Jump to content

Diy 90 Λίτρων


iliasandro

Recommended Posts

Αποφάσισα να δοκιμάσω την κατασκευή ενός ενυδρείου. Κατέληξα με υποχωρήσεις στις διαστάσεις (80χ43χ35), αγόρασα 8άρια τζάμια (55 €), σιλικόνη bison ενυδρειακή και μετα κόπων και βασάνων υλοποίησα την κατασκευή. Δοκίμασα για σχεδόν 2 εβδομάδες στο μπαλκόνι χωρίς διαρροή και το τοποθέτησα στην τελική του θέση.

Ηρθε λοιπόν η ώρα για το hardscape. 28 κιλα Seachem Flourite Black + 4 πέτρες mini landscape = iwagumi...

post-49694-0-21919800-1413363253_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα τις απόψεις-προτάσεις σας για το hardscape αλλά και προτάσεις για φυτά. Το ενυδρείο είναι high tech (φωτισμός 1.2 w/l, μπουκάλα CO2, εμπλουτισμένο υπόστρωμα). Μπροστά, ανάμεσα στις κεντρικές πέτρες και πίσω από αυτές θα μπει cuba.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το aquascape θα μπορουσες ισως να γύρεις τους δυο μεγαλους βραχους να μην ειναι τελειως ορθιοι αλλα λιγο ποιο πλαγιαστοι. Απο φυτα εγω προτεινω hemianthus callitrichoides για μπροστα και λιγο προς την μεση (ακριβως εκει που κανει γραμμη το νερο) και Eleocharis acicularis για δεξια και αριστερα πισω απο τα βραχια στα δυο υψωματα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιες πετρες βρηκες αλλα πρεπει να παιξεις λιγο με το hardscape.

Προσωπικα δεν μου αρεσει το κενο πισω απο τις πετρες που εχεις κανει,εγω θα το εκανα ολο υψωμα.

Απο φυτα,εγω θα εβαζα cuba σε ολο το μπροστινο κομματι και ισως eleocharis sp για πισω.

Το θεμα ομως ειναι σε λαθος κατηγορια,να στο μεταφερω στο φυτεμενο για να παρεις περισσοτερες ιδεες και προτασεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι Κώστα. Βάλτο στο φυτεμένο. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να εστιάζει το μάτι αναμεσα στις κεντρικές πέτρες ακολουθώντας το χαλί απο Cuba. Γι αυτό είναι χαμηλωμένο πίσω. Επίσης σαν φυτο μου αρέσει το Hydrocotayle tripartita (sp.japan) και σκεφτόμουν να το βάλω στην αρχή του δεξιού υψώματος πανω απο την πέτρα... Εκεί ή κάπου αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Ταιριάζουν στα υψώματα αριστερά-δεξιά φυτά που ψηλώνουν;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Δες αν έχεις χρόνο το παρακάτω link,θα σε βοηθήσει σ αυτό που πας να κάνεις

http://fish-etc.com/aquascaping-main/create-an-iwugami-aquascape

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες πέτρες. Θα πρόσθετα ακόμα μια πολύ μικρή μπροστά, για να μου δώσει μεγαλύτερη αίσθηση βάθους, και από φυτά η γνώμη μου είναι να μην βάλεις φυτά που ψηλώνουν (cuba και eleocharis είναι ιδανικά για τέτοιου είδους στησίματα).

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω το θερμοστάτη και δε μου αρέσει... Θέλω να τον κρύψω με κάποιον τρόπο

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω το θερμοστάτη και δε μου αρέσει... Θέλω να τον κρύψω με κάποιον τρόπο

Τον αφήνεις να πιάσει άλγη και χάνεται στο σύνολο!!!

Άλλες επιλογές ειναι να τον βάλεις χαμηλά και στο πλαϊ ή να τον κρύψεις σε sump ή φίλτρο πλάτης

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου ιδεα ειναι η εξης. Ωστε να αναδειξεις τις πολυ ωραιες πετρες σου που ειναι ιδανικες για iwagumi. Γεμιζεις ολο το βυθο σου με eleocharis parvula και αφηνεις λιγο μονο ανοιχτο στο μπροστινο μερος του ενυδρειου. και πισω απο τις δυο κεντρικες σου πετρες βαζεις δυο vallisneria ωστε να τις τονισεις και να δωσεις το σχημα U που ειναι μια απο τις γνωστες τεχνικες στησιματος για iwagumi.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο (αριστερά) θα χαλούσε την όλη εικόνα του ενυδρείου;

Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και οχι απλα εαν θελεις αυστηρα iwagumi σε αυτο το στησιμο χανεις τον μινιμαλισμο που βγαζει. Κι αυτο παντως ειναι πολυ ωραιο.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το θερμοστάτη, εχωσα στην πίσω δεξια γωνία ενα γυάλινο σφηνάκι και μέσα έβαλα το θερμοστάτη ώστε να μην έρχεται σε επαφη με το χαλίκι. Πως σας φαίνεται οπτικά αλλά και σαν σκέψη;Δημοσιευμένη  εικόνα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ εξυπνο και καλο αποτελεσμα. Αμα προσθεσεις και το φυτο που εδειχνες στη προηγουμενη φωτο θα τον καλυψεις εντελως και δε θα φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι νομιζω ενα νεκρο σημειο μεσα στο σωληνακι και θα μαζευει απιστευτη βρωμα.Θα το δεις ομως πως παει στην πορεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα το καθαρίζω κάθε εβδομάδα, εννοείται ;)

Link to comment
Share on other sites

Μη νομιζεις οτι και τα ενυδρεια που βλεπεις στις φωτο δεν εχουν εξοπλησμο..απλα τον βγαζουν για την φωτογραφιση.

Στο Iwagumi δεν μπορεις να παιξεις με πολλα φυτα,ετσι ειναι αυτο το ειδος στησιματος.Εκτος αν θες να κανεις κατι σαν iwagumi οπωτε εκει αλλαζει το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα φιλε μου. Εχεις ξεκινησει κατι πολυ ομορφο. Η γνωμη μου ειναι να δωσεις λιιιγο περισσοτερο δραμα στις πετρες σου. Δλδ να γειρεις λιγο τις δυο κεντρικες η σε αντιθετη φορα μετξυ τους η σε ομοια ετσι ωστε να μοιραστοιν οι δυναμεις και να ισορροπει η συνθεση. Καλη συνεχεια και περιμενουμε φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα φιλε μου. Εχεις ξεκινησει κατι πολυ ομορφο. Η γνωμη μου ειναι να δωσεις λιιιγο περισσοτερο δραμα στις πετρες σου. Δλδ να γειρεις λιγο τις δυο κεντρικες η σε αντιθετη φορα μετξυ τους η σε ομοια ετσι ωστε να μοιραστοιν οι δυναμεις και να ισορροπει η συνθεση. Καλη συνεχεια και περιμενουμε φωτο.

Τις έχω γείρει λίγο προς τα μπροστά ώστε να ακολουθούν τη ροή που θα είναι απο κρεμαστά φίλτρα στην πλάτη. Έννοιες να τους δώσω κλίση προς αριστερά ή δεξια;
Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου θα τις εγερνα αριστερα τις κορυφες τους. Οχι παραλληλες αλλα με αυτη την φορα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα μια πέτρα μπροστά. Γνώμες;Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...