Jump to content

Από Το Γλυκό Στο Αλμυρό(Θαλασσινό).


mixalhs+stella

Recommended Posts

Καλησπέρα ...υπάρχει τρόπος να απολυμανθεί ζωντανός βράχος από τα κακά......πράγματα που μπορεί να έχει?πριν μπει στο ενυδρείο?

Oχι φίλε μου, δεν υπάρχει κατι να απολυμανθεί.

Ακομα και αυτα τα "κακα" ειναι μερος της φύσης, αιπτάσιες, "κακα" σκουλήκια και άλλα υπάρχουν παντού στον ωκεανό.Νομίζεις οτι οι κοραλιογενεις ύφαλοι δεν εχουν αιπτάσιες;

Για ολα αυτα η φυση εχει προβλέψει τους κατάλληλους θηρευτές ( ψάρια, γαρίδες, άλλα "καλα" σκουλήκια) που μπορεις να βαλεις στο ενυδρείο σου αν και όποτε εχεις καποιο pest.

Μην σε ανησυχεί αυτο το θεμα απο τωρα, προχώρα! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Oχι φίλε μου, δεν υπάρχει κατι να απολυμανθεί.

Ακομα και αυτα τα "κακα" ειναι μερος της φύσης, αιπτάσιες, "κακα" σκουλήκια και άλλα υπάρχουν παντού στον ωκεανό.Νομίζεις οτι οι κοραλιογενεις ύφαλοι δεν εχουν αιπτάσιες;

Για ολα αυτα η φυση εχει προβλέψει τους κατάλληλους θηρευτές ( ψάρια, γαρίδες, άλλα "καλα" σκουλήκια) που μπορεις να βαλεις στο ενυδρείο σου αν και όποτε εχεις καποιο pest.

Μην σε ανησυχεί αυτο το θεμα απο τωρα, προχώρα! :bigemo_harabe_net-64:

+1

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου κάνε καμία ενημέρωση με τις αγορές σου και την εξέλιξη του ενυδρείου σου :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι ένα ανουμπια 180λ άδειο αυτήν την στιγμή:-) από εξοπλισμό έχω 2 λάμπες power-glo 24w που αύριο θα πάρω μία 10000 κελβιν ένα φίλτρο 206 φλουβολ που θα βάζω για την ώρα μέσα τον άνθρακα και το αντίστροφο και ένα skimmer jad που μετά τα Χριστούγεννα θα αλλάξει που θα φτιάξω σαμπ....θα πάρω 2 Κινέζους κυκλοφοριτες...Έχω 2 θερμοστάτες 150w ο καθένας.έχω αραγωνιτη θα πάρω από ένα παιδί 12 κιλά νεκρού βράχου και θα τον μπολιασω με άλλα 5 ζωντανου...

Link to comment
Share on other sites

Στόχοι: τον Ιανουάριο να έχω σαμπ με ένα καλό σκιμερ...Φεβρουάριο να πάρω φωτιστικό και ΑΟ.τώρα από ψαράκια θα βάλω σίγουρα (νεμο) τώρα τα υπόλοιπα δεν έχω ψαχτεί...Θέλω να βάλω για αρχή μία ανεμώνη αφού έχω όλων των εξοπλισμό που γράφω παραπάνω και κάποια εύκολα κοράλλια..Μετά θα πάω σε αυτόματη αναπλήρωση αν και θα κοιτάξω να την ενσωματώσω στο σαμπ και το καλοκαίρι δοσομετρικη...Ευχαριστώ όλους για τις γνώσεις που μοιραστηκατε με μένα και θα μοιραστητε καιτην κατανόηση της γυναίκας μου που καταλαβαίνει την τρέλα μου και μου κάνει τα χατηρια χωρίς γκρίνια!!!;-)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, καταλαβαινω τον ενθουσιασμο σου πρωτα απ ολα, αλλα καλητερα να το καθηστερησεις καποιες μερες/μηνες και να ξεκινησεις με σαμπ και Α/Ο παρα να τα βαλεις στην πορεια και να αναστατωσεις ενυδρειο/ζωντανα και να εχεις τιποτα θεματα με αλγες απ το νερο της βρυσης.... Επισης εαν το που λες δεν το εχεις παρει καλητερα να μην το παρεις και να πας σε κατι καλητερο κατευθειαν...

Στον καιρο που θα περασει ξεκηνα διαβασμα για βιολογια-σταθεροττα τιμων-ζωντανα....

Κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα!! Καντο σωστα ακ την αρχη και οχι τοσες πολλες βελτιωσεις στην πορεια, εκ πειρας ολα αυτα :)

Επισης ο φωτισμος σου δεν φτανει, ψαξου για κατι αλλο απο δυο λαμπες μονο...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει ο Αγγελος πανω φιλε μου.

Φιλικη συμβουλή κι απο μενα, μη βιαστείς. Μάζεψε πρώτα τα απαραίτητα για να εχει σωστες βάσεις το ενυδρείο σου.

Πρωτα και βασικότατα ειναι η ΑΟ και η αυτόματη αναπλήρωση.

Στα λεω επειδή ειμαι παθών και μαρτύρησα μεχρι να γλυτώσω απο τις άλγες του νερου βρυσης συν ολα τα άλλα "σκουπίδια" που κουβαλάει το νερο βρύσης.

Αυτόματη αναπλήρωση για να κρατάς αλατότητα σταθερή-απαραίτητο!

Φτιάξε και ενα sump αν θελεις και ψαξου για φωτιστικό, τα 2χ24 δεν φτάνουν, συν οτι θελεις λαμπες πανω απο 10000Κ.

Πανω απ'όλα υπομονή, διάβασμα και ψάξιμο. Καλύτερα να το καθυστερήσεις λιγο ακομα παρα να ξεκινήσεις στραβά και να το μετανοιώσεις στην πορεία ξοδεύοντας άσκοπα χρήματα.

Το θαλασσινο ενυδρείο δεν συγχωρει.

Εμεις εδω ειμαστε να βοηθήσουμε σε οτι χρειαστείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ..έχετε απόλυτο δίκιο αλλά δεν μπορώ να έχω ένα άδειο ενυδρείο στο σαλόνι....να γεμίσω με αο όλο το ενυδρείο? Και για την ώρα τι λάμπες να βάλω που θα δουλεύει σαν fo μέχρι να μαζέψω ότι χρειάζομαι,για τις 2×24 μιλάω?

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο ψάρια δεν θα εχεις τιποτε άλλο; Αραγωνίτη; Βράχο;

Λάμπες θα πάρεις για θαλασσινο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Αμα το εχεις fo δεν εχεις θεμα φωτισμου, αμα ξεκινησεις κοραλλια θα εχεις...

Λαμπες απο 10.000κ εως 16.000κ...

Link to comment
Share on other sites

Teo τα έχω γράψει όλα στην πίσω σελίδα...καλήμέρα σε όλους...

ΟΚ, δεν το κατάλαβα ετσι όπως το εγραψες πριν.

Παιδιά τι να βάλω για να μην πατάει ο βράχος στον αραγωνιτη?

Για τον νεκρό βράχο δεν εχεις πρόβλημα. Να φτιάξεις με καποιο τρόπο το aquascape ωστε ο ζωντανός να μην ακουμπάει τον αραγωνίτη. Βαλε καποια κομματια νεκρού σαν βάση για να ακουμπήσεις τον ζωντανό.

Αν θελεις τον ζωντανό στον πάτο, βρες καποια πλαστική βάση με πλεγμα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι στα τζαμια, θα εχεις νεκρο σημειο απο ροες...

Γιατι να μην ακουμπησει στον αραγωνιτη οπως ειναι;; Δεν στεκεται;;

Link to comment
Share on other sites

Να θαφτει δεν κανει, δεν θυμαμαι γιατι ακριβως, να ακουμπαει δεν εχει θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καλό μου ξεκίνημα...το ενυδρείο γέμισε με νερό και αλάτι..Το μαριν έχω 2 κυκλοφοριτες Κινέζους έναν 5000χιλιάδες λίτρα και έναν 3000...Έχω το θερμοστάτη μέσα στους 27 και συγνώμη για την έκφραση...Έχω χεστει από την χαρά μου είμαι 10 χρονο πάλι....

Link to comment
Share on other sites

Αντε, καλη αρχή! :thumbsu:

Βαλε και καμια φωτο βρε! :D

Ο ζωντανος βράχος δεν κανει να θαφτει γιατι ολη αυτη η επιφάνεια με τον καιρο νεκρώνει και θα γεμισει το ενυδρείο με φωσφορικα, αμμωνια, νιτρικα...

Για το νεκρο, απλα η επιφάνεια που ακουμπάει δεν προκειται να ζωντανέψει.

Και γενικά καλο ειναι να βαζουμε τον αραγωνίτη περιμετρικά απο το βράχο γιατι μαζευει και βρωμια απο κατω με τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....έχει κανείς το ρεφρακτομετρο της tropic marin ? Πως δείχνει ρε παιδιά τις μετρήσεις? Το βάζω μέσα στο νερό καιτο αφήνω κάνα 5 λεπτό και τίποτα..τι δεν κάνω καλά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...