Jump to content

Kesabaran Reef - The Expansion


Digital Reason

Recommended Posts

Χαίρομαι που ολα καλα. Απο τρέξιμο οντως ειναι η εποχη περίεργη αυτη τη περίοδο του χρονου, για εμενα τουλαχιστον. Ωραια ζωντανα βλεπω, υγιοι κοραλια, υπεροχη η κίτρινη fungia, χοντρό το sixline (!) , και λιγο κυανο σε μια πλευρα. Σε ωραιο δρόμο εισαι, καλη συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Να πω τωρα και δυο λογια....

Οπως βλεπεται πάνω στα βράχια δεν υπάρχουν ζοάνθους παρά μονο ενα μικρο κομματακι που συντομα θα παει στον πατο.

Στα βραχια πανω μονο sps και καποια lps πιο χαμηλα.

Τοποθετηθηκε μια tunze 6015 και μαζι με τις δυο jebao wp10 πιστευω πως ειμαι καλυμενος, υπολογίζοντας και την αντλια επιστορφής. Να πω την αληθεια μου ομως ρε παιδιά, η tunze με την jebao ειναι σαν την μερα με τη νυχτα! Η tunze με μικροτερη δυναμη κάνει πολύ καλύτερη κυκλοφορία.

Απο κοράλια μπήκε μια φοβερή γονιοπόρα ροζ-μωβ, ενα lps που δεν ξερω το ονομα του με πολυ περίεργα και ποικίλα χρώματα.

Δυστυχως προχθές ο clown clarkii πήδηξε έξω απο το ενυδρειο. Τον τελευταιο καιρο επινε πολυ και επαιρνε ψυχοφαρμακα και δυστυχως δεν αντεξε...αυτοκτόνησε! Ενταξει πλακα κάνω γιατι τον αγαπουσα τον ψαρι! Μαλλον τρομαξε απο κατι πολυ δυνατους κερανους που εκαναν εκωφαντικο θορυβο!

Link to comment
Share on other sites

(με πρόλαβε ο Μάριος...)

Με τον καινουργιο σχετικα βράχο, αναπτυχθηκε κυανοβακτήριο. Παλι. Αλλα δεν το φοβαμαι πλεον. Αλλαγες, περιορισμενο τάισμα οταν πρεπει και σιφωνάρισμα.

Η μορφολογια και κατασκευη των δυο βράχων ή νησιων, οπως θελετε πειτε το, μου επιτρεπει ακομα και να τους βγαζω εξω και να κανω ενα συντομο καθαρισμα ολιγων λεπτων. πολυ πολυ βολικό.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις: Κάνω εδώ και 10 μερες συνεχως μετρησεις KH και CA. Θα πάρω και Mg να ξεκινήσω.

Θα σας τις γνωστοποιησω σύντομα. Αυτο που θέλω να σας πω αμεσα ειναι πως οταν κανω αλλαγη νερου 30% (περιπου 60λιτρα) το Σαββατο, τη. Δευτερα το KH ειναι στο 8,9 και το Ca στο 445. Την Παρασκευή, μία μερα δλδ πριν την καθοριςμενη εβδομαδιαια αλλαγη νερού, οι τιμες ειναι: KH 7,5 και Ca στο 415. Θα σας πω συντομα ποια ειναι η ενδιαμεση διακυμανη.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ασβεστιο και λιγη σοδα, αναποδα δεν πανε συνηθως αυτα;;

Πολυ ομορφο εχει γινει, νομιζω οτι πλεον απλα αραζεις και τα βλεπεις να μεγαλωνουν!!!

Η ψυχη του ψαριου ειναι μια αβυσσος!!

Οσο για τις αντλιες, οτι πληρωνεις περνεις, αλλα απ την αλλη θελουν συχνο καθαρισμα απο κοραλλινες οι jebao για να αποδιδουν συνεχεια καλα...

Link to comment
Share on other sites

Τέλος η κοραλίνη στο βυθο ολοενα και επιταχυνει την αναπτυξη της! Το bare bottom δεν το αλλαζω (μεχρι να το βαρεθω, χαχαχα). Ειναι τόσο πρακτικό, τοσο καθαρο, τοσο κρυστάλυνο! Σιφωνάρει ευκολα και γρήγορα.

Πραγματικά θα το σκεφτω εαν θα ξανα βαλω ποτε αραγωνίτη.

Τα ψαράκια πανε πολύ καλά. Ο yellow παχαινει και ομορφαίνει! Αρχοντας πλέον. Το six line ειναι κατι σαν την λερα του υποκοσμου. Ειναι το μονο που δεν παρατηρείς αλλα βρισκεται παντού και ελεγχει τα πάντα.

Οι χρωμιδούλες...απόλαυση. Φτερνιζομαι και πανε και κρυβονται μεσα στην σεριατοπορα, πλακα πολύ.

Εχω ή ειχα και μια pepermint γαρίδα. Εφαγε μια απταισια απο τον παλιο βραχο, καπου την ειδα πριν μερες, χωμενη σε σπηλια στον καινουργιο. Αγνοειται τις τελευταιες 4-5 μερες...

Αν ξεχασα κατι, θα σας το πω συντομα.

Αυτά προς το παρον.

Καληνύχτα φίλοι μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο, και πολύ ωραίες φωτό επίσης. Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Τέλος η κοραλίνη στο βυθο ολοενα και επιταχυνει την αναπτυξη της! Το bare bottom δεν το αλλαζω (μεχρι να το βαρεθω, χαχαχα). Ειναι τόσο πρακτικό, τοσο καθαρο, τοσο κρυστάλυνο! Σιφωνάρει ευκολα και γρήγορα.

Πραγματικά θα το σκεφτω εαν θα ξανα βαλω ποτε αραγωνίτη.

Τα ψαράκια πανε πολύ καλά. Ο yellow παχαινει και ομορφαίνει! Αρχοντας πλέον. Το six line ειναι κατι σαν την λερα του υποκοσμου. Ειναι το μονο που δεν παρατηρείς αλλα βρισκεται παντού και ελεγχει τα πάντα.

Οι χρωμιδούλες...απόλαυση. Φτερνιζομαι και πανε και κρυβονται μεσα στην σεριατοπορα, πλακα πολύ.

Εχω ή ειχα και μια pepermint γαρίδα. Εφαγε μια απταισια απο τον παλιο βραχο, καπου την ειδα πριν μερες, χωμενη σε σπηλια στον καινουργιο. Αγνοειται τις τελευταιες 4-5 μερες...

Αν ξεχασα κατι, θα σας το πω συντομα.

Αυτά προς το παρον.

Καληνύχτα φίλοι μου.

+1000

Και η δική μου pepermint είναι μονίμος κρυμένη αλλά κάνει πολύ καλή δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ασβεστιο και λιγη σοδα, αναποδα δεν πανε συνηθως αυτα;;

Άγγελε τι εννοείς? Τα έγραψα μήπως ανάποδα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι σωστα τα εγραψες, απλα συνηθως βλεπω μεγαλητερη καταναλωσει στην σοδα(kh) απ οτι σε ασβεστιο και μου εκανε εντυπωση... Παρε και τεστ μαγνησιου να εχει μια ιδεα ;)

Link to comment
Share on other sites

4D2A4B31-8DA5-49B3-8EBC-BBE86EDBA5D4_zps

0A3B1F84-FFFC-4AD6-98C4-AA735111345D_zps

A6AF3600-8036-4800-A40E-BD44093F465D_zps

8A32827E-6955-444D-8144-D814FD55A5EF_zps

Υπεροχο με πολυ χρωμα και υγεια σε ολα τα ζωντανα σου φιλε μου....

Η κοραλλινη στον πατω ειναι ολα τα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

Το chalice πανεμορφο (προσεχε με τα πλοκαμια του γιατι οπου ακουμπησουν)η γονιοπορα εξαιρετικη σε ομορφια και δυσκολια ,παρακολουθησετη ,ταισμα και λιγη κυκλοφορια.Αρχιζει σιγα σιγα να ομορφαινει,μετρησε και το mg για να δεις που εισαι,μπραβο σου.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα ολα μπραβο σου!!!! βοτκα συνεχιζεις ακομα?

Όχι την σταμάτησα έγκαιρα, όταν ειδα 2 ακροπορες να ασπριζουν.

Link to comment
Share on other sites

Το chalice πανεμορφο (προσεχε με τα πλοκαμια του γιατι οπου ακουμπησουν)η γονιοπορα εξαιρετικη σε ομορφια και δυσκολια ,παρακολουθησετη ,ταισμα και λιγη κυκλοφορια.Αρχιζει σιγα σιγα να ομορφαινει,μετρησε και το mg για να δεις που εισαι,μπραβο σου.

Ράβο ρε Νικόλα και δεν θυμόμουν το ονομα του. Γι αυτο λοιπον κι εγω το εχω βαλει εκει στο κεντρο για να μην φτανει να ακουμπήσει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι σωστα τα εγραψες, απλα συνηθως βλεπω μεγαλητερη καταναλωσει στην σοδα(kh) απ οτι σε ασβεστιο και μου εκανε εντυπωση... Παρε και τεστ μαγνησιου να εχει μια ιδεα ;)

Ααα οκ! Θα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι την σταμάτησα έγκαιρα, όταν ειδα 2 ακροπορες να ασπριζουν.

Για δωσε παραπανω λεπτομερειες. Στο ειχα πει νομίζω οτι με ΒΒ αν πας για βότκα παιζει πολυ να εχεις θεμα γιατι θελει ιδιαιτερο χειρισμό.

Το sixline ειναι οντως τρελή λέρα.. :P

Link to comment
Share on other sites

Οι ακροπόρες επανη'λθαν ευτυχως. Με το bare bottom τα νιτρικα που ειχα ήταν σχεδον μηδεν αφου σε καθε εβδομαδιαια αλλαγη εκανα συνεχως σιφωνι.

Δεν ξερω γιατι αλλα βαζοντας και την βοτκα καποια σκληρα την ακουσαν και συγκεκριμενα 2 ακροπόρες.

Τωρα εχουν επανέλθει, αποκτώντας ξανα χρωμα και ανοιγμενα polyps.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειχες ηδη χαμηλα νιτρηκα με την βοτκα απλα τα ισοπεδωσες και αυτο οδηγεισε σε ασπρισμα, θελει μεγαλη προσοχη η βοτκα σε ενα bare bottom, εφοσον δεν εχεις τρελο θεμα νιτρηκα τοτε καλητερα χωρις αυτη ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο χαιρομαι που βλεπω ενα πανεμορφο ενυδρειο να γινεται ακομη καλυτερο :bigemo_harabe_net-117:

Τα ζωντανα σου απλα υπεροχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...