Jump to content

Diy 90 Λίτρων


iliasandro

Recommended Posts

Οπως σου ειπα εγω θα εβαζα αλλα φυτα,προσωπικα γουστα ειναι αυτα. :P

Συμφωνούμε κατά τα 2/3 λοιπόν B)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με αυτή την κλίση σας αρέσει παιδιά; Επίσης δε μου είπατε... Αρλεκίνοι, cpd ή pseudomugil;

Pseudomugil.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την κλίση σας αρέσει παιδιά; Επίσης δε μου είπατε... Αρλεκίνοι, cpd ή pseudomugil;

Σε σένα, ποια αρέσουν?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου είναι οτι και τα 3 στο βιότοπο τους έχουν πλούσια βλάστηση. Αυτό που έχω εγώ δεν το λες και πλούσιο.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου είναι οτι και τα 3 στο βιότοπο τους έχουν πλούσια βλάστηση. Αυτό που έχω εγώ δεν το λες και πλούσιο.

Άρα έχεις δύο επιλογές

1. Ειτε ψάχνεις για άλλο είδος

2. Ειτε κανεις τα στραβα ματια και διαλέγεις ένα από τα παραπάνω 3 ειδη

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσω πρόγραμμα λίπανσης ή να περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Nitrogen,trace και γενικό έχω βάλει ήδη... Θα ξεκινησω συγκρατημένα και τα υπολοιπα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κώστα μια ερώτηση μιας και είχες pseudomugil. Κινουνται σε ομάδες ή το καθένα μόνο του;

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ το καθενα μονο του.

Εγω τα εδωσα γιατι δεν μου κολλουσαν με το set up μου.

Για μενα βαλε espei η αρλεκινους που ειναι κοπαδοψαρο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν φτιαχνεις βιοτοπικο ενυδρειο για να ψαχνεσαι τοοσο για τους βιοτοπους των ψαριων....Στα iwagumi τα φυτα και το στησιμο "προηγουνται" των ψαριων....

Αρα ποιο ψαρακι σου αρεσει εσενα περισσοτερο;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Μονο γαρίδες είναι κοντά σε αυτό που σκέφτομαι και παλι υπο προϋποθέσεις... Μάλλον προς αρλεκινους με βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Σε φυτεμένο ενυδρειο εγω τις γαριδες τις θεωρω , ως το βασικο στοιχειο οργανισμων, μαζι και με τα σαλιγκαρια.

Το στησιμο ναι με καλυτερο φαινεται , αλλα να πω την αληθεια εγω θα δοκίμαζα και αλλους τροπους στησιματος, λιγο σπασιμο πετρων καποια περιστροφη μετακινηση...

Για τα ψαρια δεν ξερω οποια σου αρέσουν , προτιμησε μικρα κοπαδοψαρα.

Τωρα για τα φυτα , επειδη πας σε iwagumi εχεις ηδη αγορασει cuba για το πισω φυτω θα διαλεγα vivipara..

Απο θέμα λιπανσης τι θα ακολουθησεις?

δες και ενα σχεδιακι , καπως σαν προσχεδιο οσο λιγο τα καταφερνω στο photoshop.

post-47325-0-20969900-1413759007_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Σε φυτεμένο ενυδρειο εγω τις γαριδες τις θεωρω , ως το βασικο στοιχειο οργανισμων, μαζι και με τα σαλιγκαρια. 

Το στησιμο ναι με καλυτερο φαινεται , αλλα να πω την αληθεια εγω θα δοκίμαζα και αλλους τροπους στησιματος, λιγο σπασιμο πετρων καποια περιστροφη μετακινηση...

Για τα ψαρια δεν ξερω οποια σου αρέσουν , προτιμησε μικρα κοπαδοψαρα.

Τωρα για τα φυτα , επειδη πας σε iwagumi εχεις ηδη αγορασει cuba για το πισω φυτω θα διαλεγα vivipara..

Απο θέμα λιπανσης τι θα ακολουθησεις?

 

δες και ενα σχεδιακι , καπως σαν προσχεδιο οσο λιγο τα καταφερνω στο photoshop.

 

 

 

 

Πολύ ωραίο το σχέδιο και η κατανομή των φυτών. Θα είναι στα υπόψην (έχω περιέργεια να δω το παρόν στήσιμο μετά απο την ανάπτυξη των φυτών). Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες.

Γαρίδες θα μπουν μετά απο 1-2 μήνες (μάλλον prl ή blue tiger και σίγουρα japonica). Σαλιγκάρια δεν ξέρω...

Το vivipara στο τωρινό στήσιμο το προτείνεις για όλη την πλάτη ή αριστερά-δεξια;

Η λίπανση θα γίνει με τη σειρά της seachem για αρχή με τη μισή αναγραφόμενη μοιρασμένη στις 6 ημέρες. Η έβδομη 30% αλλαγή νερού αποκλειστικά α/ο και προσθήκη ανάλογου trace.

[Δε θα βάλω νερό βρύσης γιατί υποψιάζομαι οτι οι πέτρες μου ανεβάζουν σκληρότητα (tds α/ο=5 ενυδρείου=90). Αύριο θα ανανεώσω τα τεστ (το dgh μου έδινε ενα παράλογο 12 στο νερό της α/ο) και θα κάνω μετρήσεις]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά gh=6 kh=4. Υποψιάζομαι οτι και τα νιτρικά μου δεν τα έχω μετρήσει καλά. Τα τεστ έληξαν τον Σεπτέμβρη και τώρα μετρούν λάθος....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το σχέδιο και η κατανομή των φυτών. Θα είναι στα υπόψην (έχω περιέργεια να δω το παρόν στήσιμο μετά απο την ανάπτυξη των φυτών). Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες.

Γαρίδες θα μπουν μετά απο 1-2 μήνες (μάλλον prl ή blue tiger και σίγουρα japonica). Σαλιγκάρια δεν ξέρω...

Το vivipara στο τωρινό στήσιμο το προτείνεις για όλη την πλάτη ή αριστερά-δεξια;

Η λίπανση θα γίνει με τη σειρά της seachem για αρχή με τη μισή αναγραφόμενη μοιρασμένη στις 6 ημέρες. Η έβδομη 30% αλλαγή νερού αποκλειστικά α/ο και προσθήκη ανάλογου trace.

[Δε θα βάλω νερό βρύσης γιατί υποψιάζομαι οτι οι πέτρες μου ανεβάζουν σκληρότητα (tds α/ο=5 ενυδρείου=90). Αύριο θα ανανεώσω τα τεστ (το dgh μου έδινε ενα παράλογο 12 στο νερό της α/ο) και θα κάνω μετρήσεις]

To vivipara θα ελεγα οπως το εχεις στημένο αριστερα και δεξια.

Εχεις ασχοληθει με γαριδες?

Επειδη βλέπω πας σε δυσκολες.

prl και blue tiger,δυστηχως δεν πανε μαζι με λιπασματα , ψηλες kh και μεγαλες θερμοκρασιες.

Aν σου ανεβασαν σκληροτητες τοτε εχεις και θα εχεις προβλημα.

Δεν θα μπορεσεις να το φερεις εκει που θέλεις το νερο.

Απο λιπανση επειδη ειναι γρασιδακια ,και εχεις και φρεσκο φλουριτη θα σου έλεγα να ξεκινησεις μετα απο 1-2 εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ασχοληθεί ξανά με γαρίδες ( red cherry και rili). Γνωρίζω οτι είναι δύσκολες αυτές που σκέφτομαι και εννοείται οτι θα τις βάλω εφόσον διαμορφώσω κατάλληλες συνθήκες (σταθερές συνθήκες έχω, η ελαχιστοποίηση των λιπασμάτων είναι ενα στοιχημα). Τελικά δε μου ανεβάζουν σκληρότητες οι πέτρες. Είχαν λήξει τα τεστ που χρησιμοποιουσα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εκτος απο τα λιπασματα και το μαλακο νερο,για τις γαριδες που θες παιζει σημαντικο ρολο και η χαμηλη θερμοκρασια το καλοκαιρι.Θα χρειαστεις ανεμηστιρακια οπωσδηποτε με οτι αυτο συνεπαγεται.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εκτος απο τα λιπασματα και το μαλακο νερο,για τις γαριδες που θες παιζει σημαντικο ρολο και η χαμηλη θερμοκρασια το καλοκαιρι.Θα χρειαστεις ανεμηστιρακια οπωσδηποτε με οτι αυτο συνεπαγεται.

Έχω απ' όλα :P
Link to comment
Share on other sites

Τοτε προχωρα το απλα διαλεξε ψαρια που δεν τσιμανε γαριδες.Προσωπικα εχω δοκιμασει espei,αρλεκινους και pseudomugil gertrudae και κανενα απο αυτα δεν μου ετρωγε γαριδες ουτε γοννο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω απ' όλα :P

Εισαι σιγουρος?

Oι red chery σε οποιο νερο και να τις βάλεις δεν εχουνε προβλημα.

Οι γαριδες που αναφερεις θελουν υποστρωμα τυπου ada , akadama, shirakura, για να κατεβαζει το ph και τις σκληροτητες.

Θερμοκρασια εως 24 το καλοκαιρι δυστηχω σε τοσα λιτρα δυσκολο να κατεβάσεις το καλοκαιρι 24c.

Kh 0 gh 5 ph 6.4

Θελεις ειδικο μινεραλ για να πετυχεις τις παραμέτρους αυτες.

Καθολου λιπανση, το co2 αφου εχεις 0 kh το ξεχνας. .

Ακομη για να μεγαλωσεις ευκολα τα μικρα θελεις πολυ μοςς, και ειδικές τροφες .

Οποιο ψάρι και να βάλεις το μικρο το γαριδάκι θα το τσιμπησει , να σαι σιγουρος...

Εχω τυχει να δω στο δικο μου, ροδοστομα, να εχει την γαριδα στο στομα μεγάλη και να του εχει κολησει...

Οποτε ξανασκεψου το θα έλεγα ...

Link to comment
Share on other sites

Όταν είπα οτι έχω απ όλα εννοούσα εξοπλισμό. Το ενυδρείο είναι σε χώρο οπου λειτουργεί μονίμως κλιματισμός. 3 χρόνια τώρα δεν είχα θέμα με θερμοκρασία σε 60αρι στον ίδιο χώρο. Σχετικά με τα υπόλοιπα προαπαιτούμενα αναφέρεσαι στις prl φαντάζομαι. Οι blue tiger δε χρειάζονται αυτές τις παραμέτρους. Γι αυτό είμαι αναμεσα στις 2. Επαναλαμβάνω βέβαια οτι εφόσον δεν διασφαλίσω συνθήκες δε μπαίνει τίποτα μέσα στο ενυδρείο. Σκέψου οτι δεν βάζω σαλιγκάρια λόγω χαμηλής σκληρότητας νερου ;)

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Ok αν εχεις airco δεν υπαρχει θεμα με την θερμοκρασια.

Αλλα οπως σου ειπα θελουν υποστρωμα αυτες οι γαρίδες...

Οσο πιο ψηλο grade ειναι τοσο πιο δυσκολες ειναι.

Αν ειναι ρε συ να εκανες γαριδακικο( moss, pelia, και κανενα ευκολο φυτο ) , και οχι iwagumi.... :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι prl θέλουν υπόστρωμα όντως. Τις παραμέτρους νερου τις έχω άνετα και με το seachem. Τα λιπάσματα και γενικότερα η διατήρηση δύσκολων φυτών είναι σίγουρα πρόβλημα.

Το iwagumi προέκυψε στην πορεία και πιθανόν να ζησει για λίγους μήνες εφόσον πάω για prl.

Οι blue tiger είναι σαφώς πιο εύκολες και ανθεκτικές. Δεν είναι βέβαια red cherry...

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...