Jump to content

Diy 90 Λίτρων


iliasandro

Recommended Posts

Πολυ ωραιο :) αμα μπορεις δοκιμασε κατι και ανεβασε μια φωτο να δουμε. Ανταλλαξε θεσεις στις 2 μεγαλες πετρες σου. Νομιζω εχει ψωμι αυτη η υποθεση ακομη. Μη βιαστεις να το γεμισεις και παιξε ακομη με τις πετρες σου. Μη ξεχνας τον κανονα των 3 φυσικα :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να το δοκιμασω, αλλά νομιζω οτι έτσι όπως είναι η μια συμπληρώνει την αλλη και ταυτόχρονα αναγκάζουν το μάτι να παει αναμεσα τους. Αν εννοείς να να τις περιστρεψω, το πίσω τους μέρος είναι σχεδόν λείο και θα είναι άσχημο

Link to comment
Share on other sites

Εγω τις μεγαλες πετρες δεν θα τις εβαζα καθετα αλλα με κληση.

Να ξερεις οτι οι μικρες πετρες που εχεις βαλει θα χαθουν με το γρασιδι και δεν θα φαινονται σχεδον καθολου,στη θεση σου θα εβαζα μεγαλητερες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τις μεγαλες πετρες δεν θα τις εβαζα καθετα αλλα με κληση.

Να ξερεις οτι οι μικρες πετρες που εχεις βαλει θα  χαθουν με το γρασιδι και δεν θα φαινονται σχεδον καθολου,στη θεση σου θα εβαζα μεγαλητερες.

Το ξέρω ναι. Η αρχική σκέψη ηταν να συγκρατήσω λίγο τα υψώματα. Τις έχω χωσει. Μπορω να τις σηκώσω. Αυτό με την κλίση το δοκιμασα πριν λιγο αλλά δε μου άρεσε. Έχανα καποιες λεπτομέρειες που θα ήθελα να υπαρχουν.
Link to comment
Share on other sites

Σήκωσα λίγο τις μικρές πέτρες.Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Στη πρωτη σελιδα σου εχουν παραθεσει ενα πολυ ωραιο και αναλυτικοτατο αρθρο για το iwagumi. Το αυστηρο iwagumi για μενα ειναι τεχνη :) εχεις κανει καλη δουλεια ως τωρα αλλα σιγουρα μπορεις και καλυτερα αφου φαινεται οτι το εχεις απο στησιμο... Περιμενουμε κι αλλες δοκιμες και πειραματισμους μεχρι το τελικο αποτελεσμα. Μη φοβηθεις να το ξεκινησεις απο την αρχη αμα κατι δε σου κολλαει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλό άρθρο.

Ας γράψω κάποια πράγματα που έχω προσπαθήσει σε αυτό το στήσιμο:

α. Στήσιμο των κεντρικών πετρών ξεκινώντας απο λίγο πιο μπροστά απο το μέσο του πλάτους και προχωρώντας προς τα πίσω ώστε να δώσω βάθος με τις υπόλοιπες.

β. Στήσιμο ολων των πετρών έτσι που να ακολουθούν τη ροή του νερού απο πίσω προς τα εμπρός.

γ. Δημιουργία ενος σημείου εστίασης που είναι το περασμα ανάμεσα στις μεγάλες πέτρες. Αυτές τις τοποθέτησα έτσι ώστε οι κορυφές τους να συγκλίνουν και να αναγκάζουν το μάτι να εστιάζει εκεί που θέλω.

δ. Όπου μπορούσα επιχείρησα το σχημα της μιας πέτρας να είναι συνέχεια ή συμπλήρωμα του σχήματος της άλλης ώστε να δώσω ενα επιπλέον δέσιμο στο hardscape.

ε. Τον κανόνα των τετάρτων τον είχα στο μυαλό και εκανα δοκιμές αλλά δεν είμαι σίγουρος αν πέτυχα κάτι.

στ. Αντιμετώπισα κάποια τεχνικά ζητήματα (τοποθέτηση θερμοστάτη, τοποθέτηση του co2 diffuser ανάμεσα στα δυο φίλτρα έτσι που να μην φαίνεται)

ζ.Έχω επιλέξει τελικά 3 φυτά κατάλληλα για iwagumi (Cuba, sp Japan, eleocharis)

Απο διαφορετικά στησίματα πάντως έχω κανει πολλά (3 σήμερα μόνο) αλλά στο τέλος ανοίγω τη φωτο στο κινητό και ξαναστήνω αυτό που έχω ανεβάσει εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

Σήκωσα λίγο τις μικρές πέτρες.87a4fefa1c372f3cbc419566b4756517.jpg

Αυτό το στήσιμο είναι πολύ όμορφο κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου αρέσει έτσι. Λέω να φυτέψω σιγά σιγά. Σε όλο το μπροστινό μέρος, ανάμεσα στις κεντρικές πέτρες και πανω στο αριστερό ύψωμα θα μπει Cuba. Στο αριστερό ύψωμα (πίσω απο την cuba και αριστερά της) μπροστά και πισω απο τις μεγάλες πέτρες eleocharis. Στο δεξί ύψωμα η sp japan... Τέλος θα δοκιμασω να σφηνωσω λίγη Cuba σε 2-3 σχισμές για να δω πως θα παει. Κάποια καλύτερη ιδέα;;;

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-117:

Κι εμένα μου αρέσει έτσι. Λέω να φυτέψω σιγά σιγά. Σε όλο το μπροστινό μέρος, ανάμεσα στις κεντρικές πέτρες και πανω στο αριστερό ύψωμα θα μπει Cuba. Στο αριστερό ύψωμα (πίσω απο την cuba και αριστερά της) μπροστά και πισω απο τις μεγάλες πέτρες eleocharis. Στο δεξί ύψωμα η sp japan... Τέλος θα δοκιμασω να σφηνωσω λίγη Cuba σε 2-3 σχισμές για να δω πως θα παει. Κάποια καλύτερη ιδέα;;;

Καλή επιτυχία, και εγώ κάπως έτσι θα το φύτευα.

ΥΓ το flurite που έχεις υπόστρωμα θέλει λίγο προσοχή στο φύτεμα της κούβα, θέλει καλό και βαθύ χώσιμο γιατι οι ρίζες της είναι μικρές...και όταν γεμίσεις νερό με προσοχή την δύναμη που ρίχνεις το νεράκι γιατί θα εύκολα θα γίνει φυτό επιφανείας...

καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα εβαζα ενα ειδος γρασιδιου και δεν θα μπερδευα 2.Με 2 διαφορετικα γρασιδια δεν ξερω πως θα φαινεται και αν ειναι καλο..

Εγω θα επελεγα κουμπα και θα εβαζα και την ψιλη ελεοχαρις πισω για να σπαει το ματι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα εβαζα ενα ειδος γρασιδιου και δεν θα μπερδευα 2.Με 2 διαφορετικα γρασιδια δεν ξερω πως θα φαινεται και αν ειναι καλο..

Εγω θα επελεγα κουμπα και θα εβαζα και την ψιλη ελεοχαρις πισω για να σπαει το ματι.

Αυτό εννοούσα Κώστα :)

Δημοσιευμένη  εικόνα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαίνεται;

9cfdb383b99c252bfa3eb03080051e0f.jpg3780c1129ed1a585e57716f2c366d1a1.jpg

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φαινεται αλλα η κληση δεν φαινεται καθολου στη φωτογραφια,φαινεται σαν φλατ.Μαλλον δεν εχεις κανει αρκετη υψωμετρικη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Η λήψη είναι απο ψηλά... Δες κι αυτή...Δημοσιευμένη  εικόνα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παλι ρε συ μικρη ειναι η κληση..Για να σε βοηθησω,στο δικο μου iwagumi μπροστα εχω 5εκ παχος και πισω 17εκ..

Ριξε μια ματια,αν και τωρα εχω θεμα με αλγη και δεν ειναι ετσι.

P7182073.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπροστά έχω 5εκ πίσω αριστερά 15εκ και πίσω δεξιά 12εκ (λόγω θερμοστάτη δεν πήγαινε παραπανω).

Στο live μου φαίνεται όπως ηταν πριν φυτέψω οπότε μου αρκεί.

Όταν μεγαλώσουν λίγο τα φυτά θα κλαδεψω έτσι που να τονιστεί η διαφορά ύψους.

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Φωτοπερίοδο έχω βάλει 7 ώρες. Το νερό είναι αποκλειστικά α/ο. Χρειαζεται να ρίξω κανένα "ζουμι"; (έχω όλη τη σειρά της seachem). Επίσης σκέφτομαι αλλαγή νερού ανα 2 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε 8 ωρες φως το λιγοτερο.

Αν βαζεις 100% νερο απο οσμωση,θα πρεπει να ριχνεις και ιχνοστοιχεια μεσα,το νερο της οσμωσης ειναι 'νεκρο'.

Αλλαγες γιατι να κανεις ανα 2 μερες?

Link to comment
Share on other sites

Για να καθαρίζει κυρίως το νερό (πολλή σκόνη αυτό το fluorite black αν και το επλυνα με τις ώρες) αλλά και για να αποφυγω άλγες μέχρι τα φυτά να πάρουν τα πανω τους. Τα φίλτρα μου έτρεχαν 2 μηνες στο παλιό ενυδρείο. Λες να βάλω κανένα ψάρι σε 4-5 μέρες;

Link to comment
Share on other sites

Για να καθαρίζει κυρίως το νερό (πολλή σκόνη αυτό το fluorite black αν και το επλυνα με τις ώρες) αλλά και για να αποφυγω άλγες μέχρι τα φυτά να πάρουν τα πανω τους. Τα φίλτρα μου έτρεχαν 2 μηνες στο παλιό ενυδρείο. Λες να βάλω κανένα ψάρι σε 4-5 μέρες;

Καλησπέρα

Αυτό που αναφέρεις για τις άλγες δεν ισχύει, με την έννοια πως δεν τις περιορίζεις με συχνές αλλαγές νερού κι ενδεχομένως να στερείς κι απ τα φυτά οφέλιμα στοιχεία

Τα νιτρικά ειναι ο καλύτερος οδηγός για το πόσο συχνά πρέπει να κάνεις αλλαγές νερού

Για τις άλγες χρειάζεται ισορροπία σε φωτισμό, θρεπτικά στοιχεία και CO2

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εκανες λαθος που επλυνες το flourite,εγω το δικο μου το εβαλα απλυτο μεσα απλα εκανα 3 απανωτες αλλαγες νερου και καθαρισε.

Αλλαγες κανε εβδομαδιαιες,ασε τα φυτα στην ησυχια τους να προσαρμοστουν.

Για τις αλγες ισχυει οτι εγραψε ο puma πιο πανω.

Ψαρια να βαλεις αφου το φιλτρο σου ειναι στρωμενο,αν δεν βαλεις θα χασεις τη βιολογια σου σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

To flurite Κωστα σημειωνει στη σακουλα πανω οτι χρειαζεται/προτεινεται να πλυθει αρχικα. Και εγω το ξεπλυνα, σκεψου οτι ειναι η σακουλα με δυχτακι απο κατω για να ξεβγαζεις μεσα στη σακουλα του.

Link to comment
Share on other sites

To flurite Κωστα σημειωνει στη σακουλα πανω οτι χρειαζεται/προτεινεται να πλυθει αρχικα. Και εγω το ξεπλυνα, σκεψου οτι ειναι η σακουλα με δυχτακι απο κατω για να ξεβγαζεις μεσα στη σακουλα του.

Εγω δεν ξεπλυνα τιποτα Παρασκευα και μολις το εγραψα εδω για πλυσιμο ολοι μου ειπαν πως δεν πρεπει.Ψαχνοντας στο ιντερνετ,ειδα οτι οι περισσοτεροι ελεγαν οχι στο πλυσιμο γιατι χανονται αρκετα θρεπτικα που εχει το flourite.

Εμενα η σακουλα δεν ειχε δυχτακι..Βεβαια εγω εχω το κλασικο και οχι το black,δεν ξερω αν υπαρχει διαφορα μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως λες ξεκίνησα με τις 3 πρωτες σακούλες.

36fbf315b02c66345804e08a866cce3e.jpg

Την τέταρτη όμως με την οποία εστρωσα το επανω μέρος του βυθού την έπλυνα. (Η seachem προτείνει πλύσιμο πάντως)

Για τις αλλαγές το λεω γιατι φοβάμαι μήπως το flourite απελευθερώσει στοιχεία στη στήλη του νερού τις πρωτες 4 ημερες που δεν θα έχουν προσαρμοστεί τα φυτά μου. Για το λογο αυτό διάφοροι προτείνουν ή συχνες αλλαγές ή φυτά ταχείας ανάπτυξης για την πρωτη εβδομάδα.

Με αυτό το στήσιμο αρλεκινους (οριακά), cpd η pseudomugil;

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...