Jump to content

Diy 90 Λίτρων


iliasandro

Recommended Posts

Δεν εχει χλωριο το βρωμικο νερο της Α/Ο..

αλλα ετσι οπως το κανεις , βαζεις αδικα την Α/Ο σε λειτουργια.. μπερδευεις πανσκληρο νερο με νερο με μηδενικες σκληροτητες..

το αποτελεσμα ειναι σαν να βαζεις νερο απο την βρυση σου..

Με αυτες της γαριδες θελεις καθαρο νερο A/O με minerals ... επισης στην θεση σου δεν θα εβαζα τετοιες γαριδες με ψαρια..

ειναι δυσκολες ,πανακριβες και σπανιες.. σιγουρα θα προσπαθουσα να τις αναπαραγω και θα τις ειχα σε απολυτη ηρεμια.. οσο ακακα κι αν ειναι τα ψαρια, ενα στρες καποια στιγμη θα το νιωσουν..

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επισης στην θεση σου δεν θα εβαζα τετοιες γαριδες με ψαρια..

ειναι δυσκολες ,πανακριβες και σπανιες.. σιγουρα θα προσπαθουσα να τις αναπαραγω και θα τις ειχα σε απολυτη ηρεμια.. οσο ακακα κι αν ειναι τα ψαρια, ενα στρες καποια στιγμη θα το νιωσουν..

Θα συμφωνησω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει χλωριο το βρωμικο νερο της Α/Ο..

αλλα ετσι οπως το κανεις , βαζεις αδικα την Α/Ο σε λειτουργια.. μπερδευεις πανσκληρο νερο με νερο με μηδενικες σκληροτητες..

το αποτελεσμα ειναι σαν να βαζεις νερο απο την βρυση σου..

Με αυτες της γαριδες θελεις καθαρο νερο A/O με minerals ... επισης στην θεση σου δεν θα εβαζα τετοιες γαριδες με ψαρια..

ειναι δυσκολες ,πανακριβες και σπανιες.. σιγουρα θα προσπαθουσα να τις αναπαραγω και θα τις ειχα σε απολυτη ηρεμια.. οσο ακακα κι αν ειναι τα ψαρια, ενα στρες καποια στιγμη θα το νιωσουν..

Καλα ρε συ πως καταφερες να σπασεις τα μανομετρα? :)

Για πες τα καινουρια μανομετρα τι λένε?

Προσεξε με τις γαριδες , επελεξες δυσκολες..

Δεν ξερω πως τα πανε με την λιπανση και το μπολικο co2, δεν τις εχω δοκιμάσει....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει χλωριο το βρωμικο νερο της Α/Ο.. 

αλλα ετσι οπως το κανεις , βαζεις αδικα την Α/Ο σε λειτουργια.. μπερδευεις πανσκληρο νερο με νερο με μηδενικες σκληροτητες..

το αποτελεσμα ειναι σαν να βαζεις  νερο απο την βρυση σου..

Με αυτες της γαριδες θελεις καθαρο νερο A/O με minerals ... επισης στην θεση σου δεν θα εβαζα τετοιες γαριδες με ψαρια..

ειναι δυσκολες ,πανακριβες και σπανιες.. σιγουρα θα προσπαθουσα να τις αναπαραγω και θα τις ειχα σε απολυτη ηρεμια.. οσο ακακα κι αν ειναι τα ψαρια, ενα στρες καποια στιγμη θα το νιωσουν.. 

 

Θα συμφωνησω.

Συμφωνώ οτι το ιδανικό είναι να μην είναι με ψάρια και κάτι ετοιμαζω γι αυτό.

Τώρα ως προς το νερό tds/kh/gh είναι αυτά που θέλω. Η απορία μου είναι αν τα προφιλτρα συγκρατούν ή αποβάλλουν τις βλαβερές ουσίες.

Αν ισχύει το πρώτο είμαι οκ. Αν όχι πως ρυθμιζω kh 4 GH 6 με μινεραλς (ποια προϊόντα χρειάζομαι και τι διαδικασία ακολουθώ;)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Καλα ρε συ πως καταφερες να σπασεις τα μανομετρα? :)

Για πες τα καινουρια μανομετρα τι λένε?

Προσεξε με τις γαριδες , επελεξες δυσκολες..

 Δεν ξερω πως τα πανε με την λιπανση και το μπολικο co2, δεν τις εχω δοκιμάσει....

Μέχρι τώρα όλα πάνε καλά. Είναι δραστήριες και οι αρλεκινοι δεν δείχνουν να τις ενοχλούν. Έχω δει και 3 εκδύσεις.

Σοβαρή λίπανση δεν έχω χρησιμοποιήσει. Σκέψου οτι ρίχνω το 1/3 της προβλεπόμενης και έχω κόψει το trace εντελώς.

Ηδη στρωνω ενα 20αρι (μπολιασα βυθό-φίλτρο και έντυσα μια ρίζα με moss) και ίσως τις μεταφέρω εκεί. Με προβληματίζει μονο το πως θα του κατεβασω το pH γιατί μετρησα 8 πριν λιγο.

Τα προηγούμενα μανόμετρα, τώρα, έσκασαν έτσι απλά. Παιζει στην αναγομωση να ξεβιδωσαν τη ρύθμιση της πίεσης η οποία απ οτι έμαθα δεν είχε κάποιο στοπ. Μόλις άνοιξα τη μπουκάλα εκτοξεύτηκαν 3 κομματια... Τα καινούρια είναι πολύ πιο ποιοτικά και δείχνουν ασφαλέστερα!

Link to comment
Share on other sites

Τι λείπει και έγινε έτσι η ammania (φυτεύτηκε πριν 3 ημέρες);

Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Το μονο θέμα που έχω είναι με τα φωσφορικά. Βάζω 2ml seachem κάθε μέρα και την επόμενη δεν είναι μετρήσιμα... Νιτρικά 10. Σιδηρο έχει το υπόστρωμα αλλά προσθετω και 1/3 της προβλεπόμενης. Κάλιο/ποτάσιο βάζω λίγο πανω από τη μισή προβλεπόμενη. Και γενικό επίσης 1/3 της προβλεπόμενης. Ο φωτισμός είναι οκ για την Cuba οπότε και για την ammania (είμαι στο 1 watt/lt).

Μήπως οφείλεται στην προσαρμογή τους ή πρεπει να αυξήσω τη λίπανση (κρίνοντας και απο την έλλειψη φωσφορικών);

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να το αφησεις λιγο να δεις πως θα παει,το φυτο ειναι νεο στο ενυδρειο σου και θελει το χρονο του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω να βάζω καθημερινά 2 ml seachem phosphate και τα φωσφορικά είναι κολλημένα στο μηδέν. Σας ακούγεται λογικό; Υπάρχει περιπτωση να καταναλώνει και η τριχοειδής από αυτά;

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, βλέπετε bga;;;

87ae88355041f1e3cd1a446b86a9be2c.jpg

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Έγινε γενική βγάζοντας τους βράχους. Αν χρειαστεί ερυθρομυκίνη επηρεάζει τις γαρίδες; Αν όχι να βάλω τώρα που πρωτοεμφανίστηκε για να μην έχω θέματα αργότερα;

33f45b7cb21fb3819efd49949e7216f4.jpg

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Ηλια,δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ερυθρομυκίνη,παντα με συσκοτιση το σκοτωνω το κυανο.

Ομως βλεπω οτι εχεις θεμα με τριχοειδη πανω στη κουμπα..βαλε 5-6 αμανο τωρα που ειναι νωρις γιατι εγω την πατησα φιλε..το ξηλωσα ολο..

Link to comment
Share on other sites

Ηλια,δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ερυθρομυκίνη,παντα με συσκοτιση το σκοτωνω το κυανο.

Ομως βλεπω οτι εχεις θεμα με τριχοειδη πανω στη κουμπα..βαλε 5-6 αμανο τωρα που ειναι νωρις γιατι εγω την πατησα φιλε..το ξηλωσα ολο..

Πρώτη φορά αντιμετώπιζε κυανό...

Τη συσκότιση τη φοβάμαι.

1. Λόγω οξυγόνωσης. Θα έχω θέμα με τις γαρίδες αν έχω co2 και συγχρόνως πεθαίνει και το κυανό.

2.Ταυτόχρονα θα μειωσω την ανάπτυξη της Cuba και η τριχοειδής θα με πνίξει.

Οπότε η ερυθρομυκίνη είναι η μονη λύση που βλέπω...

Η τριχοειδής είναι αρκετή πανω στην Cuba. Έχω 3 amano αλλά δεν κανουν πολλά... Θα βάλω αλλες 3 και βλέπουμε...

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω να βάζω καθημερινά 2 ml seachem phosphate και τα φωσφορικά είναι κολλημένα στο μηδέν. Σας ακούγεται λογικό; Υπάρχει περιπτωση να καταναλώνει και η τριχοειδής από αυτά;

Τα φωσφορικα σε εμενα τα ειχα φτάσει εως και στα 5 Ppm , νομιζω ριχνεις λιγο.

Και τα φυτα και οι αλγες τα καταναλωνουν. :)

Επιπλέον, βλέπετε bga;;; 87ae88355041f1e3cd1a446b86a9be2c.jpg

Καλως τα δεχτηκες.:)

Έγινε γενική βγάζοντας τους βράχους. Αν χρειαστεί ερυθρομυκίνη επηρεάζει τις γαρίδες; Αν όχι να βάλω τώρα που πρωτοεμφανίστηκε για να μην έχω θέματα αργότερα;

Ερυθρομικηνη δεν εχω δοκιμάσει ποτε μου. νομιζω δεν τα πανε καλα οι γαριδες, μιας και σκοτωνει και τα βατκηρια , ισως τις χασεις.

Δοκιμαζε με τοπικά οξυζενε σιγα σιγα στις περιοχες οπου εχεις εμφανιστει.

Οπως σου ειχα πει και παραπάνω διαλεξες δυσκολες γαριδες για φυτεμένο.

Οι αλγες αυτες σου βγηκαν , με χαμηλα νιτρικά και λιγο co2... :)

πως μετρας το co2?

Link to comment
Share on other sites

 

Τα φωσφορικα σε εμενα τα ειχα φτάσει εως και στα 5 Ppm , νομιζω ριχνεις λιγο.

Και τα φυτα και οι αλγες τα καταναλωνουν. :)

Καλως τα δεχτηκες.:)

 

Ερυθρομικηνη δεν εχω δοκιμάσει ποτε μου. νομιζω δεν τα πανε καλα οι γαριδες, μιας και σκοτωνει και τα βατκηρια , ισως τις χασεις.

Δοκιμαζε με τοπικά οξυζενε σιγα σιγα στις περιοχες οπου εχεις εμφανιστει.

Οπως σου ειχα πει και παραπάνω διαλεξες δυσκολες γαριδες για φυτεμένο.

Οι αλγες αυτες σου βγηκαν , με χαμηλα νιτρικά και λιγο co2... :) 

πως μετρας το co2?

Co2 μετράω μέσω kh/ph και με drop checker. Τα νιτρικά πρεπει να είναι πανω από 15;

Link to comment
Share on other sites

Co2 μετράω μέσω kh/ph και με drop checker. Τα νιτρικά πρεπει να είναι πανω από 15;

Θα στα παρω απο την αρχη, με λιγα λογια αν θελεις ψαξε το . :)

Το kh που μετρας , δεν ειναι απολυτο μπορει να ειναι ψευτο kh...

To ph πάλι επηρεαζεται απο τον βυθο, τα στοιχεια στο νερο, και πολλά αλλα.

Ο πινακας ph/ kh για το co2 ,το χρησιμοποιεις σαν μπουσουλα , ισχυει μονο υπο συκγριμενες παραμετρους και θερμοκρασια, οποτε τον χρησιμοποιουμε σαν μπουσουλα πανω κατω...

Το ph πως το μετρας?

Πχ εμενα ο το ph american manine διαβαζει στο νερο μου ph ,5,3 με kh 3 ποσο co2 εχω? :P

Και τον drop checker παλι δεν τον εμπιστευομαι, σε εμένα ειναι συνεχεια κιτρινο.

Τα νιτρικα πρεπει να ειναι πανω απο 5-10 , αν σου εβγαλε κυανο , ισως να ελενξεις και την κυκλοφορια, καθως και τον φωτισμο. μηπως ειναι πολυς.

Link to comment
Share on other sites

 

Θα στα παρω απο την αρχη, με λιγα λογια αν θελεις ψαξε το . :)

Το kh που μετρας , δεν ειναι απολυτο μπορει να ειναι ψευτο kh...

To ph πάλι επηρεαζεται απο τον βυθο, τα στοιχεια στο νερο, και πολλά αλλα.

Ο πινακας ph/ kh για το co2 ,το χρησιμοποιεις σαν μπουσουλα , ισχυει μονο υπο συκγριμενες παραμετρους και θερμοκρασια, οποτε τον χρησιμοποιουμε σαν μπουσουλα πανω κατω...

Το ph πως το μετρας?

Πχ εμενα ο το ph american manine διαβαζει στο νερο μου ph ,5,3 με kh 3 ποσο co2 εχω? :P

Και τον drop checker παλι δεν τον εμπιστευομαι, σε εμένα ειναι συνεχεια κιτρινο.

 

Τα νιτρικα πρεπει να ειναι πανω απο 5-10  , αν σου εβγαλε κυανο , ισως να ελενξεις και την κυκλοφορια, καθως και τον φωτισμο. μηπως ειναι πολυς.

Το pH το μετράω ηλεκτρονικά.

Το drop checker δεν είναι κίτρινο σε εμένα αλλά πολύ ανοιχτό πράσινο. Φοβάμαι μήπως πέσει το pH κάτω απο το 6.5 που είναι το όριο των blue tiger (τώρα το έχω στο 6.6) και γι αυτό δε έχω αυξήσει άλλο το co2.

Η ροή είναι πολύ δυνατή. Ειδικά εκεί που βγήκε το κυανό είναι οι έξοδοι των 2 φίλτρων.

Ο φωτισμός είναι 72 watt και η απόσταση βυθού-επιφάνειας (στο βαθύτερο σημείο) είναι 28εκ. Μήκος: 60εκ πλάτος: 43εκ

Νιτρικά έχω μόνιμα 10 με 15.. και συμπληρώνω με seachem 2 φορές την εβδομάδα.

Τι μπορεί να φταίει από τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νίκο για το ενδιαφέρον. Χρόνια πολλά κιόλας :)
Link to comment
Share on other sites

Το pH το μετράω ηλεκτρονικά.

Το drop checker δεν είναι κίτρινο σε εμένα αλλά πολύ ανοιχτό πράσινο. Φοβάμαι μήπως πέσει το pH κάτω απο το 6.5 που είναι το όριο των blue tiger (τώρα το έχω στο 6.6) και γι αυτό δε έχω αυξήσει άλλο το co2.

Η ροή είναι πολύ δυνατή. Ειδικά εκεί που βγήκε το κυανό είναι οι έξοδοι των 2 φίλτρων.

Ο φωτισμός είναι 72 watt και η απόσταση βυθού-επιφάνειας (στο βαθύτερο σημείο) είναι 28εκ. Μήκος: 60εκ πλάτος: 43εκ

Νιτρικά έχω μόνιμα 10 με 15.. και συμπληρώνω με seachem 2 φορές την εβδομάδα.

Τι μπορεί να φταίει από τα παραπάνω;

Ισως ο φωτισμος σε σχεση με το χαμηλο co2....

σε γαραδικα μου εχω λαμπα 28 watt σε 30cm υψους ενυδρειακια...

Αντε φτιαξε ενα νανο ενυδρειακι να βαλει τις γαριδες αυτες, και για το συγκεκριμενο ενυδρειο παρε neocaridina ,να ,μπορεις να κατεβαζεις το ph χωρις φοβο.

Link to comment
Share on other sites

 

Ισως ο φωτισμος σε σχεση με το χαμηλο co2....

 

σε γαραδικα μου εχω λαμπα 28 watt σε 30cm  υψους ενυδρειακια...

 

 

Αντε φτιαξε ενα νανο ενυδρειακι να βαλει τις γαριδες αυτες, και για το συγκεκριμενο ενυδρειο παρε neocaridina ,να ,μπορεις να κατεβαζεις το ph χωρις φοβο.

Λοιπον, ένας φίλος που είδε live το ενυδρείο μου είπε οτι η κατασταση είναι αρκετά σοβαρή. Πήρα το ρίσκο κι έριξα ερυθρομυκίνη ώστε να μην το ξεστησω. Δεν είδα τις γαρίδες να επηρεάζονται. Αύριο θα ρίξω τη δεύτερη δόση και βλέπουμε.

Το ενυδρειακι είναι έτοιμο αλλά δεν ξέρω πως να κατεβασω το pH μιας και δεν θέλω να βάλω και σε αυτό co2...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...