Jump to content

Recommended Posts

Εχεις δικιο εν μερη,αλλα αν θελουμε να ειναι κοντα στον βιοτοπο πρεπει να βεμισουμε τον κηπο μας γουβες με λασπη και να βαλουμε μαλαισινιανους εργατες να τα πατανε με τις γαλωτσες,αυτος ειναι ο βιοτοπος τους οσο σκληρο και αν ακουγεται,μερικα ψαρια στη φυση δεν ζουνε ουτε μια μερα.

Το παραπανω το ειπα γιατι θελω να δειξω οτι κανουμε χομπι,αν αγαπαμε τα ζωα πρεπει να τα αφησουμε στην ησυχια τους αλλα και εκει μπορει να μην ζησουν ουτε μια μερα.Τα ψαρια ναι ειναι προιοντα αναπαραγωγης,στα πετ σοπ τα εχουν σε ποτηρια,και επισης μια φιλη μου μεγαλωνει μονομαχο 2 χρονια τωρα σε γυαλα 5 λιτρων (δεν συζηταμε για ph κτλ) και οποτε ερχεται σπιτι μου με κραζει που τον εχω σε 100 λιτρα φυτεμενο και με φιλτρο στο οποιο ο δικος μου μπορει και να μην ζησει 10 μηνες.

Αυτό με τα "βιοτοπικά ενυδρεία"...προσωπικά με κουράζει. Τι εννοω? Δεν θα καθίσω ποτέ να φτιάξω ένα ενυδρείο για ένα ψάρι, έτσι όπως είναι ο τόπος που ζουν οι ομοιοι του, γνωρίζοντας εκ των προτέρων πως το ψάρι εχει αναπαραχθεί σε εργοτάξιο...υπό άλλες συνθήκες!!

Και δεν εννοω πως πρεπει να κανουμε το αντιθετο. Φυσικα και πρεπει να του δωσουμε σωστες συνθηκες

Αλλα οχι γουβες και γαλότσες :bow:

Η σύγκριση 5λιτρου στο οποιο ζει 2 χρονια ενα ψάρι και 100λιτρου στο οποίο μπορει να ζήσει 10 μήνες, ειναι λιγο οφ. Αν ήταν έτσι θα μας συνέφερε ολους μας να γεμίσουμε τα σπίτια μας με 5λιτρα - και να απολαύσουμε ενα ανέξοδο χόμπι. Η φίλη σου θεωρω πως ειναι απλα τυχερή που το ψάρι ζει ακομη.

Το ψάρι φυσικά δεν ειναι τυχερό, γιατί σε 100λιτρο και με την τύχη της φίλης σου, θα μπορούσε να ζησει έως 5 χρόνια, να αναπαραχθεί, να βγάλει τα χρώματα του, να μαθει τον ιδιοκτήτη του, να δείξει όλο τον χαρακτήρα του, να...,να... να....

Ο σκοπός στο χόμπι δεν ειναι να μην μας πεθάνουν τα ψάρια

Ειναι να δουμε συμπεριφορές, όσο πιο κοντά γίνεται στο είδος που φιλοξενούμε και το είδος αυτό όχι απλα να συντηρείται, αλλα να ζει

Σορρυ για τα πολλά οφ τοπικ, γενικά ειμαι της άποψης πως τα προφιλ των ψαριων υπάρχουν για να τα διαβάζουμε και να προσπαθούμε να προσαρμόσουμε τα ενυδρεία μας, όσο πιο κοντά σ αυτα γίνεται

Και το κλείνω εδώ

Γιάννη εύχομαι να πάνε ολα καλά με τον μονομάχο σου

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δώστου νεράκι μαλακό

με πεχά όχι υψηλό

καλύτερα όχι με ζουμιά

μα με τύρφη ή οσμωσιά*

Πεθανα!!!!! :bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::hysterical::hysterical::lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου γράψω κι εσένα ποιηματακι, εκεί θα δεις! :P

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το fin rot προχωράει, οπότε αύριο θα πάρω ένα melafix να τον ξεκινήσω.

Επειδή τον έχω από το καλοκαίρι με νερό βρύσης χωρίς πρόβλημα, πιστεύω ότι η αιτία είναι σε ένα από τα 2 πράγματα που άλλαξαν από την περασμένη εβδομάδα (ή στο συνδυασμό των δύο):

1) Το συνεχές flaring που κάνει εδώ και 4-5 μέρες στο τζάμι.

2) Η θερμοκρασία που έπεσε στους 24 από 26-27 λόγω αλλαγής θερμοκρασίας δωματίου.

Το 2ο το αντιμετωπίζω με το θερμαντήρα, για το πρώτο δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω.

Επειδή έχω παρατηρήσει ότι συμβαίνει όταν έχω κλείσει τα άλλα φώτα στο χώρο του ενυδρείου θα βάλω πιο νωρίς το πρόγραμμα φωτισμού, τώρα το έχω να λήγει στις 22:00, θα το βάλω να λήγει στις 21:00 ή μπορεί και στις 20:30.

Έχετε κάποια άλλη ιδέα για την αντανάκλαση; Είναι στο μπροστινό τζάμι, όχι σε αυτό πίσω στον τοίχο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Το fin rot προχωράει, οπότε αύριο θα πάρω ένα melafix να τον ξεκινήσω.

Επειδή τον έχω από το καλοκαίρι με νερό βρύσης χωρίς πρόβλημα, πιστεύω ότι η αιτία είναι σε ένα από τα 2 πράγματα που άλλαξαν από την περασμένη εβδομάδα (ή στο συνδυασμό των δύο):

1) Το συνεχές flaring που κάνει εδώ και 4-5 μέρες στο τζάμι.

2) Η θερμοκρασία που έπεσε στους 24 από 26-27 λόγω αλλαγής θερμοκρασίας δωματίου.

Το 2ο το αντιμετωπίζω με το θερμαντήρα, για το πρώτο δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω.

Επειδή έχω παρατηρήσει ότι συμβαίνει όταν έχω κλείσει τα άλλα φώτα στο χώρο του ενυδρείου θα βάλω πιο νωρίς το πρόγραμμα φωτισμού, τώρα το έχω να λήγει στις 22:00, θα το βάλω να λήγει στις 21:00 ή μπορεί και στις 20:30.

Έχετε κάποια άλλη ιδέα για την αντανάκλαση; Είναι στο μπροστινό τζάμι, όχι σε αυτό πίσω στον τοίχο πάντως.

1. Ξεκίνα με μελαφιξ, και βάλε ακριβώς ότι γράφει στο μπουκάλι

2. Το flaring οφείλεται στο ότι βλέπει την αντανάκλαση του. Στον μπροστινό τζάμι δύσκολο να βλέπει τον εαυτό του

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτή την εντύπωση είχα, ότι είναι απίθανο.

Αυτό εξακριβώθηκε επίσης ανοίγοντας ένα φως επιπλέον στο χώρο που είναι το ενυδρείο, μόλις ανάβει άλλο φως σταματάει να κάνει το flaring.

Βέβαια, παραμένει μυστήριο το γεγονός ότι δεν το έκανε από πάντα, αλλά μόνο τώρα τελευταία.

Και για να καταλάβετε ακριβώς πως είναι ο χώρος το βράδυ:

post-59299-0-23305900-1412533505_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - jpavly
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει καθολου φως το δωματιο ενω μεσα στο ενυδρειο εχει πολυ ειναι λογικο να καθρεπτιζει.Μην του αλλαξεις φωτοπεριοδο,αφηνε ενα φωτακι μικρο στο δωματιο μεχρι την ωρα που σβηνει το φως του να δεις πως θα παει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Ο παράγοντας θερμοκρασία έχει σταθεροποιηθεί στους 26 - 26 και κάτι με τη λάμπα.

Με το νέο πρόγραμμα που του έκανα στο φωτισμό δεν κάνει flaring στην αντανάκλαση του και γενικά είναι πιο ήρεμος εδώ και 2 μέρες.

Το fin rot ενώ προχώραγε γρήγορα την Κυριακή-Δευτέρα τώρα δείχνει να καθυστερεί έως να είναι στάσιμο, στο πίσω πτερύγιο σταμάτησε και στο κάτω σήμερα είδα ότι έχει φθαρεί πολύ λίγο, έχω ελπίδες ότι θα σταματήσει πλήρως όπου να ναι..

Είναι ήδη στην 3 μέρα με Melafix.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα θα κανει δουλεια το μελαφιξ..

συνεχισε ετσι. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο!χαιρομαι πολυ που παει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το μάτιασα, σήμερα το πρωί είδα ότι εμφάνισε νέα φθορά στο επάνω του πτερύγιο και το κάτω.. :(

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το μάτιασα, σήμερα το πρωί είδα ότι εμφάνισε νέα φθορά στο επάνω του πτερύγιο και το κάτω.. :(

Μήπως κάνεις κάποιο άλλο λαθος, πχ στις αλλαγές νερού ή η θερμοκρασία ειναι διαφορετική απ αυτή που εσυ μετρας?

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία αλλαγή ήταν 25% την Κυριακή με αντλία χεριού και υπομονή, θερμόμετρα έχω δύο επάνω με διαφορά 0.5 βαθμό μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζεις μελαφιξ...

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ξεκινησεις να χρησιμοποιεις τυρφη,αλλιως δεν θα βελτιωθει η κατασταση πιστευω.το μελαφιξ οσες φορες το χρισιμοποιησα για το φιν ροτ δεν μου εκανε δουλεια.κανε κ την δευτερη εβδομαδα κ αν δεν δεις αποτελεσμα,δοκιμασε κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν προχωραει οποτε μπορεσεις ξαναβαλε μια φωτογραφια να τον δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Στο πίσω του πτερύγιο το fin rot έχει σταματήσει και έχει ξεκινήσει να επουλώνεται, είναι γαλάζιο πιο ανοιχτό από το υπόλοιπο.

Στο πάνω του πτερύγιο παρατηρώ ακόμα κάποια μικρή φθορά ακόμα και σήμερα.

Είμαι στην 3η μέρα της δεύτερης βδομάδας με το Melafix, να το σταματήσω για να δω πως πάει ή να το συνεχίσω και αυτή τη βδομάδα;

Link to comment
Share on other sites

Για καταστάσεις fin rot το melafix θα πρεπει να χρησιμοποιείται συνδιαστικά με pimafix

Sent from my GT-N7100

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου, αυτές τις μέρες, είναι με θεραπεία.Δεν άλαξα κάτι στις συνθήκες του.Εχει γίνει φύλλο και φτερό.Τέλειωσε τον 2ο κύκλο θεραπείας, και τον άφησα ήσυχο, μπάς και συνέλθει.......κάθε μέρα όμως τον βλέπω και χειροτερεύει.Γενικά είναι πολύ ευάισθητα ψαράκια σε φίν ρότ.Από τότε που τον πήρα κάθε μήνα το παθαίνει τουλάχιστον 1 φορά.Εχει αρχήσει να με κουράζει, και δεν ξέρω τι να κάνω.Καλή τύχη με τον δικό σου, ελπίζω να συνέλθει σύντομα. :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Οι ουρές και τα πτερύγια των μονομάχων ειναι όντως ευαίσθητα, αλλά πάντα υπάρχει αιτία

Αν δεν βρεθεί η αιτια, όποια θεραπεία κι αν γίνει, το fin rot θα επανέλθει

Συνηθως οι αιτίες ειναι το σκληρό νερό, η λαθος θερμοκρασία, δυνατό φίλτρο, λάθος τρόπος αλλαγής νερού ή λάθος συγκάτοικοι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα να είναι από γδάρσιμο από τις πέτρες ή το κάτω μέρος του θερμαντήρα; (ειδικά εκεί περνάει ίσα με 50 φορές τη μέρα).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να προέρχεται από τραυματισμό, αλλά σ αυτή την περίπτωση δεν θα έπρεπε να επουλώνεται σε ένα σημείο και να ξεκινά σε άλλο

Γενικά πρέπει να μην υπάρχουν αιχμηρά σημεία, πέτρες, κλαδια κλπ

Αν μπορείς βάλε μια κοντινή φωτο, με το σημείο που εμφανίζει το πρόβλημα

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Έχω σταματήσει το Melafix από την Παρασκευή που μας πέρασε, ο μονομάχος εδώ και 2 μέρες δείχνει πολύ καλά, χωρίς να υπάρχει fin rot πουθενά!

Του πήρα κι άλλη μία τροφούλα με bloodworms της Nutrafin για να του δίνω κάθε λίγες μέρες, αν και δεν μου γεμίζουν το μάτι γιατί δεν είναι κόκκινου χρώματος.

Ελπίζω να μην τον ματιάσω πάλι, φτου φτου!

Link to comment
Share on other sites

Έχω σταματήσει το Melafix από την Παρασκευή που μας πέρασε, ο μονομάχος εδώ και 2 μέρες δείχνει πολύ καλά, χωρίς να υπάρχει fin rot πουθενά!

Του πήρα κι άλλη μία τροφούλα με bloodworms της Nutrafin για να του δίνω κάθε λίγες μέρες, αν και δεν μου γεμίζουν το μάτι γιατί δεν είναι κόκκινου χρώματος.

Ελπίζω να μην τον ματιάσω πάλι, φτου φτου!

Περαστικα κι ευχομαι να μην επανελθει...ποτέ!Κρατα χαμηλα το pH και σταθερες ρουτινες και ολα θα πανε καλα.

Τα bloodworms αν ειναι αποξηραμενα ειναι συνηθως καφε

ΥΓ : Αν σε ενδιαφέρει ψαξε για black water (οχι εμπορίου - να φτιαξεις μονος σου εννοω). Κατι μου λεει οτι θα του αρέσει

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...