Jump to content

Diy 90 Λίτρων


iliasandro

Recommended Posts

Λοιπον, ένας φίλος που είδε live το ενυδρείο μου είπε οτι η κατασταση είναι αρκετά σοβαρή. Πήρα το ρίσκο κι έριξα ερυθρομυκίνη ώστε να μην το ξεστησω. Δεν είδα τις γαρίδες να επηρεάζονται. Αύριο θα ρίξω τη δεύτερη δόση και βλέπουμε.

Το ενυδρειακι είναι έτοιμο αλλά δεν ξέρω πως να κατεβασω το pH μιας και δεν θέλω να βάλω και σε αυτό co2...

Για να κατεβάσεις το ph, θα προτεινα υποστρωμα akadama....

Αλλο τροπος , ειναι με alder cones...

Αλλα καλυτερα αν μπορεσεις να αγορασεις το akadama.

Σου το κατεβαζει με οσμωση και μινεραλ , στο 6,4-,6,6 .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπον, ένας φίλος που είδε live το ενυδρείο μου είπε οτι η κατασταση είναι αρκετά σοβαρή. Πήρα το ρίσκο κι έριξα ερυθρομυκίνη ώστε να μην το ξεστησω. Δεν είδα τις γαρίδες να επηρεάζονται. Αύριο θα ρίξω τη δεύτερη δόση και βλέπουμε.

Το ενυδρειακι είναι έτοιμο αλλά δεν ξέρω πως να κατεβασω το pH μιας και δεν θέλω να βάλω και σε αυτό co2...

Βαλε ενα spliter στα μανομετρα σου να στελνεις απο 1 μπουκαλα σε 2 ενυδρεια. :P

Link to comment
Share on other sites

 

Βαλε ενα spliter στα μανομετρα σου να στελνεις απο 1 μπουκαλα σε 2 ενυδρεια. :P

 

Η αλήθεια είναι οτι το έχω σκεφτεί αλλά το ένα είναι 90 λίτρα και το άλλο 20. Θα πέφτει πολύ το ph στο γαριδαδικο. Σήμερα έψαξα για alder cones. Θα δοκιμασω να δω πως θα παει...

Πριν λίγο που άνοιξαν τα φώτα οι tiger ηταν όλες παρούσες. Οπότε άντεξαν σε 150 mg ερυθρομυκίνη. Η bga φαίνεται να αντιμετωπίζεται χωρίς να επηρεάζεται η βιολογία των φίλτρων. Το βράδυ θα ρίξω άλλα 150 mg...

Link to comment
Share on other sites

Το spliter εχει μικρορυθμιστη πανω που μπορεις να στελνεις οσο εσυ θες στο καθε ενυδρειο,εσυ το ρυθμιζεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Τέλος δεύτερης ημέρας. 300 mg ερυθρομυκινης στο νερό. Οι μετρήσεις φυσιολογικές και οι tiger παρούσες και δραστήριες. Μπήκε η τριτη δόση...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι το έχω σκεφτεί αλλά το ένα είναι 90 λίτρα και το άλλο 20. Θα πέφτει πολύ το ph στο γαριδαδικο. Σήμερα έψαξα για alder cones. Θα δοκιμασω να δω πως θα παει...

Πριν λίγο που άνοιξαν τα φώτα οι tiger ηταν όλες παρούσες. Οπότε άντεξαν σε 150 mg ερυθρομυκίνη. Η bga φαίνεται να αντιμετωπίζεται χωρίς να επηρεάζεται η βιολογία των φίλτρων. Το βράδυ θα ρίξω άλλα 150 mg...

Τα alder cones, εχε υποψιν οτι χρωματιζουν το νερο.

Μια καλη λυση, οπως σου ειπα ειναι η χρηση υποστρωματος ενεργου, πχ akadama.

Τέλος δεύτερης ημέρας. 300 mg ερυθρομυκινης στο νερό. Οι μετρήσεις φυσιολογικές και οι tiger παρούσες και δραστήριες. Μπήκε η τριτη δόση...

Ειδες αποτελεσμα στη bga?

To νερο θολωσε καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Τα alder cones, εχε υποψιν οτι χρωματιζουν το νερο.

Μια καλη λυση, οπως σου ειπα ειναι η χρηση υποστρωματος ενεργου, πχ akadama.

Ειδες αποτελεσμα στη bga?

To νερο θολωσε καθόλου?

Που βρίσκω akadama;

Η bga έχει κιτρινίζει και έχει κολλήσει στα προφίλτρα. Το νερό δεν έχει θολώσει. Είναι όπως πριν. Το tds έχει ανέβει 10 μοναδες αλλά μάλλον δε σχετίζεται με τη θεταπεια.

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Πωπω ρε Ηλια,βλεπω τη τριχοειδη πανω στη κουμπα και με πιανει η καρδια μου ρε φιλε..μου θυμιζει τα δικα μου τα καλα..Να φανταστεις οτι προσπαθουσα να βγαλω την αλγη πανω απο την κουμπα και ξυλωνοταν και το φυτο. :(

Παντως γινετε πολυ ωραιο και μολις φυγει και η αλγη θα ειναι ακομα καλυτερο! :)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Πωπω ρε Ηλια,βλεπω τη τριχοειδη πανω στη κουμπα και με πιανει η καρδια μου ρε φιλε..μου θυμιζει τα δικα μου τα καλα..Να φανταστεις οτι προσπαθουσα να βγαλω την αλγη πανω απο την κουμπα και ξυλωνοταν και το φυτο. :(

Παντως γινετε πολυ ωραιο και μολις φυγει και η αλγη θα ειναι ακομα καλυτερο! :)

Όταν μου έρθουν και τα υπολοιπα φυτά θα δειξει ακόμα περισσότερο. Για την άλγη κάνω υπομονή. Το μεγαλο μου θέμα πάντως είναι τα φωσφορικά που δεν ανεβαίνουν με τίποτα... Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Τα φωσφορικα ισως στα ρουφαει και η αλγη..Δοκιμασε να ταιζεις περισσοτερο για να ανεβουν.

Εγω με την αλγη αυτη δεν εβγαζα ακρη..εβγαλα οση μπορουσα χειροκινητα και μετα την ψεκασα με οξυζενε για 3-4 μερες.

Το αποτελεσμα ηταν να την καψω,αλλα να καψω και την κουμπα οπωτε και την ψηλωσα τελειως. :(

Μετα εβαλα 2 Αμανο και καθαρισαν οση ειχε μεινει.

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω καθημερινά seachem phosphate και ταΐζω 2 φορες. Με την άλγη κάτι παιζει αλλιως δεν εξηγείται να μετρώ μηδεν.

Έχω βάλει 6 αμανο αλλά την βγάζουν στο χαλίκι και στις πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι πιστευω,κατι παιζει με την αλγη και στα τρωει..

Εμενα φιλε οι αμανο μου εκαναν δουλεια.Μεσα σε 2 μερες ειχαν καθαρισει τα παντα απο την αλγη,οση ειχε μεινει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,μηπως τα φωσφορικα τα τραβαει ολα η αλγη?Και οσο πιο πολλα ριχνεις τοσο το χειροτερο?

Δεν ξερω....υποθετω! :)

Link to comment
Share on other sites

Που βρίσκω akadama; Η bga έχει κιτρινίζει και έχει κολλήσει στα προφίλτρα. Το νερό δεν έχει θολώσει. Είναι όπως πριν. Το tds έχει ανέβει 10 μοναδες αλλά μάλλον δε σχετίζεται με τη θεταπεια.

Αkadama , εχει μονο στην Κρητη ..

To μαγαζι ειναι ...

Περνεις αυτο.

AKADAMA IBARAKI HARD QUALITY

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο!!

η cuba παει πολυ γρηγορα

Είναι μπουσταρισμενη απο όλες τις απόψεις και θα πήγαινε καλυτερα εαν δεν ηταν η ρουφιανα η άλγη.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλή χρονιά σε όλους. Μια ερωτησούλα για το νεο σπίτι των blue tiger. Μπορώ να χρησιμοποιήσω equilibrium για ρύθμιση του gh ή χρειάζονται ειδικά minerals;

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια...

Για ψαξε το λιγο, το equilibrium δεν θα στο προτεινα.

Σε καποια φορουμ εξωτερικου ειδα να τις κρατανε σε παραμετρους.

ph7.4 kh3-4 gh6 tds220 temp 20-21.

Απο μινεραλ χρησιμοποιυν της salty shrimp gh+ και tds up...

τωρα ακριβως δεν το εχω δοκιμασει....

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που τις είχε τις διατηρούσε σε ph 6.5, kh 0 και gh 6. Το equilibrium εχει πολλα συστατικά (Fe, Mg, Mn κλπ). Τα άλλα minerals ειναι μονο Ca;

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που τις είχε τις διατηρούσε σε ph 6.5, kh 0 και gh 6. Το equilibrium εχει πολλα συστατικά (Fe, Mg, Mn κλπ). Τα άλλα minerals ειναι μονο Ca;

Πως το ξερεις αυτο?

Aσβεστιο και μαγνησιο εχουνε ...

Το equilibrium εκτος του οτι δεν διαλυεται ευκολα στο νερο, ειναι ¨βρώμικο¨...

Ριξε μια ματια, ειναι πολυ οικονομικο .

http://www.saltyshrimp.de/english/beesalt_bee_shrimp_mineral_gh_plus.html

Το βρισκεις και Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Το equilibrium το εχω μπροστα μου και εχει αυτά που εγραψα μαζι με ποτάσιο και φώσφορο. Γι αυτο με παραξένεψε. Θα παρω κατι εξειδικευμένο, εννοείται...

Link to comment
Share on other sites

Το equilibrium το εχω μπροστα μου και εχει αυτά που εγραψα μαζι με ποτάσιο και φώσφορο. Γι αυτο με παραξένεψε. Θα παρω κατι εξειδικευμένο, εννοείται...

Οχι ρε συ για τι παραμετρους ρωτησα πως γνωριζεις τι ειχε ο προηγουμενος...

Αν θυμαμαι Ελλαδα το μινεραλ το εχει ο Aβυσος , κοντα στα 10 ευρω, θα σου κρατησει ενα 3μηνο ισως και παραπανω.

Αλλα για ξαναδες λιγο τις παραμετρους ρε συ...

Υποστρωμα εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα akadama και ένα ξυλο με moss. Να βάλω κανενα catappa ή θα μου αλλαζει τις παραμέτρους; Σε ποσο καιρό να βάλω μέσα τις γαρίδες; Πρωτη φορά χρησιμοποιώ αυτο το υπόστρωμα και δεν ξέρω τις ιδιαιτεροτητες του...

Μου έστειλε τις παραμέτρους σε χαρτί με οδηγίες :)

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Ασε αργοτερα το catapa ,παρε το μινεραλ να μπορεσει να παιξεις να δεις τι παραμετρους θα φτιαξεις.

Μπολιασε το φιλτρακι, και το υποστρωμα, απο το αλλο ενυδρειο σου.

Βαλε σαλιγκαρακια , να ταιζεις στην αρχη..

Αν και ειναι λιγο νωρις σε ενα μηνα θα μπορεσεις να τις βαλεις...

Εχω βαλει σε καινουριο ενυδρειο , akadama , με στρωμενο φιλτρο γαριδες crs σε δυο ημερες χωρις απωλεια.

Δεν στο προτεινω αυτο ειναι ρισκο.

Βαλε και μια φωτο να το δουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...