Jump to content

240 Λίτρα Αμαζονιακής Προσέγγισης


ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Recommended Posts

Για πείτε καμία ιδέα διατροφής για τα νέα μικρα περουβιανα. Από τα πέντε, έχω σίγουρα ένα που το παίζει πολυ δύσκολο στο φαι. Προς ώρας ταιζονται με: nutrafin max, new era tropical flakes, serra GVG-MIX & discus granulat, tropical spirulina super forte, ocean nutrition bloodworms κατεψυγμενα και C.E. FISH ESENTIALS BEEFHEART plus. Οι δύο τελευταίες 2 φορές την εβδομάδα έναλαξ. Ακόμη κάποιες φορές μουλιαζω σε σκορδοζουμο τα flakes ή σε πολύβιταμίνες της JBL...

Καμία άλλη πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Σκαλαρια ειναι Παρασκευα. Οτι και να τους δωσεις θα το φανε. Κι αυτος που το παιζει δυσκολος, μολις πεινασει θα φαει.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δοκιμασα tubefix και δεν το εφαγαν... θα ξαναδοκιμασω απο βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι δεν τρώνε τπτ; Εντύπωση μου κάνει.

Ίσως φάνε ζωντανά σκουληκάκια, τα γνωστά στα σακουλάκια.

Τροφές δίνεις αρκετές, προσωπικά πάντως απέφευγα τα flakes στα σκαλαρια μου

:)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Ναι σημερα δν εφαγαν. Ακομη και τα μεγαλα που τρωνε τα παντα τα δοκιμαζαν και τα εφτυναν....τελος παντων θα τα δοκιμασω ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι δεν τρώνε τπτ; Εντύπωση μου κάνει.

Ίσως φάνε ζωντανό σκουληκάκια, τα γνωστά στα σακουλάκια.

Τροφές δίνεις αρκετές, προσωπικά πάντως απέφευγα τα flakes

:)

Ζωντανα εννοεις αρτεμια;
Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασια εχεις; καλα μην τρελλενεσαι, τα χεις λιγο καιρο και πρεπει να προσαρμοστουν. Ξερουμε τι f ειναι;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασια εχεις; καλα μην τρελλενεσαι, τα χεις λιγο καιρο και πρεπει να προσαρμοστουν. Ξερουμε τι f ειναι;

Θερμοκρασία 26,3 +-.

Ο Σταυρός τα πούλαγε για f1. Δεν είναι όλα μιζερα, τρώνε λίγο. Ένα έχει γίνει διπλάσιο και τσαμπουκαλευετε με τα μεγάλα για το και. Αλλά είναι και 2 τελείως μιζερα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασια εχεις; καλα μην τρελλενεσαι, τα χεις λιγο καιρο και πρεπει να προσαρμοστουν. Ξερουμε τι f ειναι;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θερμοκρασία 26,3 +-.

Ο Σταυρός τα πούλαγε f1. Δεν είναι όλα μιζερα, τρώνε λίγο. Ένα έχει γίνει διπλάσιο και τσαμπουκαλευετε με τα μεγάλα για το και. Αλλά είναι και 2 τελείως μιζερα.

Link to comment
Share on other sites

Ισως αν ανεβαζες λιγο θερμοκρασια, για λιγο διαστημα, αν και ειμαι κατα σε αλλαγες καιρικων συνθηκων, ισως να παιρνανε λιγο τα πανω τους στο φαι.

Εγω βεβαια θα τα αφηνα λιγο ακομη για να συνελθουν.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω ακόμη Θοδωρή. Ευχαριστώ για την ιδέα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι δεν τρώνε τπτ; Εντύπωση μου κάνει.

Ίσως φάνε ζωντανά σκουληκάκια, τα γνωστά στα σακουλάκια.

Τροφές δίνεις αρκετές, προσωπικά πάντως απέφευγα τα flakes στα σκαλαρια μου

:)

Φιλε Δημητρη απεφευγες τα φλεικς λες. Τι ταιζες;
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Δημητρη απεφευγες τα φλεικς λες. Τι ταιζες;

 

Oτιδήποτε κατ'αναλογία σε πελλετ ή γρανουλατ βυθιζόμενο.Κ πολύ σπάνια όταν έδινα φλέικ την βύθιζα λιγο ώστε να μουσκέψει πρώτα.

Τα F0 περού που είχα πάρει σε μέγεθος 2ευρω,έφαγαν αμέσως και στην πλειοψηφία τους λαίμαργα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε φιλε. Ισως ειναι και στο ψαρι.Θα δω, σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτό με το πείραμα με τον πλάγιο φωτισμό.

Είναι αρκετά σκοτεινό και δεν ξέρω αν πετυχαίνω 100% αυτό που ήθελα με την πλαϊνή δέσμη... Ακόμη θα ήθελα να το ελαφρύνω λίγο με λίγο πράσινο αλλά δεν πιστεύω ότι θα πιάσει τίποτα με αυτό το φωτισμό.... Γνώμες δεκτές.

post-52615-0-13545600-1447692252_thumb.jpg

post-52615-0-37502200-1447692261_thumb.jpg

post-52615-0-00053100-1447692270_thumb.jpg

post-52615-0-28453200-1447692280_thumb.jpg

post-52615-0-79070300-1447692287_thumb.jpg

post-52615-0-76917400-1447692297_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παρασκευά καλή μαγκιά το φωτιστικό.Δεν σε ενοχλεί όμως το φως; Δεν λέω για μέσα στο ενυδρείο βέβαια, αλλά από πάνω, όταν κοιτάς προς τα εκεί.

Έγινε επεξεργασία - DEX
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν με ενοχλεί. Είμαι πιο ψηλός από αυτό :D  :D  :D  και δεν φαίνεται τόσο δυνατά όσο δείχνουν οι φωτό στην πραγματικότητα....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο και φυσικό αποτέλεσμα και μ αυτόν το φωτισμό Παρασκευά. Εαν δεν υπάρχει μεγάλη ροή, ίσως θα μπορούσες να προσθέσεις κάποιο φυτό επιφανείας. Πάντως και η <<ξεραίλα>> το ανεβάζει σε άλλο επίπεδο.

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και ατμοσφαιρικό Παρασκευά! Και τα βοτσαλάκια δίνουν φυσικό τόνο. :thumbsu:

Δύο ερωτήσεις:

α. To μεγάλο σκαλάρι, ενοχλεί τα μικρά;

β. Η θερμοκρασία είναι στους 25,9, όπως δείχνει ο ψηφιακός πίνακας; Εάν ναι, θα πρότεινα να την ανεβάσεις τουλάχιστον 1-1,5 βαθμό σιγά σιγά.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο και φυσικό αποτέλεσμα και μ αυτόν το φωτισμό Παρασκευά. Εαν δεν υπάρχει μεγάλη ροή, ίσως θα μπορούσες να προσθέσεις κάποιο φυτό επιφανείας. Πάντως και η <<ξεραίλα>> το ανεβάζει σε άλλο επίπεδο.

Ευχαριστώ. Ξεραιλα του. Απλα είναι βαρύ το σκηνικό :)

Μ'αρεσει όμως.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και ατμοσφαιρικό Παρασκευά! Και τα βοτσαλάκια δίνουν φυσικό τόνο. :thumbsu:

Δύο ερωτήσεις:

α. To μεγάλο σκαλάρι, ενοχλεί τα μικρά;

β. Η θερμοκρασία είναι στους 25,9, όπως δείχνει ο ψηφιακός πίνακας; Εάν ναι, θα πρότεινα να την ανεβάσεις τουλάχιστον 1-1,5 βαθμό σιγά σιγά.

Ευχαριστώ φιλέ.

Το μεγάλο (2ειναι οι αρχηγοί) δεν τα πειράζουν.....ακόμη....είναι μικρά και δεν διεκδικούν....ακόμη:)

Ή θερμοκρασία είναι στους 26,3 με ανοχη0,3.

Το 25,9 είναι στιγμές πριν ο κοντρολερ ανοίξει τον θερμαντήρα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο και φυσικό αποτέλεσμα και μ αυτόν το φωτισμό Παρασκευά. Εαν δεν υπάρχει μεγάλη ροή, ίσως θα μπορούσες να προσθέσεις κάποιο φυτό επιφανείας. Πάντως και η <<ξεραίλα>> το ανεβάζει σε άλλο επίπεδο.

Ξέχασα να σου πω πριν ότι το έχω τρέξει με πιστια στην επιφανεια και λευκοκεφαλα και βαλισνερια γιγας. Τώρα περνάει φάση ερήμου :)

Βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικό είναι ότι σου αρέσει Παρασκευα!

Βγάζει ένα μυστήριο το τοπίο και μου αρέσει!

Αν θελήσεις κερατοφυλλο εδώ είμαι :D

Πόση διαφορά στο μέγεθος έχουν τα σκαλαρια;Εάν είναι πολύ μεγάλη δεν θα έχεις λογικά τσακωμούς, έως ότου μεγαλώσουν όλα και τα δουν ανταγωνιστικα

:)

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικό είναι ότι σου αρέσει Παρασκευα!

Βγάζει ένα μυστήριο το τοπίο και μου αρέσει!

Αν θελήσεις κερατοφυλλο εδώ είμαι :D

Πόση διαφορά στο μέγεθος έχουν τα σκαλαρια;Εάν είναι πολύ μεγάλη δεν θα έχεις λογικά τσακωμούς, έως ότου μεγαλώσουν όλα και τα δουν ανταγωνιστικα

:)

Ευχαριστώ Δημήτρη!

Έχουν αρκετά μεγάλη διάφορα. Τα μεγάλα είναι γύρω στα 14+ εκατοστά και τα μικρά 4-6 εκτός από ένα μικρό που έχει μεγαλώσει δραματικά περισσότερο από τα υπόλοιπα μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...