Jump to content

Kesabaran Reef - The Expansion


Digital Reason

Recommended Posts

Αυτη η ακροπορα οπως την ειχα αγορασει ολοκληρη με τα κανονικα την χρωματα τοτε...

IMG_7054_zpsddsrafle.jpg

 

και οπως εχει γινει τωρα με διαφορετικα χρωματα δυστυχως. Ελπιζω να επανελθει...

IMG_8901_zpscqkmseoq.jpg

 

Διαπιστωσα ομως κατι...Φραγκαροντας ενα κοραλι (ακροπορα κυριως) αυτο ξεκινωντας να αναπτυσσεται αποκτα τα αληθινα του χρωματα.

Δειτε πως ειναι το φραγκακι της παραπανω ακροπορας που προσεγγιζει κατα πολυ την αρχικη της εμφανιση!

 

IMG_8897_zpsgaif1zfa.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα niknik λεει το φραγκακι?Περα απο την πλακα και το χρωμα που σου εχει βγαλει δεν ειναι ασχημο...απεναντιας θα ελεγα,σε βλεπω απαιτητικο και μου αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Και για να μην σας κουραζω....δειτε πως ηταν τα δυο νησια οταν "βαφτιστηκαν" πριν περιπου 2 χρονια...

8528E1A4-D35D-423F-B9D6-D65E42ED5311_zps

 

Και το τωρα

IMG_8807_zpsyumcl05t.jpg

 

IMG_8871_zpsygxe3kki.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

χαχαχαχαχα niknik λεει το φραγκακι?Περα απο την πλακα και το χρωμα που σου εχει βγαλει δεν ειναι ασχημο...απεναντιας θα ελεγα,σε βλεπω απαιτητικο και μου αρεσει.

Αχαχαχαχα μου ειπε οτι της αρεσε το αστειακι σου και απο το Σαββατο θελει να βαπτιστει στο ενυδρειο σου niknik!!!! Να σαι καλα φιλαρακι μου!

Link to comment
Share on other sites

Και λιγες ακομα χωρις τις κουραστικες συγκρισεις....

 

Chalice

IMG_8877_zpstkss9jdj.jpg

 

Yellow tang κοντευει πανω απο χρονο μεσα...

IMG_8878_zps4i6c5lmc.jpg

 

Ακροπορακια...

IMG_8880_zps3uem4hu6.jpg

 

IMG_8884_zpsxucr3zwc.jpg

 

Lps acans, welsophylia

IMG_8885_zpsxiruqqai.jpg

 

Η ακροπορα φραγκ που ειναι καμενη σαν να εχει πεσει κεραυνος (πανω πανω) επαθε ενα τοπικο νεκρωμα σε ενα κεφαλι που ειχε πεταξει.

Τωρα πεταει αρκετα κεφαλια απο κατω...Αβυσσος η ψυχη των Ακροοοοοοο!!!

Το φανταστικο ειναι πως το κοραλι απο μονο του παει να "επουλωσει" το νεκρωμα αυτο σαν το δερμα μας που ξανα βγαινει πανω σε καποια πληγη που ειχαμε!

IMG_8889_zpsnfptx5eq.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ακροπορα με ποτσιλοπορα διπλα!

IMG_8893_zps9kgc4zq1.jpg

 

Ακροποριτσα (αγορασμενο φραγκ) που δειχνει να πηγαινει πολυ καλα...

IMG_8896_zpseolr78n1.jpg

 

Και μια Acropora Humilis. Την ειχα παρει κιτρινη....λεμε τωρα...

IMG_8900_zpsdfkm64l5.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το ξερεις οτι δεν κουραζεις φιλαρακι.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

αν και το είδα πολύ πρόσφατα από κοντα δε χορταίνω να το χαζεύω και στις φώτο !

 

Γιώργο το ενυδρείο σου από κοντά είναι ακόμα καλύτερο απ ότι κάποιος μπορεί να φανταστεί βλέποντας τις υπέροχες φώτο σου!

 

εξαιρετικός χομπίστας, εξαιρετικό παιδί, πανέμορφος ύφαλος !  

 

respect φίλε μου :)

 

Link to comment
Share on other sites

Προσδοκόντας πολλά από αυτο το υπέροχο μικρό ακροπορακι...

 

IMG_8906.JPG

Έγινε επεξεργασία - Digital Reason
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

οκ μπορώ να πω ότι χάζεψα με τις φωτογραφίες..πολλά μπράβο Γιώργο και καλή συνέχεια....

Link to comment
Share on other sites

Τρομερα χρωματα!!! 

Σε τι τιμες παιζεις?

 

Ετοιμασου!! Θα σου ερθω για εφοδο

Αλλα λειπει κατι... Ενα καλο zoanthus ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος paul.asty έγραψε:

Τρομερα χρωματα!!! 

Σε τι τιμες παιζεις?

 

Ετοιμασου!! Θα σου ερθω για εφοδο

Αλλα λειπει κατι... Ενα καλο zoanthus ;)

Σημερα το απογευμα που μέτρησα ειχα τα εξείς:

 

kh: 8.3

Ca: 435

Mg: 1260

 

Να επισημάνω οτι στις 09/11, πριν 6 μερες δλδ ειχα μετρήσει:

 

kh: 7.5 (το μέτρησα 2 φορες για σιγουριά)

Ca: 435

Mg: 1230

 

Αυτο που εκανα ηταν να αυξήσω την δοσολογια στο kh απο 52ml/μερα στα 58ml/μερα οπως και στο Mg απο 12ml/μερα στο 16ml/μερα. Επισης εγινε και μια αλλαγη νερου 30 λιτρα στο ενδιάμεσο (το Σάββατο) με αλατι tropic Marin pro (αυτο το αλατι χρησιμοποιώ εδω και 8 μηνες περιπου).

 

Επισης να σας πω οτι για το Mg χρησιμοποιώ εδω και περιπου 1+ μηνα τα υλικα της Aquaforest λογο έλειψης της fauna στα μαγαζιά. Αλλα προσφατα ειδα οτι ξαναφέρνουν και οποτε θα επιστρέψω αμεσα στην Fauna και στο Mg. Νιώθω μεγαλύτερη σιγουριά και τα πραγματα ειναι πιο ξεκάθαρα κατα την γνώμη μου.

 

Οι Πολωνοί δεν με έπεισαν προς το παρον....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Πανέμορφα όλα! Φοβερό ενυδρείο!

Λουκά σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Digital Reason έγραψε:

Σημερα το απογευμα που μέτρησα ειχα τα εξείς:

 

kh: 8.3

Ca: 435

Mg: 1260

 

Να επισημάνω οτι στις 09/11, πριν 6 μερες δλδ ειχα μετρήσει:

 

kh: 7.5 (το μέτρησα 2 φορες για σιγουριά)

Ca: 435

Mg: 1230

 

Αυτο που εκανα ηταν να αυξήσω την δοσολογια στο kh απο 52ml/μερα στα 58ml/μερα οπως και στο Mg απο 12ml/μερα στο 16ml/μερα. Επισης εγινε και μια αλλαγη νερου 30 λιτρα στο ενδιάμεσο (το Σάββατο) με αλατι tropic Marin pro (αυτο το αλατι χρησιμοποιώ εδω και 8 μηνες περιπου).

 

Επισης να σας πω οτι για το Mg χρησιμοποιώ εδω και περιπου 1+ μηνα τα υλικα της Aquaforest λογο έλειψης της fauna στα μαγαζιά. Αλλα προσφατα ειδα οτι ξαναφέρνουν και οποτε θα επιστρέψω αμεσα στην Fauna και στο Mg. Νιώθω μεγαλύτερη σιγουριά και τα πραγματα ειναι πιο ξεκάθαρα κατα την γνώμη μου.

 

Οι Πολωνοί δεν με έπεισαν προς το παρον....

Το μαγνήσιο της aquaforest το χρησιμοποιείς σύμφωνα με τις οδηγίες της εταιρίας (διαλύεις δηλαδή 10γρ. σε 1λ. νερό) ή με άλλη δοσολογία;

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Digital Reason έγραψε:

Αν δεν κανω λαθος αυτο δεν λενε οι οδηγιες?

Έχεις δίκιο έτσι λένε οι οδηγίες. Σε ρώτησα γιατί έχω διαβάσει ότι αυτές οι δοσολογίες δουλεύουν όταν πρώτα έχεις φτάσει τις τιμές σου εκεί που θες και μετά απλά τις διατηρείς. Όταν όμως θες να ανεβάσεις τις τιμές σου πρέπει να φτιάχνεις πιο πυκνά διαλύματα. Αυτά βέβαια δεν τα λέει η εταιρία. Τα έχω διαβάσει από διάφορες πηγές στο internet. Μπορεί να είναι όλα βλακείες και να μην ισχύουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Έχεις δίκιο έτσι λένε οι οδηγίες. Σε ρώτησα γιατί έχω διαβάσει ότι αυτές οι δοσολογίες δουλεύουν όταν πρώτα έχεις φτάσει τις τιμές σου εκεί που θες και μετά απλά τις διατηρείς. Όταν όμως θες να ανεβάσεις τις τιμές σου πρέπει να φτιάχνεις πιο πυκνά διαλύματα. Αυτά βέβαια δεν τα λέει η εταιρία. Τα έχω διαβάσει από διάφορες πηγές στο internet. Μπορεί να είναι όλα βλακείες και να μην ισχύουν.

Κατσε ρε φιλε εισαι σταθερα για καιρο οι τιμες οκ?τρεχεις το διαλυμα οκ?κατεβαινουν οι τιμες το βγαζεις και βαζεις ποιο πυκνο?Δεν το καταλαβαινω.............

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Κατσε ρε φιλε εισαι σταθερα για καιρο οι τιμες οκ?τρεχεις το διαλυμα οκ?κατεβαινουν οι τιμες το βγαζεις και βαζεις ποιο πυκνο?Δεν το καταλαβαινω.............

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Έχεις δίκιο έτσι λένε οι οδηγίες. Σε ρώτησα γιατί έχω διαβάσει ότι αυτές οι δοσολογίες δουλεύουν όταν πρώτα έχεις φτάσει τις τιμές σου εκεί που θες και μετά απλά τις διατηρείς. Όταν όμως θες να ανεβάσεις τις τιμές σου πρέπει να φτιάχνεις πιο πυκνά διαλύματα. Αυτά βέβαια δεν τα λέει η εταιρία. Τα έχω διαβάσει από διάφορες πηγές στο internet. Μπορεί να είναι όλα βλακείες και να μην ισχύουν.

Οταν ετρεξα το διαλυμα της φορεστ το Mg ηταν στο 1320 και για καποιο διαστημα σταθεροποιηθηκε εκει. Το τελευταιο δεκαπενθημερο επεσε στο 1230 και 1260.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Κατσε ρε φιλε εισαι σταθερα για καιρο οι τιμες οκ?τρεχεις το διαλυμα οκ?κατεβαινουν οι τιμες το βγαζεις και βαζεις ποιο πυκνο?Δεν το καταλαβαινω.............

Nα σου πω Νίκο ούτε και εγώ καταλαβαίνω. Σε ερώτηση που έκανα στην εταιρία μου απάντησαν ότι η δοσολογία είναι αυτή που λέει στις οδηγίες. Ήταν ξεκάθαροι στο θέμα. (Επίσης μου είπαν ότι μπορώ να φτιάξω και σκέτο το mg χωρίς δηλαδή να το αναμείξω με το ασβέστιο αν θέλω. Άσχετο βέβαια αυτό με το θέμα). Απλά αναρωτιέμαι. Με τις χύμα σκόνες διαλύω 250 γρ. mg στο λίτρο. Και στην aquaforest μόνο 10; Είναι τόσο πολύ καθαρότερο χημικό; Επίσης ca στις χύμα σκόνες ρίχνω 300γρ/λίτρο ενώ η aquaforest ζητάει μόνο 50. Μόνο στο Kh οι δοσολογίες είναι παραπλήσιες. Πραγματικά δεν ξέρω γι'αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός των άλλων από την δική μου εμπειρία η μίξη των δύο μαζί δεν "δουλεύει" τόσο σωστα όσο κάθε υλικό μόνο του.Συζητιέται και σε άλλο tread αυτό παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απο καιρο ετοίμαζα μια τεράστια αλλαγη (οχι νερου) στο ενυδρειο μου.

Επειδη οι καιροί ειναι δύσκολοι και τα λεφτα δεν περισσεύουν αντι να παω σε μεγαλυτερο ενυδρειο αποφάσισα να παω σε ενα πιο ευέλικτο και άνετο aquascaping με περισσοτερο χωρο για αναπτυξη των κοραλλιών.

 

Επισης μετα απο περιπου ενάμιση χρονο το yellow tang και το blue tang μετακόμισαν για μεγαλύτερα ενυδρεία και περισσότερες άπλες! Αντικαταστάθηκαν οπως θα δειτε με ενα baby yellow tang κι εναν acanthurus coerulous μικρούλα.

Επισης τα δυο κλόουν μετακόμισαν. Ισως να μην αντικατασταθούν, θα δουμε.

 

Οποτε ο παλιός του υφαλου ειναι το royal gramma.

 

Σας παραθετω ενα βιντεο για να πάρετε μια γεύση (αν και τα φωτα ειναι στο σβήσιμο) και να μου πειτε την γνώμη σας.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το aquascaping εγινε με νεκρό κοραλι κολλημένο με το υλικο της aquafoest (Stone fix) και με καποιες ενισχύσεις με εποξικη προληπτικά. Το υλικο της AQ πολυ καλο και οικονομικό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...