Jump to content

Petran's Reef !!!!


petran halen

Recommended Posts

Βγαλε το κοραλι και συνεχισε αυτα που εκανες.Επισεις ξεκολλα αμεσα απο το 0 ,θα εχεις και αλλα θεματα

Link to comment
Share on other sites

Νίκο στα ακρα κάνει το κάψιμο βλέπω τώρα....

Μάλλον είναι αυτό που λέγαμε με τη μέθοδο!

Κοψε τα ακρα.

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα σκιμμερ για κάποιες ώρες σαν πρώτη φάση και όταν δουλεύει το έβαλα στο πολύ αργό!

Το πλάκωσα στα ροτιφερς κύκλοπες ξανά ρεεφ πολύς με την ψυχή μου

Θα πάω λίαν σύντομος να αγοράσω και κάνα ψαράκι χσχσχαχαχαχσ

Όσο για την πλάγια Ακρόπορα μακάρι να σταματήσει εκεί η ζημιά!

Και ψάχνω να βρω κάποια άλλη πλάγια..

Πείσμοσα ααααααα άσχημα!!

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο όλα καλά θα πάνε φίλε. Πιο πολύ πιστεύω φταίει η αλλαγή στο ΚΗ που πρέπει να έγινε απότομα και την άκουσε το κοράλι.

Link to comment
Share on other sites

Πετρο δεν σε φοβάμαι. Μπορεί να εχεις 1-2 απώλειες  αλλά θα το προλάβεις. 

 

Τι γκίνια ειναι αυτή...μια του Νίκου και μια το δικό σου.... Μηπως να κρεμάμε σκόρδα....τι να πω...

 

Μην μάσας..

 

Εγω εχω μπλέξει με τριχοειδή άλγη και ταλαιπωρούμε μήνες και δεν μπορώ να την διώξω.  Εχω χρωματιστά κοράλλια και βλεπεις σαν τρίχες ανεμίζουν οι άλγες αναμεσά τους.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Ευγενιεεεεεε θα το πλάκωσώ στο bio actiff μου ξανά!!

Όπως παλιά!!! Το πάτημα έγινε μάθημα εάν ειναι αυτό!!

Σήμερα θα βγάλω το κοράλλι:( :( μην ταλαιπωρείτε άλλο!

Και βουρ για την αναπλήρωση του!!

Και μακάρι να μείνει εκεί το κακό!!!

Το probiotic της forest λέει έως 8kh εμένα μου έφυγε στο 9 έτσι εξηγούνται τα ακρα τα καμένα!!

Πότε σε κανένα αλάτι δεν τα είχα αυτά και ειδικά στο tropiv marin

Link to comment
Share on other sites

Τι να πώ ρε πετραν. Εγω βάζω το tropic marine pro κανω καθε 15 μερες αλλαγη, βάζω βοτκα και το ΚΗ μου φεύγει μερικες φορες στο 9 αλλά δεν παρατήρησα κάτι. ίσως να ανέβαινε πολυ σταδιακά και να το δέχτηκαν.

 

Απο aquaforest βάζω το probio S για NO3/PO4 reduction αλλά εχει περάσει μηνας και αυτο το "reduction" δεν το εχω δει. Και τώρα και γω κάνω αυτά που ξέρω......αυξάνω σταδιακά την βοτκα να ρίξω ΝΟ3 και μηπως και ΡΟ4 γιατί αλιως δεν το βλέπω να πέφτουν (ΝΟ3 ειμαι στο 20 και ΡΟ4 0,1)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά Πέτρο ανεξάρτητα από το αλάτι, αυτό που ξέρω είναι ότι οι προβιοτικές μέθοδοι είτε είναι βότκα είτε NoPox είτε biopellts κτλ. έχουν όριο ασφαλείας το 8 Kh. Βέβαια δεν νομίζω ότι αν ξεφύγει για λίγες μέρες μπορεί να γίνει ζημιά. Φτάνει να μην είναι για πολύ καιρό. Σε εσένα περισσότερο ρόλο μάλλον έπαιξε η απότομη αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πώ ρε πετραν. Εγω βάζω το tropic marine pro κανω καθε 15 μερες αλλαγη, βάζω βοτκα και το ΚΗ μου φεύγει μερικες φορες στο 9 αλλά δεν παρατήρησα κάτι. ίσως να ανέβαινε πολυ σταδιακά και να το δέχτηκαν.

 

Απο aquaforest βάζω το probio S για NO3/PO4 reduction αλλά εχει περάσει μηνας και αυτο το "reduction" δεν το εχω δει. Και τώρα και γω κάνω αυτά που ξέρω......αυξάνω σταδιακά την βοτκα να ρίξω ΝΟ3 και μηπως και ΡΟ4 γιατί αλιως δεν το βλέπω να πέφτουν (ΝΟ3 ειμαι στο 20 και ΡΟ4 0,1)

Ακριβώς!!!

το προβιοτικο της φορέστ ίσως δεν έχει ανοχή στο kh αυστηρά 8 πας λίγο πάνω ΚΑΙΓΕΣΕ!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά Πέτρο ανεξάρτητα από το αλάτι, αυτό που ξέρω είναι ότι οι προβιοτικές μέθοδοι είτε είναι βότκα είτε NoPox είτε biopellts κτλ. έχουν όριο ασφαλείας το 8 Kh. Βέβαια δεν νομίζω ότι αν ξεφύγει για λίγες μέρες μπορεί να γίνει ζημιά. Φτάνει να μην είναι για πολύ καιρό. Σε εσένα περισσότερο ρόλο μάλλον έπαιξε η απότομη αλλαγή.

Και μιλάμε για ένα αλάτι που δεν το ξέρουμε!

Κάνεις δεν έχει εμπειρία από αυτό τώρα το μαθαίνουμε!!

Το σίγουρα λευκό είναι να μείνει εκεί το κακό..... μην πάρω διαστασεις

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλή τύχη !

Ελπίζω να βρεις γρήγορα τι έφταιξε και να μην εχεις άλλες απώλειες !

Εγω τα έχασα όλα ! Αλλα πιο πολυ με εκνευρίζει ότι δεν βρήκα την αιτία !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλή τύχη !

Ελπίζω να βρεις γρήγορα τι έφταιξε και να μην εχεις άλλες απώλειες !

Εγω τα έχασα όλα ! Αλλα πιο πολυ με εκνευρίζει ότι δεν βρήκα την αιτία !

Να σε καλά ρε Διονύση μίλησα πριν λίγο και με ΤΑΝ μάλλον βρήκαμε την αιτία!μακριά να είναι αυτό!!
Link to comment
Share on other sites

Να σε καλά ρε Διονύση μίλησα πριν λίγο και με ΤΑΝ μάλλον βρήκαμε την αιτία!μακριά να είναι αυτό!!για

Για πες λεπτομέριες Πέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλήγω στο kh αυτή την εποχή παίζω kh 8 με 8.2 το αλάτι που δοκίμασα σου λέει έως 8 !!!

Έψαξα εξαντητικα εχτές για το παλιό μου αλατι bio actiff ΚΑΝΈΝΑΝ περιορισμός ασφαλώς στη δική μου.ρουτίνα ούτε πελλετ ούτε τίποτα!

Χαμηλώνω kh στο 7.8 7.6 και ΑΣΦΑΛΏΣ ΕΜΠΡΌΣ ΠΊΣΩ!!

εχτές κιόλας έκανα μια μικρή αλλαγή με το bio actiff mou 50 λίτρακια έτσι για το πάμε!!

Το κοράλλι που έλεγε το αντε γειά ψηλε το έβγαλα.

Και σε ένα άλλο που είδα ασπρισμστα στης κορυφές πράμα που έδειξε τα παραπάνω που ανέφερα είναι στάσημό το πρόβλημα του δεν μεγάλωσε ελπίζω να είναι ως εδώ το κακό!

Το μόνο σίγουρο ΟΜΆΔΑ ΠΟΥ ΚΕΡΔΊΖΕΙ ΠΟΤΈ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΛΑΖΕΙΣ!!

Ξανά bio actiff tropic marin με μια Άμπουλα biodigest και τελος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να μάστε και εμείς!!

σχεδόν το πρόβλημα λύθηκε και ηρέμησαμε!

έχασα 3 κοραλλια δυστυχος...

που σε λίγες μέρες θα τα ξαναλέω πίσω στη θέση τους!

ξεκίνησα και prodibio το coral vits ,booster iodine,strontioum,

η δόσεις Ιοδιου στοντιου γίνονται μια φορά της 15 μέρες από μια αμπουλα

όπως και το booster kai vits!

το ιοδιο και στροντιο θα το δίνω μια φορά το μήνα (δεν έχει θεμα)

κόστος πολύ οικονομικές και της θεωρώ πολύ αξιόπιστες!

ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ ΑΝΈΒΗΚΑΝ ΤΑ ΝΙΤΡΙΚΆ ΜΑΣ!!! ΣΤΟ 2 3 :)

και αύριο αλλαγή νερού με μια biodigest πάλι 0 χαχαχαχα

τουλάχιστον με.μια booster ξανά 2 νιτρικά:) οπότε πιστεύω με αυτη τη ρουτινα δουλεύει πολύ πιο ζωντανά το σύστημα μου από το 0 που είχα για.πολλούς. μήνες!

post-51070-0-66622300-1470919602_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σούπερ πετραν !!!

Την μέθοδο σου θα την ακολουθήσω μόλις ρίξω τα νιτρικά μου !

Για αρχή θα πάω μάλλον με πελετς και όταν φτάσω στο 10-5 θα το γυρίσω στις αλλαγές με την αμπούλα που μου φενεται πολυ πιο φυσικός τρόπος !

Link to comment
Share on other sites

Σούπερ πετραν !!!

Την μέθοδο σου θα την ακολουθήσω μόλις ρίξω τα νιτρικά μου !

Για αρχή θα πάω μάλλον με πελετς και όταν φτάσω στο 10-5 θα το γυρίσω στις αλλαγές με την αμπούλα που μου φενεται πολυ πιο φυσικός τρόπος !

και τα πελλετ μετα;

δεν κάνει να τα κόψεις μπαμ από οσο ξέρω!

εάν είναι να κατά φύγεις στη λύση πελλετ οργανικόυ άνθρακα υπάρχουν και άλλα σκευάσματα εάν είναι να το κόψεις μετά! μην πάρεις δλδ ρεακτορ κσι τέτοια και σου φύγουν λεφτά!

μπορείς με ένα πχ NoPox να τα ρίξεις! μπορείς με το σύστημα της prodibio bioclea βακτηρια biodigest kai bio optim!όλες οι εταιρίες βγάζουν βακτήρια και την τροφή τους άνθρακα! γιατί να μπλεξεις με πελλετ και να τα βγάλεις μετα;

Επισεις το οποιοδήποτε προϊόν η μέθοδος επιλέξεις άνθρακα τροφή για βακτηρια ΔΕΝ πρέπει να το κόψεις μπαμ!

Έγινε επεξεργασία - petran halen
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Πέτρο χαίρομαι πολύ που όλα πάνε καλήτερα, θυμάσαι που σου είχα πει για τις ρουτίνες την λέξη ομάδα που νικάει δεν αλλάζει ;

Link to comment
Share on other sites

Η μπετουλα μου!!!

Ακόμα δεν έχει φάει 2 μήνες κοντά!

Τρώει ότι ζωντανό σαλιγκαρακι μικρό κόπιποδο και τετρία ζωιφια!

Γαρίδες και καβουρακια ΚΥΡΊΑ

Έχω απορειση με αυτό το ΖΏΟΝ!

post-51070-0-64366200-1471032079_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...