Jump to content

Petran's Reef !!!!


petran halen

Recommended Posts

και τα πελλετ μετα;

δεν κάνει να τα κόψεις μπαμ από οσο ξέρω!

εάν είναι να κατά φύγεις στη λύση πελλετ οργανικόυ άνθρακα υπάρχουν και άλλα σκευάσματα εάν είναι να το κόψεις μετά! μην πάρεις δλδ ρεακτορ κσι τέτοια και σου φύγουν λεφτά!

μπορείς με ένα πχ NoPox να τα ρίξεις! μπορείς με το σύστημα της prodibio bioclea βακτηρια biodigest kai bio optim!όλες οι εταιρίες βγάζουν βακτήρια και την τροφή τους άνθρακα! γιατί να μπλεξεις με πελλετ και να τα βγάλεις μετα;

Επισεις το οποιοδήποτε προϊόν η μέθοδος επιλέξεις άνθρακα τροφή για βακτηρια ΔΕΝ πρέπει να το κόψεις μπαμ!

Με το nopox θα ρίξω τα νιτρικά ; Και μετά τα σταματάω ;

Γενικά δεν έχω χρήσιμοποιησει κανενα από τα σκευάσματα ούτε πηγές άνθρακα !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το nopox θα ρίξω τα νιτρικά ; Και μετά τα σταματάω ;

Γενικά δεν έχω χρήσιμοποιησει κανενα από τα σκευάσματα ούτε πηγές άνθρακα !

Καλημερααααα!

Το νοποξ είναι πηγή άνθρακα όπως και τα πελλετ και η βότκα

Εγώ τότε στης αρχές που ήθελα να ρίξω τα νιτρικά μου έπεζα για κάνα 4μηνο νοποξ ίσως και παραπάνω

Σταδιακά και πολύ αργά το έκοψα όμως και τώρα έχω να ρίξω κάνα χρόνο;)

Αλλά όταν αρχίσεις πρέπει πολύ πολύ αργα και χαλαρά να το κόψεις όπως και όλα τα σκευάσματα αυτά.

Εγώ θα έπεζα έτσι πάντως, ο Αγγελόπουλος Λούκας έπεζευγάρι νοποξ νομίζω και στη δοσομετρηκη του

Πόσα νιτρικά έχεις Διονύση;

Αλλαγές βακτηρια;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερααααα!

Το νοποξ είναι πηγή άνθρακα όπως και τα πελλετ και η βότκα

Εγώ τότε στης αρχές που ήθελα να ρίξω τα νιτρικά μου έπεζα για κάνα 4μηνο νοποξ ίσως και παραπάνω

Σταδιακά και πολύ αργά το έκοψα όμως και τώρα έχω να ρίξω κάνα χρόνο;)

Αλλά όταν αρχίσεις πρέπει πολύ πολύ αργα και χαλαρά να το κόψεις όπως και όλα τα σκευάσματα αυτά.

Εγώ θα έπεζα έτσι πάντως, ο Αγγελόπουλος Λούκας έπεζευγάρι νοποξ νομίζω και στη δοσομετρηκη του

Πόσα νιτρικά έχεις Διονύση;

Αλλαγές βακτηρια;

50 νιτρικά !

Αλλαγές 60 λίτρα εβδομάδα .

Βακτήρια στις αλλαγές μόνο που τα ενναλασω όταν τελειώνει το μπουκαλάκι (special blend , microbacter, stability )

Link to comment
Share on other sites

Με το nopox θα ρίξω τα νιτρικά ; Και μετά τα σταματάω ;

Γενικά δεν έχω χρήσιμοποιησει κανενα από τα σκευάσματα ούτε πηγές άνθρακα !

Διονύση το NoPox θεωρώ ότι έχει βοηθήσει σημαντικά στη πτώση των νιτρικών, και λιγότερο των φωσφορικών. Υπάρχουν πολύ καλές και κατατοπιστικές οδηγίες για τη χρήση του. Μορεί να μπει και σε δοσομετρική αρκεί να είναι πολύ καλά καλιμπραρισμένη για να ρίχνει ακριβώς τη δοσολογία που πρέπει. (Να σου πω την αλήθεια τη φοβάμε αυτή τη λύση.) Απαράιτητη προϋπόθεση σε όλες τις πηγές οργανικού άνθρακα, είναι να υπάρχει πολύ καλό σκίμμερ. ( νομίζω ότι η κύρια αιτία για τη ζημιά που έπαθα τώρα που έλειπα ήταν ότι σκίμμερ σταμάτησε στην ουσία να δουλεύει.) Επίσης το ΚΗ όχι πάνω από 8. Τέλος η εμφάνιση κυανοβακτυρίου είναι πολύ πιθανό λίγο ή πολύ να συμβεί. Οπότε η χρήση βακτηρίων είναι απαραίτητη. Εγώ βάζω κάθε δύο εβδομάδες. Αν σε κουράζει όμως η καθημερινή χρήση του, τα biopellets είναι μονόδρομος, εκτός αν κάνεις χρήση δοσομετρικής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 νιτρικά !

Αλλαγές 60 λίτρα εβδομάδα .

Βακτήρια στις αλλαγές μόνο που τα ενναλασω όταν τελειώνει το μπουκαλάκι (special blend , microbacter, stability )

Παίξε μου μόνο prodibio biodigest για εμένα..

Επισεις η τροφή τους-άνθρακα είναι to bio optim μέθοδος bioclea της biodigest ;)

Δεν έχει τύχη να το δουλέψω διαβάζω πολλά καλά review όμως..

Δοσολογία θα την τσεκαρεις κ εσύ όμως ειναι 1 αμπουλα στα 500 λιτρα κάθε 15 μέρες.

Κόστος κάτι πανω από 2 ευρό το 15νθημερο

Η ΦΤΗΝΆ ΧΑΧΑΧΑΧΣΧΧΧ

Link to comment
Share on other sites

Διονύση το NoPox θεωρώ ότι έχει βοηθήσει σημαντικά στη πτώση των νιτρικών, και λιγότερο των φωσφορικών. Υπάρχουν πολύ καλές και κατατοπιστικές οδηγίες για τη χρήση του. Μορεί να μπει και σε δοσομετρική αρκεί να είναι πολύ καλά καλιμπραρισμένη για να ρίχνει ακριβώς τη δοσολογία που πρέπει. (Να σου πω την αλήθεια τη φοβάμε αυτή τη λύση.) Απαράιτητη προϋπόθεση σε όλες τις πηγές οργανικού άνθρακα, είναι να υπάρχει πολύ καλό σκίμμερ. ( νομίζω ότι η κύρια αιτία για τη ζημιά που έπαθα τώρα που έλειπα ήταν ότι σκίμμερ σταμάτησε στην ουσία να δουλεύει.) Επίσης το ΚΗ όχι πάνω από 8. Τέλος η εμφάνιση κυανοβακτυρίου είναι πολύ πιθανό λίγο ή πολύ να συμβεί. Οπότε η χρήση βακτηρίων είναι απαραίτητη. Εγώ βάζω κάθε δύο εβδομάδες. Αν σε κουράζει όμως η καθημερινή χρήση του, τα biopellets είναι μονόδρομος, εκτός αν κάνεις χρήση δοσομετρικής.

ΘΑ συμφωνήσω ΑΠΌΛΥΤΑ ΜΑΖΊ ΣΟΥ ΣΕ ΌΛΑ!!ΕΙΔΙΚΆ ΣΤΟ ΔΟΣΟΜΕΤΡΗΚΗ!

Ούτε καν θα την εμπιστεουομουν!!!

Και συν για εμένα όχι μακροχρόνια τέτοια σκευάσματα!

Link to comment
Share on other sites

Παίξε μου μόνο prodibio biodigest για εμένα..

Επισεις η τροφή τους-άνθρακα είναι to bio optim μέθοδος bioclea της biodigest ;)

Δεν έχει τύχη να το δουλέψω διαβάζω πολλά καλά review όμως..

Δοσολογία θα την τσεκαρεις κ εσύ όμως ειναι 1 αμπουλα στα 500 λιτρα κάθε 15 μέρες.

Κόστος κάτι πανω από 2 ευρό το 15νθημερο

Η ΦΤΗΝΆ ΧΑΧΑΧΑΧΣΧΧΧ

Όπα τι είπες τώρα! Προβιοτική που δεν χρειάζεται καθημερινή χρήση?? Και είναι και φθηνή. Σίγουρα θα το τσεκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω εάν είναι προβιοτικη μέθοδο πάντως είναι βακτήρια με άνθρακα η bio clean

Εγώ ποτέ δεν έτυχε να παίξω έτσι εκμετσλευτουμε το biodigest actiff με τα biodigest βακτήρια..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο πετρο :bow:

Να σε καλά αγορίνα μου!!

Και να ξέρεις με έχεις βάλει στη Μπριζα για αγγελοψαρο!

Η κάτι πιο μη safe, άλλη ομορφιά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να μάστε :) :) ηρεμησαμε και χαλαρώσαμε!!!

Ξαναρχίσω να περνει τα πάνω του μετά την αναμπουμπουλα!

ΚΑΙ ΘΈΛΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΉΣΩ ΘΕΡΜΆ ΚΑΙ ΔΗΜΌΣΙΑ

ΤΟ (ΠΡΌΕΔΡΟ) ΝΙΚ ΝΙΚ που ήταν δίπλα μου και στα τηλέφωνα να ενδιαφερθεί για το ενυδρείο μου.!!

ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΛΌ ΜΟΥ ΦΊΛΟ ΤΑΝ!! ΠΟΥ ΠΈΡΑ ΑΠΌ ΤΑ ΤΗΛ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΈΣ

ΜΟΥ ΧΆΡΙΣΕ ΈΝΑ ΚΟΡΑΛΛΙ ΑΠΌ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟΥ!!!

ΝΑ είστε καλά φιλαράκια μου!!!!

post-51070-0-77857600-1472063149_thumb.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πετρο δεν βλεπω κυκλοφορητες , δεν εχεις ροες??????

Οχι Μανωλη,το σηκωνει μονοπαντα ανοιγει τα παραθυρα και κανει ρευμα και ετσι κινειτε το νερο.. :hehe :hehe :hehe :hehe

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε Πετράν τι αναμπουμπουλα το ενυδρειο τα σπάει!  Εχεις τα καλύτερα χρώματα.  Θέλεις 1000 μάτια για να το χαζεύεις.  keep reefing  :thumbsu:  :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε Πετράν τι αναμπουμπουλα το ενυδρειο τα σπάει!  Εχεις τα καλύτερα χρώματα.  Θέλεις 1000 μάτια για να το χαζεύεις.  keep reefing  :thumbsu:  :thumbsu:

Να σε καλά ευγενιεεεεεε μου!!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ομορφια και η ωριμοτητα του συγχωρει και λαθη,Εξαιρετικη φωτο,μπραβο Πετρο.

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφα ολα, μακαρι να ηταν και εμενα ετσι σε "αναμπουμπουλα" το ενυδρειο 24 ωρες την μερα, 365 μερες τον χρονο. Ευγε!

Link to comment
Share on other sites

Να μάστε :) :) ηρεμησαμε και χαλαρώσαμε!!!

Ξαναρχίσω να περνει τα πάνω του μετά την αναμπουμπουλα!

ΚΑΙ ΘΈΛΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΉΣΩ ΘΕΡΜΆ ΚΑΙ ΔΗΜΌΣΙΑ

ΤΟ (ΠΡΌΕΔΡΟ) ΝΙΚ ΝΙΚ που ήταν δίπλα μου και στα τηλέφωνα να ενδιαφερθεί για το ενυδρείο μου.!!

ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΛΌ ΜΟΥ ΦΊΛΟ ΤΑΝ!! ΠΟΥ ΠΈΡΑ ΑΠΌ ΤΑ ΤΗΛ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΈΣ

ΜΟΥ ΧΆΡΙΣΕ ΈΝΑ ΚΟΡΑΛΛΙ ΑΠΌ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟΥ!!!

ΝΑ είστε καλά φιλαράκια μου!!!!

 

Πω πω βρε φίλε τι "χάλια" ενυδρείο είναι αυτό. Πως αντέχεις μα αυτά τα "κακάσχημα" και "άχρωμα" κοράλια;  Δώστα σε μένα να ησυχάσεις!!! :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχ !! Παιδιά μην γελάτε εεεεε ρεεεεε εεε

Αφού ξέρετε το κοιτάω πολύ και το ψιριζω συνέχεια χειρουργιο καταιτήσε!!

Λίγο να πάει να ξεφύγει άμεσος ΟΠΑΑΑ ΤΟΥ ΛΈΩ ΕΓΏ ΚΆΝΩ ΚΟΥΜΆΝΤΟ!!ΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΧ

ΝΑ ΕΊΣΤΕ ΚΑΛΆ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ!!! ΕΥΧΟΜΕ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΊΑ ΣΑΣ ΝΑ ΠΗΓΕΝΟΥΝ ΣΦΑΊΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΆΣ ΧΑΛΑΡΩΝΟΥΝ ΝΑ ΣΆΣ ΗΡΕΜΟΥΝΕ, ΚΑΙ ΝΑ ΣΆΣ ΚΆΝΟΥΝ ΝΑ ΑΙΣΘΆΝΕΣΤΕ ΥΠΈΡΟΧΑ ΌΤΑΝ ΤΑ ΧΑΖΕΎΕΤΕ!!!

όσο τα σκαλιζουμε δεν τους αρέσει!

Ηρεμία ρουτίνα σκιμμερ κυκλοφορία φως και σταθερές τιμές όλα τα άλλα είναι το αλατοπίπερο!

Έγινε επεξεργασία - petran halen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάνει κ για μαλλίνα στους 25 βαθμούς μην ξεθοριασουνε χσχαχαχαχ

 

Εχεις φτιαξει ενα πολυ ομορφο ενυδρειο φιλε Πετρο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...