Jump to content

Record 600 New Reef


PanaGreco

Recommended Posts

Ωραίες φωτογραφιες. Για τις τιμες μια χαρα, τα υπόλοιπα στα είπαν τα παιδια. Γνωμη μου και συμβουλή, ειναι πολυ νωρίς να το στοκαρεις πολυ, ακομα ο βραχος κανει τον κυκλο αλγων, φαινετε στις φωτογραφιες. Ο μανδαρίνος επισης πολυ νωρίς τον έβαλες και αυτόν, δεν βλεπω να τη βγαζει καιρο.

Μου αρεσει που θα το πήγαινες...αργα! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες φωτογραφιες. Για τις τιμες μια χαρα, τα υπόλοιπα στα είπαν τα παιδια. Γνωμη μου και συμβουλή, ειναι πολυ νωρίς να το στοκαρεις πολυ, ακομα ο βραχος κανει τον κυκλο αλγων, φαινετε στις φωτογραφιες. Ο μανδαρίνος επισης πολυ νωρίς τον έβαλες και αυτόν, δεν βλεπω να τη βγαζει καιρο.

Μου αρεσει που θα το πήγαινες...αργα! :)

Ε καλά δεν τρέχω κιόλας αλλά κόλλησα με το ρημάδι και ήδη σκέφτομαι να κάνω το 240άρι αλλά όταν βάζω τα κοστολόγια κάτω μου φεύγει προς το παρόν.

Ο Μανδαρίνος γιατί δεν θα την βγάλει? Τι το ιδιαίτερο χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτή η καφέ διατομική που αρχίζει να γεμίζει το ενυδρείο πότε θα φύγει?

Πως εξελίσεται πριν αρχίσει να φεύγει. Έχει πάει σχεδόν παντού .

Εν τω μεταξύ μπορεί pearling να μη κατάφερα να δω στο φυτεμένο μου αλλά εδώ από pearling όπου έχει κάτσει η διατομική γίνεται της τρελής.

Link to comment
Share on other sites

Αραιωσε το ταισμα, σκιμμερ και αντιφωσφορο στο φουλ....

Οι μανδαρινοι τρωνε κοπιποδα ζωντανα, που σε ενα ενα φρεσκο ενυδρειο οπως ο δικο σου δεν υπαρχουν ή ειναι σε πολυ μικρο πλυθησμο, παρε ενα-δυο σακουλακια, καντα καλη προσαρμογη γιατι ειναι σε 1011(αλατοτιτα) καμια φορα και αναλογα βλεπεις εαν χρειαζεται να ξαναβαλεις...

Η διατομικη απλα θα κανει μια "ετσι" και θα αρχισει να φευγει μπαμ μπαμ, μετα θα ερθουν οι πρασινες αλγες και μετα οι κοκκινες(κοραλινη), παιδικες αρρωστιες ειναι αυτα...

Υπομονη!!

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ρίχνεις συχνα κοπιποδα για τον μανταρινο που ειναι η τροφη αυτο εννοει ο Μάριος οτι βιαστικες για αυτο το ψαρι ο βραχος δεν εχει ανάπτυξη τις αναλογες αποικιες ακομα που χρειάζεται γενικα ολο το σύστημα σου οποτε συχνα κοπιποδα ανα 10-15 μερες καθημερινές μετρησεις kh-ac για να βρεις καταναλωση εβδομαδιαίες αλλαγες νερου και υπομονη πλεο και όχι αλλα κοραλια και προσοχη μην ταιζεις πολυ τα ψαράκια γιατί το σύστημα σου ειναι φρεσκο μην σκας για την διατομικη και τις αλγες αν ακολουθεις πιστα καποια πράγματα θελει υπομονή πολυυυυυυυυυ

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως για την διατομική φταίει ο φωτισμός? 2 Χ 36 W led (white-blue ) + 1 X 18 W (white-blue)

Οι λάμπες είναι σαν αυτές http://oceantech.gr/shop/bridgelux-power-led-reef-lamp/

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οι λαμπες...

Διαβασε ενα πολυ καλο αθρο/οδηγο στις θαλασσινες αλγες :) θα σε βοηθειση και στο μελλον στην αναγνωρισει αλλα και καταπολεμησει τους :)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/74198--/

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οι λαμπες...

Διαβασε ενα πολυ καλο αθρο/οδηγο στις θαλασσινες αλγες :) θα σε βοηθειση και στο μελλον στην αναγνωρισει αλλα και καταπολεμησει τους :)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/74198--/

Την κάτσαμε την βάρκα.

Σύμφωνα με τον πολύ καλό οδηγό πρέπει να έχω Δινομαστιγωτά(Dinoflagellates) και όχι διατομική. :(

Link to comment
Share on other sites

Ή εχεις θρεπτικά στο ενυδρειο γιατι ακομα δεν εχει κανει το κυκλο του σωστα το ενυδρειο σου και εσυ του έδωσες να παρει φουλ μπροστα. Ετσι οπως οπως φαινετε θελει και αλλη ροη. Βάλε ενα βιντεο να δουμε τη ροη που εχεις γιατι οτι ήξερες απο γλυκό οτι ηταν δυνατή ροη, εδω δεν ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Οχι μην ανησυχεις για dinos. Και γω τα ιδια ειχα διαβασει οταν ξεκινησα και πηγα να καραφλιασω. (Η αληθεια ειναι οτι μοιαζουν με τις φωτο και με αυτα που ειχα εγω τοτε). Ομως αν δεις τι λενε για τα dinos θα καταλαβεις οτι δεν σωνεσαι και εγω "σωθηκα". Απλα διατομικη ειναι.

Τωρα κανεις απλα υπομονη με τετοια θεματα και εχεις να περασεις πολλα... Εγω απλα εχω καταληξει οτι το θαλασσινο ειναι υπεροχο και για μαζωχες.. :)

Μολις ωριμασει θα φυγουν ολα. Επισης , τι εβαλες απο νερο? Θελει οσμωση με tds 0 , δηλαδη να εχεις και μονοδα DI ωστε να εισαι σιγουρος. Η διατομικη τραβαει πολυ απο silica που ισως να υπαρχει στο νερο σου. Τελος, θα βρει να τραβηξει οτι θελει σε νεοσυστατο ενυδρειο εφοσον δεν την τροφοδοτεις με νεες πηγες και μετα θα ηρεμισει. Καλη κυκλοφορια οπως σου ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να είναι έτσι όπως τα λες.

Το ξεκίνησα με νερό βρύσης αλλά τώρα οι αλλαγές και οι αναπληρώσεις γίνονται με νερό ΑΟ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κατι για να ανυσηχεις, διατομικη μπορει να βγαλεις και στην πορεια, απο καποιον λαθος χειρησμο οπως πχ πολυ τροφη, ειναι συμαδι και αυτο βστε να κοιταξης all around(γυρω γυρω) να δεις εαν εχει καποια εληψει, ειτε σε κυκλοφορια ειτε σε καποιο στοιχειο, η εχεις καποια περισσεια...

Βαλε ενα βιντεο να το χαρουμε και εμεις οπως λεει ο Μαριος :)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι

σε 1-2 βδομαδες στειλε μου

αν ειναι

να σου κοψω

κοκκινα μανιταρια

και κανενα zoanthus ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι

σε 1-2 βδομαδες στειλε μου

αν ειναι

να σου κοψω

κοκκινα μανιταρια

και κανενα zoanthus ;)

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις

ec7ef3b49ac896a4bd91b5198044a0cd_zpscd9b

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές!!

Με τι μετράς?

Με salifert ,ηλεκτρονικό ph μέτρο και ρεφρακτόμετρο. Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι τιμες σου, μια χαρα φαινονται, μακάρι ολα τα τεστ να λένε την ακριβη αληθεια, διοτι φωσφωρικα εντελως 0 λιγο χλωμό αλλα μην ανήσυχης ολα καλα, σίγουρα πρεπει να ειναι πολυ χαμηλά.

Τωρα για το βιντεο, εχω την εντυπωση οτι θελεις παραπανω ροη η διαφορετικο μοίρασμα. Δεν μου γέμισε το ματι η ροη, μοιρασμένη φαινετε μεν, αλλα λιγη.

Link to comment
Share on other sites

Θελει λιγη ακομα οντως, αλλα πριν απο αυτο παιξε λιγο με την θεση αυτου που εχεις....

Link to comment
Share on other sites

για πες και τις μετρησεις και τι εχεις κανει για να φερεις την ισορροπία στο συστημα επισης ο μανταρινος ειναι οκ?

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...