Jump to content

Καταστροφη Κ Τωρα Τι...?ακουω Προτασεις.


johnbaggios

Recommended Posts

Βασικα θα κοιταξω σημερα το απογευμα αν προλαβω σε τι κατασταση βρισκεται η βιολογια.Αν δω οτι εχουν μεινει παρα πολυ λιγα ισως προσθεσω μονο γκαστροπεξ(τα ζωντανα θα βγουν ολα βεβαια).Με φοβιζει λιγοτερο...

Link to comment
Share on other sites

Αν μετα ριξεις πχ διπλασια ποσοτητα αντιχλωριο δεν θα εισαι οκ;ειχα πολυ πραμα αλλα μετα την τραγωδια μου!

Μαλλον προυπηρχαν ομως αλλα τα ετρωγαν οι κιχλιδες!μειωθηκαν τα ψαρια αυξηθηκαν οι λαθρεπιβατες!

Απο Δευτερα ελα με την βιολογια σου εχουμε τεστ!ελπιζω να διαβασες!

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

κριμα φίλε μου, μεγάλη ατυχία.Έχασα και εγώ 4 το καλοκαίρι αλλά από υπερβολικό τάισμα από τον αδελφό μου. Με το που μου είπε τα συμπτώματα του είπα να κάνει μια αλλαγή, όσο μπορούσε και να μην ταΐσει άλλο. Ευτυχώς γυρνούσα σε 4 μέρες,έκανα μια αλλαγή 80 % και όλα καλά. Το νερό είχε κιτρινίσει να φανταστείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα οταν αφηνουμε αλλους να τα ταισουνε,που δεν εχουν εμπειρια απο ενυδρεια να τους ετοιμαζουμε μεριδες με ημερησια τροφη σε αλουμινοχαρτο κ να ριχνουν απλα την μεριδα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αγορασα 2 μπουκαλια χλωρινη κλινεξ (αυτην ξερουμε,αυτην εμπιστευομαστε!),αγορασα 500ml seachem prime κ ειπα να νικισω τον φοβο μου για την χλωρινη...Ειδα ομως οτι στο χωρο της βιολογιας εχουν απομεινει απειροελαχιστοι λαθρεπιβατες.Ετσι αποφασισα να ξαναπροσπαθισω με το esha gastropex.Κυριως μπας κ σωσο την βιολογια (χλωμο) αλλα κ την αλγη που εχει σχηματιστει στην πλατη του ενυδρειου.Γεμισα το ενυδρειο τερμα,το νερο εφαπτει στις πανω κοντρες,γιατι καποια σαλιγκαρια κολουσανε στο υψος της επιφανειας,θα βαλω αρκετα παραπανω φαρμακο απ αυτο που προτεινει ο κατασκευαστης για τη χρηση του με ψαρια,θα το δουλεψω 3-4 μερες κ μετα θα αδιασω ολοκληρο το νερο του ενυδρειου κ θα ξεπλυνω ελαφρως τα μακαρονια.Στη συνεχεια θα προσθεσω στη βιολογια μπλε σφουγγαρια κ ενυδρειακο βαμαβακι καθως κ ανθρακα για να αποροφισει το φαρμακο.θα το δουλεψω μια βδομαδα με τον ανθρακα κ στην συνεχεια αν ειναι ολα οκ θα αρχισω να προσθετο ψαρια.Εχω σκοπο να ριχνω τροφη καθ ολη την διαρκεια κ ταυτοχρονα να μετραω αμμωνια.Στην περιπτωση που το γκαστροπεξ μου σκοτωσει ολα τα βακτυρια/βιλογια θα μπορεσω στην διαρκεια κανοντας μετρισεις αμμωνιας κ νιτρικων να το καταλαβω?Λογικα στην βδομαδα που θα τρεχει χωρις ψαρια κ μονο με τροφη αν η βιολογια ειναι νεκρη θα πρεπει να ανεβασω αμμωνια.Οποτε αν εγω μετραω αμμωνια μηδεν θα σημαινει οτι τα βακτυρια επεζησαν.Κανοντας μετρησεις No3 θα μπορεσω να βγαλω καποιο συμπερασμα οσον αφορα την κατασταση της βιολογιας?

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες,δεν βλεπω να σωζεις την βιολογια,αλλα αν μετρας νιτρικα μονο,ναι σημαινει οτι η βιολογια σωθηκε.Στο σαμπ δεν περασε η χλωρινη?

Link to comment
Share on other sites

Προχθες το βραδυ ειχα ριξει μισο μπουκαλι γκασροπεξ κ χθες το βραδυ εριξα ενα καινουριο ολοκληρο ενω η δοσολογια με ψαρια ειναι ενα μπουκαλι σε τρεις μερες(2/4 1/4 1/4 ανα μερα).Τελικα χρησημοποιησα γκαστροπεξ κ σιγουρα περασε κ στο σαμπ.Σημερα μετρησα αμμωνια κ ηταν μηδεν αν κ χθες ξαναεριξα τροφη.ΝΟ3 μηδεν και Ν02 μηδεν (ειχα κανει απανωτες αλλαγες νερου πριν ξεκινησω θεραπεια).Αρα να φανταστω οτι παω καλα?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εμένα τους λαθρεπιβάτες τους έχουν κάνει μεζεδάκι τα μικρά Labido!!!! :bbq:

Έγινε επεξεργασία - malaw
Link to comment
Share on other sites

Στο χωρο της βιολογιας ηταν το προβλημα.Επειδη ειχε γεμιζει σε υπερβολικο βαθμο κ το σφουγγαρι που εχει πριν την προπελα η eheim compact2000,πιθανολογω οτι ειχε επιπτωση στην μεγαλη απωλεια αντλησης της.Ηταν ευκαιρια βεβαια να τα ξεκανω τωρα που το ενυδρειο ηταν σχεδον αδειο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μετρησα Nh3/Nh4 0,NO2 0,NO3 0,05 mg/ltr κ εκανα ολικη αλλαγη νερου.Πιστευω οτι τωρα παω καλα κ θα βγαλω το ψαρακι που ειναι μεσα κ θα βαλω τα 4 μικρα N. Brichardi.To καλο ειναι οτι δεν ειδα λαθρεπιβατη ουτε για δειγμα κ οτι απ την υπερδοσολογια του esha gastropex δεν επηρεαστηκε η αλγη της πλατης του ενυδρειου αλλα κ η βιολογια.Σας ευχαριστω ολους κ ειδικα τον kixlidato!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...