Jump to content

Ξαφνικές Απροσδόκητες Απώλειες.


Recommended Posts

Καλησπερα κι απο μενα!

Η δυνατη βιολογια ειναι το παν.....εγω για παραδειγμα,προ aquazone,δεν ειχα καθολου βιολογικο υλικο στο φιλτρο και μετραγα αμμωνια 0 γιατι ειχα πολυ λιγα ψαρακια και ταϊζα λιγο.....πεθαινανε ομως χωρις να καταλαβω ποτε το γιατι.....οταν εμαθα για την βιολογια τοτε καταλαβα! :)

Επισης,πρεπει να ξεκινησεις αλλαγες νερου οπως ειπαν τα παιδια πιο πανω,το 1/3 εβδομαδιαιως.....το οτι το 1/3 ειναι 100 λιτρα το γνωριζω αλλα ειναι κατι στανταρ που θα επρεπε να εισαι προετοιμασμενος γι'αυτο οταν αγοραζεις ενα θηριο των 300 λιτρων!Τι να κανουμε?Δεν γινεται χωρις αλλαγες...... :)

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα!

Η δυνατη βιολογια ειναι το παν.....εγω για παραδειγμα,προ aquazone,δεν ειχα καθολου βιολογικο υλικο στο φιλτρο και μετραγα αμμωνια 0 γιατι ειχα πολυ λιγα ψαρακια και ταϊζα λιγο.....πεθαινανε ομως χωρις να καταλαβω ποτε το γιατι.....οταν εμαθα για την βιολογια τοτε καταλαβα! :)

Επισης,πρεπει να ξεκινησεις αλλαγες νερου οπως ειπαν τα παιδια πιο πανω,το 1/3 εβδομαδιαιως.....το οτι το 1/3 ειναι 100 λιτρα το γνωριζω αλλα ειναι κατι στανταρ που θα επρεπε να εισαι προετοιμασμενος γι'αυτο οταν αγοραζεις ενα θηριο των 300 λιτρων!Τι να κανουμε?Δεν γινεται χωρις αλλαγες...... :)

Καλη συνεχεια!

που θα προετοιμασω 100 λιτρα νερο δε ξερω .... εχεις καμια ιδεα ?

Link to comment
Share on other sites

Σωστος,ολα καλα θα πανε,αρκει να ακολουθεις τις πληροφοριες που σου δινουμε εδω,και οχι των μαγαζιων,γιατι και εμεις χασαμε λεφτα και ψαρια,αλλα μαθαμε :D

σε ευχαριστω παρα πολυ γιατ ο χρονο σου. κι εσενα και ολους τους παραπανω ποπυ μπηκαν στον κοπο κι ασχοληθηκαν

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα βαρελι αναγκαστικα κοντα στο ενυδρειο με αντλια να μπορεις να στειλεις το νερο απο το βαρελι στο ενυδρειο.....ή σε μια γυαλα 100 λιτρων που μπορει και να χωραει μεσα στο ντουλαπι....παλι με αντλια.

Κοιτα,η γνωμη μου ειναι οτι αν μεινεις σε ψαρακια που δεν θελουν επεξεργασια νερου,για να γινει π.χ. πιο μαλακο,και κρατησεις μονο τα ζωοτοκα....τραβας κατ'ευθειαν λαστιχο απο τη βρυση στο ενυδρειο σε πολυ χαμηλη ροη ομως....το μονο προβλημα ειναι το χειμωνα που το νερο της βρυσης ειναι κρυο....

Τονιζω ομως οτι δεν ξερω αν ειναι σωστος αυτος ο δευτερος τροπος που προτεινω και ας με διορθωσουν οι πιο εμπειροι..... :)

Link to comment
Share on other sites

που θα προετοιμασω 100 λιτρα νερο δε ξερω .... εχεις καμια ιδεα ?

Αν κρατησεις τα ζωοτοκα,βαλε το λαστυχο απο την βρυση,βαλε μεσα στο ενυδρειο και το αντιστοιχο prime,και αστο σιγα σιγα να γεμιζει.Δεν θα εχεις προβλημα.Παντα η αερααντλια και το φιλτρο να δουλευουν,για να εξατμιζεται το χλωριο

Link to comment
Share on other sites

Αν κρατησεις τα ζωοτοκα,βαλε το λαστυχο απο την βρυση,βαλε μεσα στο ενυδρειο και το αντιστοιχο prime,και αστο σιγα σιγα να γεμιζει.Δεν θα εχεις προβλημα.Παντα η αερααντλια και το φιλτρο να δουλευουν,για να εξατμιζεται το χλωριο

φοβαμαι μηπως το χλωριο καταστρεψει τα βακτηρια απο το φιλτρο ... δεν υποτιθεται οτι το prime θελει μια ωριτσα για να το εξουδετερωσει ? Επισης αεραντλια δεν εχω ... ειναι τοσο απαραιτητη ?

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβασαι,ξερω πολλους Αθηναιους που ετσι κανουν αλλαγη στα αφρικανικα τους.Η αεραντλια για το ενυδρειο δεν ειναι απαραιτητη αμεσα,αλλα αν σου κατσει κατι στραβο (πχ διακοπη ρευματος για πολλες ωρες )ειναι σωτηρια αν ειναι με μπαταριες.Επισης οταν κανεις αλλαγη,αναταρσει το νερο,και βοηθα να εξατμιστη το χλωριο

Link to comment
Share on other sites

αν μπορω να το κανω ετσι τοτε δεν υπαρχει θεμα .... αλλιως .... κουβαδες !

Link to comment
Share on other sites

Οχι ,με λαστιχο ειναι μια χαρα,απλα αργη ροη νερου.Τα 100 λιτρα γεμισε τα σε μια ωρα περιπου.

Tips.προσεχε πολλοι την εχουν πατησει ξεχνοντας το λαστιχο στο ενυδρειο ,με συνεπεια να τα κανουν λουτσα :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

ΑΟ = Αντίστρoφη Όσμωση

Για τα υπόλοιπα δεν θα επανέλθω, δεν νομίζω να έχει νόημα να γράψω (ξανά) αυτό που λέει η λογική και η δική μου (παν-μικρη) εμπειρία

Επειδή όμως το θέμα ανοίχτηκε με αφορμή "απροσδόκητες απώλειες" είναι καλό κάποια στιγμή κατανοήσουμε πως τα ψάρια πεθαίνουν κυρίως από λάθος ενέργειες των κατόχων τους (και δεν αναφέρομαι στους θανάτους λόγω γήρατος).

Καλή συνέχεια :thumbsu:

Πρεπει να καταλαβεις πως ο,τι ηξερα εγω μεχρι σημερα ηταν οσα μου ελεγαν τα pet shops. Κανεις δε μου ειπε για οικογενειες, κανεις δε μου ειπε για υβριδισμους, κανεις δε μου ειπε για τιποτα απο οσα αυτες τις μερες διαβαζω εδω. ΑΚομα και την ημερα που πηγα και αγορασα τα νεον θυμααι οτι του ειπα χαρακτηριστικα: "το pH είναι 7,4-7,6 ειναι καλο ???" ... "αλκαλικο pH μου απανταει τελειο!". Και σημερα μπαινω εδω και διαβαζω οτι τα νεον θελουν pH 6-7. Ο αλλος μου ειπε μεσες ακρες οτι μπορω να βαλω μεσα 200 ψαρακια. Δεν αρνηθηκα οτι εκανα λαθος ως κατοχος, εκανα λαθος γιατι μου τα μαθανε λαθος ομως οχι απο δικη μου αδιαφορια. Προσπαθω λοιπον να τα κανω ολα delete απο τη μια μερα στην αλλη και να βρω την πιο ανωδυνη λυση για να μη πεταξω τα 1200 ευρω που εχω δωσει μεσα σε εναμιση μηνα και να φτιαξω τις συνθηκες για τα ψαρακια.

Ο,τι σου λεει η δικη σου λογικη στο λεει λογω της εμπειριας που διαθετεις. Εγω εμπειρια δεν εχω και συνεπως η δικη μου λογικη μου λεει μεγαλο ενυδρειο = πολλα ψαρια. Ταιριαστα μεν μεταξυ τους, αυτο το καταλαβαινω 100%, αλλα πολλα .... γιαυτο πηρα μεγαλο ενυδρειο... γιατι ηθελα κοινωνικο ενυδρειο με πολλα ψαρακια .... κι ακομα δεν εχω καταλαβει ... ποσα τετοια ψαρακια μπορω να βαλω μεσα. Εαν εσυ δε βρισκεις κανενα νοημα να επανελθεις μην επανερχεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Να προτεινω κατι ακομα με καθε επιφυλαξη...δεν ξερω αν ειναι σωστο...κανε τουλαχιστον την αλλαγη σου καθε δεκαπενθημερο για αρχη αν σου φαινεται δυσκολο καθε βδομαδα... :)

Link to comment
Share on other sites

Να προτεινω κατι ακομα με καθε επιφυλαξη...δεν ξερω αν ειναι σωστο...κανε τουλαχιστον την αλλαγη σου καθε δεκαπενθημερο για αρχη αν σου φαινεται δυσκολο καθε βδομαδα... :)

οχι καθολου δυσκολο δε μου φαινεται αμα μπορω να εχω το λαστιχο απευθειας μεσα στο δοχειο .... δυσκολο θα ηταν αμα θα επρεπε να προετοιμαζεται σε ξεχωριστο δοχειο

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να καταλαβεις πως ο,τι ηξερα εγω μεχρι σημερα ηταν οσα μου ελεγαν τα pet shops. Κανεις δε μου ειπε για οικογενειες, κανεις δε μου ειπε για υβριδισμους, κανεις δε μου ειπε για τιποτα απο οσα αυτες τις μερες διαβαζω εδω. ΑΚομα και την ημερα που πηγα και αγορασα τα νεον θυμααι οτι του ειπα χαρακτηριστικα: "το pH είναι 7,4-7,6 ειναι καλο ???" ... "αλκαλικο pH μου απανταει τελειο!". Και σημερα μπαινω εδω και διαβαζω οτι τα νεον θελουν pH 6-7. Ο αλλος μου ειπε μεσες ακρες οτι μπορω να βαλω μεσα 200 ψαρακια. Δεν αρνηθηκα οτι εκανα λαθος ως κατοχος, εκανα λαθος γιατι μου τα μαθανε λαθος ομως οχι απο δικη μου αδιαφορια. Προσπαθω λοιπον να τα κανω ολα delete απο τη μια μερα στην αλλη και να βρω την πιο ανωδυνη λυση για να μη πεταξω τα 1200 ευρω που εχω δωσει μεσα σε εναμιση μηνα και να φτιαξω τις συνθηκες για τα ψαρακια.

Ο,τι σου λεει η δικη σου λογικη στο λεει λογω της εμπειριας που διαθετεις. Εγω εμπειρια δεν εχω και συνεπως η δικη μου λογικη μου λεει μεγαλο ενυδρειο = πολλα ψαρια. Ταιριαστα μεν μεταξυ τους, αυτο το καταλαβαινω 100%, αλλα πολλα .... γιαυτο πηρα μεγαλο ενυδρειο... γιατι ηθελα κοινωνικο ενυδρειο με πολλα ψαρακια .... κι ακομα δεν εχω καταλαβει ... ποσα τετοια ψαρακια μπορω να βαλω μεσα. Εαν εσυ δε βρισκεις κανενα νοημα να επανελθεις μην επανερχεσαι.

Είσαι σωστός και μπράβο σου που ξεκίνησες να διαβάζεις και να ενημερώνεσαι. Κανείς δεν ξεκίνησε κατέχοντας όλες τις πληροφορίες από την αρχή.

Για τα ψαράκια τώρα , ποια εννοείς ; Τα ζωοτόκα ;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σωστός και μπράβο σου που ξεκίνησες να διαβάζεις και να ενημερώνεσαι. Κανείς δεν ξεκίνησε κατέχοντας όλες τις πληροφορίες από την αρχή.

Για τα ψαράκια τώρα , ποια εννοείς ; Τα ζωοτόκα ;

Ε κοιταξε αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι να δωσω τα νεον και τους αρλεκινους αυριο, 2 απο τις 3 θηλυκιες guppy που εχω μεσα και τους γλυφτες aumioneri (αμα καταφερω να τους πιασω πραγμα που το θεωρω αδυνατο οπως ειναι στημενο το ενυδρειο) και να κρατησω τους ξιφοφορους, τα αρσενικα guppy, τα molly ... αποσο διαβασα εδω χθες ειναι ταιριαστα ψαρια και το νερο μου τους ταιριαζει .... δεν εχω αλλες επιλογες εδω που βρισκομαι

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να καταλαβεις πως ο,τι ηξερα εγω μεχρι σημερα ηταν οσα μου ελεγαν τα pet shops. Κανεις δε μου ειπε για οικογενειες, κανεις δε μου ειπε για υβριδισμους, κανεις δε μου ειπε για τιποτα απο οσα αυτες τις μερες διαβαζω εδω. ΑΚομα και την ημερα που πηγα και αγορασα τα νεον θυμααι οτι του ειπα χαρακτηριστικα: "το pH είναι 7,4-7,6 ειναι καλο ???" ... "αλκαλικο pH μου απανταει τελειο!". Και σημερα μπαινω εδω και διαβαζω οτι τα νεον θελουν pH 6-7. Ο αλλος μου ειπε μεσες ακρες οτι μπορω να βαλω μεσα 200 ψαρακια. Δεν αρνηθηκα οτι εκανα λαθος ως κατοχος, εκανα λαθος γιατι μου τα μαθανε λαθος ομως οχι απο δικη μου αδιαφορια. Προσπαθω λοιπον να τα κανω ολα delete απο τη μια μερα στην αλλη και να βρω την πιο ανωδυνη λυση για να μη πεταξω τα 1200 ευρω που εχω δωσει μεσα σε εναμιση μηνα και να φτιαξω τις συνθηκες για τα ψαρακια.

Ο,τι σου λεει η δικη σου λογικη στο λεει λογω της εμπειριας που διαθετεις. Εγω εμπειρια δεν εχω και συνεπως η δικη μου λογικη μου λεει μεγαλο ενυδρειο = πολλα ψαρια. Ταιριαστα μεν μεταξυ τους, αυτο το καταλαβαινω 100%, αλλα πολλα .... γιαυτο πηρα μεγαλο ενυδρειο... γιατι ηθελα κοινωνικο ενυδρειο με πολλα ψαρακια .... κι ακομα δεν εχω καταλαβει ... ποσα τετοια ψαρακια μπορω να βαλω μεσα. Εαν εσυ δε βρισκεις κανενα νοημα να επανελθεις μην επανερχεσαι.

Χαιρομαι παρα πολυ ,που καταλαβες οτι εδω μεσα,δεν υπαρχει κανενα οφελος και σκοπιμοτητα,το μονο που υπαρχει ,αγαπη γιαυτο το χομπι.Αυτο ειναι που τσατιζομαι με τους κακους επαγγελματιες,στα περνουν που στα περνουν,δεν στο στηνουν και σωστα,για να πηγαινεις καθε εβδομαδα ,να τους τα ακουμπας.Εγω να δεις ποσα λεφτα του εδωσα ,και ενυδρειο δεν ειχα.Οποτε οτι εγινε ,εγινε,παμε να φτιαξουμε ενα σωστα στημενο ενυδρειο,να το απολαμβανεις εσυ και η παρεα σου,δυχως προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να καταλαβεις πως ο,τι ηξερα εγω μεχρι σημερα ηταν οσα μου ελεγαν τα pet shops. Κανεις δε μου ειπε για οικογενειες, κανεις δε μου ειπε για υβριδισμους, κανεις δε μου ειπε για τιποτα απο οσα αυτες τις μερες διαβαζω εδω. ΑΚομα και την ημερα που πηγα και αγορασα τα νεον θυμααι οτι του ειπα χαρακτηριστικα: "το pH είναι 7,4-7,6 ειναι καλο ???" ... "αλκαλικο pH μου απανταει τελειο!". Και σημερα μπαινω εδω και διαβαζω οτι τα νεον θελουν pH 6-7. Ο αλλος μου ειπε μεσες ακρες οτι μπορω να βαλω μεσα 200 ψαρακια. Δεν αρνηθηκα οτι εκανα λαθος ως κατοχος, εκανα λαθος γιατι μου τα μαθανε λαθος ομως οχι απο δικη μου αδιαφορια. Προσπαθω λοιπον να τα κανω ολα delete απο τη μια μερα στην αλλη και να βρω την πιο ανωδυνη λυση για να μη πεταξω τα 1200 ευρω που εχω δωσει μεσα σε εναμιση μηνα και να φτιαξω τις συνθηκες για τα ψαρακια.

Ο,τι σου λεει η δικη σου λογικη στο λεει λογω της εμπειριας που διαθετεις. Εγω εμπειρια δεν εχω και συνεπως η δικη μου λογικη μου λεει μεγαλο ενυδρειο = πολλα ψαρια. Ταιριαστα μεν μεταξυ τους, αυτο το καταλαβαινω 100%, αλλα πολλα .... γιαυτο πηρα μεγαλο ενυδρειο... γιατι ηθελα κοινωνικο ενυδρειο με πολλα ψαρακια .... κι ακομα δεν εχω καταλαβει ... ποσα τετοια ψαρακια μπορω να βαλω μεσα. Εαν εσυ δε βρισκεις κανενα νοημα να επανελθεις μην επανερχεσαι.

Καλησπέρα και πάλι

Στο έγραψα στα πιο πάνω ποστ, πως ολοι μας κάπως έτσι ξεκινήσαμε (με ψαρόσουπες και σπατάλη χρημάτων)

Αναφορικά με τα χρήματα που ήδη ξόδεψες, θα ήταν πολύ λιγότερα εάν το είχες σχεδιάσει αλλιώς. Πρώτα να ενημερωθείς και μετά να ξεκινήσεις τις αγορές

Δουλειά των πετ σοπ ειναι να πουλήσουν έτσι ώστε να επιβιώσουν. Σεβαστό ως ένα βαθμό, αρκεί οι "συμβουλες" τους να μην οδηγούν σε θανάτους

Η εμπειρία είναι κάτι σχετικό. Ολοι εχουν και κανείς δεν έχει. Συνεχώς προσπαθώ να ενημερώνομαι. Διαβάζω, συμμετέχω στο φορουμ, διορθώνω τα λάθη που έκανα στο παρελθόν και μαθαίνω απ τις εμπειρίες των αλλων

Εφόσον είσαι μέλος της παρέας μας, το "delete" επιβάλεται!

Ξέχνα ότι σου είπαν μέχρι σήμερα οι πετσοπαδες, άκου τις συμβουλές των πιο έμπειρων (δεν με συγκαταλέγω σ αυτους) και όλα θα πάνε μια χαρά

Ο λόγος που έγραψα ότι δεν θα επανέλθω ειναι πολύ απλός. Δεν είναι θέμα αριθμού. Αν δλδ σου πω πως με 3 χαρέμια από μόνο ένα είδος, εισαι οκ, θα το κάνεις?

Εννοώ 12 ψάρια (3 αρσενικά και 9 θηλυκα)

Θα σου φανούν λίγα και η απάντηση δεν θα σου αρέσει

Αν όμως δεις αυτά που ήδη γράφτηκαν, θα ξαναδιαβάσεις πως απ την κάθε γέννα θα επιβιώνουν περίπου 30-40 μικρά (το λιγότερο). Μιλάμε για δεκάδες ψάρια, μέσα σε λίγο καιρο. Τα οποία δεν θα μπορέσεις να χαρίσεις πουθενά. Οπότε τι θα τα κανεις? (στο ρώτησε πιο πάνω κι ο Κιχλιδάτος). Είτε πρέπει να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο είτε να καταλήξουν σε κάποια αποχέτευση

Το χόμπι πρέπει να το βλέπουμε ως κάτι με προοπτικές κι όχι ως κάτι στατικο

Φτιάξε το ενυδρείο όπως σου αρέσει, βάλε 3-4 χαρέμια ζωοτόκα (12-15 σε αριθμό) και όταν σε ένα 6μηνο θα βλέπεις εκατοντάδες μικρα, καλά να είμαστε να τα ξαναπούμε...

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι

Στο έγραψα στα πιο πάνω ποστ, πως ολοι μας κάπως έτσι ξεκινήσαμε (με ψαρόσουπες και σπατάλη χρημάτων)

Αναφορικά με τα χρήματα που ήδη ξόδεψες, θα ήταν πολύ λιγότερα εάν το είχες σχεδιάσει αλλιώς. Πρώτα να ενημερωθείς και μετά να ξεκινήσεις τις αγορές

Δουλειά των πετ σοπ ειναι να πουλήσουν έτσι ώστε να επιβιώσουν. Σεβαστό ως ένα βαθμό, αρκεί οι "συμβουλες" τους να μην οδηγούν σε θανάτους

Η εμπειρία είναι κάτι σχετικό. Ολοι εχουν και κανείς δεν έχει. Συνεχώς προσπαθώ να ενημερώνομαι. Διαβάζω, συμμετέχω στο φορουμ, διορθώνω τα λάθη που έκανα στο παρελθόν και μαθαίνω απ τις εμπειρίες των αλλων

Εφόσον είσαι μέλος της παρέας μας, το "delete" επιβάλεται!

Ξέχνα ότι σου είπαν μέχρι σήμερα οι πετσοπαδες, άκου τις συμβουλές των πιο έμπειρων (δεν με συγκαταλέγω σ αυτους) και όλα θα πάνε μια χαρά

Ο λόγος που έγραψα ότι δεν θα επανέλθω ειναι πολύ απλός. Δεν είναι θέμα αριθμού. Αν δλδ σου πω πως με 3 χαρέμια από μόνο ένα είδος, εισαι οκ, θα το κάνεις?

Εννοώ 12 ψάρια (3 αρσενικά και 9 θηλυκα)

Θα σου φανούν λίγα και η απάντηση δεν θα σου αρέσει

Αν όμως δεις αυτά που ήδη γράφτηκαν, θα ξαναδιαβάσεις πως απ την κάθε γέννα θα επιβιώνουν περίπου 30-40 μικρά (το λιγότερο). Μιλάμε για δεκάδες ψάρια, μέσα σε λίγο καιρο. Τα οποία δεν θα μπορέσεις να χαρίσεις πουθενά. Οπότε τι θα τα κανεις? (στο ρώτησε πιο πάνω κι ο Κιχλιδάτος). Είτε πρέπει να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο είτε να καταλήξουν σε κάποια αποχέτευση

Το χόμπι πρέπει να το βλέπουμε ως κάτι με προοπτικές κι όχι ως κάτι στατικο

Φτιάξε το ενυδρείο όπως σου αρέσει, βάλε 3-4 χαρέμια ζωοτόκα (12-15 σε αριθμό) και όταν σε ένα 6μηνο θα βλέπεις εκατοντάδες μικρα, καλά να είμαστε να τα ξαναπούμε...

Ξεκινας με λιγα δηλαδη με την προοπτικη να αναπαραχθουν και να εχεις πολλα αργοτερα? Δεν το καταλαβα ετσι .... καταλαβα οτι μεσα σε αυτο το ενυδρειο εχεις maximum 15 ψαρακια. το θεμα ειναι αλλου: οταν θα γινου 100αδες μικρα που θα μεγαλωσουν τοτε δε θα αναπαραγωνται παλι ? δεν ερχομαστε παλι στα ιδια ?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινας με λιγα δηλαδη με την προοπτικη να αναπαραχθουν και να εχεις πολλα αργοτερα? Δεν το καταλαβα ετσι .... καταλαβα οτι μεσα σε αυτο το ενυδρειο εχεις maximum 15 ψαρακια. το θεμα ειναι αλλου: οταν θα γινου 100αδες μικρα που θα μεγαλωσουν τοτε δε θα αναπαραγωνται παλι ? δεν ερχομαστε παλι στα ιδια ?

Ακριβως!!!Γεννάνε μόλις ενηλικιωθούν...και μετά γυρνάς πάλι στα ίδια. Τα 100 γίνονται 500 κλπ...

(αν δεν έγινα πριν κατανοητος, φταιω εγω)

Γι αυτό κι έγραψα 2 φορές, πως εγώ προσωπικά σε τέτοιο ενυδρείο, δεν θα επέλεγα ζωοτόκα

Αν έχεις κουράγιο, άλλαξε το χαλίκι σου, πάρε μια Αντίστροφη Όσμωση και δες άλλη κατηγορία ψαριών (πχ νεον τετρα)

Ή πήγαινε σε τελείως άλλα είδη.

Αφρικανικό ενυδρείο δεν είχα ποτέ, είμαι άσχετος, αλλά αν το αποφασίσεις, σε τόσα λίτρα νομίζω πως γίνεται κάτι πολύ καλό!

Θα χάσεις βέβαια τα φυτά, αλλα δυστυχως δεν γίνονται ολα όπως τα θέλουμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως!!!Γεννάνε μόλις ενηλικιωθούν...και μετά γυρνάς πάλι στα ίδια. Τα 100 γίνονται 500 κλπ...

(αν δεν έγινα πριν κατανοητος, φταιω εγω)

Γι αυτό κι έγραψα 2 φορές, πως εγώ προσωπικά σε τέτοιο ενυδρείο, δεν θα επέλεγα ζωοτόκα

Αν έχεις κουράγιο, άλλαξε το χαλίκι σου, πάρε μια Αντίστροφη Όσμωση και δες άλλη κατηγορία ψαριών (πχ νεον τετρα)

Ή πήγαινε σε τελείως άλλα είδη.

Αφρικανικό ενυδρείο δεν είχα ποτέ, είμαι άσχετος, αλλά αν το αποφασίσεις, σε τόσα λίτρα νομίζω πως γίνεται κάτι πολύ καλό!

Θα χάσεις βέβαια τα φυτά, αλλα δυστυχως δεν γίνονται ολα όπως τα θέλουμε

και μονο στην ιδεα να το ξηλωσω με πιανει πονοκεφαλος ...

μαρεσει το πυκνοφυτεμενο ενυδρειο ...δυστυχως ομως αποσο διαβαζω τα περισσοτερα ψαρια θελουν pH κατω απο αυτο που εχω εγω ... δεν υπαρχει τιποτα που να μπορει να γινει για το pH με το χαλικι που εχω ?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω αυτά που μου έρχονται εμένα στο μυαλό κι ας συμπληρώσουν ή ας διορθώσουν οι πιο έμπειροι

1. Colisa chuna

2. Cherry barb

3. Dario dario

4. Tanichtus albonubes

5. Pseudomugil gertrudae

6. Tateurndina ocellicauda

7. Galaxy Rasbora

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ ... ξεκιναω αυριο δινοντας τα εντελως ακυρα ψαρια ... τα οποια ειναι νεον αρλεκινοι και οι γλυφτες .... μετα αναμονη και βλεπουμε .... δε μου ρχεται κατι αλλο για την ωρα

οσον αφορα το pH, υπαρχουν συσκευες μετρησης για πιο αξιοπιστες μετρησεις ?

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ ... ξεκιναω αυριο δινοντας τα εντελως ακυρα ψαρια ... τα οποια ειναι νεον αρλεκινοι και οι γλυφτες .... μετα αναμονη και βλεπουμε .... δε μου ρχεται κατι αλλο για την ωρα

οσον αφορα το pH, υπαρχουν συσκευες μετρησης για πιο αξιοπιστες μετρησεις ?

Υπάρχουν ηλεκτρονικά pH-μετρα, αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει, οπότε περίμενε γνώμες όσων τα έχουν

(τα υγρά τεστ, αξιόπιστων εταιριών, εφόσον τα κοιτάς στο φως του ήλιου, θεωρούνται αξιόπιστα)

Να είσαι καλά κι εσύ και τα ψαράκια σου και την επόμενη φορά να ξαναμιλήσουμε όχι για απώλειες, αλλά για κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω αυτά που μου έρχονται εμένα στο μυαλό κι ας συμπληρώσουν ή ας διορθώσουν οι πιο έμπειροι

1. Colisa chuna

2. Cherry barb

3. Dario dario

4. Tanichtus albonubes

5. Pseudomugil gertrudae

6. Tateurndina ocellicauda

7. Galaxy Rasbora

Μια διορθωση,το colisa chuna οπως ολα τα ειδη των γκουραμι θελουν μαλακο νερο.

Στη λιστα θα προσθεσω και τα τιγρακια.

Link to comment
Share on other sites

Μια διορθωση,το colisa chuna οπως ολα τα ειδη των γκουραμι θελουν μαλακο νερο.

Στη λιστα θα προσθεσω και τα τιγρακια.

Σωστό!!!!!

Το pH έως 7.5 δεν θεωρειται νερό βρύσης...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω αυτά που μου έρχονται εμένα στο μυαλό κι ας συμπληρώσουν ή ας διορθώσουν οι πιο έμπειροι

1. Colisa chuna

2. Cherry barb

3. Dario dario

4. Tanichtus albonubes

5. Pseudomugil gertrudae

6. Tateurndina ocellicauda

7. Galaxy Rasbora

Ωραιες προτασεις για νερο βρυσης αν θες να βγαλεις και τα ζωοτοκα για να μην εχεις το αγχος με τις γεννες,εκτος απο το 1 που θελει πιο μαλακο νερο, αλλα οχι ολα μαζι... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...