Jump to content

Kesabaran Reef - The Expansion


Digital Reason

Recommended Posts

Θαναση ειλικρινα σου μιλαω, χθες τον τάισα αρτεμια, την εφαγε ολη!

Στα καπακια του βαζω στο βραχακι ενα φυλλο αλγης, το τσακισε.

Πριν κλεισουν τα φωτα εφαγε και λιγο πελετ με σκορδακι.

Δεν ειχε ικ καθολου!

Τουλαχιστον πηγε χορτατος!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο Κολε "έφυγε" σήμερα το πρωί.

κριμα και ειναι πανεμορφο ψαρι ,μου εχει συμβει και σε μενα ,τι να πω παιζουν πολλα ρολο με πρωτο ο τροπος ψαρεματος του.Εσυ να εισαι καλα ,παμε παρακατω.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κριμα ρε γιωργο αλλα μη στεναχωριεσαι.

Εσυ να'σαι καλα και θα ξαναβαλεις.

Με πολυ προσοχη στη βοτκα.Πολυ καλη παρατηρηση στα ζωντανα σου γιωργο γιατι μπορει να σε παει σε τελειως διαφορετικο σημειο απ'οτι επιθυμεις μεχρι να γινει ρουτινα στο ενυδρειο σου :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη απο χθες ειμαι απο πανω και κοιταζω ενα ενα τα κοραλια!

Σημερα ξανα εριξα την ιδια ποσοτητα (0,19ml) και τα παρατηρω. Να δουμε...

Αν και καθε ενυδρειο ειναι εντελως διαφορετικο, εχω τρομερη εμπιστοσυνη στον Ευγενιο. Αυτα που διαβασα στο reefkeeping με επεισαν και γι αυτο το ξεκινησα. Ηταν και το κυανοβακτηριο βλεπεις....το οποιο παρεπιμπτοντως εχει εξαφανιστει!

Το θεμα ειναι στον καθενα μας και το ποσο πιστα και σωστα ακολουθει την δοσολογια.

Τελικα συμπεραινω πως το κυανο, οσο αφορα το δικο μου υφαλο ηταν θεμα υπερβικου φωτισμου και ταΐσματος.

Να δεις τωρα που εχει κοπει η μασα, το yellow παει και τρωει την κοκκινη άλγη!

Link to comment
Share on other sites

Εεεεεεμ ολα για το φαγητο γινονται γιωργο :usd::usd:

Παντως η βοτκα μπορει να προκαλεσει κυανο στα πρωτα σταδια χρησης της.

Τουλαχιστον στο δικομου ειχε εμφανιστει μια εβδομαδα μετα τη χρηση της και εφυγε οταν εκοψα τη δοση στο μισο.

Ευτυχως μεχρι τοτε μου ειχε κατεβασει τις τιμες εκει που ηθελα.(οχι μηδεν φυσικα)

Σε βλεπω πως θα εισαι απο πανω οποτε,θα πανε ολα καλα!

Να τραβας και φωτο ωστε να δουμε και εμεις μαζι σου τις οποιες αλλαγες/διαφορες :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη σε τι τιμες παιζεις εσυ και γιατι;;

Καλημερα αγγελαρα μου,σορρυ για την αργοπορημενη απαντηση αλλα τωρα το ειδα :wacko:

Παιζω παντα(η' τουλαχιστον προσπαθω) στο 1-2 νιτρικα και μια ιδεα φωσφορικα.

Οσες φορες ειχω παιξει ulns με μηδενικες τιμες επρεπε να ειμαι οοοολη την ωρα πανω απο το ενυδρειο για να ριχνω τη μανα μου και το πατερα μου απο τροφες για να καλυψω τις διατροφικες αναγκες των κοραλιων.

Πετυχαινεις ωραια χρωματα κτλ αλλα οχι κατι που να αξιζει να σε κανει δεσμιο του ενυδρειου σου.

Τουλαχιστον οχι για παντα :usd:

Μαλιστα την πρωτη φορα πηγα να χασω ολο το ενυδρειο.Τα παντα μηδεν και ενω ταιζα πολυ ξεκινησαν νεκρωσεις πρωτα σε Hystrix Και μετα σε monti,που ειναι κοραλια που το θελουν το λιγο πιο "βρωμικο" νερο και σε ενα τετοιο συστημα τα θεωρω "δεικτες".

Οποτε σε λιγο τσιμπημενες τιμες εχεις το περιθωριο και να μην εισαι ολη την ωρα απο πανω αλλα και να ξεφυγεις και λιγο στο να ταισεις παραπανω η' λιγοτερο χωρις να γινει ο κακος χαμος.

Παντα τα καλυτερα χρωματα τα εχω οταν παιζω εκει και χωρις να μου ρουφαει τη ψυχη το ενυδρειο :thumbsu:

Γιωργαρε εχουν περασει πολυ λιγες μερες βεβαια που χρησιμοποιεις βοτκα,αλλα εχεις καμια παρατηρηση να μοιραστεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αγγελαρα μου,σορρυ για την αργοπορημενη απαντηση αλλα τωρα το ειδα :wacko:

Παιζω παντα(η' τουλαχιστον προσπαθω) στο 1-2 νιτρικα και μια ιδεα φωσφορικα.

Οσες φορες ειχω παιξει ulns με μηδενικες τιμες επρεπε να ειμαι οοοολη την ωρα πανω απο το ενυδρειο για να ριχνω τη μανα μου και το πατερα μου απο τροφες για να καλυψω τις διατροφικες αναγκες των κοραλιων.

Πετυχαινεις ωραια χρωματα κτλ αλλα οχι κατι που να αξιζει να σε κανει δεσμιο του ενυδρειου σου.

Τουλαχιστον οχι για παντα :usd:

Μαλιστα την πρωτη φορα πηγα να χασω ολο το ενυδρειο.Τα παντα μηδεν και ενω ταιζα πολυ ξεκινησαν νεκρωσεις πρωτα σε Hystrix Και μετα σε monti,που ειναι κοραλια που το θελουν το λιγο πιο "βρωμικο" νερο και σε ενα τετοιο συστημα τα θεωρω "δεικτες".

Οποτε σε λιγο τσιμπημενες τιμες εχεις το περιθωριο και να μην εισαι ολη την ωρα απο πανω αλλα και να ξεφυγεις και λιγο στο να ταισεις παραπανω η' λιγοτερο χωρις να γινει ο κακος χαμος.

Παντα τα καλυτερα χρωματα τα εχω οταν παιζω εκει και χωρις να μου ρουφαει τη ψυχη το ενυδρειο :thumbsu:

Γιωργαρε εχουν περασει πολυ λιγες μερες βεβαια που χρησιμοποιεις βοτκα,αλλα εχεις καμια παρατηρηση να μοιραστεις?

Δεν πειραζι αγορινα :) απλα να εχω μια ιδεα :)

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη και συνχομπυστες καλησπερα!

Ειναι η τριτη μερα που εριξα βοτκα. Δεν εχω δει κατι το υποπτο ή το ασυνίθηστο.

Οι πολυποδες των σκληρων ειναι εξω, τα lps τουμπανιασμενα.

Αυριο θα κανω μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον λόγο το έκανες

αυτό τέτοια ώρα?

Μπράβο φίλε πανέμορφες φώτο

τα zoanthus από πίσω τα άλλαξες θέση?

Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις ονειρα, σκληρά, χαχαχαχα!

Τα σαλιγκαρια μου, καμια ωρα μου έρχεται να τα καρυδωσω! Πανε τα καημενα και χωρις να το θελουν μετακινουν τα ζοανθους. Ετσι τωρα τα εφερα μπροστα που εχει περισσοτερη άπλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο κριμα για το ψαρακι :-(

Για τα υπολοιπα, απλα μαγεια απο χρωματα :-)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια χρωματα εχεις Γιωργο. Και ωραια κοραλια!! γεματα ζωη.

Τελικα δεν δειχνει και ασχημο ενα ενυδρειο χωρις υπόστρωμα αραγονιτη. Αν πιάσει και κοραλίνη θα ειναι ακόμη καλητερο πιστευω. Απλα μερικα ζωάκια που θέλουν να κρύβονται θα έχουν ενα θέμα. Π.χ Nassarius, σκουλήκια.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι φωτογραφιες, το ακτινικο φως ειναι μαγεία παντα οταν έρχεται στο θαλλασινο. Υγιοι δείχνουν τα ζωντανα σου, αλλα με ακτινικο μονο δεν μπορω να καταλάβω ακριβώς τι παιζει στο ενυδρειο. Φαινονται ωραια και ολα καλα, αλλα το ακτινικο ειναι υπεροχο να χαλαρώνεις οταν αράζεις σπιτι, σε φωτογραφιες ειναι λιγο μπλέξιμο ή να χαλαρώσεις μπροστα στην οθόνη. Ε, αυτο εγινε μια χαρα :P .

Η βότκα για να πιάσει θελει λιγο καιρο, δεν θα σου πιάσει αμέσως. Αλλα πρόσεχε, εχεις ενυδρειο ήδη σχετικα "στεγνό" επειδη εισαι ΒΒ, παίζεις λιγο με τη φωτιά αν συνεχίσεις τις δόσεις αλλα αμελησεις καποιες μετρησεις. Ξανα στο λεω, να εισαι πολυ προσεκτικός.

Τιμούλες εχουμε; Βότκα βαζεις. :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο κριμα για το ψαρακι :-(

Για τα υπολοιπα, απλα μαγεια απο χρωματα :-)

Πασχαλη ευχαριστω πολύ.

Μακαρι να μπορουσα να αποτυπώσω σε φωτογραφια αυτο που πραγμάτικα βλεπουμε.

Κατάλαβες...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια χρωματα εχεις Γιωργο. Και ωραια κοραλια!! γεματα ζωη.

Τελικα δεν δειχνει και ασχημο ενα ενυδρειο χωρις υπόστρωμα αραγονιτη. Αν πιάσει και κοραλίνη θα ειναι ακόμη καλητερο πιστευω. Απλα μερικα ζωάκια που θέλουν να κρύβονται θα έχουν ενα θέμα. Π.χ Nassarius, σκουλήκια.

Ευγένιε είναι πολύ όμορφο σε bare bottom edition το ενυδρείο. Όπως σου ειπα εχω μεινει απολυτα ικανοποιημένος για αυτη μου την επιλογη!

Και γι αυτο δεν εχω βαλει ζωντανα που χρειαζονται αμμο για να ζησουν. Π.χ. δεν έχω νασαριους, σκουλήκια, γκόμπυ (το yellow watchman που ειχα αυτοκτόνησε!!!)

Θελω να δω πως θα μου παει με την βοτκα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι φωτογραφιες, το ακτινικο φως ειναι μαγεία παντα οταν έρχεται στο θαλλασινο. Υγιοι δείχνουν τα ζωντανα σου, αλλα με ακτινικο μονο δεν μπορω να καταλάβω ακριβώς τι παιζει στο ενυδρειο. Φαινονται ωραια και ολα καλα, αλλα το ακτινικο ειναι υπεροχο να χαλαρώνεις οταν αράζεις σπιτι, σε φωτογραφιες ειναι λιγο μπλέξιμο ή να χαλαρώσεις μπροστα στην οθόνη. Ε, αυτο εγινε μια χαρα :P .

Η βότκα για να πιάσει θελει λιγο καιρο, δεν θα σου πιάσει αμέσως. Αλλα πρόσεχε, εχεις ενυδρειο ήδη σχετικα "στεγνό" επειδη εισαι ΒΒ, παίζεις λιγο με τη φωτιά αν συνεχίσεις τις δόσεις αλλα αμελησεις καποιες μετρησεις. Ξανα στο λεω, να εισαι πολυ προσεκτικός.

Τιμούλες εχουμε; Βότκα βαζεις. :)

Μαριε μακαρι να ειχα φωτογραφικη μηχανη με φακο που να μπορουσε να αποτυπωσει την πραγματικότητα.

Κατα τα άλλα εχει απομεινει ελαχιστο κυανοβακτήριο, το οποιο θα σιφωναρω ξανα σε νεα αλλαγη νερου την αλλη εβδομαδα.

Σημερα θα κανω μετρησεις και θα σας ενημερωσω.

Τελος, πρεπει να πω αυτο που συζητουσα σημερα με τον ΤΑΝ (aka Θαναση :jig: ), οτι αν και η δοση βοτκας για τα δικα μου καθαρα λιτρα είναι 0,19ml, εγω ριχνω 0,12ml μιας και θελω να το πάω πάρα πολύ σιγά!

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο... ποσα νιτρικα εχεις και βαζεις βοτκα? Εγω στο δικο μου χτυπαγα 25 αρια χαλαρα (ειμαι ομως ανοιχτοχερης στο ταισμα :) )

Επισης θα βοηθαγε αν ειχες 2-3 ποντους αμμο,αραγονιτη, σαν "φωλια" για τα αναεροβια βακτηρια. αλλα και ετσι , όλο και καπου θα υπαρχουν περιοχες με χαμηλο οξυγονο. (μεσα στο Sump πχ)

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γιώργο, ειχες καποια σχεδια σε εξέλιξη, ηλθε η ωρα για ενα νεο update :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη! Η απουσία μου οφείλεται στον αυξημ΄ενο όγκο της εργασίας μου, που έχει ως συνέπεια την μείωση χρόνου που αφιέρωνα στο να διαβάζω και να σχολιάζω στο αγαπημένο και κατα την γνώμη μου ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ AQUAZONE!!!

Προς θεού βεβαια, δεν έχω αφήσει ούτε λεπτό την φροντίδα που αφιερώνω στον υφαλο μου!

Θα σας παραθέσω μερικές φωτογραφίες με τις αλλαγες που έγιναν και θα σας περιγράψω τι έχει προκύψει από την τελευταια φορά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...