Jump to content

Kesabaran Reef - The Expansion


Digital Reason

Recommended Posts

Γιωργάρα να το χαιρεσαι το στολίδι σου! Παντός εγώ κρίνοντας απο την ανάπτυξη στα κοράλια σου φιλε το σμουθι κανει δουλειά 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Δεν θέλω να φανώ περίεργος, αλλά επειδή με έχει επηρεάσει κατά πολύ το ενυδρείο αυτό θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως ξέρεται τι διαστάσεις δηλαδή τι φ πχ 25,30 κτλ. Έχει η σωλήνα pvc.Που χρησιμοποιήθηκε για την υπερχείλιση και την κατάβαση του νερού στο sump.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Έγινε επεξεργασία - Jim12
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να φανώ περίεργος, αλλά επειδή με έχει επηρεάσει κατά πολύ το ενυδρείο αυτό θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως ξέρεται τι διαστάσεις δηλαδή τι φ πχ 25,30 κτλ. Έχει η σωλήνα pvc.Που χρησιμοποιήθηκε για την υπερχείλιση και την κατάβαση του νερού στο sump.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Στην παρουσιαση στην 1η σελιδα εχει λεπτομερειες της κατασκευης

Για υπερχειλιση Φ50 η Φ40 συνηθως

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αφηστε το γιωργο παιδια,ξεχαστε τον....τον εχει "καταπιει" ο γαμος :usd:

Οτι ειδαμε ειδαμε :usd:

Κριμα και ηταν καλο παιδι :P

 

Κανα νεο εχουμε Γιωργοοοο

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως ρε συ καλο παιδι.Αυτο ειδε κ η γυναικα του και μας τον πηρε :usd:

Τον ειδα στην πιτα μετα απο πολυ καιρο....εκει που τα λεγαμε σκαει μηνυμα...το βλεπει.....κανει μια γκριματσα τρομου και φρικης και εφυγε τρεχοντας :bigemo_harabe_net-53:

Μερχι εκει ξερω....μετα δεν μπορω να πω και αν δεν το ξαναδουμε μαλλον δεν εφτασε σπιτι μεσα στα χρονικα ορια που ειχε ^_^

Link to comment
Share on other sites

Εγω ευτυχώς έβγαλα και μια αναμνηστική μαζί του !

Link to comment
Share on other sites

Σωπατε ρε σεις ...να παμε στο φως στο τουνελ γρηγορα :bigemo_harabe_net-165: 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα συνειδητοποίησα πως στο θέμα μου εχω να γραψω απο την 1η Σεπτεμβριου του 2015. Δλδ 7 μηνες!

Δεν νομίζω να με επηρέασε ο γάμος....   :band:

 

Η δουλεια μου σίγουρα ήταν ο κυριότερος λόγος που δεν προλάβαινα να γραφω οχι μονο στο δικο μου θεμα αλλα και των δικών σας επίσης.

Εκτος αυτου μου έχει αλλάξει και κάποιες ρουτινες στην συντηρηση του ενυδρειου με αποτελεσμα τον τελευταιο καιρο να σκεφτομαι ολο και πιο εντονα να το δωσω ωστε να απεμπλακω εντελως.

 

 

Όμως τα πράγματα δεν ειναι τόσο απλα και ευκολα για να σταματησεις εναν υφαλο που τοσο κοπο εχεις καταβαλει για να φτασει εδω που εχει φτασει μεχρι σημερα!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απο τον Σεπτεμβριο του 2015 μεχρι σημερα λιγα πραγματα εχουν αλλαξει στον υφαλο.

Δεν υπηρχαν ιδιατερες προσθήκες σε ζωντανα (ψαρια, κοραλια).

 

Οι μονιμοι κατοικοι δειχνουν να εχουν κανει σταθερη προοδο στην αναπτυξη τους.

 

IMG_20150927_223417_zpswj06odmy.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να γράφεις λίγο πιο συχνά και να ποστάρεις φώτο για να χαζεύουμε λιγάκι εμείς οι ματάκιδες.... ;)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι ρουτινες συνεχιζονται αλλα για ενα διαστημα 3-4 μηνων οι αλλαγες νερου γινονταν καθε 2 εβδομαδες αντι για μια που τις εκανα παλαιοτερα.

Καποια ολοκληρα κοραλια, κυριως lps και σοφτ δοθηκαν σε συνχομπυστες για να δημιουργηθει και παλι χωρος.

 

Σε αυτο το διαστημα που ημουν απων απο το φορουμ καποια λαθακια πρωταρη εγιναν με αποτελεσμα να μου στρεσσαρουν λιγο τα κοραλια κυριως τα sps:

 

1. Καθαρισα το σαμπ και επλυνα τον νεκρο βραχο που ειχα μεσα με νερο βρυσης, με αποτελεσμα να χασω πολυ βιολογια.

2. Δεν εκανα μετρησεις στα Kh, Ca, Mg. Οταν καποια στιγμη πηρα την αποφαση (μετα απο δυο μηνες) να μετρησω, βρηκα το Kh στο 7.0 απο 8.3 που το διατηρουσα και το Ca στο 390 απο 430.

 

Καποια απο τα σκληρα την ακουσαν και κυριως μια μιλεπορα κιτρινη που δυστυχως την εχασα.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η κατασταση του ενυδρειο μεχρι και χθες ειναι ετσι:

 

011_zpsaqijtsvc.jpg

 

006_zpsnysdowgu.jpg

 

003_zpszutcih7a.jpg

 

 

Απο τα αγαπημενα μου chalice. Το κυανο που εχει αναπτυχθει εκει στην ακρη θα το ρουφηξω στην επομενη αλλαγη νερου.

Ο λογος που δημιουργηθηκε ειναι γιατι τον τελευταιο μηνα εχω αυξησει την ενταση του φωτισμου για να εχω μεγαλυτερη αναπτυξη.

004_zpsnzcuqu5z.jpg

 

 

Acro-addicted

001_zpsdgdsaz3v.jpg

 

 

Και μια πλαϊνή φωτογραφια

005_zps2slikh0g.jpg

 

Έγινε επεξεργασία - Digital Reason
Link to comment
Share on other sites

Σε καποια φαση σταματησα και τα αμινοξεα που έριχνα (Acropower) μεσω της δοσομετρικης στα κοραλια καθως και το τάισμα τους με το Coral Smoothie.

Το Coral Smoothie ακομα δεν το ριχνω.

 

Ειδα τρομερες αλλαγες στα sps και σε καποια lps.

Η κυριοτερη απο αυτες ηταν τα χρωματα τους. Σαν να πηραν ενα αδιαφορα καφε-πρασινο χρωμα.

 

Τον τελευταιο 1 με 1.5 μηνα παρατηρω πως αποκτουν παλι πιο εντονα χρωματα αποβαλλοντας το καφε μιας και τους ξανα ριχνω αμινοξεα.

 

Ολοι σας ξερετε το ενυδρειο σας καλυτερα απο τον καθενα σας. Οταν γινεται κατι αμεσως θα το αντιληφθειτε, χωρις ομως να βρειτε την αμεση αιτία που το προκαλεσε.

Για μενα επιβεβαιωνεται ο κανονας πως μολις αλλαξεις μια συνηθεια ή ρουτινα στον υφαλο τα ζωντανα σου θα αντιδρασουν και με καποιο τροπο θα σου το εκφρασουν.

Έγινε επεξεργασία - Digital Reason
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ομορφαινει, Μπραβο ρε φιλε :thumbsu:

 

το blue tang μεγαλωσε :usd:

Link to comment
Share on other sites

Είχα και μια αναπαραγωγή μιας scolymnia που μου δημιουργησε τρεις μικροτερες.

Σιγα σιγα μεγαλωνουν και οι τρεις τους.

 

007_zpsldpxvens.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα δυο συνεχιζουν να χοσταρουν στην γονιοπορα.

Οταν ειχα κανει το λαθος να ξεπλυνω το βραχο με νερο βρυσης για να φυγουν τα ντετριτους η καημενη την ακουσε τοσο πολυ που δεν ανοιγε για δυο ολοκληρες εβδομαδες.

 

008_zps4fkzqt7s.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομα γενική...

011_zpsaqijtsvc.jpg

 

και μια φωτογραφια απο το αριστερο νησι που τα κοραλια σε λιγο θα στριμωχνονται οσο δεν παιρνει....

010_zpsix0wmchl.jpg 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και έχουμε βραδια Champion League σήμερα δειτε την παρακατω φωτογραφια

 

asterina_zpszdliz5zo.jpg

 

Δυστυχως οι αστερινες εχουν εξαπλωθει. Μονο χθες εβγαλα εφτά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ομορφαινει, Μπραβο ρε φιλε :thumbsu:

 

το blue tang μεγαλωσε :usd:

 

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ο χρονος περναει σαν νερο δυστηχως,η χασουρα κοραλιων κυριως απο λαθη αμελεια ,ελλειψη χρονου,συμβαινει και θα συμβαινει σε ολους ,μην σκας ,τωρα το ενυδρειο ειναι σουπερ,ξεχωριζωντας την τρικολορ,και βεβαια το chalice που τα σπαει.Δεν θα λαβω σοβαρα υποψιν το οτι ειπες να σταματησεις  διοτι η αγαπη που εχεις για το χομπι μαζι με την προσπαθεια κοπο διαβασμα το αποτελεσμα σε δικαιωνει.Το οτι οι αλλαγες γινονται καθε 15 μερες δεν λεει κατι,μια χαρα οταν θα ερθει ξανα ο χρονος μαζι με την ορεξη θα γυρισουν εκει που τις ειχες.Το οτι δεν εριχνες αμινοξεα μην σκας ,ξερουν να ζουν και χωρις αυτα ,μονο τις τιμες να κοιτας και ολα θα ειναι οκ.Αντι για σουπερ ουαου θα εχεις χρωματα ουαου,και?ασε που δεν τα βλεπω,αλλα επειδη σε ξρω το λεω.Πολλα μπραβο σου και βλεπεις ποως ενα ωριμο ενυδρειο με παλια κοραλια πως συνχωρει μερικα λαθακια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι υπέροχο και όλα δείχνουν να πηγαίνουν μια χαρά. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε γιωργαρε,το ενυδρειο δειχνει μια χαρα φιλε!

Φανερη η αναπτυξη και η υγεια των κοραλιων! :thumbsu:

Συγχαρητηρια και για την αναπαραγωγη!

 

Για να εχεις ενυδρειο δεν σημαινει οτι πρεπει να εισαι απο πανω του 24 ωρες το 24ωρο!

Δινε οσο χρονο εχεις και αυτο ξερει πως να παει.Πλεον δεν ειναι ανωριμο το ενυδρειο και εχει αλλες αντοχες/ανοχες.

Και στο κατω κατω και λιγο χειροτερο χρωμα να εχεις δεν εγινε κ τιποτα.Οταν χαλαρωσεις με τη δουλεια το ξανακυνηγας.Αλλα να ξερεις υπαρχουν ενυδρεια με τρομερα χρωματα που οι χομπυστες δεν ειναι ολη τη μερα απο πανω.

 

Οποτε ασε τις δικαιολογιες γιατι εγω απλα καταλαβα........μπλα μπλα μπλα....η γυναικα θελει να το σταματησω...μπλα μπλα.....αουτς παντοφλα.....μπλα μπλα μπλα...αυτη και το χομπυ θα σου κοψει...μπλα μπλα....οχι ενας πινακας δεν θα δεξει καλυτερα στο τοιχο αλλα και ουτε λιγοτερο χωρο θα πιανει :usd:  :usd:  :usd:

 

Για τις αστερινες μη ταλαιπωρεισαι,γιατι μονο αυτο θα καταφερνεις χειροκινητα,να ταλαιπωρεισαι...παρε εναν-δυο αρλεκινους να κανουν αυτοι τη δουλεια για εσενα και οταν με το καλο τις γλεντησουν,τους δινειςς σε αλλο παιδι η' τους πουλας/νοικιαζεις :usd:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπράβο Γιώργο μετά απο τόσο καιρό το ενυδρείο παραμένει ακόμα τουμπανο!  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...