Jump to content

Ξαφνικές Απροσδόκητες Απώλειες.


Recommended Posts

Νταξει φοβερο .....

εκανα αλλαγη νερού, αφήνω το λάστιχο να αποχετεύει το νερο για να φάω, κι αφού τρωω παω και βλέπω τρία γκάπι να κολυμπάνε στο μπαλκόνι ... παίζει να μην έχει ξαναγίνει ποτε αυτό

Link to comment
Share on other sites

κανονας!!! Δεν αφηνουμε ποτε μονο του το ενυδρειο σε αλλαγη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λαστιχο ποτισματος εβαλες για να κανεις αλλαγη και περασαν τα γκαπι?? :P

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Λαστιχο ποτισματος εβαλες για να κανεις αλλαγη και περασαν τα γκαπι?? :P

ε ναι τι να εβαζα ... 100 λιτρα πρεπει να αδιασω ... καλαμακι ? :lolu:

εδεσα το τουλι απο μια μπουμπουνιερα μπροστα

Link to comment
Share on other sites

Το άδειασμα και κυρίως το γέμισμα το κάνουμε με ήπιο τρόπο.Όσο πιο αργά τόσο πιο καλά . . . ;)

Πέρασε γκάμπι από το τούλι ή γόνος??

Link to comment
Share on other sites

κανονικο γκαπι περασε ... το τουλι το βαλα μετα ...

Το γεμισμα γινεται παρα πολυ αργα με το φιλτρο σε εντονη ροη για να εξατμιζετεαι το χλωριο ..... να σε ρωτησω κατι .... πριν απο 4-5 μερες μειωσα τη ροη στο φιλτρο σε σημειο που να αναταρασει ελαχιστα την επιφανεια του νερου ..... πριν απο αυτο το ειχα αρκετα δυνατα ... παρατηρησα μειωση στουσ θανατους .... ενα γκαπακι πεθανε χθες ολο κι ολο .... υπαρχει περιπτωση να τα ενοχλουσε το φιλτρο ? γενικα ποια ειναι η επιθυμητη ενταση με την οποια πρεπει να πεφτει το νερο ?

Link to comment
Share on other sites

Οσο και να λενε οτι τα γκαπακια ειναι ¨σκληρα¨ ψαρια απο προσωπικη εμπειρια θα διαφωνησω.

Θεωρω οτι τα εχω σε αρκετα ιδανικες συνθηκες με πολυ καλη φιλτρανση και βιολογια αλλα παρολα αυτα

χανω και ενα την εβδομαδα χωρις λογο και αιτια.

Δεν εχω παρατηρησει να ενοχλουνται απο την ροη του φιλτρου ισα ισα που πανε κοντρα και παιζουν με τις ωρες.

Η δυνατη αναταραξη της επιφανειας που αναφερεις ομως ειναι εντελως διαφορετικο πραγμα.Κανει καλο γιατι οξυγονωνει το νερο και διασπαει το βιοφιλμ, ¨βλαπτει ¨ ομως τα φυτα γιατι διωχνει το co2 απο το νερο.

Ρυθμισε λοιπον την εξοδο του φιλτρου σου ετσι ωστε να δημιουργει μια ελαφρια αναταραξη προσεξε ομως να εχεις καλη κυκλοφορια σε ολα τα σημεια του ενυδρειου σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια του νερου επεσε στους 24 .... λογικο ..... να ξαναβαλω το θερμοστατη? (τον ειχα βγαλει απο την πριζα για το καλοκαιρι) .... μεχρι ποια θερομκρασια να τον αφησω?

Link to comment
Share on other sites

το βιοφιλμ τι ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Τον θερμαντήρα μην το βάλεις.Μια χαρά είναι η θερμοκρασία.

Αλήθεια πως την έριξες έτσι και όλοι έχουμε 28-30 στα ενυδρεία μας αυτες τις μέρες ?? :P

Επιφανειακή Μεμβράνη (Βιοφιλμ)http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-seaaao-aeoeiy-iaaniy/?p=731615

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια του νερου επεσε στους 24 .... λογικο ..... να ξαναβαλω το θερμοστατη? (τον ειχα βγαλει απο την πριζα για το καλοκαιρι) .... μεχρι ποια θερομκρασια να τον αφησω?

Καλησπέρα

Αν η θερμοκρασία έπεσε στους 24 λόγω της αλλαγής νερού...πρέπει να το προσέξεις

Οι αλλαγές πρέπει να γίνονται όσο το δυνατόν πιο αργα, με νερό το οποίο έχει θερμοκρασία χώρου (ενυδρείου) και στο οποίο έχει προστεθεί αντιχλώριο

Link to comment
Share on other sites

Τον θερμαντήρα μην το βάλεις.Μια χαρά είναι η θερμοκρασία.

Αλήθεια πως την έριξες έτσι και όλοι έχουμε 28-30 στα ενυδρεία μας αυτες τις μέρες ?? :P

Επιφανειακή Μεμβράνη (Βιοφιλμ)http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-seaaao-aeoeiy-iaaniy/?p=731615

μενω στον Αγιο Στεφανο στην Αττικη και το νερο ειναι σχετικα κρυο ... ε με αλλαγη στο 1/3 επεσε ... λογικα τις επομενες μερες θα καναπαει μονη της εκει που ηταν .... στους 26-27

Link to comment
Share on other sites

Μην τον ξαναβαλεις λοιπον τον θερμαντηρα και...

φυσικα ισχυει αυτο που σου εγραψε ο puma!!

Βρες λοιπον 1-2 δοχεια η παρε ενα βαρελακι να προτοιμαζεις σωστα το νερο σου.

Το χλωριο βλαπτει τα ψαρια αλλα και την βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

μενω στον Αγιο Στεφανο στην Αττικη και το νερο ειναι σχετικα κρυο ... ε με αλλαγη στο 1/3 επεσε ... λογικα τις επομενες μερες θα καναπαει μονη της εκει που ηταν .... στους 26-27

Γεια σου γείτονα :D

Εγώ για να προετοιμάζω το νερό της αλλαγής που είναι 30 λίτρα, έχω πάρει από τα Jumbo 2 δοχεία των 30 λίτρων. Με βολεύουν γιατί είναι παραλληλεπίπεδα και μπαίνουν κάτω από ένα τραπεζάκι. Κοίταξε μήπως βρεις δοχείο με περισσότερα λίτρα (π.χ. 2 των 50, δεν θυμάμαι αν έχει των 100) αν δε σε βολεύει να έχεις βαρέλι.

Link to comment
Share on other sites

Απο 26-27 πηγε 24?

Τι ειπες ρε φιλε!

Εμενα ειναι 29-30 και με την αλλαγη παει 28!!!χαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικο ειναι να αλλαξει η θερμοκρασια τοσο. Εχετε υπ' οψιν σας τι δροσιες εχει σε εκεινες τις περιοχες. Που εμεις Κορυδαλλο χτυπαει 27+ και με αλλαγη αντε να πεσει ενα βαθμο...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου γείτονα :D

Εγώ για να προετοιμάζω το νερό της αλλαγής που είναι 30 λίτρα, έχω πάρει από τα Jumbo 2 δοχεία των 30 λίτρων. Με βολεύουν γιατί είναι παραλληλεπίπεδα και μπαίνουν κάτω από ένα τραπεζάκι. Κοίταξε μήπως βρεις δοχείο με περισσότερα λίτρα (π.χ. 2 των 50, δεν θυμάμαι αν έχει των 100) αν δε σε βολεύει να έχεις βαρέλι.

το θεμα ειναι οτι το ενυδρειο ειναι στο σαλονι οποτε ουτε το βαρελι χτυπαει ομορφο ουτε τα δοχεια ... θα δω τι θα κανω ...

Link to comment
Share on other sites

παντως εχουν ψοφησει καποια απο τα γκαπακια τα οποια υποτιθεται ειναι τα ιδανικα για το νερο που εχω ... δε μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος ... μετα την αλλαγη του νερου δεν εμεινε τπτ που να μην εχω κανει απο οσα μου ειπατε

Link to comment
Share on other sites

Μην βαλεις βαρελια και δοχεια στο σαλονι...σε καποιο αλλο δωματιο ισως;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παντως εχουν ψοφησει καποια απο τα γκαπακια τα οποια υποτιθεται ειναι τα ιδανικα για το νερο που εχω ... δε μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος ... μετα την αλλαγη του νερου δεν εμεινε τπτ που να μην εχω κανει απο οσα μου ειπατε

'Εχω ξαναρωτήσει.. Υπάρχουν μικρά παιδιά στο σπίτι;

Να ξέρεις πως τα ψάρια πάνω από όλα θέλουν την ησυχία τους.. το στρες είναι ο χειρότερος εχθρός τους!

Μήπως βάζεις συχνά τα χεράκια σου μέσα;

Έχανα συνέχεια ψάρια χωρίς να μπορεί κανένας να καταλάβει τον λόγο..

Φύγαμε από το σπίτι για 2,5 μήνες αφήνοντας την μαμά μου να ταϊζει κάθε 2 μέρες.

Ούτε αλλάγή νερού.. ούτε τίποτα..

Γυρίσαμε κ βρήκα ένα ενυδρείο δάσος κ δεν είχα χάσει ούτε ένα ψάρι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι το ενυδρειο ειναι στο σαλονι οποτε ουτε το βαρελι χτυπαει ομορφο ουτε τα δοχεια ... θα δω τι θα κανω ...

Το βαρέλι μπορείς να το έχεις σε μπαλκόνι και να κάνεις τις αλλαγές σου με αντλία και αλφαδολάστιχο

Προσπάθησε να διευκολύνεις τον εαυτό σου στο καθετι. Σιγά σιγά θα ανακαλύψεις "κολπα" μόνος σου

Μερικές δυνατές βεντούζες για να κρατάνε το αλφαδολάστιχο, μια καλή αντλία και μπορείς να γεμίζεις - αδειάζεις το ενυδρείο με σωστό τρόπο, χωρίς να έχεις τα δοχεία δίπλα στο ενυδρεό

Εγώ προσωπικά για το μικρό ενυδρείο (60λιτρο) χρησιμοποιώ σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης με 2 float switches, μια μικρή αντλία και αρκετά μέτρα αλφαδολάστιχο. Γεμίζω κι αδειάζω μέχρι εκεί που έχω ρυθμίσει τα φλοτερ. Κατά το γέμισμα το νερό έρχεται από βαρέλι τροφίμων, με έτοιμο νερο σε σωστή θερμοκρασία κι αντιχλώριο

Στο 130λιτρο τα πράγματα ειναι πιο απλά, γιατί είναι στο μπαλκόνι

Link to comment
Share on other sites

'Εχω ξαναρωτήσει.. Υπάρχουν μικρά παιδιά στο σπίτι;

Να ξέρεις πως τα ψάρια πάνω από όλα θέλουν την ησυχία τους.. το στρες είναι ο χειρότερος εχθρός τους!

Μήπως βάζεις συχνά τα χεράκια σου μέσα;

Έχανα συνέχεια ψάρια χωρίς να μπορεί κανένας να καταλάβει τον λόγο..

Φύγαμε από το σπίτι για 2,5 μήνες αφήνοντας την μαμά μου να ταϊζει κάθε 2 μέρες.

Ούτε αλλάγή νερού.. ούτε τίποτα..

Γυρίσαμε κ βρήκα ένα ενυδρείο δάσος κ δεν είχα χάσει ούτε ένα ψάρι..

Κοιταξε ... η αληθεια ειναι οτι τα χερια μου μια φορα τις 2 μερες θα τα βαλω μεσα γιατι ορισμενα φυτα ειναι στη φαση ταχειας αναπτυξης και κανω διαφορα (κλαδεμα και μεταφυτευση, κλαδεμα και πεταμα) για να μη χασω τον ελεγχο και πλημμυρησουν το ενυδρειο .... δε θα ελεγα οτι τα βαζω συνεχεια .... κι οχι μικρα παιδια δεν υπαρχουν ... εγω κι η κοπελα μου ειμαστε ... και λειπουμε κι οι δυο απο τις 6 το πρωι ως τις 6 το απογευμα

Link to comment
Share on other sites

Το βαρέλι μπορείς να το έχεις σε μπαλκόνι και να κάνεις τις αλλαγές σου με αντλία και αλφαδολάστιχο

Προσπάθησε να διευκολύνεις τον εαυτό σου στο καθετι. Σιγά σιγά θα ανακαλύψεις "κολπα" μόνος σου

Μερικές δυνατές βεντούζες για να κρατάνε το αλφαδολάστιχο, μια καλή αντλία και μπορείς να γεμίζεις - αδειάζεις το ενυδρείο με σωστό τρόπο, χωρίς να έχεις τα δοχεία δίπλα στο ενυδρεό

Εγώ προσωπικά για το μικρό ενυδρείο (60λιτρο) χρησιμοποιώ σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης με 2 float switches, μια μικρή αντλία και αρκετά μέτρα αλφαδολάστιχο. Γεμίζω κι αδειάζω μέχρι εκεί που έχω ρυθμίσει τα φλοτερ. Κατά το γέμισμα το νερό έρχεται από βαρέλι τροφίμων, με έτοιμο νερο σε σωστή θερμοκρασία κι αντιχλώριο

Στο 130λιτρο τα πράγματα ειναι πιο απλά, γιατί είναι στο μπαλκόνι

ευχαριστω για τις συμβουλες ... θα δω τι θα κανω ... την πρωτη φορα γεμισα τρεις κουβαδες για να βαλω τουλαχιστον τα 45-50 λιτρα απο τα 100 σωστα προετοιμασμενα ... και μου πεσε η μεση ... μαλλον θα παρω μια αντλιουλα ...

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι το ενυδρειο ειναι στο σαλονι οποτε ουτε το βαρελι χτυπαει ομορφο ουτε τα δοχεια ... θα δω τι θα κανω ...

Εγω έχω βαρέλι 100lt και έχω φτιάξει μια βάση τετράγωνη απο ξύλο για πάγκο κουζίνας έχοντας βιδώσει απο κάτω 4 ροδάκια επίπλου (ξύλο, κόστος 0€ ρετάλι απο ξυλουργειο και 4 ροδάκια 4€ σύνολο). Το βαρέλι το έχω στην αποθήκη. Κάθε Κυριακή το βγάζω, το γεμίσω στο μπάνιο και μιας και ειναι ήδη πάνω στη βάση το μετακινώ άνετα και γρήγορα όπου θέλω (βάζω και τον πιτσιρικά πάνω που του αρεσει αυτη η βόλτα). Κανω την αλλαγή μου και πάλι στην αποθήκη. Δε χρειάζεται να έχεις βαρέλια ή δοχεία διπλα στο ενυδρειο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω βαρέλι 100lt και έχω φτιάξει μια βάση τετράγωνη απο ξύλο για πάγκο κουζίνας έχοντας βιδώσει απο κάτω 4 ροδάκια επίπλου (ξύλο, κόστος 0€ ρετάλι απο ξυλουργειο και 4 ροδάκια 4€ σύνολο). Το βαρέλι το έχω στην αποθήκη. Κάθε Κυριακή το βγάζω, το γεμίσω στο μπάνιο και μιας και ειναι ήδη πάνω στη βάση το μετακινώ άνετα και γρήγορα όπου θέλω (βάζω και τον πιτσιρικά πάνω που του αρεσει αυτη η βόλτα). Κανω την αλλαγή μου και πάλι στην αποθήκη. Δε χρειάζεται να έχεις βαρέλια ή δοχεία διπλα στο ενυδρειο.

ασχετο αλλα σπουδασα στα γιαννενα ... εμενα νεοχωροπουλο κι ανατολη ... ωραια χρονια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...