Jump to content

Rasta's Iwagumi 40Lt


rastafarian

Recommended Posts

Παρε ενα πλαστικο φυτακι... :P

Ποιο φυτο ρε συ δεν μεγαλωνει και δεν θελει κλάδεμα?

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα πλαστικο φυτακι... :P

Ποιο φυτο ρε συ δεν μεγαλωνει και δεν θελει κλάδεμα?

 

Βρε συ,δεν ειπα να μη μεγαλωνει :P

Ειπα να μη ξεπερνα αν γινεται τα 20εκ αλλιως αν τα ξεπερνα να κλαδευεται και μετα να αναπτυσσετε σωστα,οχι σαν αυτο που εχω τωρα.:P

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ,δεν ειπα να μη μεγαλωνει :P

Ειπα να μη ξεπερνα αν γινεται τα 20εκ αλλιως αν τα ξεπερνα να κλαδευεται και μετα να αναπτυσσετε σωστα,οχι σαν αυτο που εχω τωρα. :P

 

Γιατι αυτο οταν το κλαδευεις τι σου κανει ?

Περιμενε να ψαξω μηπως βρω κατι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτο οταν το κλαδευεις τι σου κανει ?

Περιμενε να ψαξω μηπως βρω κατι.

 

Οταν το κλαδευω αδυνατιζει αρκετα,χανει χρωμα και δεν ειναι τοσο φουντωτο οπως ειναι πριν το κλαδεμα.Ασε που τα νεα φυτα που πεταει απο εκει που το εχω κλαδεψει,ειναι οτι ναναι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ποσο καιρο το εχεις το φυτο?

Το εκοψες ποτε απο κατω να το ξαναφυτεψεις?

Το δικο μου το εκοψα την εβδομαδα που περασε και ειδη αρισε να περνει παλι υψος.

Για φυτα μπορεις να δοκιμασεις παρομοιο με αυτο το Hemianthus micranthemoides.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο στο κανει λογικα απο το φως, αν θέλεις να γινει θαμνος , θελει πολυ φως .

Τωρα οπως το εχεις μπορεις να μην τα κλαδευεις ολα με την μια αλλα καθε φορα καποια κλωναρακια που ξεφευγουν , ετσι ωστε να μην φαινεται ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ποσο καιρο το εχεις το φυτο?

Το εκοψες ποτε απο κατω να το ξαναφυτεψεις?

Το δικο μου το εκοψα την εβδομαδα που περασε και ειδη αρισε να περνει παλι υψος.

Για φυτα μπορεις να δοκιμασεις παρομοιο με αυτο το Hemianthus micranthemoides.

 

 

Αυτο στο κανει λογικα απο το φως, αν θέλεις να γινει θαμνος , θελει πολυ φως .

Τωρα οπως το εχεις μπορεις να μην τα κλαδευεις ολα με την μια αλλα καθε φορα καποια κλωναρακια που ξεφευγουν , ετσι ωστε να μην φαινεται ασχημα.

 

Και αλλο φως?Ποσο ακομα ρε?Πανω απο 1 βατ ανα λιτρο εχω..

Δεν μπορω να το ξεφυτεψω,να το κλαδεψω και μετα να το ξαναφυτεψω..το flourite ειναι δυσκολο στο φυτεμα ρε συ..

Το Hemianthus micranthemoides θα μπορω να το φυτεψω η θα μου βγει η πιστη?

Βασικα ελεγα κατι σε stem οπως ειναι αυτο που εχω τωρα,δεν θελω να μου γινει πολυ θαμνος,θα κλεισει πολυ το ενυδρειο.

Τι λες για το Ammania sp. 'Bonsai' η το polygonoum sao paolo που το ειπε ενας φιλος πιο πριν?

Link to comment
Share on other sites

Κωστη μπορεις για καμια alternanthera mini η καμια ροταλα μπονσαι αλλα στεμ φυτο και με τις υπο πληρους συνθηκες λιπανσης διοξειδιου και φωτισμου μπορει να λενε 20 , 30 εκατοστα υψος αλλα αν τα αφησεις φτανουν και 40 και 50 εκατοστα.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια ερωτηση σε αυτο που λεει ο Νικος?

Αν εχεις δηλαδη πολυ φωτισμο, υπαρχει περιπτωση ενα φυτο να μην μεγαλωσει και να μεινει θαμνος

( αναλογα το ειδος του φυτου)?

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια ερωτηση σε αυτο που λεει ο Νικος?

Αν εχεις δηλαδη πολυ φωτισμο, υπαρχει περιπτωση ενα φυτο να μην μεγαλωσει και να μεινει θαμνος

( αναλογα το ειδος του φυτου)?

Ναι, ειχα πολυσπερμα με πολυ διοξειδιο και φωτισμο, ειδικα στα υψιλα κελβιν και το ειχα σαν γρασιδι.
Link to comment
Share on other sites

Κωστη μπορεις για καμια alternanthera mini η καμια ροταλα μπονσαι αλλα στεμ φυτο και με τις υπο πληρους συνθηκες λιπανσης διοξειδιου και φωτισμου μπορει να λενε 20 , 30 εκατοστα υψος αλλα αν τα αφησεις φτανουν και 40 και 50 εκατοστα.

 

Το πρωτο φυτο που λες,το εχω ηδη,ειναι αυτο στη μεση.Το μπονσαι με ψηνει λιγο..

Να κανω κι εγω μια ερωτηση σε αυτο που λεει ο Νικος?

Αν εχεις δηλαδη πολυ φωτισμο, υπαρχει περιπτωση ενα φυτο να μην μεγαλωσει και να μεινει θαμνος

( αναλογα το ειδος του φυτου)?

Ναι Δημητρη,αν εχεις πολυ φως καποια φυτα δεν μεγαλωνουν πολυ,γι αυτο και τα προφιλ λενε απο- εως.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο φυτο που λες,το εχω ηδη,ειναι αυτο στη μεση.Το μπονσαι με ψηνει λιγο..

Ναι Δημητρη,αν εχεις πολυ φως καποια φυτα δεν μεγαλωνουν πολυ,γι αυτο και τα προφιλ λενε απο- εως.

 

Ρε σες αυτά τα Bonsai και mini που τα βρίσκετε; Υπάρχουν σε κανένα μαγαζί;

Link to comment
Share on other sites

Ρε σες αυτά τα Bonsai και mini που τα βρίσκετε; Υπάρχουν σε κανένα μαγαζί;

bonsai amania εχω εγω!!!! και το εχω απλωσει για να πολλαπλασιαστει ασε που εχει παρει 30 ποντους υψος. ειναι πολυ ομορφο στο επομενο ενυδρειο θα το βαλω σε συσταδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε σες αυτά τα Bonsai και mini που τα βρίσκετε; Υπάρχουν σε κανένα μαγαζί;

 

Οταν θες,ολα τα βρησκεις Παρασκευα! :P

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Κώστας !! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Κώστας !! :)

 

Ευχαριστω Μητσο! :)

Καθαρισε βρε αυτες τις πετρες.,...

Δεν μπορω να τις βλέπω.. :P

 

Δεν με χαλανε ρε ετσι οπως εχουν γινει.Ασε που τις αφηνω και επιτηδες για να βοσκουν οι γαριδες πανω.:P

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο Κωστα μπραβο σου, αν και θα προτιμουσα να ηταν κρυμενος ο εξοπλισμος πισω απο τις πετρες. :)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο Κωστα μπραβο σου, αν και θα προτιμουσα να ηταν κρυμενος ο εξοπλισμος πισω απο τις πετρες. :)

 

Ευχαριστω Σαββα.

Δυστυχως ο εξοπλισμος δεν μπορει να μπει πισω απο τις πετρες,ο βυθος μου ειναι ανισοπεδος και στο σημειο που ειναι οι πετρες ειναι το ψηλοτερο σημειο.Δοκιμασα να τα βαλω εκει αλλα δεν χωρανε,ο θερμοστατης ειναι πολυ εξω οπως και το φιλτρο. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Κώστα πολύ πολύ όμορφο!! Τελεια ανάπτυξη έχουν τα φυτά σου!!! Λες να παρίες να βάλεις πυκνά από πίσω από την ΑR vallisneria asiatica mini?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Κώστα πολύ πολύ όμορφο!! Τελεια ανάπτυξη έχουν τα φυτά σου!!! Λες να παρίες να βάλεις πυκνά από πίσω από την ΑR vallisneria asiatica mini?

 

Ευχαριστω!Τα φυτα εχουν τελεια αναπτυξη γιατι τους εχω δωσει οτι χρειαζονται,πολυ φως,λιπασματα και co2.

Οσον αφορα για πισω,περιμενω να μου ερθει λιγη amania bonsai που μου στελνουν κατι καλα φιλαρακια να την δοκιμασω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!Τα φυτα εχουν τελεια αναπτυξη γιατι τους εχω δωσει οτι χρειαζονται,πολυ φως,λιπασματα και co2.

Οσον αφορα για πισω,περιμενω να μου ερθει λιγη amania bonsai που μου στελνουν κατι καλα φιλαρακια να την δοκιμασω.

Αντε ωραια να δουμε πως θα Πάρι στο ενυδρειο σου..Εγωειχα παρει της tropica και έλιωσε μεσα στο ενυδρειο μου αλλα emersed εχει φανταστική ανάπτυξη! Βεβαια αγοράζοντας την από αλλο ενυδρειο και με τις δυνατότητες του δικού σου ενυδρειου θα ειναι κούκλα. Να σε ρωτήσω Κώστα τι λιπάσματα χρησιμοποιεί? εγω σκεφτομαι να παρω ενα γενικό της tropica και seachem iron. Ειμαι καλυμμένος πιστεύεις?
Link to comment
Share on other sites

Αντε ωραια να δουμε πως θα Πάρι στο ενυδρειο σου..Εγωειχα παρει της tropica και έλιωσε μεσα στο ενυδρειο μου αλλα emersed εχει φανταστική ανάπτυξη! Βεβαια αγοράζοντας την από αλλο ενυδρειο και με τις δυνατότητες του δικού σου ενυδρειου θα ειναι κούκλα. Να σε ρωτήσω Κώστα τι λιπάσματα χρησιμοποιεί? εγω σκεφτομαι να παρω ενα γενικό της tropica και seachem iron. Ειμαι καλυμμένος πιστεύεις?

 

Χρησιμοποιω της seachem,το γενικο,το καλιο και το σιδηρο.Συντομα λεω να ξεκινησω και το trace.

Βεβαια ειναι στα αμεσα σχεδια μου να ξεκινησω τις σκονες,γιατι τα υγρα δεν συμφερουν και πολυ οικονομικα....φαντασου να ειχα και μεγαλητερο ενυδρειο δηλαδη..

Link to comment
Share on other sites

Οντως πολλα έξοδα με τη λίπανση. Σε σκόνες ποιες εταιρίες βγάζουν?

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...