Jump to content

240 Λίτρα Αμαζονιακής Προσέγγισης


ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Recommended Posts

Υποθέτω πως ναι... για αυτό και εχει και μια διαδρομή η κεφαλή πανω-κατω... ώστε παντα να υπερχειλιζει γιατι αν πεσει κατω απο το οριο μαλλον καίγεται!!!

Σωστός, ουσιαστικά επιπλέει η κεφαλή  και πάντα είναι στο σωστό ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Αχρειαστο ειναι ρε παιδια, λιγη αναταραξη χρειαζεται τπτ αλλο.

Μην είσαι και τόσο σίγουρος.... ;)

Link to comment
Share on other sites

το σκιμερ δεν προυποθετει και αυτοματη αναπληρωση?

Δεν ξερω αν στο θαλασσινο χρειαζεται αναπληρωση αλλα αυτο το μπιχλιμπιδι δεν ειναι ακριβως σκιμερ! Απλα ρουφαει απο την επιφανεια και το ξαναβγαζει απο κατω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν στο θαλασσινο χρειαζεται αναπληρωση αλλα αυτο το μπιχλιμπιδι δεν ειναι ακριβως σκιμερ! Απλα ρουφαει απο την επιφανεια και το ξαναβγαζει απο κατω!

 

Οταν η σταθμη κατεβει (πχ απο την εξατμιση τωρα το καλοκαιρι), τι θα γινει εκτος απο το οτι δεν θα ρουφαει νερο απο την επιφανεια για να το φιλτραρει και να το βγαλει καθαρο απο κατω?

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Εχει την δυνατοτητα, να το βαλεις πιο μεσα στο νερο και εχει αποσπωμενη κεφαλη! Οσο πεφτει η σταθμη, κατεβαινει και αυτο! Εχει αρκετο περιθωριο μεχει να βγει εκτος νερου!

Link to comment
Share on other sites

Επιτρεπει μεχρι 3 εκ μαξιμουμ πτωση σταθμης

Το καλοκαιρι, στα περισσοτερα ενυδρεια, αυτη ειναι η συνηθης πτωση σταθμης μεσα σε 1-3 μερες.

 

Eheim_skim350_02.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Koιτα, δεν το εχω μετρησει ποσα εκ ειναι αλλα μου φαινεται αρκετα καλη η αποσταση που δινει!. Μεχρι στιγμης δεν μου εχει πεσει η σταθμη τοσο πολυ ωστε να εχω καποιο προβλημα και εχω ανοιχτα καπακια εδω και μια βδομαδα! Αν λειψω καποια στιγμη, θα το βγαλω απο μπριζα για να ειμαστε σιγουροι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μικρό φωτογραφικό update. Άλλαξε λίγο η εικόνα του ενυδρείου καθώς έφυγαν ου βαλισνέριες και οι πίστιες κάνουν ένα στρώμα επιφανείας στο μισό ενυδρείο λόγο ροής.... Ενδιαφέρον νομίζω.... κατά τα άλλα δεν έχει αλλάξει κάτι.

post-52615-0-25368600-1435170761_thumb.jpg

post-52615-0-16029200-1435170771_thumb.jpg

post-52615-0-29629800-1435170781_thumb.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

:thumbsu:  :thumbsu:  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθει να ειναι πολυ ομορφο και μου αρεσει πολυ πιο πολυ χωρις τις βαλισνεριες!

Για δωσε περισσοτερα για την πιστια! Ροη, φωτισμος, καπακι κτλ!

Αυτο που κεντρισε παντως το ενδιαφερον μου ειναι τα ροδοστομα και τα καρδιναλια που ειναι στριμωγμενα σε μια γωνια σαν να φοβουνται!

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθει να ειναι πολυ ομορφο και μου αρεσει πολυ πιο πολυ χωρις τις βαλισνεριες!

Για δωσε περισσοτερα για την πιστια! Ροη, φωτισμος, καπακι κτλ!

Αυτο που κεντρισε παντως το ενδιαφερον μου ειναι τα ροδοστομα και τα καρδιναλια που ειναι στριμωγμενα σε μια γωνια σαν να φοβουνται!

Καλημερα Θοδωρη. Η πιστια εχει γινει σαν χαλι. Παρολο που ειναι κλειστο το ενυδρειο και ειναι κοντα στις λαμπες παει. Δεν γινεται μεγαλη ομως σε μεγεθος. Πολαπλασιαζεται με τις λαμπες του ενυδρειου 2×39w. Η μια λευκη 6400Κ και η αλλη ροζ που ηρθε με το ενυδρειο. Δεν εχω πολυ ροη στην επιφανεια και αυτο την βοηθαει σγην αναπτυξη της. Τα κοπαδακια συνεχως κινουνται, μια απλωνουν και μια μαζευουν....Οι παραπανω φωτο ειναι τυχαιες στιγμες. Δεν τα κυνηγανε τα σκαλαρια. Απλα οταν τα σκαλαρια τσμπουκαλευονται μεταξυ τους τα κοπαδακι πανε απο την απεναντι πλευρα του ενυδρειου. Πιστεψε με αν ηταν πιο ευκολο οι ροδοστομοι μαλλον θα ειχαν βγει....αλλα πρεπει να ξεστησω οοολο το ενυδρειο και το σκεφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

πάρα πολύ ωραίο φίλε να το χαίρεσαι  

Link to comment
Share on other sites

ωραίο πράμα!! αυτο που με χαλάει είναι τα πλατανόφυλλα. βάλε catappa

Link to comment
Share on other sites

ωραίο πράμα!! αυτο που με χαλάει είναι τα πλατανόφυλλα. βάλε catappa

Χαχαχα ! Έχω άπειρα και είναι και τσάμπα!!

ΥΓ το έχω σκεφτεί και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μόλις τα έβαλα ξεχωρίζουν τόσο. Όταν αρχίσουν να διαλύονται χάνουν το σχήμα τους και δεν τα καταλαβαίνεις....

Link to comment
Share on other sites

πάρα πολύ ωραίο φίλε να το χαίρεσαι  

Ευχαριστώ φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, πολύ όμορφο! Δεν το είχα δει τελικά. Να το χαίρεσαι!!

Ευχαριστω πολυ φιλε, να εισαι καλα. Γεμισε με τη λευκοκεφαλα σου!!!! Αλλα θα τη μοιραστω με sturm και georgerocks. Εκανες καλο σε αρκετα ενυδρεια. ;)
Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν την πέρνατε θα χάλαγε και θα πεταγόταν, δεν έκανα τίποτα δηλαδή... Ελπίζω να πάει σε όλους σας και να χρειάζεστε κούρεμα κάθε μήνα. :P

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Oμορφο ενυδρείο!Αν θέλεις να βάζεις πλατανόφυλλα κ να δείχνουν πιο φυσικά,σπάστα κάπως,τρίψτα σε μικρότερα κάπως κομμάτια.

:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Oμορφο ενυδρείο!Αν θέλεις να βάζεις πλατανόφυλλα κ να δείχνουν πιο φυσικά,σπάστα κάπως,τρίψτα σε μικρότερα κάπως κομμάτια.

:)

Ευχαριστω. Και για τη ιδεα. ;)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν γράφω για να σας ενημερώσω τι παραλίγο να πάθω.

Θα θυμάστε την εξάπλωση που είχαν οι πίστιες στην επιφάνεια του νερού.....Από 5-6 κομμάτια , έπιασαν την μισή επιφάνεια του ενυδρείου σε ένα παχύ στρώμα. Ακόμη καλύτερα με τα ανεμιστήρια τώρα το καλοκαίρι που δεν άφηναν την θερμοκρασία στον αέρα της επιφάνειας να ζεσταθεί και οι πίστιες έγιναν και μεγαλύτερες στο μέγεθος.

Χαρά εγώ.......

Μέχρι που.....

παρατήρησα στην επιφάνεια η οποία είχε χάσει σχεδόν τελείως την ανατάραξή της από το σύμπλεγμα των φυτών....κάτι πράσινο.....

και ναι όπως το φαντάζεστε ήταν ΚΥΑΝΟ....... 

Με συνοπτικές διαδικασίες ανακάλυψα ότι στην κάτω μεριά των φύλων είχε αρχίσει να πιάνει κυανοβακτήριο........

Πέντε κομμάτια μεγάλα κράτησα μόνο......

:headonwall:  :headonwall:

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο που μου ελεγες ηταν κυανο ε?

Τουλαχιστον να μην εξαπλωθει στο ενυδρειο......εχεις δει πουθενα αλλου?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ευτυχώς δεν είδα πουθενά αλλού.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...