Jump to content

Από Το Γλυκό Στο Αλμυρό(Θαλασσινό).


mixalhs+stella

Recommended Posts

Μετά από 7 χρόνια στο γλυκό φυτεμένο ήρθε η ώρα να πάω στην μεγάλη μου αγάπη το θαλασσινό. Έχω ένα ανουμπια 180λ που έχει λάμπες τ5 2×24w ένα φίλτρο φλουβολ 206 και ξέρω ότι από όλο τον εξοπλισμό που έχω δεν κάνει τίποτα....θα χρειαστώ παιδιά πολύ βοήθεια γιατί είμαι αδιάβαστος....τι να πάρω Πώς να ξεκινήσω....Ευχαριστώ κάθε γνώμη και βοήθεια δεκτή...

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες πρεπει πρωτα να ξεκινησεις διαβασμα υπαρχουν πολλααααα θεματα με τα αναλογα ερωτηματα πρωτα διαβασε εξόπλισε τον εαυτο σου με μπόλικη υπομονή και ξεκίνα με τις αποριες σου

σαμπ μπορεις να βαλεις? ας ξεκινησουμε πρωτα απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχή κι από μενα.

Καλύτερα να ξεκινήσεις με διάβασμα.

Μια καλή αρχή είναι διάφορα θέματα (στο φόρουμ θα βρεις πααρα πολλά) ανθρώπων που ξεκίνησαν να στήνουν θαλασσινό ενυδρείο από την αρχή. Σίγουρα οι περισσότερες απορίες σου θα λυθούν έτσι.

Μόλις κάνεις μια αρχή και ξέρεις περίπου τι θέλεις, τότε και πιο στοχευμενες ερωτήσεις θα κάνεις και οι απαντήσεις που θα παίρνεις δεν θα είναι γενικόλογα (σαν αυτά που σου γράφω κι εγώ... :geek: )

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο πλάτης μπορεις να βάλεις?

Μπακαλο-οδηγίες :sarcasm: :

Θα χρειαστεις : Αλατι, αλατόμετρο για να φτιάξεις την επιθυμιτη αλατότητα, αντίσταση, σκιμμερ , ζωντανο βραχο(το φιλτρο σου θα ειναι αυτος πλεων) , αραγονιτης (το υποστρομα), κυκλοφοριτες (το θαλασσινο θελει δυνατη κυκλοφορια.Καμια σχεση με το γλυκο νερο). Αυτα αρχικα για να το γεμισεις και να δουλεψει 1 μηνα τουλαχιστον για να "στρωσει" το ενυδρειο. Μετα πας σε ΚΑΛΟ φωτιστικο (μην τσιγκουνευτεις τα χρηματα....αξιζει να εχει ενα καλο) για θαλασσινο- κοράλια, αντιστροφη οσμοση( για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο απο αλγες, και οτι κουβαλαει η βρυση) αντιφοσφωρο, ανθρακα...... και οταν φτασεις σε αυτο το σημειο ξαναμιλαμε.

Ωστοσο διάβασμα. Υπαρχουν πολλά topics εδω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπαααααα....δεν θα ειναι ο μονος...αρκετοι εχουν χασει τον υπνο τους,μεταξυ αλλων πραγματων :thumbsu:

Καλη αρχη mixalis+stella Και καλο διαβασμα.

Αν διαβασετε και εχετε και υπομονη θα δειτε το ενυδρειο σας οπως το φανταζεστε.

Τα υπολοιπα τα ειπαν τα παιδια παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχησαν οι ερωτήσεις...για τα 180l πόσο ζωντανό βράχο θέλω και πόσο νεκρό? Και επειδή μετακόμισα σε άλλη γειτονιά από Νίκαια πήγα Αγ αναργυρους κανένα κατάστημα σε αυτές τις γειτονιές με ενυδρειακα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχησαν οι ερωτήσεις...για τα 180l πόσο ζωντανό βράχο θέλω και πόσο νεκρό? Και επειδή μετακόμισα σε άλλη γειτονιά από Νίκαια πήγα Αγ αναργυρους κανένα κατάστημα σε αυτές τις γειτονιές με ενυδρειακα?

γνωμη μου να πας μονο σε νεκρο και καθαρο βραχο θα θες περιπου 10-14 κιλα αναλογα το στήσιμο για μαγαζια τσεκαρισε στην κατηγορία των καταστηματων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...μέσα μου γίνεται μάχη...να μείνω στο γλυκό ή να έρθω στο θαλασσινό...τα λεφτά που θέλει είναι τρελά αλλά μου αρέσει τόσο πολύ που μου έχει γίνει εμονη στον ύπνο βλέπω κοράλλια και ανεμώνες.....διαβάζω παντού για σαμπ είναι τόσο απαραίτητο? Το σκιμερ δεν φτάνει?...Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...μέσα μου γίνεται μάχη...να μείνω στο γλυκό ή να έρθω στο θαλασσινό...τα λεφτά που θέλει είναι τρελά αλλά μου αρέσει τόσο πολύ που μου έχει γίνει εμονη στον ύπνο βλέπω κοράλλια και ανεμώνες.....διαβάζω παντού για σαμπ είναι τόσο απαραίτητο? Το σκιμερ δεν φτάνει?...Ευχαριστώ...

εαν σε παιρνει θα σου λυσει τα χερια αν οχι με ενα καλο σκιμερ εισαι οκ,αφου το ονειρευσε εισαι στο σωστο δρομο,χαχαχα για ποσα λιτρα μιλαμε?
Link to comment
Share on other sites

Σκεψου ειναι ενα χομπυ. Οτι χομπυ και αν κανεις θα τα σκασεις. Οπότε καλυτερα να κανεις αυτο που σου αρεσει, και οχι κατι υποκαταστατο. Βαλε μπρος για το θαλασσινο!!! :) Και αν δεις στην πορεια οτι δεν αντεχεις οικονομικα τα πουλας και το γυρνας σε γλυκο.

Επισης σκεψου οτι μπορεις να παρεις και μεταχειρησμενα πραγματα που χρειάζεσαι για αρχη απο τις αγγελιες! Π.χ Βραχο, σκιμμερ, κυκλοφορητες, κλπ :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε.

Πάλεψε το για sump όσο δεν πάει!αν φτιάξεις sump δώσε το φίλτρο και το οξυγόνο.

Όπως είπε και ο Ευγένιος είναι χόμπι οπότε κυνηγατο και κάνε αυτό που σε γεμίζει.σιγά σιγά με υπομονή θα το φτιάξεις όπως το ονειρεύεσαι και θα το χαρείς όσο δεν πάει.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι

Link to comment
Share on other sites

Που θα διαβάσω πληροφορίες για σαμπ? Πρέπει οπωσδήποτε να τρυπησω το ενυδρείο δεν υπάρχει άλλος τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πας και σε εξωτερικη υπερχειλιση, ειτε εμποριου ειτε DIY.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/88663-odhaanaaeeeoaaeooodhieaadheeiaaaoeoe/

Έγινε επεξεργασία - petrossol
Link to comment
Share on other sites

Σαν σαμπ δεν μπορώ να έχω το εξωτερικό φίλτρο που είναι το φλουβολ 206 και έτσι δεν θα χρειάζεται ούτε υπερχείλιση? Με μια διαμόρφωση του εσωτερικού κουτιού για τα υλικά που χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...