Jump to content

Kesabaran Reef - The Expansion


Digital Reason

Recommended Posts

Σας ευχαριστω παιδια!

Πραγματικα αυτο που λεει οτι δεν κανει, δεν το κανει...δλδ θορυβο. Η απολυτη ησυχια.

Για τα δικα μου λιτρα και για το bare bottom που εχω ειναι ιδανικος ο συνδυασμος των δυο αυτων μικρων και θαυματουργων wavemakers. Αυτο που παρατηρω ειναι οτι στο αριστερο μερος και στην πλατη του ενυδρειου, που μπηκε η αντλια κανει διαχυση της κυκλοφοριας ενω η tunze 6045 εκανε στοχευμενη κυκλοφορια. Την mp10 την εχω βαλει στο προγραμμα Reef Crest Random Mode (yellow color).

Θα δοκιμασω και αλλα προγραμματα που εχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το ενυδρειο κλεινει τον πρωτο χρονο ζωης του. 

 

Ελπιζω οι συνθηκες της ζωης και οι ολες καταστασεις που διαδραματιζονται στη χωρα μας να μου επιτεψουν να συντηρω το ενυδρειο μεχρι, στη κυριολεξια, να μπουκωσει. το μελλον θα δειξει....Το ιδιο ευχομαι και για ολους εσας φιλαρακια μου!

 

Σας παραθετω ενα βιντεακι που τραβηξα χθες μετα απο αλλαγη νερου 30 λιτρων και καποιους εβδομαδιαιους μικρο-καθαρισμους.

Θα δειτε την νεα vortech mp10 QD, αλλα δεν θα δειτε την παλια mp10 μιας και ηταν ευκαιρια να την μαριναρω λιγο στο ξυδι να καθαρισει.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Έχεις φτιάξει ένα μικρό κόσμημα φιλε μου απλά χωρίς αλλα λόγια.......

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακια μου σας ευχαριστω πολυ!

Εστω κι αν η κριση ακουμπαει το χομπυ μας αρνητικα, θα την παλεψουμε με καθε τροπο γιατι η αρρωσια για το χομπυ δεν φευγει!

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο είμαι σίγουρος ότι το ριφ σου είναι πανέμορφο, αλλά με τοσομπλε φως , προσωπικά δεν κατάφερα να διακρίνω πολλά! Τόσο μπλε το έχεις ρυθμισμένο μέσα στην ημέρα; Αν όχι, βγάλε καμία και μεπιο πολύ ασπρο φως, να μπορέσουμε να διακρίνουμε καλύτερα χρώματα και λεπτομέρειες.

Sent from my Tab2A7-10F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω μια ανασκοπηση της ρουτινας που ακολουθω για να φτασει το ενυδρειο σε αυτο το σημειο αλλα και να συνεχισει.

Καλο θα ειναι να περιγραφουμε ο καθενας στο θεμα του και να υπενθυμιζουμε τις ρουτινες που εφαρμοζουμε ωστε να βοηθουμε ο ενας τον αλλον.

Η επαναληψη ειναι η μητερα της μαθησεως.

 

Ετσι λοιπον εχουμε:

 

Καθημερινα

Οπτικος ελγχος του Main και του sump (Η γυναικα μου στραβωνει επειδη κοιταζω περισσοτερο το ενυδρειο.... :chair: )

Τάισμα ψαριων με το χερι, δυο ειδη τροφων (μικρες ποσοτητες)

Τάισμα κοραλιών με Smoothie Coral, οταν χαμηλωσουν τα φωτα (μικρη ποσοτητα)

Με δοσομετρικη---> Kh 44ml (8.3 - 8.6), Ca 14ml (440 - 445), Mg 5ml (1275 - 1320)

 

Μερα παρα μερα

Με δοσομετρικη---> Αμινοξεα acropower 2ml 

 

Δυο φορες την εβδομαδα

Μετρηση Kh, Ca, Mg (Salifert test)

Δεν μετραω τιποτε αλλο παρα μονο αν δω κατι περιεργο

Τάισμα φυλλου άλγης για τα tangs

 

Καθε Σ/Κ

Πριν την αλλαγη νερου, τάισμα κατεψυγμενης στα ψαρια

Αλλαγη νερου 30λιτρα

Σιφωναρισμα στο Main και στο sump

 

Καθε 15μερες

Αλλαγη αντιφωσφορου στο ριακτορα

 

Καθε 2 μηνες

Καθαρισμος σκιμερ, κυκλοφορητων

Αλλαγη νερου 90λιτρα

Ελεγχος στα φλοτερ (τρια) της αναπληρωσης

 

Καθε 4 μηνες

Καθαρισμος του sump

 

Καθε 6 μηνες

Αλλαγη φιλτρων στην όσμωση

Προσθηκη κοπιποδων (εχω παρα πολλα ειδικα στο sump)

 

Καθε χρονο

Αλλαγη μεμβρανης της οσμωσης

 

Χρησιμοποιω

Αλατι - Red Sea (απλο)

Fauna balling method (με τα trace elements)

Αντιφωσφορο χυμα χονδροκοκο

Τρια ειδη τροφων - Ocean Nutrition Flakes

Φυλλο αλγης - Ocean Nutrition

Κατεψυγμενη

 

Κυκλοφορια

Αντλια επιστροφης

2 Χ Vortech MP10

Sump - 2 x Fluval στο 1ο σταδιο

 

Αλλος εξοπλισμος

Skimmer - Tunze 9002 (το θρυλικο εργαλειο του mad23!!!)

Chiller Hailea 100

Riactor αντιφωσφορου της Innovative Marine (το μικρο)

Battery back-up στην μια vortech

Φωτισμος LED - LEDZEAL Malibu S150

 

 

Δεν κανω τιποτα παραπανω ή κατι το εξειδικευμενο παρα να τηρω τις βασικες ρουτινες.

Δεν εχω παραλειψει ποτε την αλλαγη νερου την οποια θεωρω το νουμερο ενα εχθρο του κυανου και λοιπων ασθενειων.

Προσεχω τι βαζω μεσα απο κοραλια. Ψαρια δεν με ενδιαφερει τοσο....

Εχω σταματησει να βαζω χερια συνεχεια μεσα.

 

Ελπιζω να βοηθησα και εαν χρειαστειτε κατι στη διαθεση σας.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο είμαι σίγουρος ότι το ριφ σου είναι πανέμορφο, αλλά με τοσομπλε φως , προσωπικά δεν κατάφερα να διακρίνω πολλά! Τόσο μπλε το έχεις ρυθμισμένο μέσα στην ημέρα; Αν όχι, βγάλε καμία και μεπιο πολύ ασπρο φως, να μπορέσουμε να διακρίνουμε καλύτερα χρώματα και λεπτομέρειες.

Sent from my Tab2A7-10F using Tapatalk

Φιλε μου το κινητο iphone5 μου δεν αποτυπωνει την πραγματικοτητα.

Δυστυχως η Αθηνα σου πεφτει μακρυα για να ερθεις να το δεις και απο κοντα.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιωργη πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!!!Να το χαιρεσαι φιλε!!!Τελικα μαλλον με φωτισμο led ειναι δυσκολο να βγαλεις καλες φωτο η βιντεο.Οσο για την γυναικα καλως ηρθες στο club(εμενα γκρινιαζει και η μεγαλη κορη!!)

Link to comment
Share on other sites

Γιωργη πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!!!Να το χαιρεσαι φιλε!!!Τελικα μαλλον με φωτισμο led ειναι δυσκολο να βγαλεις καλες φωτο η βιντεο.Οσο για την γυναικα καλως ηρθες στο club(εμενα γκρινιαζει και η μεγαλη κορη!!)

Αχαχαχαχαχα!!!Εσυ εχεις γκρινια επι δυο!

Διαβαζα σε αμερικανικο φορουμ, οτι οσο και να προσπαθεις υπο τον λεντ φωτισμο δεν μπορεις να πετυχεις την πραγματικη απεικονιση αυτου που βλεπει το ανθρωπινο ματι. Μονο εαν το περασεις απο photoshop.

Ειπαμε εχουμε ενα χομπυ που μας τρωωει χρονο. Αν ειναι να αποκτησουμε κι αλλο χομπυ για το κυριο χομπυ δεν μας βλεπω καλα!

Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχαχαχα!!!Εσυ εχεις γκρινια επι δυο!

Διαβαζα σε αμερικανικο φορουμ, οτι οσο και να προσπαθεις υπο τον λεντ φωτισμο δεν μπορεις να πετυχεις την πραγματικη απεικονιση αυτου που βλεπει το ανθρωπινο ματι. Μονο εαν το περασεις απο photoshop.

Ειπαμε εχουμε ενα χομπυ που μας τρωωει χρονο. Αν ειναι να αποκτησουμε κι αλλο χομπυ για το κυριο χομπυ δεν μας βλεπω καλα!

Ετσι ειναι οπως τα λες(Να το ακουν μερικες ψυχες βλεπε bouboulas που αμφισβητει τις φωτογραφικες μου ικανοτητες)Οσο για την γκρινια ελπιζω να μην γκρινιαζει οταν μεγαλωσει και το δευτερο μου κοριτσακι γιατι τοτε θα ειναι επι 3!!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο αν και γνωριζω τα λεντ οτι δεν αφηνουν πολλα για βιντεο ,παρ ολα αυτα το ενυδρειο δειχνει μια χαρα,[βλεπεις εχω εκαπαιδευτει να βλεπω μεσα απο τα λεντ]

το μονο που θα σου πρωτεινα εαν θες κατεβασε λιγο το ασβεστιο,γιατι το καθε τεστ εχει διαφορα 20 με 30 μοναδες που σιγουρα θα χρειαστεις την εμπειρια και το ματ σου για να δεις οτι ολα ειναι οκ,επισεις μετρησε λιγο το καλιο και προσθεσε ιωδιο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω μια ανασκοπηση της ρουτινας που ακολουθω για να φτασει το ενυδρειο σε αυτο το σημειο αλλα και να συνεχισει.

Καλο θα ειναι να περιγραφουμε ο καθενας στο θεμα του και να υπενθυμιζουμε τις ρουτινες που εφαρμοζουμε ωστε να βοηθουμε ο ενας τον αλλον.

Η επαναληψη ειναι η μητερα της μαθησεως.

 

Ετσι λοιπον εχουμε:

 

Καθημερινα

Οπτικος ελγχος του Main και του sump (Η γυναικα μου στραβωνει επειδη κοιταζω περισσοτερο το ενυδρειο.... :chair: )

Τάισμα ψαριων με το χερι, δυο ειδη τροφων (μικρες ποσοτητες)

Τάισμα κοραλιών με Smoothie Coral, οταν χαμηλωσουν τα φωτα (μικρη ποσοτητα)

Με δοσομετρικη---> Kh 44ml (8.3 - 8.6), Ca 14ml (440 - 445), Mg 5ml (1275 - 1320)

 

Μερα παρα μερα

Με δοσομετρικη---> Αμινοξεα acropower 2ml 

 

Δυο φορες την εβδομαδα

Μετρηση Kh, Ca, Mg (Salifert test)

Δεν μετραω τιποτε αλλο παρα μονο αν δω κατι περιεργο

Τάισμα φυλλου άλγης για τα tangs

 

Καθε Σ/Κ

Πριν την αλλαγη νερου, τάισμα κατεψυγμενης στα ψαρια

Αλλαγη νερου 30λιτρα

Σιφωναρισμα στο Main και στο sump

 

Καθε 15μερες

Αλλαγη αντιφωσφορου στο ριακτορα

 

Καθε 2 μηνες

Καθαρισμος σκιμερ, κυκλοφορητων

Αλλαγη νερου 90λιτρα

Ελεγχος στα φλοτερ (τρια) της αναπληρωσης

 

Καθε 4 μηνες

Καθαρισμος του sump

 

Καθε 6 μηνες

Αλλαγη φιλτρων στην όσμωση

Προσθηκη κοπιποδων (εχω παρα πολλα ειδικα στο sump)

 

Καθε χρονο

Αλλαγη μεμβρανης της οσμωσης

 

Χρησιμοποιω

Αλατι - Red Sea (απλο)

Fauna balling method (με τα trace elements)

Αντιφωσφορο χυμα χονδροκοκο

Τρια ειδη τροφων - Ocean Nutrition Flakes

Φυλλο αλγης - Ocean Nutrition

Κατεψυγμενη

 

Κυκλοφορια

Αντλια επιστροφης

2 Χ Vortech MP10

Sump - 2 x Fluval στο 1ο σταδιο

 

Αλλος εξοπλισμος

Skimmer - Tunze 9002 (το θρυλικο εργαλειο του mad23!!!)

Chiller Hailea 100

Riactor αντιφωσφορου της Innovative Marine (το μικρο)

Battery back-up στην μια vortech

Φωτισμος LED - LEDZEAL Malibu S150

 

 

Δεν κανω τιποτα παραπανω ή κατι το εξειδικευμενο παρα να τηρω τις βασικες ρουτινες.

Δεν εχω παραλειψει ποτε την αλλαγη νερου την οποια θεωρω το νουμερο ενα εχθρο του κυανου και λοιπων ασθενειων.

Προσεχω τι βαζω μεσα απο κοραλια. Ψαρια δεν με ενδιαφερει τοσο....

Εχω σταματησει να βαζω χερια συνεχεια μεσα.

 

Ελπιζω να βοηθησα και εαν χρειαστειτε κατι στη διαθεση σας.

Πολυ ομοροφ ενυδρειο.Μακαρι να φτασουν ολα στην επιφανεια του νερου απο την αναπτυξη.

Σοφη επιλογη το battery backup που εβαλες.Σου ευχομαι αχρειαστο να ειναι.

Αλλα οσο κι αν σου κοστισε στην πρωτη στραβη θα σε αποζημειωσει,σοφη κινηση.

Έγινε επεξεργασία - DIMITROS2013
Link to comment
Share on other sites

Νικολακι μου

Σαν να σε ακουσα.

Το ασβεστιο το μετρησα σημερα στο 410 και σκεφτομαι να το διατηρησω εκει ή στο 420.

Αυτο που με προβληματισε ειναι το Μαγνησιο που το βρηκα στο 1115 και του αυξησα την δοσολογια.

Καλιο που λες και ιωδιο πως μετραω και πως προσθετω? Υπαρχουν σκευασματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νικολακι μου

Σαν να σε ακουσα.

Το ασβεστιο το μετρησα σημερα στο 410 και σκεφτομαι να το διατηρησω εκει ή στο 420.

Αυτο που με προβληματισε ειναι το Μαγνησιο που το βρηκα στο 1115 και του αυξησα την δοσολογια.

Καλιο που λες και ιωδιο πως μετραω και πως προσθετω? Υπαρχουν σκευασματα

Αυτο με το μαγνησιο να το προσεξεις κατα διαστηματα το κανει σε σημειο να σε τρομαξει απο την ποσιτητα που ριχνεις και στο οτι η τιμη δεν ακουει,εφτασ να ριχνω πριν εναμιση μηνα 98 ml mg την μερα και δεν ανεβαινετε πανω απο 1290,αυτο συμβαινει ειτε λογο τις κοραλινης ειτε γιατι το ζηταει το συστημα ο βραχος,διαρκει περιπου 1μηνα +_Υπαρχουν τεστ καλιου και ιωδιου και φυσικα αναλογα σημπληρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο επιβεβαιώνεις το logo σου!

Οι πληροφορίες που μοιράζεσαι μαζί μας είναι τόσο σημαντικές όσο και η παρουσίαση του ενυδρείου !

Είναι ένας οδηγός πως φτάνει ένα ενυδρείο σε ένα επίπεδο !

Link to comment
Share on other sites

Αντε να τα εκατοστησει :)

το ενυδρειο σου προσφερει μια ποικιλια απο χρωματα

τα οποια ειναι φοβερα

 

Το Smoothie Coral ειναι η τροφη που μου ειχες

δειξει οταν ειχα ερθει (με κομματακια καλαμαριου κτλ)?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομοροφ ενυδρειο.Μακαρι να φτασουν ολα στην επιφανεια του νερου απο την αναπτυξη.

Σοφη επιλογη το battery backup που εβαλες.Σου ευχομαι αχρειαστο να ειναι.

Αλλα οσο κι αν σου κοστισε στην πρωτη στραβη θα σε αποζημειωσει,σοφη κινηση.

Δημητρο το battery back-up στις vortech ειναι τοσο απλο που κι ενας ανιδεος σα και του λογου μου το κανει.

Θες ενα βισματακι, καλωδιο και μια μπαταρια αναλογα με τα αμπερωρια που την χρειαζεσαι και τελος. Αυτο ειναι ολο.

Εαν θες αγοραζεις και ενα φορτιστη για την μπαταρια σου, πολυτελειες.....

Ολα απο τον Βενιερη Ηλεκτρονικα (Αγ. Παυλου, Περιστερι)

 

Για τις Jebao νομιζω πρεπει να φτιαξεις κατι παραπανω για να παιρνουν ρευμα απο την μπαταρια οταν πεφτει το ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο επιβεβαιώνεις το logo σου!

Οι πληροφορίες που μοιράζεσαι μαζί μας είναι τόσο σημαντικές όσο και η παρουσίαση του ενυδρείου !

Είναι ένας οδηγός πως φτάνει ένα ενυδρείο σε ένα επίπεδο !

 Διονυση αλλιως δεν θα υπηρξε λογος υπαρξης των φορουμς.

Για φαντασου αν ολα τα μελη μοιραζονταν τα καλα και τα κακα που τους συμβαινουν.

 

Σκεψου εναν που του κοβει παραπανω να μοιραζοταν τις ιδεες του και καποιον που πιανουν τα χερια του να τα εφαρμοζε...και φυσικα

και οι δυο να τα παρουσιαζαν στο φορουμ.

 

Χομπυ! 

Link to comment
Share on other sites

Αντε να τα εκατοστησει :)

το ενυδρειο σου προσφερει μια ποικιλια απο χρωματα

τα οποια ειναι φοβερα

 

Το Smoothie Coral ειναι η τροφη που μου ειχες

δειξει οταν ειχα ερθει (με κομματακια καλαμαριου κτλ)?

Παυλο ναι αυτο ειναι!

 

Θελει μετρο ομως και οι αλλαγες νερου δεν πρεπει να παραλειπονται (κινδυνος κυανου).

Επισης ο λογος που το ριχνω οταν χαμηλωνουν τα φωτα ειναι γιατι οι πολυποδες των κοραλιων ειναι τερμα εξω!

Χαμηλωνω κυκλοφορια και βγαζω το σκιμερ off για περιπου 20 με 30 λεπτα. Αν θυμαμαι καλα εχει και οδηγιες το προϊόν.

 

Το ριχνω εδω και 6 μηνες νομιζω, και εχω δει τα κοραλια μου χορτασμενα.

Ειναι ακριβουτσικο ομως....και γι' αυτο θελει με συνεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...