Jump to content

Από Το Γλυκό Στο Αλμυρό(Θαλασσινό).


mixalhs+stella

Recommended Posts

Κοιτα στο Fluval μπορεις να βαλεις μεσα αντιφωσφορο, και ανθρακα. Το σκιμμερ ομως? θα πρεπει να το βαλεις μεσα στο ενυδρειο και ισως να φαινετε ασχημα αισθητικα.

Εγω δεν εχω sump. Εχω φιλτρο πλατης. Ειναι ολα πολυ στιμογμενα εκει, και με περιοριζει στις επιλογες μου. Αν φτιαξω αργοτερα ενυδρειο μεγαλυτερο κατα 99% θα εφτιαχνα sump και οι λογοι ειναι παρακατω:

Τα θετικα του Sump κατα την γνωμη μου :

- Μπαινει ο θερμοστατης(αντισταση)

- Μπαινει το σκιμερ

- Μπαινει η αυτοματη αναπληρωση που καποια στιγμη θα βάλεις (μπορεις και να το αποφυγεις αλλα θα πρεπει να εισαι απο πανω συνεχεια για να συμπληρωνεις νερο).

- Μπορεις να βαλεις με μια λαμπα φυκια Chaeto για να σου αποροφουν νιτρικα και φωσφορικα

- Εχεις χωρο να φιλοξενισεις ψαρακια,φραγκακια απο φιλους ή και δικα σου.

- Λόγο του χωρου που σου παρεχει μπορεις να επιλεξεις απο μια μεγάλη ποικιλια προιόντων τον εξοπλισμο σου. (Εγω π.χ. εχω φιλτρο πλατης. Δεν μπορω να βαλω ενα μεγαλυτερο σκιμερ. Δεν χωραει. Με περιοριζει)

- Σου δινει την δυνατοτητα να βαλεις συστημα ψυξης με ανεμιστηρακια χωρις να φαινονται πανω απο το ενυδρειο σου.

- Μπορεις να κανεις μεσα στο sump σε καποιο χωρο ενα Refugium. Ουσιαστικα ειναι ενας χωρος σαν "καταφυγιο" οπου καταφευγει το ζωοπλακτον εκει για να προστατευτει απο θυρευτες του ενυδρειου,Εκει αναπαραγεται και εμπλουτιζει το ενυδρειο με τροφη για ψαρια και κοραλια.

- Μπορεις να βαλεις ζωντανο βράχο (αυτος θα ειναι το βιολογικο σου φιλτρο) και να εχεις το ενυδρειο με λιγοτερο βραχο, ποιο αερατο, και περισσοτερο χωρο για να κολυμπουν τα ψαρακια.

- Οταν γεμισεις κοράλια μπορεις να έχεις μέσα στο sump τα σωληνάκια της δοσομετρικης σου αντλιας. Με αυτο τον τροπο γλιτώνεις απο σωληνάκια, καλόδια,δοχεια κλπ, να ειναι σε κοινη θέα διπλα στο στολίδι σου (το ενυδρειο)

- Aν θα έχεις αιωρουμενα στερεα (detritus) μπορεις στην είσοδο του νερου στο sump να βάλεις κάλτσα(φίλτρο) για να τα συγκρατήσεις εκει και να τα απομακρύνεις με ευκολία.

Γενικα τρυπώνεις όλο τον εξοπλισμο εκει και εχεις το ενυδρειο ελέυθερο μονο για ψαρια και κοράλια.

Αν σου ειναι βουνο το sump αστο και προχωρα ετσι. Απλα στο μελλων ίσως νοιώσεις λίγο δυσφορία βλέποντας τα πλεονεκτιματα των αλλον που θα έχουν sump. Φυσικα και το ενυδρειο μπορει να τρεξει χωρις sump. Όμως ο εξοπλισμος θα τον έχεις λίγο απο δω κι απο κει με καλόδια κλπ.

Η απόφαση δική σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ...τουλάχιστον για αρχή έτσι θα το έχω με το φίλτρο και σιγά σιγά θα το φτιάξω όπως πρέπει...

Link to comment
Share on other sites

Προχωρα σιγα σιγα στις αλλαγες που πρεπει να γινουν, και ταυτοχρονα θα ενημερωνεσαι ειτε απο εδω , ειτε απο πετ-σοπ για το τι χρειαζεται ενα θαλασσινο ενυδρειο. Για αρχη δεν χρειαζεσαι πολλα πραγματα παντος. Παρα μονο χρονο για να στρωσουν οι συνθηκες του ενυδρειου. (Οτι γινετε και στο γλυκο, απλα το θαλασσινο θελει ενα "τσακ" παραπάνω.)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στο Fluval μπορεις να βαλεις μεσα αντιφωσφορο, και ανθρακα. Το σκιμμερ ομως? θα πρεπει να το βαλεις μεσα στο ενυδρειο και ισως να φαινετε ασχημα αισθητικα.

Εγω δεν εχω sump. Εχω φιλτρο πλατης. Ειναι ολα πολυ στιμογμενα εκει, και με περιοριζει στις επιλογες μου. Αν φτιαξω αργοτερα ενυδρειο μεγαλυτερο κατα 99% θα εφτιαχνα sump και οι λογοι ειναι παρακατω:

Τα θετικα του Sump κατα την γνωμη μου :

- Μπαινει ο θερμοστατης(αντισταση)

- Μπαινει το σκιμερ

- Μπαινει η αυτοματη αναπληρωση που καποια στιγμη θα βάλεις (μπορεις και να το αποφυγεις αλλα θα πρεπει να εισαι απο πανω συνεχεια για να συμπληρωνεις νερο).

- Μπορεις να βαλεις με μια λαμπα φυκια Chaeto για να σου αποροφουν νιτρικα και φωσφορικα

- Εχεις χωρο να φιλοξενισεις ψαρακια,φραγκακια απο φιλους ή και δικα σου.

- Λόγο του χωρου που σου παρεχει μπορεις να επιλεξεις απο μια μεγάλη ποικιλια προιόντων τον εξοπλισμο σου. (Εγω π.χ. εχω φιλτρο πλατης. Δεν μπορω να βαλω ενα μεγαλυτερο σκιμερ. Δεν χωραει. Με περιοριζει)

- Σου δινει την δυνατοτητα να βαλεις συστημα ψυξης με ανεμιστηρακια χωρις να φαινονται πανω απο το ενυδρειο σου.

- Μπορεις να κανεις μεσα στο sump σε καποιο χωρο ενα Refugium. Ουσιαστικα ειναι ενας χωρος σαν "καταφυγιο" οπου καταφευγει το ζωοπλακτον εκει για να προστατευτει απο θυρευτες του ενυδρειου,Εκει αναπαραγεται και εμπλουτιζει το ενυδρειο με τροφη για ψαρια και κοραλια.

- Μπορεις να βαλεις ζωντανο βράχο (αυτος θα ειναι το βιολογικο σου φιλτρο) και να εχεις το ενυδρειο με λιγοτερο βραχο, ποιο αερατο, και περισσοτερο χωρο για να κολυμπουν τα ψαρακια.

- Οταν γεμισεις κοράλια μπορεις να έχεις μέσα στο sump τα σωληνάκια της δοσομετρικης σου αντλιας. Με αυτο τον τροπο γλιτώνεις απο σωληνάκια, καλόδια,δοχεια κλπ, να ειναι σε κοινη θέα διπλα στο στολίδι σου (το ενυδρειο)

- Aν θα έχεις αιωρουμενα στερεα (detritus) μπορεις στην είσοδο του νερου στο sump να βάλεις κάλτσα(φίλτρο) για να τα συγκρατήσεις εκει και να τα απομακρύνεις με ευκολία.

Γενικα τρυπώνεις όλο τον εξοπλισμο εκει και εχεις το ενυδρειο ελέυθερο μονο για ψαρια και κοράλια.

Αν σου ειναι βουνο το sump αστο και προχωρα ετσι. Απλα στο μελλων ίσως νοιώσεις λίγο δυσφορία βλέποντας τα πλεονεκτιματα των αλλον που θα έχουν sump. Φυσικα και το ενυδρειο μπορει να τρεξει χωρις sump. Όμως ο εξοπλισμος θα τον έχεις λίγο απο δω κι απο κει με καλόδια κλπ.

Η απόφαση δική σου.

Well said!! Τα είπες οπως επρεπε, ετσι ακριβώς!! :):bow: Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο αλλά θα ξεκινήσω με αυτά που έχω κ μετά σιγά σιγά θα το φτιάξω όπως πρέπει δεν μπορώ λόγω οικονομικών να τα φτιάξω όλα άμεσα...σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά αν και θα χρειαστώ όπως φαίνεται πολύ....Καληνύχτα..

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια και απο εμενα Μιχαλη σε οτι επιλεξεις να κανεις.Κατα την γνωμη μου οπως και οι περισσοτεροι πιστευω ειναι να κανεις sump.Καλυτερα να το κανεις 2 μηνες αργοτερα παρα να βριζεις τον εαυτο σου για τα λαθη που εκανες.Δεν ειμαι εμπειρος και ουτε μπορω να σε καθοδηγησω για το θαλασσινο καθως και εγω ειμαι στην αρχη του στησιματος σαν νεος.Η επιλογες που εχω κανει εχουν γινει μεσα απο πολυ διαβασμα οποτε η επιλογη ειναι δικια σου .Δες εδω τι εχω κανει εγω μεχρι τωρα και παρε μια εικονα αν θες.http://www.aquazone.gr/forums/topic/96203-reef-180l/

Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι έχεις φτιάξει πολύ οργανωμένο και ωραίο ενυδρείο....μπράβο...Ελπίζω έτσι να φτιάξω και εγώ το δικό μου σε τελικό στάδιο ευχαριστώ πολύ για τις εμπειρίες σου....Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους..παιδιά κανένα λινκ η βίντεο Πώς να γεμίσω το ενυδρείο πως να φτιάξω την αλατοτιτα...

Link to comment
Share on other sites

Ενα σκιμμερ που μου αρεσει πολυ ειναι αυτο http://www.tunze.com/149.html?&L=1&C=CA&user_tunzeprod_pi1[predid]=-infoxunter003

Πως θα γεμισεις το ενυδρειο? Θες να σου πω εγω πως γεμισα το δικό μου να πάθεις πλάκα? :P Πηρα το λάστιχο που εχω στο μπαλκονι και το γέμισα. Έριξα και το αλάτι λιγο λιγο μέχρι να φτάσω την επιθυμιτή αλατότητα. Φυσικα είχα κυκλοφοριτές μέσα για να διαλυθεί το αλάτι, και ήταν χωρίς υπόστρωμα και βράχια. Μετα απο καμια εβδομαδα αν θυμαμαι καλα εβαλα υποστρωμα και βράχια.

Απλά πράγματα για αρχη!! :)

Απλα να ξέρεις οτι μετα απο αυτο (στην επόμενη αλλαγή νερού)θα χρειαστείς βαρέλι προετοιμασιας νερου, και το νερο καλό θα είναι να ειναι απο αντιστρωφη οσμοση.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά που να βρω βράχο? Σε όλα τα μαγαζιά που πήγα έχουν μόνο ζωντανό και εγώ θέλω Πώς να το γράψω να μην με κοροϊδεύετε....καινούργιο.....χωρίς τίποτα πάνω του....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά που να βρω βράχο? Σε όλα τα μαγαζιά που πήγα έχουν μόνο ζωντανό και εγώ θέλω Πώς να το γράψω να μην με κοροϊδεύετε....καινούργιο.....χωρίς τίποτα πάνω του....

Υπάρχουν δυο επιλογες για βράχο.

Ο ζωντανος και ο νεκρος, και οι δυο με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

Με το ζωντανο βράχο εχεις άμεση βιολογία και μετα το στρώσιμο και την ολοκλήρωση του κυκλου του αζωτου εισαι ετοιμος σιγα-σιγα να γεμισεις το ενυδρείο σου με ψαρια και κοράλλια.

Ενα "μειονέκτημα" του ζωντανου βράχου ειναι οτι μαζι με την καλη βιολογία, τις περισσότερες φορές κουβαλάει και διάφορα pests, όπως αιπτάσιες, ανεπιθύμητα σκουλήκια και άλλα.

Και γι αυτά βεβαια υπάρχουν λύσεις, σκεψου την αναλογία ενος κήπου με λουλούδια. Παντα δεν υπάρχουν ζιζάνια και χορτα που εμποδίζουν την καλή ανάπτυξη των λουλουδιών;

Καπως ετσι χοντρικά σκεψου το.

Το πλεονέκτημα του νεκρού βράχου ειναι ακριβως αυτο...Ειναι νεκρός, σκετος βράχος και δεν κουβαλάει pests και ειναι πολυ φθηνοτερος απο τον ζωντανό.

Βεβαια, ενα ενυδρείο με μονο νεκρό βράχο αργει πολυ ( τουλάχιστον 3-6 μηνες ) μεχρι να αποκτήσει "ζωή" πάνω του και να στηρίξει τη βιολογία του ενυδρείου σου.

Και βεβαια ποτε δεν θα γίνει σαν τον ζωντανό.

Γνώμη μου, παρε μισο-μισο, ή 70-30 νεκρο με ζωντανο ετσι ωστε να γεμισει γρηγορότερα ο νεκρος με "ζωή". Να εχεις υπόψη σου οτι ο βράχος σου θα ειναι το βιολογικό σου φίλτρο, εκει που θα στηρίζεται ολη

η βιολογία του ενυδρείου σου, οποτε ειναι απο τα θεμελια του ενυδρείου σου.

Μπορεις να βρεις και απο αγγελιες ζωντανο βράχο απο άλλους χομπίστες, πιο φθηνά απο τα μαγαζιά. Απο αγγελιες μπορεις να βρεις και τον υπόλοιπο εξοπλισμό ετσι ωστε να σου βγει φθηνότερα, γιατι κακα τα ψεματα, το θαλλασινο ενυδρείο κοστίζει...

.

Οτι αλλη απορία εχεις, εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Ενα σκιμμερ που μου αρεσει πολυ ειναι αυτο http://www.tunze.com/149.html?&L=1&C=CA&user_tunzeprod_pi1[predid]=-infoxunter003

Πως θα γεμισεις το ενυδρειο? Θες να σου πω εγω πως γεμισα το δικό μου να πάθεις πλάκα? :P Πηρα το λάστιχο που εχω στο μπαλκονι και το γέμισα. Έριξα και το αλάτι λιγο λιγο μέχρι να φτάσω την επιθυμιτή αλατότητα. Φυσικα είχα κυκλοφοριτές μέσα για να διαλυθεί το αλάτι, και ήταν χωρίς υπόστρωμα και βράχια. Μετα απο καμια εβδομαδα αν θυμαμαι καλα εβαλα υποστρωμα και βράχια.

Απλά πράγματα για αρχη!! :)

Απλα να ξέρεις οτι μετα απο αυτο (στην επόμενη αλλαγή νερού)θα χρειαστείς βαρέλι προετοιμασιας νερου, και το νερο καλό θα είναι να ειναι απο αντιστρωφη οσμοση.

Με ανατριχιασες!! Νερο βρύσης κανίβαλε και το λες ετσι απλα!! :P
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...Έχω ένα φωτιστικό με 10 λάμπες τ8 18w τι λάμπες να βάλω? 180λ το ενυδρείο. 2 ερώτηση...πώς θα καταλάβω ότι ο βράχος που θα πάρω είναι ο.κ έχουμε κανένα λινκ με φωτο που να μας δείχνει τι δεν πρέπει να έχει ο βράχος πάνω του?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι σε Τ8 και τοσο μικρες λαμπες δεν υπαρχουν για θαλασσινο....

Πατα στον γουγλη reef rock και θα σου βγαλει ρνα σωρο φωτος απο βραχους να δεις πως ειναι πανω κατω, τωρα για το εαν ειναι καλως και καθαρος θελει λιγη εμπειρια, πχ να μην εχει επανω pest τυπου aiptesia και να μην τσιμεντα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το απόγευμα πάω για ψώνια...πάω να πάρω αλάτι και κυκλοφοριτες...ρεφρακτομετρο έχω και αύριο θα πάρω από ένα παιδί σκιμερ αραγωνιτη και την Δευτέρα βράχο...ξέρω ότι ο φωτισμός μου είναι λίγος έχω 2 λάμπες power-glo 24w t5...να αλλάξω κάποια? Και αν ναι ποια να πάρω?

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια blue plus και μια λευκη πανω απο 10000κ, απλα να ξερεις οτι θελεις αλλες 4 περιπου....

Τι κυκλοφοριτες θα παρεις;; Ποιο σκιμμερακι βρηκες;;

Link to comment
Share on other sites

Για μάρκες θα σου πω αύριο..δεν είναι κάτι σούπερ είναι μέχρι να φτιάξω σαμπ και πάρω έναν καλό skimmer...Οι λάμπες που έχω είναι 18000k η κάθε μία..από ότι είδα...Πρέπει να αλλάξω και τις δύο? Έτσι κι αλλιώς θα αλλάξω και φωτησμο μετά τις γιορτές για να αρχίσω να έχω ανεμώνες..Κ κανένα μαλακό κοραλλακι..Έχω κάποια επιλογή να πάρω ΔΛΔ μια λάμπα? Και άλλη μια ερώτηση...θα πάρω αντιφωσφορο σιδήρου και άνθρακα πόσα γραμμάρια να βάζω μέσα στο φίλτρο? 180l το ενυδρείο? Ευχαριστώ παιδιά Καληνύχτα...ακρίδα είσαι ο μέντορας μου..:-D

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε την μια σε 10000κ και θα εισαι οκ, αλλα θα πρεπει να ανεβεις στο μελλον... Αμα βαλεις ανεμωνες και μ****α βαλε αλλες δυο(μια και μια οπως αυτες που θα εχεις)...

Αν θυμαμαι καλα ειναι 80γραμμαρια στα 100 λιτρα ο ανθρακας και 60 ο αντιφωσφορος, εκτος εαν παρεις καποιον εμποριου(και οχι χυμα) και εχει οδηγιες επανω...

Το AquaZone στο συνολο του ειναι μεντορας, οχι εγω μονος μου :)

Υγ: προσοχη στις ανεμωνες, στους κυκλοφορητες θα πρεπει να βαλες καποιο δυχτη να μην μπει μεσα καμια ανεμωνη και τα παρεις ολα στα χερια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ...υπάρχει τρόπος να απολυμανθεί ζωντανός βράχος από τα κακά......πράγματα που μπορεί να έχει?πριν μπει στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...