Jump to content

Kesabaran Reef - The Expansion


Digital Reason

Recommended Posts

Πολυ ωραιες φωτογραφιες!! :)

και τα κοραλια πολυ ωραια χρωματα

Η Scolymnia πολυ ωραιο χρωμα

:thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λόγια!

Δυστυχως όμως σημερα παρατηρησα πως εχω...Κυανοβακτηριο! Αν δειτε προσεχτικα την παρακατω φωτογραφια (την εχω ανεβαςει και στο μηνυμα 146) φαινονται οι φουσκες του κυανο!

7520F374-C6A2-45A6-B2FC-F30D991857A7_zps

Διαβαζοντας ολες αυτες τις μερες και το προβλημα που αντιμετωπιζει και ο panozzz με βοηθησε στο να το αναγνωρισω.

Εχει βγει σε αυτο το σημειο που φαινεται στη φωτο και σε ενα αλλο ακομα σημειο πανω στο βραχο. Εκει πριν λιγο καιρο υπηρχε η κοκκινη αλγη αλλα απο οτι βλεπω την εχει φαει το κυανο.

Το θεμα ειναι οτι στο δευτερο σημειο που εχει εμφανιστει, το χτυπαει κατακουτελα η jebao εχοντας εντονη κυκλοφορια!

Απο φωσφορικα και νιτρικα ειμαι μηδεν!

Θα κανω ξανα αλλαγη νερου το Σαββατο και θα προσπαθησω να σιφωναρω το κυανο οσο μπορω, αν και ειναι ανεπτυγμενο πανω στο βραχο.

Απο βακτηρια η αληθεια ειναι οτι δεν εχω προσθεσει καθολου απο τον Αυγουστο που ετρεξε το νεο ενυδρειο. Εριξα βεβαια 2 φορες κοπιποδα.

Το ταισμα μου ειναι 3 φορες τη μερα και σχεδον καθε μερα βαζω αλγη για να τρωει ο yellow.

Έγινε επεξεργασία - Digital Reason
Link to comment
Share on other sites

Είχα δει την φώτο

αλλά νόμιζα πως ήταν

κόκκινη bubble algae

Όταν κανεις αλλαγή

σιφωναρε το

προσεκτικά και προσπάθησε

να μην αφήσεις υπολείμματα του

Την αλγη για το yellow

που την βρίσκεις?

Link to comment
Share on other sites

Η Scolymnia θα επανέλθει αν μεινει στην ησυχια της, μην σε απασχολη αυτο. Ισως να αναπτυχθεί και λιγο προς τα έξω σε σχεση με την υπάρχον βαση.

Ο νεκρός βραχος καλο ειναι να μην μπαίνει αμεσα σε ενυδρειο με φώτα. Οσο και να εχει πλυθεί θα εχει στους πόρους βρωμια, ζωντανός ηταν πριν με εκατομμύρια κύτταρα οποιαδήποτε ζωης πανω του, θελει καποιο χρονο να καθαρισει, ειναι αυτονόητο. Αν αφήσεις το βραχο με το τσιμέντο σε ενα βαρέλι με νερο και καλη ροη για κανα μηνα θα εχει καθαρισει αρκετα. Μετα βαλτον στο sump σου για κανα μηνα να αποκτήσει ζωη, βιολογία και να καθαρισει τα τελευταία χοντραδια.

Κατα τα αλλα ο Μιχαλης με καλυψε. Τωρα για το βακτήριο κυανο που εχεις. Οι αιτίες ειναι αρκετες αλλα συνηθως ειναι "παιδική" ασθένεια σε ενυδρεια η σε ενυδρεια με καποιο λαθος σε ροη, τάισμα, συντήρηση και φωτισμο. Το συγκεκριμενο βακτήριο εκμετάλλευετε οτι περισσεύει απιστευτα γρηγορα, αυτο γεμισε το πλανήτη οξυγόνο σε μια εποχη που η γη ηταν αφιλόξενη για οποιαδήποτε σοβαρή μορφη ζωης. Χάρη σε αυτο και στο δημιουργό του, μπορουμε να αναπνέουμε τωρα που μιλαμε.

Οποτε πρεπει να δουμε αφου δεν ειχες πριν κυανοβακτήριο, τι εγινε και αποφάσισε να βγει τωρα. Άλλαξες ενυδρειο πρόσφατα, αλλα πρόβλημα δεν ειχες. Ρουτίνες τις εχεις ίδιες οπως πριν; Πιθανότατα ναι, αν οχι μας λες τι άλλαξε. Ο βραχος με τα κοραλια ήλθαν απο το παλιο ενυδρειο με τα κοραλια χωρις κανενα πρόβλημα και οι ροές σου οπως λες και εχεις μια άλφα εμπειρια ειναι εντάξει. Απο θρεπτικά εισαι ενταξει αφου μετράς τακτικά, οποτε απο οσο μπορω να δω στο θεμα σου, αυτο που άλλαξες τελευταία ειναι το φωτιστικο σου.. Δεν ξερω πως μπορει να έπαιξε ρολο, αλλα το κρατάμε για τωρα.

Οσο για το κυανο αυτο καθεαυτό, ρουφήγμα με σκούπα βυθού και ψιλό τρίψιμο με κατι απαλά για να φύγει για τώρα. Απο φωτοπεριοδο και φάσμα στο φωτιστικο σου πως το εχεις;

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Μάριε καλημέρα!

Οφείλω να σε ευχαριστήσω όχι μόνο για την πολύ ωραία και επεξηγηματική διάλεκτο που χρησιμοποιείς αλλά και για το πόσο ωραία προσεγγίζεις ένα πρόβλημα!!!

Λοιπόν τι έχει αλλάξει από το χθες (HAILEA 65lt) σε σχέση με σήμερα (120lt + 60lt sump):

ΤΩΡΑ - Νέο μεγαλύτερο φωτιστικό 150W

ΠΡΙΝ- 60W το παλιό

ΤΩΡΑ - Φωτοπερίοδος Sunrize-Sunset Mode

ΠΡΙΝ- 11:00 - 23:00 το παλιό

ΤΩΡΑ - Αυξημένο τάισμα 3 φορές τη μέρα, 3 φορές την εβδομάδα κατεψυγμένη, κάθε μέρα φύλλο άλγης για τανγκ

ΠΡΙΝ - Μία φορά τη μέρα φυλλαράκι της Ocean Nutrition

ΤΩΡΑ - 1 αντλία επιστροφής + 2 Jebao W10 σε full speed (4000lt/h + 4000lt/h), no wave mode.

ΠΡΙΝ - 1 μικρή αντλία επιστροφής + 2 Fluval (CP2 -1600lt/h & CP3 - 2800lt/h).

ΤΩΡΑ - Εβδομαδιαία αλλαγή νερού 60lt στα 180lt (120 main + 60 sump) σύνολο.

ΠΡΙΝ - Εβδομαδιαία αλλαγή νερού 30lt στα 65lt.

ΤΩΡΑ & ΠΡΙΝ - Ίδια ποσότητα και ίδιος βράχος ακριβώς.

ΤΩΡΑ - Αμμωνία 0, Φωσφορικά 0, Νιτρικά 0

ΠΡΙΝ - Αμμωνία 0, Φωσφορικά 0, Νιτρικά 0

Σημαντική σημείωση: Στο παλιό μικρό ενυδρείο είχα προσθέσει βακτήρια και αρκετά κοπίποδα. Πηγαίνοντας στο καινούργιο και μεγαλύτερο, μετέφερα το βράχο με τα κοράλια όπως ήταν, στο main και τα μικρά κομμάτια βράχων που είχα στη πλάτη του μικρού, τα έβαλα στο sump του μεγάλου.

Έχω προσθέσει μόνο 2 με 3 σακουλάκια κοπίποδα από τότε.

Το θέμα είναι ότι προσφάτως καθάρισα το sump και λαμβάνοντας υπόψη ότι μου σκορπίστηκε ο υδράργυρος εκεί, έβγαλα τα πάντα έξω και τα καθάρισα πολύ καλά με αποτέλεσμα να χαθούν πολλά ζωύφια!

Το κυανό-βακτήριο αναπτύχθηκε εκεί που πριν υπήρχε η κόκκινη άλγη. Δείτε τις φωτογραφίες:

3287eb63506f7c555d8fa5829530a579_zpsbe1e

001_zpsa56d10e8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι έχει διαμορφωθεί το νέο aquascape αλλά δεν ειναι τελικό μιας και θα προστεθουν ενα δυο ακομα μικρα βραχακια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια παει ο βραχος οντως και η fungia υγιέστατη :) .

Λοιπον, παμε στο κυανο-βακτήριο τωρα. Κρατάω καποια πραγματα που μαλλον θα πρεπει να δουμε καπως ποιο καλα.

Ανέφερες για το φωτισμο οτι το εχεις sunrise και sunset. Αν θυμάμαι καλα αυτο το φωτιστικο εχει αυτόματο τέτοιο προγραμα η χρησιμοποιης καποιο δικο σου; Ο λογος που ρωτάω ειναι οτι στο αυτόματο θα εχεις 3-4 ωρες φουλ φωτισμο που 150w σε 130 λιτρα ενυδρειο τα βρισκω πολλα και δεν χρειαζετε imo.

Απο τη στιγμη που κρατάς τιμες σε ολα πρεπει να βρούμε τι ανισορροπία υπηρχε, και το καθάρισμα του sump που εκανες μου εκανε κλικ. Κράτησα και το σχολιο του Μιχάλη οτι ειχε λιγο κυανο, αλλα με την προσθήκη siporax τα βακτήρια βρήκαν επιφάνεια και το κυανοβακτήριο έφυγε. Αυτόματη αναγωγή οτι δεν εχεις "σωστη" επιφάνεια για τα βακτήρια και εχει πέσει ενας ανταγωνισμός μεταξυ των βακτηριων για τα οποια θρεπτικα του νερου. Το BB δεν βοηθάει σε αυτο, διοτι η άμμος εχει τεεεεραστια επιφάνεια ενω το γυαλί αναλογικά τιποτα.

Για να δοκιμάσουμε να "σπρώξουμε" τα βακτήρια που θελουμε. Πως προτείνεις να το κάνουμε αυτο; (no cheating :P )

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μαριε!

Να βάλω άμμο εννοείς?

Το φωτιστικο λειτουργει στο αυτοματο mode του Sunrise-Sunset και όντως εκει κατα το μεσημερακι λειτουργει για ενα 3ωρο στο φουλ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιωργη. Ο σκοπος ειναι εσυ να βρεις ιδέες οχι εγω να στις πω :) .

Θα σου προτεινα να άλλαξεις προγραμα στο φωτιστικο σου παντως. Δεν χρειαζεσε τοσο δυνατό φωτισμο αυτη τη στιγμη, ειναι υπερβολή.

Εφόσον ο σκοπος μας ειναι να αυξήσουμε τον ανταγωνισμό υπέρ τον βακτηριων που εμεις θελουμε υπαρχουν διαφοροι τρόποι.

Οι πιο κλασικοί:

- Ρίχνουμε βακτήρια στο υπάρχον συστημα.

- Προσθεση βιολογικού υλικού.

- Προσθεση βραχου η αραγωνιτη.

Οι ποιο δύσκολοι; Προσθεση ανθρακα, Zeovit κτλ.

Kαθε τρόπος εχει τα πολλα δικα του συν και πλην.

Τα BB γενικα θέλουν πολυ προσοχη οταν φτάνει στο θεμα βιολογία. Ενταξει ειπαμε να βγάζουμε βραχο απο το παλιο στυλ "νταμάρι" (που εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ και με έξυπνο στησιμο δεν εχεις κανενα απόλυτος πρόβλημα ), αλλα μην παμε και στο αλλο άκρο.

Βακτηρια δεν ειναι μονο τα της αμμωνίας--> νιτρώδη --> νιτρικα. Υπαρχουν και αλλα που περνούν πολυ περισοτερο καιρο να χτίσουν πλυθησμο και ειναι αυτα για τα οργανικά και τις διαφορες ουσίες που πρεπει να σπάσουν σε αμμωνία πρωτα..

Οποτε αν εισαι οριακός σε καθε μικρο αλλαγή θα εχεις μικρα θεματα.

Στην θεση σου για χάρη της επιστημης (!!) θα ξεκίναγα με προσθεση βακτηριων ακολουθώντας τις οδηγίες για στρωμένο ενυδρειο για κανα μηνα και να μας λες τις εξελίξεις. Αν δεν δουλεψει παμε στις επόμενες λυσεις αλλα μεσω των μετρήσεων και τις παρατηρησης ολοι θα βγούμε ποιο σοφοί απο εδω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους!

Ενα μικρο update! Μαριε διαλεγω τον πρωτο τροπο και μενω μακρυα απο τις χημειες, ποτε δεν μου αρεσαν αλλωστε...!

Το Σαββατο το μεσημερι ξαναμετρησα και ειχα τα παρακατω αποτελεσματα:

Φωσφορικα: 0

Νιτρικά: 0,03

Αμμωνία: 0

Την ιδια μερα αλλαξα κατευθυνση στις jebao και τις εβαλα να χτυπανε απευθειας πανω στα σημεια που ειχε αναπτυχθει το κυανο.

Αποτελεσμα, σημερα το πρωι να εχουν εξαφανισθει η φυσαλιδες.

Εκανα επισης 50 λιτρα ( 180 λιτρα συνολο) αλλαγη νερού και ταυτοχρονα σιφωνι στο κυανο, που δεν πιστευα οτι ρουφιεται τοσο ευκολα!!! Ξεκολλαγε με ανεση και το καταπινε η σκουπα!

Απο την Παρασκευη το βραδυ, εχω αλλαξει προγραμμα και δουλευω το φωτιστικο στο 65% και με λιγοτερη διαρκεια φωτισμου. Του εκανα ενα DIY Setup.

Τροφη περιορισμενη με μετρημενα φυλλαρακια που τα τρωνε στην κυριολεξια απο το χερι μου τα ψαρια.

Καποια ελαχιστα υπολειματα κυανο εχουν μεινει.

Για να δουμε, θα το ξεπερασω?

Να σημειωσω τελος οτι εδω και ενα μηνα δεν χρησιμοποιω ανθρακα! Φωσφορο δεν χρησιμοποιουσα ποτε μου!

Η προσθηκη ανθρακα θα βοηθουσε?

Link to comment
Share on other sites

Και μια ενημερωση για τον Κολε!

Το ψαρι παει πολυ καλά. Δεν εχει πλεον ικ!

Οτι του δινω το τσακιζει! Αλγες, αρτεμια, πελετ, φυλλαρακι γαριδας!

Αλλαγη νερου 70% καθε 7 μερες.

Θα μεινει αλλες δυο εβδομαδες εκει και μετα βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι για το ψαρι μπράβο του και μπράβο σου οσο για το κυανο καλα το πας θελει επιμονή και υπομονη!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ευχαριστα νεα :)

Δωσε πονο στο κυανο!! Μπραβο για την φροντιδα που εδωσες στο ψαρακι :)

Οι προσθηκη ανθρακα ειναι καλη περιπτωση αρκει να ακολουθησεις ευβλαβηκα τις οποιες οδηγιες αναλογα την μεθοδο που θα ακολουθησεις, θελει λιγο διαβασμα, συχνες μετρησεις και προσοχη...

Ο Μαριος και ο Ευγενιος μπορουν να σε κατατοπησουν νομιζω καθως και οι δυο τους τροοδοτουσαν πηγες ανθρακα στα ενυδρεια τους, ο Ευγενιος βασικα βαζει ακομα, ο Μαριος θα βαλει...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αρκετα νωρίς για το ενυδρειο του Γιωργου να βαλει πηγή ανθρακα. Αλλα δεν τον κόβω να το ξεκινάει, ισως αν εχει διαθεση να πειραματιστεί καποια στιγμη. Αλλα απο οτι κατάλαβα, εννοεί το κλασικο ενεργό ανθρακα. Μη τρελενεσαι, πολύς κοσμος τα μπερδεύει μεχρι να τα αποδεχτεί ο εγκέφαλος. Παντως αντιφωσφωρο αν δεν εχεις καποιο αλλο τροπο μείωσης νιτρικών, πρεπει να εχεις.

Μια χαρα οι αλλαγές που εκανες. Ειχα την εντυπωση πως η ροη ηταν καλη πανω στο κυανο, καπου θα το μπέρδεψα. Σωστη κινηση ο φωτισμος και οι βελτιωσεις στις ροές σου, πιστευω οτι θα σε δικαιωση πολυ σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοω τον κλασικο ενεργο ανθρακα! χαχα!

Όσον αφορα την ροή, εγω φταιω Μαριε που δεν σου το εδωσα σωστα να το καταλαβεις.

Σημερα ειχα το χρονο και καθησα και διαβασα στο θεμα του ενυδρειου του Submarine1981, την μεθοδολογια με την βοτκα.

Την διαβασα και στο reefkeeping που δινει το link ( http://reefkeeping.com/issues/2008-08/nftt/ ) ο Ευγενιος.

Τα δικα μου καθαρα λιτρα ειναι 180. Η δοσολογια αρχικα για τις τρεις πρωτες μερες λεει, 0,1ml vodka για καθε 25gal.

Σημερα εριξα 0,2ml. Τοσο αντιστοιχει για τα δικα μου λιτρα, για την ακριβεια 0,19ml. Το ιδιο θα κανω αυριο και μεθαυριο. Την Πεμπτη θα μετρησω ξανα τα φωσφορικα και νιτρικα.

Σημερα παντως λιγο πριν την πρωτη προσθηκη δοσης βοτκας, τα νιτρικα ηταν 0,3 (εγραψα λαθος χθες 0,03) και τα φωσφορικα 0.

Διαβαζα επισης οτι η μεθοδολογια αυτη καταπολεμα το κυανοβακτηριο.

Αναφερει ομως και καποια σημαντικα πραγματα που προειδοποιει τον χομπυστα να προσεχει και να παρατηρει τα κοραλια του μηπως στρεσσαριστουν. Αναφερει δε, χαρακτηριστικα οτι ενα καποια μερα δεν θυμομαστε εαν βαλαμε την προηγουμενη, καλο θα ειναι να το παραλειψουμε αντι να βαλουμε διπλασια δοσολογια για να υπερκαληψουμε το κενο!

Θελει μεγαλη προσοχη!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο Κολε "έφυγε" σήμερα το πρωί.

Κριμα ρε φίλε και έκανες αγωνα για το ψαράκι αυτο.... :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...