Jump to content

Magman's 400Lt Salty Reef Odyssey


magman

Recommended Posts

ωραιο Ανεστη μπραβο φιλε!! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικο και με υψομετρικες διαφορες ,να δω πως θα τοποθετησεις τα κοραλια,μπραβο Ανεστη.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Ανέστη, ωραία κατάσταση έκανες, άντε έλα να με πείσεις να φτιάξω και εγώ ένα :)

(Να δώ πόσα χρόνια θα σε περιμένω, ξαναχειμώνιασε πάλι) :P :P :P

Link to comment
Share on other sites

Να εισατε καλα παιδια!!! Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια.

Τακη εεεερχομαιιιιι :):P

Μερικες καινουριες

DSC04443_zpsd5cc7abd.jpg

DSC04421_zpsb8754fad.jpg

DSC04415_zps1d3de1a5.jpg

DSC04456_zps042df1f9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νικολα μου παει πολυ καλα!! Δεν θελει να φαει flakes αλλα καθε φορα που πεφτει κατι το νερο κοιταζει αν τρωγετε. Τους δινω κατεψυγμενες με φιλαρακια μαζι μηπως τσιμπησει αλλα δεν. Οτιδηποτε σε κατεψυγμενο το σκιζει!!! Πεφτει ο κυβος στο νερο και τον δαγκωνει με λυσσα. Ειναι παντα στη γυρα για κοπιποδα. Τη βλεπω να διατηρει το βαρος της κανονικα. Επισης δεν εχει κανενα προβλημα με τα αλλα ψαρια, δεν την ενοχλουν καθολου. Οι αιπτασιες μου ειναι σταθερες. Εχω ελαχιστες επειτα και απο τις ενεσεις με λεμονι που εκανα στις μικρες πριν ενα μηνα. 4-5 που εχουν απομεινει ειναι πολυ μεγαλες αλλα δεν πολαπλασιαζοντα. Προφανως τις τρωει οταν ειναι τρυφερουδια. Στο σαμπ εχω καμποσες χλωμες και σε μικρο μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δωσει καποιες φορες στην αρχη αλλα το ειχα ξεχασει.... θα το ξαναξεκινησω που μου το θημισες!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιες οι φωτογραφιες, μια χαρα τα ζωντανα σου! Αφου η πεταλούδα τρώει κατι, ολα καλα. Υπομονη και εν καιρο κατι θα γινει με τα φυλαράκια, οι πιθανότητες σε ευνοούν :)

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι φιλε... ειναι πολυ ωραιο ψαρι και οπως φαινετε κανει δουλεια! Ισως το ρισκαρω να "λεμονιασω" καμια μεγαλη αιπτασια.

Εβαλα 3 ακροπορες χθες. Ακομα δεν εχω παει σπιτι να δω τι γινετε... το βραδυ αν εχει καλο φως θα ανεβασω φωτογραφιες!

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι φιλε... ειναι πολυ ωραιο ψαρι και οπως φαινετε κανει δουλεια! Ισως το ρισκαρω να "λεμονιασω" καμια μεγαλη αιπτασια.

Εβαλα 3 ακροπορες χθες. Ακομα δεν εχω παει σπιτι να δω τι γινετε... το βραδυ αν εχει καλο φως θα ανεβασω φωτογραφιες!

Περιμένουμε φωτό!!! Τέλειο το Chelmon rostratus. Μπράβο. Εγώ δυστυχός όταν το έβαλα μου το σκότωσε με συνοπτικές διαδικασίες το Yellow Tang.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα.... εμενα μπηκε πρωτα το chelmont ενω το yellow εφαγε ξηλο απο foxface και εστρωσε χαρακτηρα! Με το acanthurus pyroferum και το yellow πεφτει ξηλο. Οχι πολυ πραμα αλλα μαπες πεφτουν.

Link to comment
Share on other sites

Αντι κατι όξινο για τις aptasias δοκίμασε Kalkwasser. Έχοντας δοκιμάσει στο παρελθον σχεδον οτι ζουμακι υπηρχε για δαυτες, με το kalk ειδα τα ποιο αμεσα αποτελεσματα. Πυρηνική βόμβα όπου και αν εχει δοκιμαστεί. Συμβουλή, οχι πανω απο 5-6 καθε ημερα για να μην χαλάσει η χημεία του νερου σου. Καντο και θα δεις. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κλείνεις ροες για λιγη ωρα για να φουσκωσει η απτάζια και την γεμίζεις σιγα σιγα με Kalkwasser. Ξερεις πως να κανεις το kalk ετσι;

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω

αλλα λογικα θα σου ανεβουν νιτρικα

με αρκετη ποσοτητα

Περιμενε να σου απαντηση καποιος

πιο εμπειρος πανω σε αυτο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Εχει να κανει με την αποτελεσματικοτητα, αλλοι προτηνουν το λεμονι και αλλοι το καλκ, απλα το καλκ ειναι λιγο πιο επικυνδηνο...

Link to comment
Share on other sites

Να και ενα αθρο που μπορει να σε βοηθειση πολυ ;)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/86963-aiptasiadhecnioeineaaodheeaiaao-eooaaeo-ea/page-2#entry998665

Link to comment
Share on other sites

Ολα κανουν δουλεια. Απο δικη μου εμπειρια που τα εχω δοκιμάσει ολα, το Kalkwasser ειναι οτι καλυτερο, μακραν. Κανενα δεν ειναι ποιο επικίνδυνο απο καποιο αλλο, δεν ισχύουν αυτα. Αφου κανεις δουλεια με το λεμόνι, μείνε εκει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...