Jump to content

Magman's 400Lt Salty Reef Odyssey


magman

Recommended Posts

Πολυ ωραιο aquascape! :thumbsu:

Ο αχινός απ'οτι βλεπω, άρχοντας! Χαιρομαι, γιατι το αγάπησα αυτο το ζωντανό!

Με τη διατομική θα κανεις υπομονή, το ενυδρείο εχει μεγάλες προοπτικές.

+1!

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω αναπτυσεται γρηγορα και στα τζαμια πρασινη αλγη. Παιζει ρολο ο φωτισμος; Μηπως ειναι πολυ το φως; Μιλαμε για 300watt X 75% = 225watt

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω αναπτυσεται γρηγορα και στα τζαμια πρασινη αλγη. Παιζει ρολο ο φωτισμος; Μηπως ειναι πολυ το φως; Μιλαμε για 300watt X 75% = 225watt

Μέτρα φωσφορικά να δεις που είσαι?

Καλή αρχή και απο εμένα στο νεο σου ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Εχει γεμισει ο τοπος διατομικη αλγη.... Επισης εκανε την εμφανιση της και μια καφε σαν μαλλι πανω στο βραχο. Ειναι κληρονομια απο το παλιο μου ενυδρειο. Την ανεμωνη απο το σαμπ την εβαλα στο κυριως γιατι δεν πηγαινε καλα. Επισης εχω αυξηση στις αιπτασιες. Μετα απο μερικες μερες θα παρω bergia για το σαμπ και αμα βρω κανενα αξιο butterfly fish για πανω. Πανω εχω ενα six line rash οπωτε το bergia ειναι εκτος.

Τη chaeto στο σαμπ την βλεπω οκ. Δεν εχει αναπτυξη αλλα ουτε υποχωρει ο ογκος της. Δεν εχω αξιωθει ακομα να βαλω ενα χρονοδιακοπτη... Πιστευω οτι με μια πιο σταθερη φωτοπεριοδο τα πραματα θα ειναι καλυτερα.

Σημερινες μετρησεις:

No3: 5

Po4: 0.03 ισως και λιγοτερο

Εβγαλα απο το σαμπ τον ανθρακα που ειχα τοσες μερες καθως και τον υαλοβαμβακα. Ειμαι στο ντεμι να βαλω παλι ανθρακα η οχι. Στο ριακτορα στο σαμπ τρεχει αντιφοσφωρος και purigen. ΣΚ θα κανω την πρωτη αλλαγη 50lt. Παρεπιτοντως αλλαγη σε ενυδρειο με σαμπ δεν εχω ξανακανει.... Καμια καλη ιδεα;

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Τα βλεπω καλυτερα τα πραματα με τις αλγες σημερα. Απο σημερα ταιζω 2-3 φορες την ημερα απο λιγο. Στο ενα γευμα τα φλεικς ειναι μουλιασμενα στο σκορδοζουμο. Σημερα επισης εδωσα φυτοπλανκτον. Αυριο θα μετρησω νιτρικα και ΣΚ ετοιμαζω 50lt αλλαγη.

post-22014-0-48320700-1412282855_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σα μπαλα του παναθηναικου ειναι :)

Εκανα 50 λιτρα αλλαγη σημερα. Ταισα και τα κοραλια πρωτη φορα απο τη μεταφορα. Θα κρατησω τις αλλαγες στις 10 μερες 50 λιτρα και βλεπουμε. Εκανα και γενικο καθαρισμα στο σκιμμερ. Επισης κατεβασα το φωτισμο στο στο 70% προχθες και 65% σημερα. Ειδα μειωση στις αλγες που βγαινουν στα τζαμια.

Μπορει καποιος να μου απαντησει αν οι αλγες εχουν να κανουν και με την ενταση του φωτος στο θαλασσινο;

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Απο τη μερα που εβαλα το Φοξ ο καρδιναλιος τον εχει σε στενο μαρκαρισμα. Εχθες το παρακανε!

Foxface rabbitfish bulled by cardinal:

Link to comment
Share on other sites

Τσαμπουκάς μεγάλος το Cardinal ε?

Kαι είναι απο τα αγαπημενα μου ψάρια!Τελικά ισχύει παντού το "ο χαρακτήρας του ψαριού"

Link to comment
Share on other sites

Αστα να πανε! Σε γενικες γραμμες ισχυουν αυτα που λενε περι reef safe, συμπεριφορας κλπ αλλα ναι, παιζει ρολο ο χαρακτηρας.

Ο Foxface κανει τρομερη δουλεια με τις αλγες, ευχομαι να μην τρελαθει και κανει το ιδιο και στους ζωανθους μου.

Σημερα εβαλα καπακι απο plexiglas στο σαμπ οπου γινοταν. Μετεφερα τη χαετο σε αλλο διαμερισμα που δενκαλυπτετε. Πρεπει να βρω ενα τροπο να την κρατησω ψηλα. Ισως βαλω και εκει ενα κοματι βραχο.

Το καπακι στηριζετε στις κοντρες. Ακομη δεν εχω μαζεψει καλωδια κλπ. Τα αλουμινενια ταπερακια ειναι τα δοχεια συλλογης του σκιμερ. Το συγκεκριμενο δεν εχει απο πανω κυπελο οπωτε αν υπερχυλισει θα μου κανει το σαλονι θαλασσα. Ετσι οπως ειναι τωρα οτι και να γινει θα πανε ολα παλι μεσα. Με ειχε συμβουλεψει για αυτο το προβλημα ο φιλος niknik απο τοτε που το ειχα εσωτερικο. Ευτυχως οταν το ειχα παθει ημουν μπροστα και γλυτωσα τα χειροτερα!

post-22014-0-29674600-1412521902_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Οχι τιποτε αλλο δεν θελω να τον κυνηγαω! Ειχα ενα goldspotted rabbitfish και το εδωσα γι'αυτο το λογο.

Εχω ανεβασει νιτρικα σημερα, ειμαι κοντα στο 10. Θα κοψω το ταισμα να δω που θα βγει. Ειχαν ξεφυγει στο παλιο και δεν τα κατεβασα ποτε. Δεν την παταω παλι!

Link to comment
Share on other sites

Εδω μου παιζει κρυφτουλι. Μολις πηγα να το φωτογρααφισω χ@@@ικε πανω του.

post-22014-0-64497100-1412523352_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Νιτρικα εξακολουθω να εχω κοντα στα 10. Η διατομικη νομιζω οτι αρχισε να υποχωρει. Αλγες στους βραχους ελαχιστες. Θελω να εχω για τον foxface που τις ταραζει.

Η χαετο καλα παει χωρις να εχει ιδιαιτερη αναπτυξη.

Πηρα σημερα το πρωι ενα coperband για τις αιπτασιες και ενα γιατρο. Η προσαρμογη πηγε πολυ καλα, ειναι και τα δυο στην περιπλανηση. Μαλιστα ενα λεπτο αφου μπηκε στο μειν το κοπερ τσιμπησε απο το βραχο. Δε βλεπω να του δινει σημασια σημασια ο φοξ ουτε το cardinal αλα ακομα ειναι νωρις.

Link to comment
Share on other sites

Φχαριστω να εισαι καλα!!! Υπομονη σε μια ωρα εχουμε ανατολη :)

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι ειναι κούκλα!! :thumbsu: φτου, φτου..!!

να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο γευμα κατεψυγμενη δεν εφαγε. Κυνηγησε λιγο αλλα δε δαγκωσε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...