Jump to content

Kesabaran Reef - The Expansion


Digital Reason

Recommended Posts

ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ:

Θα το πω κυριως προς τους νεους χομπιστες οτι η εβδομαδιαια αλλαγη νερου ειναι το καλυτερο φαρμακο για την υγεια των ζωντανων του ενυδρειου σας. Παρακολουθω την πορεια του ενυδρειου του petran halen που το θεωρω κατα την ταπεινη μου αποψη το κορυφαιο στο φορουμ. Λεει λοιπον ο Πετρος οτι η αλλαγη νερου καθε εβδομαδα ειναι το φαρμακο για την σταθερη πορεια των κοραλιων! Μην ψαχνουμε για μαγικα φιλτρα, ζουμια κτλ.

5 βασικα πραγματακια και το συστημα μας παει μονο του μετα:

1. Αλλαγη νερου καθε εβδομαδα (Την ποσοτητα την κρινει ο καθενας αναλογα με τα λιτρα και τις απαιτησεις του ενυδρειου)

2. Μετρησεις στις βασικες τιμες για να βλεπουμε την κατασταση που ειμαστε.

3. Υπομονη και σταθεροτητα

4. Ποιοτικα υλικα και μηχανηματα για την σταθερη πορεια των ζωντανων

5. Οσο λιγοτερο βουταω τα χερια μεσα τοσο καλυτερα θα αναπτυσσεται το συστημα. Μην το ενοχλειται!

 

+1000

Link to comment
Share on other sites

ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ:

Θα το πω κυριως προς τους νεους χομπιστες οτι η εβδομαδιαια αλλαγη νερου ειναι το καλυτερο φαρμακο για την υγεια των ζωντανων του ενυδρειου σας. Παρακολουθω την πορεια του ενυδρειου του petran halen που το θεωρω κατα την ταπεινη μου αποψη το κορυφαιο στο φορουμ. Λεει λοιπον ο Πετρος οτι η αλλαγη νερου καθε εβδομαδα ειναι το φαρμακο για την σταθερη πορεια των κοραλιων! Μην ψαχνουμε για μαγικα φιλτρα, ζουμια κτλ.

5 βασικα πραγματακια και το συστημα μας παει μονο του μετα:

1. Αλλαγη νερου καθε εβδομαδα (Την ποσοτητα την κρινει ο καθενας αναλογα με τα λιτρα και τις απαιτησεις του ενυδρειου)

2. Μετρησεις στις βασικες τιμες για να βλεπουμε την κατασταση που ειμαστε.

3. Υπομονη και σταθεροτητα

4. Ποιοτικα υλικα και μηχανηματα για την σταθερη πορεια των ζωντανων

5. Οσο λιγοτερο βουταω τα χερια μεσα τοσο καλυτερα θα αναπτυσσεται το συστημα. Μην το ενοχλειται!

:bow:  :bow:

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλαγη νερου πριν ενα μηνα περιπου....

 

Σεπτεμβριος 2016

Μεχρι και στην υπερχειλιση κολλησες κοραλια ρεε!!

Βλεπω πως τα κοραλια ζοριζονται απο χωρο.. πες μου ποτε θα λειπεις απο το σπιτι να παω να 

σου κανω χωρο  :sword:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε αγορι μου, που εισαι, νομζα οτι μας ξεχασες...

Παει τρενο και σου αξιζουν πολλα μπραβο!!

Οσο για αυτα που λες για τις αλλαγες κτλπ συμφωνω μαζι σου 100%.....

Link to comment
Share on other sites

Στο είχα πει και από κοντά στο λέω και απο εδώ,το ενυδρειο σου εχει παει σε αλλο επίπεδο,εχεις τα συγχαρητήρια μου και τα σεβη μου για την πολύ καλή δουλειά που έχεις κάνει και ξέρω οτι σύντομα θα απογειωθεί ακόμα ποιο πολυ με τις αλλαγές που έχεις προγραμματίσει να κάνεις φίλε μου Γιώργο...

Link to comment
Share on other sites

Θαναση μου σε ευχαριστω.

Ο λογος σου εχει ιδιαιτερη βαρυτητα! 

 

Οι αλλαγες που θα προκυψουν στο ενυδρειο μου ελπιζω να ειναι για καλο και ανεξαρτητου αποτελεσματος θα ενημερωσω το φορουμ και τους φιλους συνχομπιστες συντομα!

Link to comment
Share on other sites

 

αλλα κοράλλια-αλλο ενυδρειο απλά ολική επαναφορα

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Digital Reason έγραψε:

IMG_8756.JPG

Καλα τα σπαει το chaliceΕρχομαι να αδειασω την φραγκιερα καταρχην ,επισεις μεγεια το φωτιστικο Γιωργο.Εδω θα σε ρωτησω ειδες αλλαγες καπου?Ποσο καιρο τρεχει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

 

Το φωτιστικο εγκατασταθηκε μολις χθες το βραδυ. Ειναι το ATI Sunpower dimmable 6x24w με τις παρακατω λαμπες:

3 Ati Coral+

2 Ati Blue+

1 Ati Actinic

 

και 1 Ati Blue+ (spare) για να πειραματιστω σε εναλλαγες με την Actinic ή την μια απο τις τρεις Coral+.

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφα κοράλια Γιώργο...συνέχισε έτσι δυναμικά...τώρα με το νέο φως πιστεύω ότι θα δεις το κάτι παραπάνω προφανώς που θέλεις..τις λάμπες θα τις ανάψεις σταδιακά η μπαμ όλες με την μία????

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Εδω θα σε ρωτησω ειδες αλλαγες καπου?

 

Νικο αν εχεις παει ποτε σε οφθαλμιατρο για να σε εξετασει θα θυμασαι οταν σου τοποθετει κατι ειδικα γυαλια και σου προσθετει ή σου αφαιρει φακους μεχρι να βλεπεις τελεια τα γραμματα, τους αριθμους ή τα χρωματα απεναντι στον τοιχο! 

Εγω χθες ετσι ενιωσα! Eιδα ξαφνικα τα χρωματα των Sps πιο καθαρα, με μεγαλυτερη διαυγεια μιας και το φως ηταν διαχυτο σε ολες τις μεριες το ενυδρειου.

 

Αλλα για να μην υπερβαλω, μεγαλη διαφορα στο χρωμα των lps δεν ειδα! Μπορω να πω οτι με τις Τ5 τα χρωματα τους ειναι πιο απαλα και δεν εχουν πλεον τον εντονο αιχμηρο χρωματισμο των Led!   

 

Ο λογος που πηρα ΑΤΙ Τ5 ειναι γιατι θελω οι Ακροπορες, Μιλεπορες, Ποτσιλοπορες,  μοντιπορες και τσαλις να μου εκθεσουν τους πραγματικους τους χρωματισμους. Ειναι η μεγαλη μου προσδοκια. Απλα για να το ξεκαθαρισω, τα κοραλια δεν θα αλλαξουν χρωμα απο την μια μερα στην αλλη επειδη απο πανω τους αναψαν λαμπες Τ5. Θα χρειαστει χρονος να γινει αυτο συνυπολογιζοντας οτι και τα υπολοιπα στοιχεια του ενυδρειου θα παραμενουν σταθερα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...