Jump to content

Diy 90 Λίτρων


iliasandro

Recommended Posts

Καλησπέρα

Αυτό που αναφέρεις για τις άλγες δεν ισχύει, με την έννοια πως δεν τις περιορίζεις με συχνές αλλαγές νερού κι ενδεχομένως να στερείς κι απ τα φυτά οφέλιμα στοιχεία

Τα νιτρικά ειναι ο καλύτερος οδηγός για το πόσο συχνά πρέπει να κάνεις αλλαγές νερού

Για τις άλγες χρειάζεται ισορροπία σε φωτισμό, θρεπτικά στοιχεία και CO2

Σε αυτο δυστηχως φίλε μου δυστηχως εισαι λάθος...

Στο αρχικό στησιμο , με καινουριο υποστρωμα -βυθο , επιβαλονται οι συχνες αλλαγες...

Και γενικα στο φυτεμένο, αν παει κατι στραβα , ακολουθουμε συχνες αλλαγες.

Με τα νιτρικά παμε αφου εχει στρωθει το ενυδρειο, αλλα παλι εξαρταται την μεθοδο λιπανσης που ακολουθουμε.

Ο φλουριτης δεν χανει τπτ απολυτως αν τον ξεπλυνεις ...

Στην ουσια απελευθερωνει σιγα σιγα ...

Και εγω τον ξεπλενα γιατι βγαζει πολυ σκονη,.

Δεν θα βάλεις σκετο Ao ... πρεπει να προσθεσεις ή ζουμια ή νερο δικτυου.

Να ξερεις οτι η ελαχιστη kh για να εχουμε μια ισοροποια στο ph ειναι 2-3 και η gh ωστε τα φυτα να τραβανε ασβεστιο και μαγνησιοπρεπει ειναι >3 αν βαλεις και γαριδες να ειναι απο 5 και πανω , για να μπορουν να κανουν εκδυση.

κλιση οντως δεν εχει δωσει αρκετη....

Η πετρα η αριστερη δεν μου αρεσει οπως ειναι ορθια... :)

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε αυτο δυστηχως φίλε μου δυστηχως εισαι λάθος...

Στο αρχικό στησιμο , με καινουριο υποστρωμα -βυθο , επιβαλονται οι συχνες αλλαγες...

Και γενικα στο φυτεμένο, αν παει κατι στραβα , ακολουθουμε συχνες αλλαγες.

Με τα νιτρικά παμε αφου εχει στρωθει το ενυδρειο, αλλα παλι εξαρταται την μεθοδο λιπανσης που ακολουθουμε.

Αν κατι παει στραβα εννοεις από θεμα αλγεων ή γενικα?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατι παει στραβα εννοεις από θεμα αλγεων ή γενικα?

Αρχικα μεχρι να ισοροπησει , κανουμε αλλαγες...

Οι αλλαγες ειναι μονο και μονο για τις αλγες.

Στην ουσια , ειναι μεχρι να ξεκινησουν τα φυτα να αναπτυσονται.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες φυτα ταχειας ανάπτυξης ή μεταφέρεις ανεπτυγμένα φυτα σε νεο ενυδρείο, θα κάνεις και παλι συχνες αλλαγες;

Προσωπικα και με φυτά αργης αναπτυξης προτιμω να ενισχυσω τον βυθο με ταμπλετες παρα να αλλαζω το νερο καθε δυο μερες

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες φυτα ταχειας ανάπτυξης ή μεταφέρεις ανεπτυγμένα φυτα σε νεο ενυδρείο, θα κάνεις και παλι συχνες αλλαγες;

Προσωπικα και με φυτά αργης αναπτυξης προτιμω να ενισχυσω τον βυθο με ταμπλετες παρα να αλλαζω το νερο καθε δυο μερες

Εγω μπορει ναι...

Ασε εμενα...

Εγω καποιες στιγμες εκανα καθημερινες αλλαγες.

Τα φυτα θα δεμσευαν καποιο ποσοστο απο το νερο , οχι ομως ολο απο τα θρεπτικα.

Οπως ειπα εξαραται πως στηνουμε το ενυδρειο και την λιπασνη που ακολουθουμε.

Δεν θα σε παρω μακρια...

Δεν ξερω αν εχεις ριξει μια ματια πως προτινει η tropica το στησιμο του ενυδρειου.

Αν εχει χρονο ριξε μια ματια.

http://tropica.com/en/guide/get-the-right-start/tropica-app/

http://tropica.com/en/guide/get-the-right-start/

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Με τις ταμπλετες βουλωνεις τα διακενα ριχνεις το eh και δημιουργειται σουλφίδιο του υδρογόνου.

Το καλυτερο λιπασμα ειναι οι αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

 

Σε αυτο δυστηχως φίλε  μου δυστηχως  εισαι λάθος...

Στο αρχικό στησιμο , με καινουριο υποστρωμα -βυθο , επιβαλονται οι συχνες αλλαγες...

Και γενικα στο φυτεμένο, αν παει κατι στραβα , ακολουθουμε συχνες αλλαγες.

Με τα νιτρικά παμε αφου εχει στρωθει το ενυδρειο, αλλα παλι εξαρταται την μεθοδο λιπανσης που ακολουθουμε.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...

 

Όσο για το στήσιμο δοκίμασα διάφορα αλλά ηταν το μόνο που με ενθουσίασε. Η κλίση θα μπορούσε να είναι 2-3 εκ. μεγαλύτερη αλλά αυτό μπορω να το πετύχω και με το κλάδεμα της Cuba.

Αυτό που ξεγελάει νομιζω πως είναι οτι έχω σηκώσει λίγο τις μικρές πέτρες ώστε να μην καλυφθούν.

Θα περιμένω να το δω μετά απο 5-6 εβδομάδες...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε την αριστερη πετρα ειδικα, να την παιξεις λιγο αριστερα νομζω θελει, να εχει κλιση.

Μην ειναι κατακορυφη,,,

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως αν δώσω κλίση το μάτι θα εστιάζει στο αριστερό ύψωμα ή δε θα έχω κανένα ξεκάθαρο σημείο εστίασης. Η κλίση προς τα αριστερά δε θα ταίριαζε με ενα μονο ύψωμα στην αριστερή πλεδεπλευ`α;

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Με τις ταμπλετες βουλωνεις τα διακενα ριχνεις το eh και δημιουργειται σουλφίδιο του υδρογόνου.

Το καλυτερο λιπασμα ειναι οι αλλαγες νερου.

Πως το ανακαλυψες παλι αυτο ? :)

Δεν ισχυει κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

Στην αρθρογραφια του γλυκου νερου εδω στο φορουμ.Δεν μπορω να δωσω λινκ τωρα γιατι ειμαι απο κινητο.Διαβασε ο φυτεμενος βυθος,το διαβασα προσφατα και το θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Μην το χαλασουμε το θεμα

Αν χρειαζεται ας ανοίξουμε αλλο, κι ας τα συζητησουμε εκει

Συμφωνω πως ολα ειναι θεμα πως ξεκινας ενα ενυδρειο και τι λιπανση επιλεγεις

Για το θεμα των συχνων αλλαγων, συνεχιζω να διαφωνω χωρις να σημαινει πως η κάθε μεθοδος δεν εχει θετικα ή αρνητικα

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως αν δώσω κλίση το μάτι θα εστιάζει στο αριστερό ύψωμα ή δε θα έχω κανένα ξεκάθαρο σημείο εστίασης. Η κλίση προς τα αριστερά δε θα ταίριαζε με ενα μονο ύψωμα στην αριστερή πλεδεξιά;ά;

Προσπαθησε να ψαξεις στο internet για το golden ratio για να καταλαβεις που εστιαζει το ματι...

Οπως ειναι στημενο τωρα , δες που εστιαζεις...

post-47325-0-56450400-1413580754_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην το χαλασουμε το θεμα

Αν χρειαζεται ας ανοίξουμε αλλο, κι ας τα συζητησουμε εκει

Συμφωνω πως ολα ειναι θεμα πως ξεκινας ενα ενυδρειο και τι λιπανση επιλεγεις

Για το θεμα των συχνων αλλαγων, συνεχιζω να διαφωνω χωρις να σημαινει πως η κάθε μεθοδος δεν εχει θετικα ή αρνητικα

Ναι ρε συ δεν ειμαι απολυτος σε αυτο που λεω...

Δεν λεω οτι δεν μπορει να εχει και καποια αλλη μεθοδο καλο αποτελεσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειναι στημενο τωρα , δες που εστιαζεις...

Ανάμεσα στις πέτρες εκεί που η δεξια συμπληρώνει την αριστερή. Αυτός ηταν ο στόχος μου ώστε να δώσω μια αναπαράσταση "φαραγγιού" το οποίο θα το διατρέχει το μάτι.

(Επίσης υπο γωνία η εστίαση είναι στο σημείο όπου η μπροστά μικρή πέτρα μοιάζει με συνέχεια της μεγάλης δεξιά.)

Δοκιμασα χθες να δώσω κλίση αλλά δε μου άρεσε. Ίσως να μην το εκανα σωστά...

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στις πέτρες εκεί που η δεξια συμπληρώνει την αριστερή. Αυτός ηταν ο στόχος μου ώστε να δώσω μια αναπαράσταση "φαραγγιού" το οποίο θα το διατρέχει το μάτι. (Επίσης υπο γωνία η εστίαση είναι στο σημείο όπου η μπροστά μικρή πέτρα μοιάζει με συνέχεια της μεγάλης δεξιά.)

Λαθος...

Ψαξε το λιγακι για να καταλαβεις...

τα σημεια εστιασης οπως το εχεις στησει ειναι οι πετρες...

Αν ηθελες να ειναι σημειο εστιασης το φαραγγι θα επρεπε να το ειχες τοποθετησει σε αυτα τα κοκκινα σημεια.

post-47325-0-65453400-1413581420_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λαθος...
079e0f58665b920df685d042fe87a445.jpgΚαλύτερα τώρα; Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την κλίση σας αρέσει παιδιά; Επίσης δε μου είπατε... Αρλεκίνοι, cpd ή pseudomugil;

Link to comment
Share on other sites

cpd μια κοπαδαρα ομως

Link to comment
Share on other sites

Μια ομαδα απο rasbora espei.

Καλυτερο ειναι τωρα ετσι.

Κώστα κάτι δε μου κολλάει με τα φυτά. Το αριστερό ύψωμα σου αρέσει;
Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει καλυτερα η πετρα ετσι οπως ειναι τωρα απ οτι πριν.

Εγω απο την αρχη σου ειπα οτι δεν θα εβαζα αυτα τα φυτα,θα χρησιμοποιουσα κουμπα,eleocharis sp που γινετε ψιλη για την μια γωνια και καποιο αλλο stem φυτο με μικρο φυλλωμα για την αλλη γωνια,ισως micranthemum micranthemoides. Αυτο που εχεις βαλει στην δεξια γωνια,το hydrocotyle,εκτος οτι δεν ψηλωνει,γινετε και θαμνωδεις,πραγμα που εμενα δεν μου κολλαει στο aquascape που εχεις κανει.Βεβαια αυτα ειναι προσωπικες αποψεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει καλυτερα η πετρα ετσι οπως ειναι τωρα απ οτι πριν.

Εγω απο την αρχη σου ειπα οτι δεν θα εβαζα αυτα τα φυτα,θα χρησιμοποιουσα κουμπα,eleocharis sp που γινετε ψιλη για την μια γωνια και καποιο αλλο stem φυτο με μικρο φυλλωμα για την αλλη γωνια,ισως micranthemum micranthemoides. Αυτο που εχεις βαλει στην δεξια γωνια,το hydrocotyle,εκτος οτι δεν ψηλωνει,γινετε και θαμνωδεις,πραγμα που εμενα δεν μου κολλαει στο aquascape που εχεις κανει.Βεβαια αυτα ειναι προσωπικες αποψεις.:)

Έβγαλα την Cuba απο το δεξί ύψωμα και έβαλα μονο eleocharis. Το δεξί φυτο το έβαλα για δυο λόγους

α. Σκέφτηκα οτι ίσως ταιριάξει εκεί κάτι που δε θα ξεπεράσει το υψος της κεντρικής πέτρας

β.μου αρέσει σαν εικόνα όταν τρέχει πανω σε Cuba ή στους βράχους

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Απο το αριστερό ύψωμα εβγαλα την Cuba (δε μου κανει edit το tapatalk)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...