Jump to content

Recommended Posts

Χθες το απόγευμα παρατήρησα ότι ο μονομάχος μου έχει εμφανίσει φθορά στα πτερύγια του, υποθέτω ότι είναι fin rot.

Τι μπορώ να κάνω; Πρέπει να βγει από το ενυδρείο για θεραπεία;

Υπόψιν ότι έχω και 6 CPD μαζί του, μπορεί να πάθουν τίποτα και αυτά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :
Φθαρμένα-"φαγωμένα" πτερύγια
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 50
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Marina Jet 80 με σφουγγάρι, βιολογικό υλικό και βαμβάκι
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): το ενυδρείο είναι 20 ημερών με μπόλι
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 μονομάχος και 6 CPD
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):
τάισμα 2 φορές την ημέρα, άλλη τροφή το πρωί, άλλη το απόγευμα.
προετοιμασία αλλαγής νερού με αντιχλώριο και θέρμανση
αλλαγή νερού μία φορά την εβδομάδα 20%
ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 8
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0,02
- ΝΟ3 (νιτρικά): 5
- Θερμοκρασία: 24,5
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Ναι, Salifert NH4 και Aquili τα υπόλοιπα
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:
- Ιστορικό Ψαριού: τον μονομάχο τον έχουμε 4 μήνες, πριν ήταν σε γυάλα.
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: φθορά στα πτερύγια
ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:
ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
post-59299-0-27830600-1412403788_thumb.jpg
post-59299-0-64321200-1412403792_thumb.jpg
post-59299-0-43332700-1412403795_thumb.jpg
Έγινε επεξεργασία - jpavly
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη εχεις μειωσει την ροη του φιλτρου στο ελαχιστο και να χτυπαει στο τζαμι?

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο χτυπάει το τζάμι μόνιμα, βέβεια έχω παρατηρήσει ότι ο μονομάχος πάει συχνά κοντά στις εξόδους και από εκεί υποψιάζομαι ότι το έπαθε.

Χρειάζεται κάποια φροντίδα για να μην πάθει μόλυνση ή κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να παθει μολυνση,εχω διαβασει οτι συνηθως λενε για μελαφιξ εστω και προληπτικα αλλα πρεπει να βρεις και την αιτια.Κατα 80% μην σου πω και παραπανω,στους μονομαχους το φιν ροτ προερχεται απο δυνατη ροη

Πριν βαλεις καποιο φαρμακο περιμενε να σου απαντησει και αλλο μελος πιο εμπειρο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το φιν ροτ κάνουμε θεραπεία με μελαφιξ για μία εβδομάδα. Έπειτα κάνουμε αλλαγή νερού και αν δεν περάσει κάνουμε θεραπεία ακόμα μία εβδομάδα.

Φροντίζουμε να έχει σωστές και σταθερές συνθήκες στις παραμέτρους νερού, στις σκληροτητες, στη θερμοκρασία, να έχει ελάχιστη ροή, πλούσια διατροφή και να μη στρεσαρεται.

Μήπως τον στρεσαρουν τα άλλα ψάρια; Καλό θα ήταν να μετρήσεις και τις σκληροτητες σου, ίσως χρειάζεται να μαλακωνεις το νερό. Και τις αλλαγές νερού καλό θα είναι να τις κάνεις όσο πιο σιγά γίνεται.

Η δική μου εμπειρία μου έμαθε ότι όσο πιο ήσυχο τον αφήνουμε τόσο καλύτερα είναι. ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Τα νιτρωδη πρέπει να μηδενιστούν. Μήπως δεν επαρκεί η βιολογία σου;

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Τα νιτρωδη πρέπει να μηδενιστούν. Μήπως δεν επαρκεί η βιολογία σου;

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Καλημέρα

Τα νιτρώδη, εφόσον η μέτρηση ειναι σωστή και ακριβής, ειναι ελάχιστα, σχεδόν έχουν μηδενίσει

Ισως αν ξανακάνει το ιδιο τεστ, να βγουν μηδεν

Προσωπικά πιστευω πως οι κυριοι λογοι (απ την ΚΑΘΟΛΟΥ εμπειρια που εχω) για να εμφανίσει fin rot ένας μονομάχος, ειναι:

1. Το Ph

2. Η ροή του φίλτρου

3. Η σωστή διατροφή

4. Το στρες που του προκαλούμε (είτε με συνεχείς εργασίες στο ενυδρείο, είτε λόγω συγκατοίκων κλπ)

5. Η λάθος θερμοκρασία

Με pH στο 8 και θερμοκρασία τόσο χαμηλή....ειναι λογικό το ψάρι να εμφανίζει συμπτωματα

Μειωσε το pH σταδιακά και αυξησε τη θερμοκρασία σταδιακά στους 26 (ώστε να μην την "ακουσουν" τα cpds)

Ειναι ακόμη αρχή και ισως να μην χρειαστεί θεραπεία. Μετά από 3-4 μέρες αν τα συμπτωματα προχωρήσουν, ξεκίνα μελαφιξ

Αν μπορείς αύξησε τις αλλαγές του νερού στο 30% ανά εβδομάδα (ίδια μέρα της εβδομάδας η κάθε αλλαγή, εφόσον ειναι εφικτό)

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, όντως το πεχα είναι υψηλό και η θερμοκρασία χαμηλή. Βιαστηκα να πω τη "σοφία" μου και δεν πρόσεξα τα προφανή. :wub:

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, όντως το πεχα είναι υψηλό και η θερμοκρασία χαμηλή. Βιαστηκα να πω τη "σοφία" μου και δεν πρόσεξα τα προφανή. :wub: Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Τα είπες τα προφανη (σκληρότητα, ροη, διατροφή, στρες κλπ)

Εγώ απλά συμπλήρωσα

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Για το φιν ροτ κάνουμε θεραπεία με μελαφιξ για μία εβδομάδα. Έπειτα κάνουμε αλλαγή νερού και αν δεν περάσει κάνουμε θεραπεία ακόμα μία εβδομάδα.

Φροντίζουμε να έχει σωστές και σταθερές συνθήκες στις παραμέτρους νερού, στις σκληροτητες, στη θερμοκρασία, να έχει ελάχιστη ροή, πλούσια διατροφή και να μη στρεσαρεται.

Μήπως τον στρεσαρουν τα άλλα ψάρια; Καλό θα ήταν να μετρήσεις και τις σκληροτητες σου, ίσως χρειάζεται να μαλακωνεις το νερό. Και τις αλλαγές νερού καλό θα είναι να τις κάνεις όσο πιο σιγά γίνεται.

Η δική μου εμπειρία μου έμαθε ότι όσο πιο ήσυχο τον αφήνουμε τόσο καλύτερα είναι. ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

To melafix μπάινει στο ενυδρείο κανονικά ή πρέπει να απομονωθεί ο μονομάχος; Μπορεί να χαλάσει τη βιολογία που υπάρχει ή να επηρρεάσει τα άλλα ψαράκια;

Επίσης κάτι διάβασα για ενυδρειακό αλάτι;

Η ροή είναι ελάχιστη γενικά, αλλά του αρέσει να παίζει πέρα-δώθε οπότε επισκέπτεται και το spay bar που και που..

Διατροφή έχω 2 τροφές που τρώει, την Dajana Tropi Gran mix και μία Nutrafin Betta μπλε.

Δεν δείχνει να τον απασχολούν τα άλλα ψαράκια από την πρώτη μέρα είναι πολύ φιλικός μαζί τους, το ίδιο και αυτά.

Αυτό που έχω παρατηρήσει όμως είναι τις 3 τελευταίες μέρες το βράδυ που μειώνεται ο εξωτερικός φωτισμός κάνει πολύ flaring στο τζάμι, ίσως του προκαλεί αντανάκλαση. Να σου πω την αλήθεια θεώρησα ότι θα το συνηθίσει και θα σταματήσει.

Τις αλλαγές του νερού τις κάνω αρκετά ομαλά με αντλία χεριού με σιγανή ροή και υπομονή.

Υ.Γ. Τα νιτρωδη πρέπει να μηδενιστούν. Μήπως δεν επαρκεί η βιολογία σου;

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Τα νιτρώδη ναι, πρέπει. Γενικά το μπόλι είναι πάνω κάπου στις 20 μέρες, πριν μία βδομάδα ήταν στο 0.05, τώρα έχει πέσει πολύ κάτω από την πρώτη σκάλα, ίσα που γίνεται ροζ το νεράκι στο τεστ.

Καλημέρα

Τα νιτρώδη, εφόσον η μέτρηση ειναι σωστή και ακριβής, ειναι ελάχιστα, σχεδόν έχουν μηδενίσει

Ισως αν ξανακάνει το ιδιο τεστ, να βγουν μηδεν

Προσωπικά πιστευω πως οι κυριοι λογοι (απ την ΚΑΘΟΛΟΥ εμπειρια που εχω) για να εμφανίσει fin rot ένας μονομάχος, ειναι:

1. Το Ph

2. Η ροή του φίλτρου

3. Οι σωστή διατροφή

4. Το στρες που του προκαλούμε (είτε με συνεχής εργασίες στο ενυδρείο, είτε λόγω συγκατοίκων)

5. Η λάθος θερμοκρασία

Με pH στο 8 και θερμοκρασία τόσο χαμηλή....ειναι λογικό το ψάρι να εμφανίζει συμπτωματα

Μειωσε το pH σταδιακά και αυξησε τη θερμοκρασία σταδιακά στους 26 (ώστε να μην την "ακουσουν" τα cpds)

Ειναι ακόμη αρχή και ισως να μην χρειαστεί θεραπεία. Μετά από 3-4 μέρες αν τα συμπτωματα προχωρήσουν, ξεκίνα μελαφιξ

Μου είναι λίγο δύσκολο να πάω το ph πιο κάτω, ξέρω ότι θέλω τύρφες, βαρέλι, δεύτερη αντλία και προς το παρόν αυτά δεν παίζουν. Για την μείωση του ph μπορώ να κάνω κάτι πιο απλό;

Μπορώ να αυξήσω τη θερμοκρασία όμως, θα το πάω μισό βαθμό την ημέρα περίπου.

Την αλλαγή την κάνω κάθε Σάββατο ή Κυριακή που έχω το χρόνο.

Ελπίζω να μην συνεχιστεί το πρόβλημα, θα σας ενημερώσω.

Έγινε επεξεργασία - jpavly
Link to comment
Share on other sites

βαλε αφοβα, συμφωνα με τις οδηγιες μελαφιξ, δεν επηρεαζει λοιπα ψαρια και βιολογια..

Το ph και τις σκληροτητες πρεπει να τις κατεβασεις με τυρφη ή Α/Ο , αλλη λυση δεν υπαρχει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

To melafix μπάινει στο ενυδρείο κανονικά ή πρέπει να απομονωθεί ο μονομάχος; Μπορεί να χαλάσει τη βιολογία που υπάρχει ή να επηρρεάσει τα άλλα ψαράκια; Το melafix μπαίνει άφοβα, είναι φυτικό "φάρμακο" και δεν επηρρεάζει ούτε τη βιολογία, ούτε τα άλλα ψάρια.

Επίσης κάτι διάβασα για ενυδρειακό αλάτι; Προτού κατευθυνθείς προς τα "φάρμακα" και το αλάτι, πρέπει πρώτα να διορθώσεις τις συνθήκες του ενυδρείου. Γιατί αλλιώς όσες θεραπείες και αν κάνεις το πρόβλημα θα επιμένει.

Η ροή είναι ελάχιστη γενικά, αλλά του αρέσει να παίζει πέρα-δώθε οπότε επισκέπτεται και το spay bar που και που..

Διατροφή έχω 2 τροφές που τρώει, την Dajana Tropi Gran mix και μία Nutrafin Betta μπλε. Όσο μεγαλύτερη ποικιλία του δίνουμε, τόσο το καλύτερο. Οι μονομάχοι τρώνε, εκτός από τις κλασικές τροφές σε κόκκους και νιφάδες, αποξηραμένα σκουλήκια (bloodworms), κατεψυγμένες λάρβες κουνουπιών, artemis, daphnia, krill. Εγώ του δίνω ακόμη και τα κουνούπια του σκοτώνω. Επιπλέον, του δίνω και σπιρουλίνα και τροφές γενικές. Επίσης μία φορά την εβδομάδα νηστεία, μία φορά την εβδομάδα βιταμίνες και μία φορά την εβδομάδα του δίνουμε αρακά βρασμένο και αποφλοιωμένο.

Δεν δείχνει να τον απασχολούν τα άλλα ψαράκια από την πρώτη μέρα είναι πολύ φιλικός μαζί τους, το ίδιο και αυτά.

Αυτό που έχω παρατηρήσει όμως είναι τις 3 τελευταίες μέρες το βράδυ που μειώνεται ο εξωτερικός φωτισμός κάνει πολύ flaring στο τζάμι, ίσως του προκαλεί αντανάκλαση. Να σου πω την αλήθεια θεώρησα ότι θα το συνηθίσει και θα σταματήσει. Αυτό αν γίνεται μόνιμα μάλλον τον στρεσάρει.

Τις αλλαγές του νερού τις κάνω αρκετά ομαλά με αντλία χεριού με σιγανή ροή και υπομονή.

Τα νιτρώδη ναι, πρέπει. Γενικά το μπόλι είναι πάνω κάπου στις 20 μέρες, πριν μία βδομάδα ήταν στο 0.05, τώρα έχει πέσει πολύ κάτω από την πρώτη σκάλα, ίσα που γίνεται ροζ το νεράκι στο τεστ.

Μου είναι λίγο δύσκολο να πάω το ph πιο κάτω, ξέρω ότι θέλω τύρφες, βαρέλι, δεύτερη αντλία και προς το παρόν αυτά δεν παίζουν. Για την μείωση του ph μπορώ να κάνω κάτι πιο απλό; Η τύρφη είναι η πιο εύκολη λύση, αν δεν θέλεις αντίστροφη όσμωση. Δεν είναι υποχρεωτικό ντε και καλά να έχεις βαρέλι. Εγώ, για παράδειγμα, για την προετοιμασία του νερού την κάνω σε πλαστικά δοχεία που έχω πάρει από τα Jumbo γιατί τα βαρέλια δεν έχω που να τα βάλω, ενώ τα δοχεία είναι παραλληλεπίπεδα και τα αποθηκεύω άνετα. Το νερό της αλλαγής δεν το προετοιμάζεις, το ρίχνεις χύμα μέσα στο ενυδρείο; Πάρε ένα δοχείο όσα είναι τα λίτρα της αλλαγής, βάζε εκεί το νερό και πάρε ένα δεύτερο φιλτράκι για να βάλεις μέσα τύρφη. Ένα δεύτερο φίλτρο είναι κάτι που πρέπει ούτως ή άλλως να έχεις για μια ώρα ανάγκης. Και φυσικά όταν δεν είναι καλοκαίρι θα πρέπει να θερμαίνεις το νερό της αλλαγής ώστε να είναι στην ίδια θερμοκρασία με το ενυδρείο. Άρα χρειάζεται ένας δεύτερος θερμαντήρας, τον οποίο επίσης θα έχεις σε περίπτωση ανάγκης, π.χ. αν χαλάσει ο κανονικός. Από εκεί και έπειτα μπορείς να χρησιμοποιήσεις φύλλα και catappa barks αλλά μη φανταστείς ότι κάνουν τρελή δουλειά, δεν υποκαθιστούν την τύρφη.

Μπορώ να αυξήσω τη θερμοκρασία όμως, θα το πάω μισό βαθμό την ημέρα περίπου.

Την αλλαγή την κάνω κάθε Σάββατο ή Κυριακή που έχω το χρόνο.

Ελπίζω να μην συνεχιστεί το πρόβλημα, θα σας ενημερώσω.

:)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα προβλημα με φιν ροτ και αποτι φαινεται εγταιγε η θερμοκρασια,οταν αρχισαν οι ζεστες πριν φτιαξω ανεμιστηρακια -κοντρολερ επαθε 3 φορες μολις κρατησα σταθερη την θερμοκρασια απο τοτε ολα ροδινα αν και εχω και σχετικα υψηλο ph!

Προσωπικα δεν χρησιμοποιησα melafix αλλα Paraguard seachem!

Link to comment
Share on other sites

Γενικα εγω πιστευω οτι δεν χρειαζονται υπερβολες.Πολλες φορες βλεπω στον χωρο του ενυδρειου ανθρωπους να μιλουν υπερβολικα ενω οι ιδιοι μπορει να μην εχουν παρει μετρησεις ποτε (αποδεδειγμενα). Δεν λεω οτι ετσι πρεπει να γινεται αλλα (και απευθυνομαι στην φιλο που ανοιξε το θεμα) μην τρελαινεσαι.Καλο ειναι να κανεις αυτα που λεει η Καλλιροη πιο πανω και το κυριοτερο να μην εχεις μεγαλες μεταβολες και αποτομες.Δηλαδη δεν εχει τοση σημασια αν το ph θα ειναι 7,5 ή 9 αλλα να μην μεταβαλεται απο συχνες παρεμβασεις σου.Το ιδιο και για την θερμοκρασια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα εγω πιστευω οτι δεν χρειαζονται υπερβολες.Πολλες φορες βλεπω στον χωρο του ενυδρειου ανθρωπους να μιλουν υπερβολικα ενω οι ιδιοι μπορει να μην εχουν παρει μετρησεις ποτε (αποδεδειγμενα). Δεν λεω οτι ετσι πρεπει να γινεται αλλα (και απευθυνομαι στην φιλο που ανοιξε το θεμα) μην τρελαινεσαι.Καλο ειναι να κανεις αυτα που λεει η Καλλιροη πιο πανω και το κυριοτερο να μην εχεις μεγαλες μεταβολες και αποτομες.Δηλαδη δεν εχει τοση σημασια αν το ph θα ειναι 7,5 ή 9 αλλα να μην μεταβαλεται απο συχνες παρεμβασεις σου.Το ιδιο και για την θερμοκρασια κτλ.

Αν σε ενα ψαρι που θελει pH 6, του εχεις 9...πααααει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε σιγουρα αλλα αυτο δεν ισχυει για ολα τα ζωντανα και παντα μιλαμε σε λογικα πλαισια.Εγω ειπα για διαφορα απο 7.5-9 δεν ειπα απο 6-9.Η διαφορα ειναι κλιμα Ελλαδας-Τενεριφης και Ρωσιας-Αφρικης.

Link to comment
Share on other sites

η διαφορα 7.5 με 9 ειναι για κιχλιδες αφρικης... αρα μπορεις ευκολα να το ανεβασεις (αραγωνιτη, ασβεστολυθικες πετρες κλπ)

η διαφορα 6 με 7.5 ειναι το κυριως θεμα που χρειαζεται τυρφη ή Α/Ο για να πεσει.

Link to comment
Share on other sites

Ε σιγουρα αλλα αυτο δεν ισχυει για ολα τα ζωντανα και παντα μιλαμε σε λογικα πλαισια.Εγω ειπα για διαφορα απο 7.5-9 δεν ειπα απο 6-9.Η διαφορα ειναι κλιμα Ελλαδας-Τενεριφης και Ρωσιας-Αφρικης.

Ξεκινάμε συζήτηση για τα προφιλ των ψαριων και τις συνθηκες που θέλουν...

Προσωπικα θεωρω πως οταν ενα ψαρι θελει μαλακο νερο, του δινεις μαλακο νερο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αυτο που θελει να πει ο argy1 ειναι σταθεροτητα > ποιοτητα(σε πλαισια παντα)

Link to comment
Share on other sites

ο μονομαχος θελει μαλακο νερο,τελος!το νερακι αυτουσιο απο την βρυση τον χαλαει..κ το φιλτρο με δυνατη ροη τον ξεπουπουλιαζει...ταλαιπωρηθηκα πολυ μεχρι να καταλαβω τι γινεται με επανελημενα φιν ροτ κοντεψα να χασω τον μονομαχο μου.επεξεργαζομαι το νερο με τυρφη,δεν ειναι δυσκολη διαδικασια,νερο,πετας το φιλτρακι με την τυρφη μεσα,μετρας μια φορα την ημερα κ οταν φτασεις επιθυμητη τιμη πεχα,μπλουμ!πεταξα το φιλτρο που ειχα μεσα κ εβαλα αεροφιλτρο.απο τοτε βρηκε την ησυχια του,τον ειχε τρελανει το φιλτρο παρολο που του ειχα στραγγαλισει την ροη.΄πετα κ φυλλα καταπα κ ξενοιασες απο το φιν ροτ!επισης προσοχη στην θερμοκρασια του νερου της αλλαγης,παντα ιδια με το νερο του ενυδρειου γιατι παθανουν σοκ κ σρεσαρονται

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ο μονομαχος θελει μαλακο νερο,τελος!το νερακι αυτουσιο απο την βρυση τον χαλαει..κ το φιλτρο με δυνατη ροη τον ξεπουπουλιαζει...ταλαιπωρηθηκα πολυ μεχρι να καταλαβω τι γινεται με επανελημενα φιν ροτ κοντεψα να χασω τον μονομαχο μου.επεξεργαζομαι το νερο με τυρφη,δεν ειναι δυσκολη διαδικασια,νερο,πετας το φιλτρακι με την τυρφη μεσα,μετρας μια φορα την ημερα κ οταν φτασεις επιθυμητη τιμη πεχα,μπλουμ!πεταξα το φιλτρο που ειχα μεσα κ εβαλα αεροφιλτρο.απο τοτε βρηκε την ησυχια του,τον ειχε τρελανει το φιλτρο παρολο που του ειχα στραγγαλισει την ροη.΄πετα κ φυλλα καταπα κ ξενοιασες απο το φιν ροτ!επισης προσοχη στην θερμοκρασια του νερου της αλλαγης,παντα ιδια με το νερο του ενυδρειου γιατι παθανουν σοκ κ σρεσαρονται

Σε 30 λιτρα λογικο να εχεις τρελο φιν ροτ με οτι φιλτρο και να ειχες,δεν νομιζω οτι εφταιγε το ph.Η σωτηρια σου μαλλον ηταν το αεροφιλτρο,γι'αυτο πρεπει να κανουμε μια μια τις αλλαγες για να ξερουμε και τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Και για να τα συνοψίσουμε, σας τα δίνω με τη μορφή ποιήματος! :D

Πήρες έναν μονομάχο;

Άστον ήσυχο, μονάχο.

Άλλο ψάρι μην του βάλεις

γιατί είναι τσαμπουκαλής

Φυσικά όχι σε γυάλα

δώσε λίτρα κι άλλα

ούτε και σε ποτηράκι

να χει μέσα και φιλτράκι

Πρόσεξε όμως τη ροή

να μην είναι δυνατή

γιατί θα τον ενοχλεί

και θα κρύβεται πολύ

Δώστου νεράκι μαλακό

με πεχά όχι υψηλό

καλύτερα όχι με ζουμιά

μα με τύρφη ή οσμωσιά*

βάλε και κανα κατάπα

και μην πεις ότι δεν στα 'πα

βάλε ξύλα και φυτά

για να έχει και φωλιά

Θερμαντήρα μην ξεχάσεις

και το ψάρι ξεπαγιάσεις

ποικιλία στην τροφή

να χει πλούσια διατροφή

Την εβδομάδα μια φορά

βράσε, δώστου αρακά

βιταμίνες άλλη μία

μην ξεχάσεις τη νηστεία!

Αλλαγές προσεκτικά

να τις κάνεις σιγά σιγά

με συνθήκες σταθερές

απέφυγε μεταβολές!

Αλλά κόμπο μην τα δέσεις

γιατί υπάρχουν κι εξαιρέσεις!

* ποιητική άδεια :D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σε 30 λιτρα λογικο να εχεις τρελο φιν ροτ με οτι φιλτρο και να ειχες,δεν νομιζω οτι εφταιγε το ph.Η σωτηρια σου μαλλον ηταν το αεροφιλτρο,γι'αυτο πρεπει να κανουμε μια μια τις αλλαγες για να ξερουμε και τι φταιει.

δεν ξερω εαν ο συνδυασμος με εσωσε η το φιλτρο που αλλαξα παντως γενικα πιστευω οτι πρεπει να του προσφερουμε συνθηκες κοντα στο βιοτοπο του.θεωρω οτι με τοο νερο που εχουμε εδω ζοριζεται.θα μου πουν καποιοι οτι ειναι προιοντα επιλεγμενης αναπαραγωγης κ απεχουν πολυ απο τον αγριο μονομαχο κ εχουν προσαρμοστει,εγω δεν συμφωνω.τοτε να τον εχουμε κ σε κρυο νερο οπως στα πετ σοπ που ειναι στα ποτηρακια...οι λαθος συνθηκες φερνουν αρωστιες.

Link to comment
Share on other sites

Και για να τα συνοψίσουμε, σας τα δίνω με τη μορφή ποιήματος! :D

Πήρες έναν μονομάχο;

Άστον ήσυχο, μονάχο.

Άλλο ψάρι μην του βάλεις

γιατί είναι τσαμπουκαλής

Φυσικά όχι σε γυάλα

δώσε λίτρα κι άλλα

ούτε και σε ποτηράκι

να χει μέσα και φιλτράκι

Πρόσεξε όμως τη ροή

να μην είναι δυνατή

γιατί θα τον ενοχλεί

και θα κρύβεται πολύ

Δώστου νεράκι μαλακό

με πεχά όχι υψηλό

καλύτερα όχι με ζουμιά

μα με τύρφη ή οσμωσιά*

βάλε και κανα κατάπα

και μην πεις ότι δεν στα 'πα

βάλε ξύλα και φυτά

για να έχει και φωλιά

Θερμαντήρα μην ξεχάσεις

και το ψάρι ξεπαγιάσεις

ποικιλία στην τροφή

να χει πλούσια διατροφή

Την εβδομάδα μια φορά

βράσε, δώστου αρακά

βιταμίνες άλλη μία

μην ξεχάσεις τη νηστεία!

Αλλαγές προσεκτικά

να τις κάνεις σιγά σιγά

με συνθήκες σταθερές

απέφυγε μεταβολές!

Αλλά κόμπο μην τα δέσεις

γιατί υπάρχουν κι εξαιρέσεις!

* ποιητική άδεια :D

μπραβο!!!!!!!τελειο!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο εν μερη,αλλα αν θελουμε να ειναι κοντα στον βιοτοπο πρεπει να βεμισουμε τον κηπο μας γουβες με λασπη και να βαλουμε μαλαισινιανους εργατες να τα πατανε με τις γαλωτσες,αυτος ειναι ο βιοτοπος τους οσο σκληρο και αν ακουγεται,μερικα ψαρια στη φυση δεν ζουνε ουτε μια μερα.

Το παραπανω το ειπα γιατι θελω να δειξω οτι κανουμε χομπι,αν αγαπαμε τα ζωα πρεπει να τα αφησουμε στην ησυχια τους αλλα και εκει μπορει να μην ζησουν ουτε μια μερα.Τα ψαρια ναι ειναι προιοντα αναπαραγωγης,στα πετ σοπ τα εχουν σε ποτηρια,και επισης μια φιλη μου μεγαλωνει μονομαχο 2 χρονια τωρα σε γυαλα 5 λιτρων (δεν συζηταμε για ph κτλ) και οποτε ερχεται σπιτι μου με κραζει που τον εχω σε 100 λιτρα φυτεμενο και με φιλτρο στο οποιο ο δικος μου μπορει και να μην ζησει 10 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...