Jump to content

Magman's 400Lt Salty Reef Odyssey


magman

Recommended Posts

Με το λεμονι κατεβαζεις το pH γιατι εχει οργανικα οξεα πχ κιτρικο και βαζεις μεσα και οτι αλλο εχει ο χυμος του λεμονιου. Με το calkwasser βαζεις ασβεστιο ως υδροξειδιο του ασβεστιου και ανεβαζεις το pH.

και τα δυο εαν πεσει μεγαλη ποσοτητα απο αυτα, μπορουν να απορυθμισουν το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο θέλουν να τα χρησιμοποιείς με μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Να ειστε καλα για τις πληροφοριες. Εχω να χρησιμοποιησω λεμονι πολυ καιρο. Εχω 2-3 μεγάλες και δεν τις πειραζω για να μην με πειραξουν :) Κανει καλο controll το Chelmond.

Οι φωτο ειναι φρεσκοτατες. Εβαλα λγο βραχο απο το σαμπ στο κυριως για βαση στις ακροπόρες.

DSC04486_zpse01d41d0.jpg

DSC04487_zpsfec6ccb7.jpg

DSC04490_zps683d9db6.jpg

DSC04497_zpsce6b5585.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες φώτο.

Ανέβασε και μια FTS!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες φώτο.

Ανέβασε και μια FTS!

Ευχαριστώ φίλε!

Στις FTS μου βγαινει πολυ φωτεινος ο βυθος.

DSC04484_zps04603561.jpg

Η βαση ειναι υπο κατασκευη. Εχω φτιαξει ενα ξυλινο σκελετο που καλυπτει το πλαινο εως πανω και κρυβει τους σωληνες. Ολη την περιμετρος θα ντυνεται με μελαμινη 8 mm και θα στερεωθει με μαγνητες στη βαση. Στην περιμετρο των κομματιων θα μπει αλουμινιο φορετο και κολητο.

Link to comment
Share on other sites

Ανεστη ωραιος :thumbsu:

Αυτο με την στηριξη της μελαμινης με μαγνητες στην βαση μ ενδιαφερει

Θελω πληροφοριες και φωτο οταν το φτιαξεις

Link to comment
Share on other sites

Σχεδων εχω τελειωσει :) Λιγη Logo και μαγνητακια που στηριζουν τις πορτες στα ντουλαπια στο κλεισιμο ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με ενδιαφέρει αυτό με τα μαγνητάκια!

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα το gobby στο πατωμα σημερα... τι να πω.... το 70% της επιφανειας ειναι καλυμενο με lexyglass και τις κοντρες αυτο βρηκε και πεταχτικε....

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως τα wrasse και καποια gobby ειναι τρελοί επικοντιστες. Λυπάμαι για το ψαράκι σου

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα το gobby στο πατωμα σημερα... τι να πω.... το 70% της επιφανειας ειναι καλυμενο με lexyglass και τις κοντρες αυτο βρηκε και πεταχτικε....

Κρίμα για το ψαράκι αλλά τι να κάνεις...

Αν δεις από που πετάχτηκε το δικό μου wrasse θα τρελαθείς!!! Απλά ήταν τυχερό που ήμουν κοντά και το άκουσα και έτσι τι γλίτωσε.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα το gobby στο πατωμα σημερα... τι να πω.... το 70% της επιφανειας ειναι καλυμενο με lexyglass και τις κοντρες αυτο βρηκε και πεταχτικε....

αυτα τα εχει η θαλασσα αλλωτε ευχαριστα και αλλοτε δυσαρεστα,παντως θα συμφωνησω με τον Μαριο,δεν φανταζε γιατι ικανοτητες εχουν.
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα το gobby στο πατωμα σημερα... τι να πω.... το 70% της επιφανειας ειναι καλυμενο με lexyglass και τις κοντρες αυτο βρηκε και πεταχτικε....

Κριμααα

αν μπορεις κλειστο πληρες

γιατι δεν μπορεις να φανταστεις απο

που μπορουν να περασουν

εμενα περασε απο ενα κενο ουτε 2 εκατοστα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ενυδρείο και ωραία ψαράκια, κρίμα για το gobby.. Εγώ έχω εδώ και ένα χρόνο ένα sexguttata που ποτέ δεν πλησίασε την επιφάνεια. Όλο σκάβει τον αραγωνίτη. Ο αραγωνίτης σου τι κοκκομετρίας είναι;

Σήμερα διάβασα όλο το post και λίγο παραξενεύτηκα με τις αγορές των ψαριών. Καραντίνα δεν τα περνάς πριν μπουν στο ενυδρείο; Το ρωτάω γιατί είμαι και εγώ σε διαδικασία ανανέωσης πληθυσμού και σκέφτομαι πως να στήσω μία καλή καραντίνα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. Το ιδιο βραδυ εχασα και τον Acathurus Pyroferum. Ειχε γινει διακοπη για 15 λεπτα μες τη νυχτα παλι. Νομιζω οτι τρομαξαν και εγιν οτι εγινε. Ο Pyroferum φαγωθηκε απο την ανεμωνη. Δεν το ειδα αλλα δεν υπαρχει αλλη εξηγηση. Δεν μπορει να "εξαφανιστηκε¨ σε μια νυχτα.

@heliades: Ο αραγωνιτης μου ειναι πολυ ψιλος, θαρρω λιγοτερο απο 1mm.Τα ψαρια δεν τα περναω απο καραντινα. Ψονιζω απο μαγαζια που εχω εμπιστοσυνη και το ρισκαρω. Νομιζω οτι αν ειναι να γινει κατι θα γινει και μετα την καραντινα. Στις αγορες των ψαριων τι σε παραξενεψε;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. Το ιδιο βραδυ εχασα και τον Acathurus Pyroferum. Ειχε γινει διακοπη για 15 λεπτα μες τη νυχτα παλι. Νομιζω οτι τρομαξαν και εγιν οτι εγινε. Ο Pyroferum φαγωθηκε απο την ανεμωνη. Δεν το ειδα αλλα δεν υπαρχει αλλη εξηγηση. Δεν μπορει να "εξαφανιστηκε¨ σε μια νυχτα.

@heliades: Ο αραγωνιτης μου ειναι πολυ ψιλος, θαρρω λιγοτερο απο 1mm.Τα ψαρια δεν τα περναω απο καραντινα. Ψονιζω απο μαγαζια που εχω εμπιστοσυνη και το ρισκαρω. Νομιζω οτι αν ειναι να γινει κατι θα γινει και μετα την καραντινα. Στις αγορες των ψαριων τι σε παραξενεψε;

Χαιρετώ,

Δεν νομίζω πως μία 15άλεπτη διακοπή μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα... Τη νύχτα εξάλλου κοιμούνται οπότε δεν παίρνουν και πολλά χαμπάρι! Αυτό που με παραξένεψε είναι η συχνότητα και η ποσότητα των αγορών αλλά και τα είδη. Θέλω να πω πως χρειάζεται να περνάει λίγος χρόνος να αναπτύσεται και η ανάλογη βιολογία πριν κάθε καινούργια εισαγωγή. Επίσης ψάρια όπως το Chelmon είναι απο τα πιό δύσκολα ειδικά για νέα ενυδρεία. Εγώ το φόρτωνα περίπου με ένα ψάρι το μήνα. Όσο για την καραντίνα ξανασκέψου το διότι εγώ την πάτησα με ικ. Έστησα μετά καραντίνα για θεραπεία αλλά έζησαν τα 3 απο τα 7. Και τώρα φοβάμαι που έχω αυτά που έμειναν 6-7 μήνες χωρίς αρρώστιες να βάλω κάτι νέο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι τυχαιο που εφυγαν ολα τα ψαρια το ιδιο βραδυ. Τι να πω....

Το celmond μπηκε νωρις για να προσαρμοστει πριν ερθουν επιθετικα ψαρια. Προς το παρον καλα παει.

Το Ick ειναι μια ασθενεια που αν μπει θα μπει. Αφορα κυριως ψαρια που θεωρουμε "φορεις" οπως καποια συγκεκριμενα τανκ. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αν εχεις καλη ποιοτητα νερου και ηρεμια δεν θα δεις Ick στο ενυδρειο και ας υπαρχει σε καποια μορφη. Προς το παρον επιλεγω να μην εχω καρανινα και ας ειναι λαθος.

Το ενυδρειο ειναι φρεσκο, ειναι απο μεταφορα και εχει πολλα κιλα βραχο. Εχω σταθερα νιτρικα 10-12. Επισης μεγαλωα χαετο στο σαμπ που παει σφαιρα. Ταιζω καλα αλλα οχι υπερβολες. Ισως το πιεζω με τις προσθηκες, ισως οχι.

Link to comment
Share on other sites

Νεος παικτης Acanthurus Olivaceus. Εφαγε το ξηλο του πρωτη μερα απο το Yellow και τωρα ειναι ολα οκ.

Επισης μια ακομη cleaner και 2 trochus απο σποντα.

Το φωτιστικο απο σημερα τρεχει παλι Bali στο 100%

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Thx Νικο, σε λιγο μαλλον βιντεακι ;)

Γρήγορα!!!! :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να παιξει το λινκ... εχω μεινει πισω με τα γουιντοου :)

https://onedrive.live.com/?cid=226c521b0eaa7615&id=226C521B0EAA7615!261&sff=1&v=3

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο το θυριο που εχει βγει μεσα απο τα zoas

Πολυ ωραιο και μεγαλο το νεο ψαρι

να το χαιρεσαι

Πανω πανω στον βραχο τι ειναι και χτυπιεται τοσο

πολυ?

Μια χαρα παιζει

:thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - paul.asty
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά παίζει το λινκ και πολύ ωραίο βιντεάκι. Μπράβο!

Καλορίζικη η καινούργια ψαρούκλα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...