τι θα μπορουσα να βαλω ;

Ευχαριστω παιδια και ιδιαιτερα εσενα Paul :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ουτε καν ρεκφρετομετρο για την μετρηση της αλατοτητας έβαλα απο το έτοιμο θαλλασινο νερο που γράφει αλατοτητα 1022 με 1025 περιπου το 90% μεχρι εκει που όρισα την στάθμη και το υπόλοιπο 10% με νερο βρύσης. Επισης σημάδεψα την στάθμη την τωρινή ώστε οταν εξατμιστεί να ξερω μεχρι που να συμπληρώσω με νερο βρύσης.

Στο φιλτρο προς το παρόν δεν εχω βάλει τιποτα και δουλεύει σαν κυκλοφοριτης ουσιαστικά ειναι κρεμαστο και δεν μου πιανει χωρο. Ο άνθρακας και ο αντι φώσφορος στη παρούσα φάση ειναι αναγκαίος ; μιας και υπαρχει μεσα ο βράχος μονο και δεν σκοπεύω να βαλω καποιο ζωντανό.

Απο κοράλια αργότερα τι θα μπορουσα να βαλω ;

Ευχαριστω παιδια και ιδιαιτερα εσενα Paul :)

Χρειάζεται να ρίχνω τροφη ή καποιο αλλο σκευασμα για τη βιολογια ;;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι ρίχνεις ?

Θα μπορέσεις να βάλεις zoanthus , μανιτάρια , γενικά

μαλακά κοραλια και το πολύ κάποιο lps

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ρίξει κατι τρέχει με βυθό αραγωνιτη και βράχο, φιλτρο κρεμαστο προς το παρών άδειο που δουλεύει ουσιαστικά σαν κυκλοφοριτης. :)

Έγινε επεξεργασία - hms
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε πήγαινε

stability και ριχνε την δοσολογία

που λέει

Τέλος ριχνε ανά 1-2 μέρες λίγη τροφή

Link to comment
Share on other sites

Το stability της seachem ; :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε hms παιξε λιγο με τον βραχο....νομιζω οτι ειναι πολυ χαμηλα...Παντως ειναι πολυ ωραιο

Link to comment
Share on other sites

φιλε hms παιξε λιγο με τον βραχο....νομιζω οτι ειναι πολυ χαμηλα...Παντως ειναι πολυ ωραιο

+1

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει παιδια θα του αλλαζω σχήματα μεχρι να παρει κι αλλο ύψος, ίσως επισης εχω βάλει αρκετό αραγωνιτη ; εχει πάχος 3 δάκτυλα περιπου.

Το ασπρο πανω στον βράχο πισω ειναι κατι ; :)

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Απ ότι φαίνεται στη φώτο είναι το σπάσιμο του βράχου που δεν έχει πάρει ακόμη "χρώμα"

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Αιολε :)

Για ρεκφρετομετρο σε καλη τιμη τι προτείνετε ; Αν ειναι δυνατόν οχι απο το eBay :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ οι τιμές είναι πάνω από 50 ευρώ, εκτός αν το βρεις από αγγελία.

Δες και ένα άρθρο σχετικό μ αυτά...http://www.aquazone.gr/forums/topic/80880-aaeecieeyo-iaecassaao-aea-refractometer/

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα αγοράσω ενα αλλα λιγο αργότερα, παντως εχω ενθουσιάστει παρα πολυ με το θαλασσινο, γιατι τοσο καιρο δεν ειχα φτιαξει ενα ;; Με βλεπω να κρατάω μονο θαλασσινο ενυδρειο :D :D

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρεπει να βαλω γρηγορα το stability της seachem για τον βράχο ;

Link to comment
Share on other sites

Το stability είναι βακτήρια.. αλλά υπάρχουν και από άλλες εταιρίες

Εγώ πάντως με stability το έστρωσα το ενυδρείο μου

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το stability λεει πανω ενα καπάκι για 40 λιτρα οποτε εγω θα βαλω μισο καπάκι :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο παρατήρησα κατι πολυ μικροσκοπικά σαν γαριδες αλλα παρααααα πολυ μικρα κοντα στον βράχο.. Αυτα ειναι κοπιποδα ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...